Полезные материалы

Організація і особливості раціонального харчування дітей раннього та дошкільного віку: як повинен харчуватися дитина

  1. Як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки
  2. Основи здорового харчування дітей раннього дошкільного віку

Харчування дітей раннього віку необхідно збалансувати таким чином, щоб організм малюка був забезпечений всіма необхідними речовинами Харчування дітей раннього віку необхідно збалансувати таким чином, щоб організм малюка був забезпечений всіма необхідними речовинами. Навчившись ходити, діти починають вести дуже активний спосіб життя, витрачаючи багато енергії. Цей факт необхідно враховувати при організації харчування дітей дошкільного віку, але також важливо і не перестаратися, адже надлишок їжі може привести до самих негативних наслідків.

Як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки

Самим раціональним харчуванням дітей раннього віку вважається 4-х разове, коли створюється рівномірне навантаження на травний тракт протягом дня і забезпечується найбільш повноцінна обробка їжі травними соками. Їжа в один і той же час виробляє рефлекс на активне виділення шлункового соку.

У дітей після 1 року вдосконалюється жувальний апарат, поліпшується смакове сприйняття. Вже до кінця першого року життя дитина може не тільки ковтати, а й добре пережовувати їжу. Все це дозволяє урізноманітнити його харчування і наблизити його за складом, смаком і виглядом до раціону дорослих. Перехід від грудного вигодовування до більш дорослому харчування повинен відбуватися поступово. Як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки з точки зору педіатрів і дієтологів?

При організації харчування дітей раннього віку важливий диференційований підхід. Крім збалансованості, їжа повинна відповідати віку. Діти до 1,5 років їдять 5 раз в день, старше цього віку - 4 рази на день.

Дозування їжі відповідає обсягу шлунка. Спеціальними науковими дослідженнями встановлено, що інтервали між годуваннями не менше 4 годин є оптимальними для дітей, так як шлунок малюка звільняється від їжі саме за цей час.

Продукти для правильного харчування дітей раннього віку повинні бути правильно розподілені протягом доби. М'ясні, рибні та бобові страви краще давати в першій половині дня, а на вечерю добре готувати їжу з сиру і овочів. Щодня діти повинні отримувати два овочевих страви і один раз - кашу. До 1,5 років страви готують пюреобразной консистенції, а в більш старшому віці можна подавати гарніри і м'ясо невеликими шматочками.

У віці 1-3-х років добовий раціон здорового харчування дітей раннього віку розподіляється наступним чином: сніданок - 30% від добової енергетичної цінності, обід - 30%, полуденок - 20%, вечеря - 20%. Кращий час для сніданку малюка - 8 годині ранку. Обід слід відповідно подавати в 12.00. Полудень добре засвоїться о 16.00. Час для вечері - 20.00.

Головна особливість режиму харчування дітей раннього віку полягає в тому, щоб малюки їли не менше 4-х разів на день повноцінну різноманітну їжу. При цьому прийом їжі повинен відбуватися в один і той же час. Відхилення від встановленого часу не повинна перевищувати 15-30 хвилин. Це має як фізіологічне, так і психологічне значення, тому що при дотриманні постійних інтервалів між прийомами їжі у дитини регулярно виникає відчуття голоду і виробляється інтерес до їжі (з'являється апетит).

Не треба давати малюкові ніяких солодощів між сніданком і обідом або між обідом і вечерею, краще включити що-небудь смачненьке в полудень або в інший прийом їжі.

Якщо за сніданком або обідом малюк погано їв, батькам слід зібрати свою волю в кулак і для користі дитини витримати характер: прибрати зі столу всі залишки їжі і нічого не давати йому до наступного прийому їжі. Вимушене короткий голодування моментально навчить дитину не вередувати за столом.

При правильному режимі харчування діти їдять з великим апетитом, з'їдають зазвичай все, що є на тарілці, до порціях швидко звикають, в результаті чого нормально набирають вагу. При неправильному режимі харчування, як правило, дітлахи то додають у вазі, то втрачають його з-за поганого засвоєння.

Таким чином, найбільш підходящим режимом харчування для дітей раннього віку є режим 4-кратного харчування при 4-годинному інтервалі між годуваннями і з рівномірним розподілом денний їжі між окремими годуваннями як за кількістю, так і за складом - співвідношенню білків, жирів і вуглеводів.

При правильно складеному режимі харчування у дітей раннього та дошкільного віку завжди буде здоровий апетит. Будь-які порушення в режимі (перекушування, перенесення прийому їжі на інший час і т. Д.) Однозначно негативно вплинуть на здоров'я малюка. Не можна примушувати дитину їсти насильно. Фахівці стверджують, що це протиприродно. Крім того, примус малюка їсти побільше часто призводить до переїдання і, як наслідок, до ожиріння з усіма наслідками, що випливають негативними наслідками для його морального і фізичного здоров'я. Їжа повинна бути повноцінною і досить калорійною і різноманітною. Дитячий організм потребує в певній кількості білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин. Як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки, з огляду на добові потреби дитячого організму?

Основою харчування дітей раннього та дошкільного віку є білки - це основні «будівельні цеглинки» для нових клітин організму. Недостатнє їх надходження в цьому віці несприятливо відбивається на зростанні і розвитку дитини.

Добова потреба в білках дитини від року до 3-х років - близько 3 г на 1 кг маси тіла, або 30-40 г в день. При цьому 2/3 отриманих білків повинні бути обов'язково тваринного походження, які краще засвоюються і повніше використовуються організмом.

Білки рослинного походження менш повноцінні, але теж необхідні для розвитку малюка.

Жири є одним з головних джерел енергії організму. З ними надходять важливі для дітей вітаміни A, D, Е і К, що сприяють росту дитини і підтримці його імунних сил.

Добова потреба в жирах в цьому віці - близько 3 г на 1 кг маси тіла дитини, т. Е. 40 г на добу.

Найбільш цінними і легко перетравлюваними є молочні жири, які містяться в коров'ячому маслі, молоці, молочних продуктах, а також жири в яєчних жовтках. Тому 3/4 необхідних жирів в цьому віці повинні бути тваринного походження, з яких 45% -молочні.

Рослинні жири мають важливе біологічне значення через вміст в них ненасичених жирних кислот, які є незамінними.

Вуглеводи - головне джерело енергії. Вони беруть участь в обміні жирів і білків. Добова потреба дитини у вуглеводах - 12-15 г на 1 кг маси тіла, т. Е. 150-200 г на добу. Джерело вуглеводів - цукор і цукровмісні вироби, хліб, зернові продукти, випічка, фрукти.

Мінеральні речовини регулюють важливі обмінні процеси в організмі. При повноцінному різноманітному харчуванні дитина отримує всі необхідні мінеральні речовини з їжі.

Дитині в будь-якому віці необхідна вода. Одна з особливостей харчування дітей раннього та дошкільного віку - споживання приблизно 100 мл води на 1 кг маси тіла на добу.

Тепер, коли ви знаєте, як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки, розглянемо питання організації харчування молодших дошкільнят.

Основи здорового харчування дітей раннього дошкільного віку

Для дітей 4-річного віку основну частку їжі розумно відвести на обідній час, що становить 35-40%. Близько 25% відводять на сніданок і стільки ж на вечерю. 10-15% відсотків дитина отримує в перервах між основними прийомами їжі (другий сніданок, полуденок).

Для дитини старше 4-х років встановлюється чотириразове харчування з проміжком між прийомами їжі в 4 ч Для дитини старше 4-х років встановлюється чотириразове харчування з проміжком між прийомами їжі в 4 ч. Такий проміжок часу вибраний невипадково, адже дитячий шлунок працює до повного звільнення від їжі не менше 3,5 годин, а якщо їжа багата білком і жиром, то час роботи шлунка збільшується до 4,5 годин.

У харчуванні дітей дошкільного віку повинні бути присутньою достатня кількість білка (м'ясо, риба, сир, яйця, бобові), вершкове і рослинне масло, необхідно максимально використовувати різні овочі в свіжому і вареному вигляді. Наприклад, це може бути салат зі свіжих овочів і зелені перед обідом. Для поліпшення смаку в його склад можна вводити свіжі або сушені фрукти.

Дотримуючись правил здорового харчування для дітей дошкільного віку, небажано давати малюкам в якості третьої страви різні киселі з концентратів, так як в них відсутні вітаміни. Їх краще замінити свіжими фруктами, або натуральними соками, або консервованими фруктовими або овочевими соками. На сніданок і вечерю дітям корисно готувати каші з овочами і фруктами, наприклад вівсяну, рисову з родзинками і курагою.

Складаючи раціон правильного харчування для дітей дошкільного віку, рекомендується уникати постійного включення в ранковий і вечірній раціон ковбасних виробів, смаженої або відвареної риби. В якості пиття дуже добре підійдуть злаковий кави на молоці, чай з молоком, молоко, а на вечерю рекомендується кефір, але можна давати і молоко.

Полудень зазвичай складається з двох страв - молочного напою і випічки. Але добре було б ввести ще і третє блюдо, що включає в себе свіжі фрукти або ягоди, сік або фруктове пюре.

Таким чином, денне меню раціонального харчування дітей дошкільного віку має містити всі основні поживні речовини - білки, жири, вуглеводи і вітаміни, комбіновані в різних поєднаннях і входять в сім основних груп продуктів:

  • молоко і молочні продукти;
  • м'ясо і м'ясні продукти, риба і яйця;
  • рослинні і молочні жири;
  • хліб, борошно, зернові продукти, вироби з тіста; мармелад, повидло, мед, цукор;
  • бобові (горох, квасоля, соя);
  • овочі;
  • фрукти, фруктові соки.

Стаття прочитана 3 610 раз (a).

Як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки з точки зору педіатрів і дієтологів?
Як повинен харчуватися дитина в 1, 2 і 3 роки, з огляду на добові потреби дитячого організму?