Полезные материалы

Психологічні ігри: тренінги, заняття, рольові вправи для підлітків. дітей дошкільного віку, молодших школярів 10-12 років

  1. Психологічні ігри для підлітків і дітей молодшого шкільного віку
  2. Психологічні ігри: основні правила
  3. Психологічні ігри для дітей дошкільного віку
  4. Дракончик, що кусає себе за хвіст
  5. Вправи для поліпшення самоконтролю
  6. Психологічні ігри для дітей молодшого шкільного віку
  7. Що ти любиш робити?
  8. Розсміши царівну Несмеяну
  9. Розкажи про те, що тобі подобається
  10. Гонки з кульками
  11. Психологічні ігри для дітей 10-12 років
  12. веселі пантоміми
  13. Правда чи брехня
  14. Психологічні ігри та вправи для підлітків
  15. живі дзеркала
  16. загадкові рими
  17. мафія
  18. Чи схожі ми з тобою?
  19. режисери
  20. Психологічні заняття для підлітків

Психологія гри відрізняється унікальною специфікою, оскільки увагу суб'єкта більш захоплено самим процесом, ніж певною метою. Якщо комп'ютерна гра захоплює підлітка або навіть дорослої людини, він може подумки відтягувати її остаточне проходження через бажання довше насолоджуватися перебуванням у віртуальному всесвіті. Соціально-психологічні ігри не менше цікаві, і батькам варто приділяти інтелектуальному розвитку дитини, надавши йому можливість хоча б раз стати учасником подібного тренінгу.

Соціально-психологічні ігри не менше цікаві, і батькам варто приділяти інтелектуальному розвитку дитини, надавши йому можливість хоча б раз стати учасником подібного тренінгу

Психологічні ігри для підлітків і дітей молодшого шкільного віку

Те, що гра дозволяє з високим ступенем ефективності сформувати в дитині ряд позитивних змін психічних властивостей, а також здатність до комунікації і емпатії до оточуючих - доведений в теорії і підтверджений практичним досвідом факт. Базовими функціями ігрової діяльності вважаються:

  • підняття настрою, розвага;
  • виявлення відхилень у розвитку і поведінці дитини;
  • розкриття талантів і придбання корисних навичок;
  • позитивне перетворення особистості на структурному рівні;
  • соціалізація дитини, яка спрощує його подальше життя в суспільстві.

Існує величезна кількість різних психологічних ігор: організаційно-навчальні, спрямовані на розвиток розумової діяльності, інноваційні, позиційні і безліч інших. Ігри-проживання дозволяють осмислити основні особистісні цінності, підвищити самооцінку і вміння шанобливо ставитися до точки зору співрозмовника. Проектні гри формують особистісну критичність, а також уміння ставити перед собою певні цілі і досягати їх шляхом грамотної роботи по плануванню і систематизації.

Психологічні ігри: основні правила

Заняття психолога з підлітками та дітьми мають найбільшою ефективністю в тому випадку, якщо вони подаються юної аудиторії в форматі гри, до якої залучено всі присутні учасники. Гра дозволяє осмислити певні аспекти людської психології і найбільш ефективним чином адаптуватися в рамках соціуму. Організатор подібних заходів повинен володіти практичним досвідом і дотримуватися наступних базових правил по роботі з дітьми молодшого шкільного і підліткового віку:

  1. Доступною мовою пояснювати правила і цілі кожного психологічного тренінгу. Гарною підмогою будуть приклади реальних життєвих ситуацій з аналогічним психологічним механізмом дій.
  2. Важливо здійснювати постійний контроль за емоційним станом всіх учасників групи. Для цього рекомендується підтримувати динаміку процесу на належному рівні, не допускаючи затягування і нудною атмосфери.
  3. Учасникам ігрового процесу необхідна мотивація. Організатор повинен зуміти не тільки зацікавити студентів, а й продемонструвати їм переваги психологічних тренінгів на прикладі конкретних ситуацій.
  4. Важливо пояснити дітям, що колективна праця будується на принципах взаємоповаги, душевної теплоти і терпимості до недоліків оточуючих.

Після кожної психологічної гри потрібно влаштовувати колективне обговорення, в яке повинні бути залучені всі учасники тренінгу . Подібні кроки дозволяють вибудувати оптимальний алгоритм занять, цікавих найбільшому числу дітей і підлітків. Організатору не варто позиціонувати власну персону як суворого дорослого, здатного покарати за певні проступки. Навпаки, найдієвішою є модель доброго і терплячого помічника, готового прийти на допомогу в будь-якій скрутній або конфліктної ситуації.

Психологічні ігри для дітей дають можливість дитині подолати нагромаджені страхи і комплекси, а також мають наступну позитивним потенціалом:

  • дозволяють дитині відчути почуття єдності з колективом ровесників;
  • підвищують самооцінку і зміцнюють почуття власної гідності;
  • допомагають дітям навчитися поваги до себе і оточуючих людей;
  • вчать дитину ефективно долати труднощі і перешкоди;
  • навчають дітей злагодженої груповій роботі;
  • розвивають в дитині емпатію і здатність співпереживати навколишнім.

Ведучому психологічних тренінгів для дітей дошкільного і підліткового віку дуже важливо навчитися створювати затишну і дружню атмосферу, в якій навіть замкнутий дитина буде відчувати себе комфортно. Коли збирається нова група дітей, один з одним незнайомих, вони можуть відчувати якусь скутість, завдання подолання якої і лежить перед організатором психологічних ігор.

Психологічні ігри для дітей дошкільного віку

Тренінги в ігровій формі для дітей дошкільного віку повинні бути нетривалими за часом, оскільки увагу дітлахів розсіюється дуже швидко. Краще всього проводити від трьох ігор і більше в рамках одного заняття з перервами по 5-15 хвилин між ними.

Дракончик, що кусає себе за хвіст

Призначенням даної гри є позбавлення від нав'язливих неврозів і укорінених страхів. Необхідно заздалегідь підібрати музичний супровід, причому playlist повинен складатися переважно з веселих мажорних пісень і мелодій. Проводиться гра в такий спосіб: діти шикуються один за одним у вигляді живого ланцюжка. Кожен з хлопців має триматися за плечі свого товариша попереду. Завдання першого малюка, який уособлює голову дракона, як можна швидше піймати замикає ланцюжок дитини.

Вправи для поліпшення самоконтролю

Для дітей важливими є психологічні тренування, які допомагають їм боротися з негативними емоціями. Хлопцям дошкільного віку варто якомога частіше нагадувати про деструктивну природу агресивності, і якщо їх охоплює гнів, потрібно витримати паузу, після чого зробити глибокий вдих і видих . Потім, випроставшись прямо, потрібно дорахувати про себе до 10 і посміхнутися у весь рот. Озлобленість і дратівливість не виносять спокою і доброзичливості. При цьому необхідно нагадувати дитині, що тільки навчившись направляти власні емоції в конструктивне русло, він зуміє стати дорослим і самостійною людиною.

Психологічні ігри для дітей молодшого шкільного віку

Психологічні ігри для молодших школярів повинні бути спрямовані на опрацювання внутрішніх проблем і навчання кроків по їх самостійного подолання. В психологічні тренінги для дітей у віці від 6 до 9 років варто включати наступні елементи:

  1. Рольові ігри. Для повного занурення в сюжет необхідний відповідний реквізит. Наприклад, для рольової гри в будівельників дітям будуть потрібні пластикові лопатки, совки, відерця, рулетки та інший інвентар, куплений в магазині іграшок.
  2. Вправи для релаксації і досягнення умиротворення психологічного стану.
  3. ряд акторських технік.
  4. Арт-терапію. Подібна терапія найкращим чином підходить для гіперактивних дітей і хлопців, схильних до депресивних розладів і зазнають психологічний дискомфорт в рамках дитячого колективу.

Арт-терапія являє собою комплекс різних методик. Ізотерапія призначена для дітей, які відчувають певні труднощі з самовираженням і намагаються донести до оточуючих людей власні переживання, почуття і думки. Хореографічні практики підходять для дітей як молодшого, так і середнього шкільного віку, схильних до гіперактивності і агресивної поведінки. Музикотерапія є найбільш універсальною методикою, і охоплює практично всі вікові групи. Психологічні ігри для дітей 6-9 років базуються на моделюванні різних ситуацій і обіграванні можливих варіантів поведінки в них.

Що ти любиш робити?

Дана гра підходить для знайомства з новою групою, де більшість її учасників фактично нічого не знає один про одного. Необхідно по черзі викликати з числа юних глядачів по одній людині, якій буде поставлена ​​наступна задача: не використовуючи слова, а тільки рухи, міміку і жести, розповісти присутнім хлопцям про власний захопленні. Наприклад, вийшов дитина демонструє у вільній формі оточуючим своє хобі, після чого ті зобов'язані його вгадати. Малюк, який встиг зробити це першим, виходить на імпровізовану сцену і продовжує гру.

Розсміши царівну Несмеяну

У центр приміщення виставляють стілець, на який садять одного учасника цього незвичайного змагання. Вийшов вручають титул «Царівни Несміяни», який він зобов'язаний виправдати на всі 100% і утримати якомога довше. Навколишні починають всіляко провокувати незворушного учасника, і як тільки на його обличчі проступить посмішка, на пост «Несміяни» заступає наступний учасник. Переможцем оголошується дитина, найдовше зумів протриматися не засміявшись.

Розкажи про те, що тобі подобається

Діти утворюють коло, зручно розсівшись на заздалегідь підготовлених стільцях або табуретах. За допомогою голосування або жеребкування визначають, хто починає гру першим. Стартує розгортається до дитини по ліву сторону від себе і каже вголос про ті риси, які йому найбільше подобаються в сусіда. Комплімент може стосуватися красивого кольору очей, витонченого профілю або будь-який інший риси, що викликає симпатію. Єдина умова - не можна кривити душею і підкреслювати ті особливості зовнішнього вигляду або характеру, які насправді не доводяться до вподоби.

Гонки з кульками

Вправа підходить як для гіперактивних, так і для спокійних дітей молодшого віку. Організатори формують команди, що складаються з парного кількості хлопців. Кожен учасник повинен, утримуючи з напарником разом повітряну кульку, добігти до фінішної межі, після чого торкнутися контрольної точки і таким же чином повернутися назад, передавши кулька наступній парі. Перемогу здобуває команда, яка першою завершила естафету. Стосуватися кулі під час гонок забороняється.

Важлива інформація! Психологічна гра для дошкільнят «Гонки з кульками» дозволяє встановити взаєморозуміння в парах і в ігровій формі навчитися злагодженій роботі в рамках єдиного колективу.

Психологічні ігри для дітей 10-12 років

Скуті одним ланцюгом

Для того щоб виконати вправу, необхідний реквізит у вигляді тонкої довгої мотузки і звичайного замкового ключа, який кріпиться на одному з кінців мотузки. Учасники розташовуються по колу і по черзі пропускають імпровізовану ланцюг таким чином, щоб вона була протягнута зверху через комір і виходила внизу нижче рівня пояса. Коли всі члени групи виявляються пов'язаними один з одним, ведучий пропонує їм виконати невелику фізичне навантаження у вигляді присідань, нахилів та інших простих вправ.

Цікава інформація! Після завершення вправи варто запропонувати дітям зробити ключ символом дружби і взаємодопомоги. Тренінг має метафоричним змістом, і дозволяє зрозуміти хлопцям важливість підтримки з боку оточуючих.

веселі пантоміми

Перераховуючи психологічні рольові ігри для дітей у віці 10-12 років не можна залишити без уваги «Веселі пантоміми». Організатор заздалегідь готує реквізит у вигляді різних предметів на кшталт дитячого синтезатора, барабанних паличок, гітари, дерев'яної коня, чобіт-скороходів і іншого. Кожному учаснику випадковим чином випадає номер предмета, з яким він і зобов'язаний виконати пантоміму з музичним супроводом або без нього.

Важлива інформація! Вправа сприяє розвитку уяви і акторських талантів у дітей.

Правда чи брехня

Група влаштовується в зручній обстановці, після чого організатор оголошує умови гри: він зачитує дітям різні цікаві факти, потім вони вирішують, є сказане правдою або ж чистої води вигадкою. Дитина, що відповів на питання правильно, отримує 1 бал. За невірну відповідь знімається також 1 бал, свою версію пропонує той, хто першим підняв руку. Виграє дитина, який набрав до закінчення гри найбільшу кількість балів.

Це цікаво! Ця психологічна гра призначена для розвитку аналітичного мислення у дітей у віці від 6 до 12 років.

Психологічні ігри та вправи для підлітків

Психологічні вправи для підлітків повинні бути спрямовані на набуття впевненості в собі, зняття страху публічних виступів , Розвиток цілеспрямованості і вдосконалення комунікативних навичок. Завдяки участі в психологічних іграх підвищується успішність підлітка, а також відбувається формування лідерських якостей.

живі дзеркала

Організатору потрібно об'єднати всіх присутніх на тренінгу підлітків в підгрупи по три людини. Після того як вмикається музика, один учасник кожної групи танцює, а решта грають роль живих дзеркал, копіюючи всі його рухи тіла. Коли музика зупиняється провідні в підгрупах змінюються. Гра продовжується до тих пір, поки всі учасники не скуштують себе в якості «проектора». Вправа дозволяє згуртувати колектив і підняти настрій всіх присутніх.

загадкові рими

Ведучий ділить всіх учасників на дві команди, після чого вручає однієї зі сторін аркуші паперу, на яких написані прості і поширені слова на кшталт «обличчя», «лінь» або «міст». Завдання першої команди - придумати якомога більшу кількість рим і прочитати їх другої групи таким чином, щоб та змогла відгадати оригінальні слова. Не можна вказувати на будь-які об'єкти зовнішнього інтер'єру або деталі одягу. Гра проходить в кілька раундів, протягом яких групи міняються ролями.

Важлива інформація! Перемагає та команда, яка демонструє найкращий час в відгадуванні римованих загадок. Дана вправа підходить для розвитку невербальної експресії, спостережливості і здатності до творчого і нешаблонне вираження своїх думок. Тренінг розвиває вміння сприйняття співрозмовника на рівні жестів, міміки, а також асоціативне вербальне мислення.

мафія

Психологічні ігри для дорослих і підлітків за популярністю в наші дні впевнено очолює «Мафія». Творцем цієї рольової гри є студент Московського Університету Дмитро Давидов, який оформив основні правила ще в середині вісімдесятих років двадцятого століття. Суть їх зводиться до наступного:

  1. Набирається група від 7 до 16 учасників, кожному з яких у випадковому порядку видаються карти. Саме по ним визначається приналежність до мирних жителях, шерифу або мафіозному угрупованню, що тероризує простих громадян.
  2. У грі відбувається зміна дня і ночі. За їх чергуванням уважно стежить заздалегідь обраний з числа присутніх або шляхом карткової жеребкування ведучий. Вночі члени мафії вбивають чергову жертву, з настанням дня всі присутні вибирають, хто ж з них є злочинцем.
  3. Гра ведеться до повної перемоги, коли вбиті всі мирні жителі, включаючи шерифа, або розкриті особистості всіх бандитів.

Гра в «Мафію» найбезпосереднішим чином залучає навіть малознайомих один з одним дітей і дорослих в жваві дискусії і вчить знаходити компроміси, а також сприяє розвитку талантів, аналітичного мислення, кмітливості і корисних навичок командної взаємодії. Правила гри настільки прості, що для ознайомлення з ними потрібно не більше декількох хвилин. В процесі учасникам необхідно вступати в комунікацію, вести запеклі дебати і наочно демонструвати ступінь володіння дипломатичним майстерністю.

Чи схожі ми з тобою?

Організатор розбиває всіх присутніх по парам і пояснює завдання: протягом перших трьох хвилин напарники відшукують у себе якомога більше схожих якостей і рис характеру. Наступні три хвилини партнери витрачають на пошук відмінностей. Перемагає та команда, яка зуміє похвалитися самим значним рахунком. Після закінчення гри ведучому необхідно в доступній для підліткової аудиторії формі донести думку про те, що всі люди дуже різні, але при цьому мають багато спільного.

режисери

Психологічні тренінги для підлітків часто закінчують наступною вправою: ведучий розподіляє гравців в команди по 5-10 учасників, після чого в кожній групі випадковим чином вибирається режисер. Іншим хлопцям доведеться стати справжніми акторами. У завдання режисера входить розподіл ролей серед своєї команди і підготовка нетривалої театральної постановки, що пародіює популярну кінокартину або книгу. Якщо режисер вибрав в якості конкурсної роботи «Алісу в країні чудес», він зобов'язаний пояснити публіці, чому той чи інший член його групи обраний на певну роль. Перемагає команда, найкраще впоралася з поставленим завданням.

Психологічні заняття для підлітків

Індивідуальні заняття психолога з підліткамі дозволяють внести корективи в модель поведінки як важкого, так і замкнутого дитини, який має проблеми при спілкуванні з однолітками. У завдання підкованого і розбирається в тематиці фахівця входить грамотний підбір індивідуального підходу до дитини і залучення його в ігровий процес, який сформує позитивний поведінковий шаблон, а також позбавить від нав'язливих страхів, тривожності і комплексів.

Заслуговує на увагу психологом і практикуючим гіпнологом є Микита Валерійович Батурин . На рахунку гіпнотизера значна кількість сесійних консультацій, в результаті яких життя їх учасників радикально змінювалася: дозволялися накопичилися роками проблеми, підвищувалася самооцінка, поліпшувалися відносини з оточуючими і досягнення в області кар'єри і приватного бізнесу. Наприклад, в цьому відеоролику Микита Батурин розповідає про те, як позбутися від невпевненості в собі і тілесних зажимів, що вельми актуально для більшості підлітків.

Що ти любиш робити?
Чи схожі ми з тобою?