Полезные материалы

Розвиток уваги у дітей середнього дошкільного віку за допомогою рухливих ігор. З досвіду роботи вихователя ДНЗ

Я працюю вихователем в дитячому саду «Гармонія» міста Тулуна з дітьми середньої групи Я працюю вихователем в дитячому саду «Гармонія» міста Тулуна з дітьми середньої групи. Діти цього віку (4-5 років) дуже допитливі, прагнуть бути по всіх усюдах, хочуть встигнути за день перебування в дитячому саду спробувати все: і малювати, і ліпити, і бути учасником різних сюжетно-рольових ігор, задають дорослим дуже багато питань. Недарма цей вік названий віком «чомучок». Щоб дитина була успішний в будь-якому виді діяльності, яким він займається в даний момент, йому необхідно мати хороший рівень уваги. Середній дошкільник в цьому віці тільки починає управляти своєю увагою, тобто розвиваються перші паростки довільного уваги. Загальновідомо, що діти 4-5 років дуже активні, рухливі, пізнають навколишній світ в рухах. Займаючись темою самоосвіти з розвитку уваги дітей середнього дошкільного віку та вивчаючи літературу з даної проблеми, я прийшла до висновку, що на сьогоднішній день автори пропонують багато дидактичних і настільно-друкованих ігор на розвиток уваги.

Я вирішила з'ясувати, чи можливо розвинути увагу дітей в рухливій грі, так як гра є природною потребою дітей дошкільного віку. Рухлива гра створює більш привабливі умови для розвитку психічних процесів, в тому числі і уваги.

Аналізуючи поведінку дітей на фізкультурних заняттях, було помічено, що вони неуважно слухають пояснення педагога, порушують правила гри, тому що не уважні при їх поясненні, часто виникають конфлікти. І виникла необхідність розвитку уваги у дітей 4-5 років саме в рухливих іграх.

В середньому дошкільному віці у дітей активно розвиваються основні властивості уваги: ​​перемикання, обсяг, зосередженість, розподіл.

І я склала план календарний роботи на тиждень з розвитку цих якостей уваги, використовуючи рухливі ігри. І я склала план календарний роботи на тиждень з розвитку цих якостей уваги, використовуючи рухливі ігри Короткий опис ігор:

Рухливі ігри на перемикання уваги:

1. «Дожени хлопчиків, дівчаток» - діти діляться на 2 команди - хлопчики і дівчатка, які стоять один навпроти одного, на відстані 2 м. На зоровий орієнтир - коло червоного кольору - дівчинки наздоганяють хлопчиків, на орієнтир - коло синього кольору - хлопчики ловлять дівчаток.
2. «У медведейво бору» - вибираються 2 «ведмедя», які знаходяться в різних сторонах майданчика, інші діти гуляють по лісі, «збирають гриби, ягоди». За сигналом «ведмедиця» - вибігає перший ведучий і ловить дітей, за сигналом «ведмідь» вибігає другий ведмідь і ловить.
3. «Різнокольорові кулі» - діти стоять у шерензі. На відстані 4м від них дорослий висипає з великого кошика різнокольорові кулі. За командою «збираємо!» - дівчатка бігають і збирають червоні і жовті кулі, а хлопчики-зелені і сині.
4. «Тихо-голосно» - діти бігають врозтіч по майданчику, по зміні сигналу (грає тиха музика) діти крокують на носочках між кеглями, на інший сигнал (швидка музика) - стрибають на двох ногах через корчі.
5. «Бабки-жуки» - гра аналогічна попередній. На сигнал «бабки» - діти «літають» по залу, розмахуючи руками. На сигнал «жуки» - діти повзають на колінах.

Рухливі ігри на обсяг уваги:

1. «Хто живе в лісі?» - діти стоять у колі. Кожен по черзі називає жівотное.которое живе в лісі і показує його руху. Друга дитина по ланцюжку повторює цей рух плюс показує своє і так далі всі діти по черзі.
2. «На чому будемо подорожувати?» - гра схожа на попередню, але за основу береться тема «транспорт».
3. «ловишка з кольоровими хвостиками» - всім дітям лунають кольорові стрічки (хвостики), які вони заправляють за пояс. Один - ведучий. Його завдання - зловити дитини з певним кольором хвостика.
4. «Естафета з м'ячами» - грають 2 команди, у кожній по великому м'ячу. На перший сигнал-помах синього прапорця - потрібно передати м'яч в команді над головою, потім останній гравець передає м'яч назад між ніг.
5. «Дзеркало» - діти грають в парах. 1 дитина з пари показує будь нескладне рух, а 2 дитина «дзеркало» копіює його руху. Потім 1 дитина показує 2 руху, потім 3, дитина «дзеркало» повинен уважно стежити за ведучим. Потім міняються ролями.

Рухливі ігри на зосередженість уваги:

1. «Знайди свій будиночок» - Діти стоять врозтіч по всьому залу. На підлозі розкладені кольорові обручі. У кожному обручі коштують 2-3 дитини. На сигнал «Побігли» - діти вибігають зі своїх будиночків, бігають врозтіч, на сигнал «По домівках!» - діти повинні знайти обруч свого кольору.
2. «Воробушки в будиночках» - гра схожа на попередню. Але будиночки у горобчиків різної форми: квадратні, круглі, трикутні. Дітям необхідно знайти свій будиночок певної форми.
3. «Підемо в ліс по гриби» - По залу на підлозі розкладені вирізані з картону гриби і горіхи. Хлопчики перетворюються в «їжачків», дівчатка в «білочок». Під музику діти бігають врозтіч. За сигналом «підемо в ліс» - хлопчики збирають гриби, а дівчатка - горіхи.
4. «Що буває жовте?» - діти діляться на 2 команди. Мета гри - чия команда швидше добереться до фінішу. Відстань від команд до фінішу - 6 дитячих кроків. На кожен крок потрібно називати предмет жовтого кольору; причому дітям потрібно уважно слухати, що говорить інша команда - повторювати названі предмети не можна.
5. «Ягоди, гриби, листочки» - діти будуються по колу по троє чоловік один за одним. Діти повинні мінятися місцями один з одним за певними сигналами: «ягоди» - перебігають перші діти з трійки; за сигналом «гриби» - перебігають другі учасники; за сигналом «листочки» - треті учасники з трійки.

Рухливі ігри на розподіл уваги:

1. «Аня, лови м'яч» - діти стоять у колі, у ведучого м'яч. Він кидає м'яч будь-якого з дітей, називаючи при цьому його ім'я. Діти повинні уважно слухати, чиє ім'я скаже ведучий і встигнути зловити м'яч.
2. «Пяточки-несучок» - діти стоять парами. Під веселу танцювальну музику педагог вказує на шкарпетки і діти танцюють на носочках; якщо вказує на п'яти, діти тупають ногами. Грати краще в шкарпетках.
3. «Зроби навпаки» - діти стоять врозтіч на майданчику. Вихователь показує будь-який рух, а діти повинні показати у відповідь протилежне (наприклад, піднімає руки вгору - потрібно опустити і так далі).
4. «Успей поміняти прапорець» - діти стоять врозтіч, у кожного у ніг стоїть кольоровий прапорець на підставці. Поки звучить музика, діти бігають по залу між прапорцями. За командою «сині-червоні» - діти, у яких прапорці відповідних кольорів повинні поміняти їх місцями (по аналогії «жовті-зелені кольори»).
5. «підбігаючи до своїх кеглем» - на килимі в хаотичному порядку розставлені кеглі різних кольорів. У кожної дитини є кольоровий гурток певного кольору. Під музику діти рухаються між кеглями, не зачіпаючи їх. Після закінчення музики повинні зібратися у кегель, відповідних кольором гуртка у дитини.

Систематична робота з розвитку уваги буде ефективною, якщо ігри проводяться щодня, а не епізодично.

Таким чином, проведена робота показала, що діти стали більш уважні, витримані при проведенні рухливих ігор. Стали помічати помилки у однолітків, пояснювали правила гри.

Список літератури:

1. Козлова, С.А., Куликова, Т.А. - 11-е изд., Стер. Дошкільна педагогіка: Навчальний посібник для студентів СПУЗов - М: Видавничий центр «Академія», 2010. - 416 с.
2. Матюгин, І.Ю., Аскоченського, Т.Ю., Бонк І.А. Як розвивати увагу і пам'ять вашої дитини: Книга для дітей та їх батьків. - М .: «Ейдос», - 1993.
3. Панфілова, М.А. Игротерапия спілкування, Тести та корекція гри: Практичний посібник для психологів, педагогів і батьків. - М .: Гном - Прес, 2002 - 160с.
4. Урунтаева, Г.А. Дошкільна психологія дошкільна психологія: Навчальний посібник для учнів СПУЗов. - М .: «Академія», 1996. - 336с.

Автор: Ивонина Лариса Олексіївна,
вихователь,
МБДОУ «Центр Розвитку Дитини - д / с« Гармонія », м Тулун, Росія

Стаття розміщена в авторській редакції

1. «Хто живе в лісі?
2. «На чому будемо подорожувати?
4. «Що буває жовте?