Полезные материалы

Щира посмішка задіє всі м'язи обличчя

Щодня сотні людей посміхаються і стримують свої емоції, не замислюючись про те, як багато може сказати вираз їх особи співрозмовника. Так, сучасні вчені встановили, що усміхнений чоловік може виглядати молодше, але лише коли йому більше сорока років. А не досягли сорокаріччя співрозмовники, навпаки, виглядають старше. Але чому так виходить? Щодня сотні людей посміхаються і стримують свої емоції, не замислюючись про те, як багато може сказати вираз їх особи співрозмовника

Перш за все, варто докладніше зупинитися на самому дослідженні. Під керівництвом вченого Тео Геверс (Theo Gevers) з університету Амстердама група дослідників створила комп'ютерну програму, за допомогою якої стало можливим визначати вік і настрій людини. В експериментальних цілях Тео Геверс і його колеги сοздалі і розмістили в інтернеті бοльшую "базу улибοк", знімаючи на відео відвідувачів універсітетсκого наукового центру NEMO. Учасників проекту, чоловіків і жінок в вοзрасте від 8 до 76 років просили показати на камеру штучну і ісκреннюю улибκу, а також продемοнстріровать інші емοціі - гнів, печаль, здивування, жах.

У другій частині експерименту вчені попросили добровольців переглянути відеозаписи з бази даних і оцінити вік потрапили в неї людей, а також наскільки привабливо вони виглядають, який їх характер. Проаналізувавши характерістіκі улибοк, наприклад, то, як швидко піднімаються вгору куточки рота, вчені формалізували ці параметри так, щоб комп'ютерна програма мοгла вгадати вοзраст і емοціі людини. Порівняння результатів показалο, що комп'ютерна програма точніше визначала вік. Люди в середньому помилялися приблизно на сім років, в той час як комп'ютер - на шість.

Читайте також: Сміх і посмішка - різні медалі

Крім того, дослідження голландських учених привело до цікавих результатів: виявилося, що люди виглядають мοлοже, коли посміхаються, але тільки в тому випадку, коли вони старше 40. "Якщо вам менше 40, ви повинні стримувати емοціі, якщо хочете виглядати мοлοже", - уклали вчені. Безумовно, цей висновок досить незвичайний, оскільки, як запевняє більшість фахівців зі світу моди, красиво і молодо виглядати може кожна людина. І для цього достатньо зберігати оптимізм і посмішку на обличчі.

Розібратися в причинах, які призвели експериментаторів до такого парадоксального висновку, допомогли дослідження німецьких вчених. Група психологів з Німеччини провела незвичайне дослідження, метою якого було встановити, як міміка людини відбивається на віці. Її автори - група вчених з Інституту Макса Планка з розвитку людини в Берліні. Вони провели дослідження, в якому взяли участь 154 добровольця. Людям показували 2052 фотографій із зображеннями 171 людини різного віку і соціального положення і просили учасників експерименту оцінити їх вік. При цьому особи на фотографіях також відображали різні емоції - гнів, страх, відраза, щастя, смуток. Деякі особи зберігали нейтральне вираз.

Результати дослідників показали, що вираз обличчя має великий вплив на точність оцінок віку. Зокрема, найточніше оцінювалися "нейтральні" особи. Тим часом, людям зі "щасливими" або усміхненими обличчями, найчастіше давали в середньому приблизно на два роки менше, ніж їм було в реальності. Людям з сумним або гнівним виразом обличчя учасники дослідження "додавали" кілька зайвих років до реального віку. В результаті експерименту з'ясувалося і те, що вік людини також відіграє істотну роль у визначенні, скільки років співрозмовнику. Так, чим старше був чоловік, тим учасникам експерименту було складніше визначити вік. При цьому з останнім завданням успішніше справлялися ті, хто сам ставився до старшого покоління.

В ході експерименту вчені також з'ясували, що учасникам дослідження не дозволили встановити реальний вік зображених людей мімічні зморшки при посмішці, що роблять представників молодше сорока років старше. Зате представників більш старшого віку, мімічні зморшки, що виникають при посмішці, навпаки, робили візуально молодше. У той же час вік людей на фотографіях з нейтральним виразом обличчя, експериментальної групою, як правило, визначався точно. Саме ці висновки і дозволили знайти пояснення результатами дослідження голландських учених.

Варто зазначити, що дослідження професора Геверс і його колег також виявило способи, за рахунок яких учасники експерименту могли відрізнити фальшиву усмішку від щирої. На думку вчених, як і всі фальшиві емоції, нещира радість на обличчі людини наділена такими ознаками: асиметрія; занадто раптова поява або зникнення; несвоєчасне поява. У несправжньою радості також не приймають участь м'язи навколо очей. Зовні це проявляється у вигляді відсутності зморшок навколо очей, так званих "гусячих лапок".

Факт того, що штучна посмішка мало кого обманює і не може повноцінно замінити щиру, підтвердили і вчені з Великобританії. Зокрема, експерименти англійських вчених за участю студентів показали, що люди вважають за краще мати справу з тими, хто посміхається щиро, навіть якщо ця співпраця не принесе такої вигоди, як з власниками підроблених посмішок. Для того, щоб відрізнити справжню посмішку від фальшивої, психологи, подібно голландським колегам, радять звернути увагу на область навколо очей людини. "Основною відмінністю справжніх і штучних посмішок є присутність так званих зморшок сміху в коло очей у тих, хто сміється щиро. Вони утворюються в результаті руху м'язів, окільцьовують очі. Ці м'язи стискаються лише тоді, коли люди посміхаються щиро", - пояснюють експерти.

Однак, якщо посміхатися дуже широко, піднімаючи догори кінчики губ, ці зморшки утворюються в будь-якому випадку. Тому єдиним місцем на обличчі, що вказує на щирість широкої посмішки, залишається шкіра між бровами і верхньою повікою. При щирій усмішці вона зміщується трохи вниз, і залишається нерухомою у тих, хто посміхається лише з ввічливості. "Всі ми можемо розтягнути губи в усмішці, але дуже мало хто здатний управляти м'язами навколо очей", - роблять висновок психологи.

Таким чином, дослідження вчених зайвий раз доводять, що посмішка - це не тільки рух губ. У людини, усміхненого природно, в усмішці бере участь все обличчя: з'являється вогник в очах, вони трохи прищулюються, а навколо з'являються ледь помітні зморшки. Саме така, щира посмішка і привертає до себе інших людей.

Читайте також: Сміх - це найкраща анестезія

Безумовно, посміхатися корисно в будь-якому віці. Усміхнений людина завжди викликає прихильність до себе співрозмовника і створює дружній тон в спілкуванні. Крім того, фахівці рекомендують часто посміхатися і сміятися людям, які страждають надмірною вагою. Вчені довели, що всього п'ятнадцять хвилин щирого сміху сприяють активному спалюванню жирових відкладень. Крім цього, сміх нормалізує кровообіг, зміцнює м'язові волокна черевного преса і приводить в норму травлення. Тому посміхайтеся якомога частіше, сміх покращує здоров'я і сприяє приємному спілкуванню.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Але чому так виходить?