Полезные материалы

TOMIN.BY - Похилий вік: сучасний погляд з Європи

TOMIN.BY

Коли починається старість? Чи є якісь критерії для цього поняття, або все визначає календарний вік? Чому в старості одні бадьорі і веселі, а інші хворі і немічні? Ці питання цікавлять медичну науку так давно, скільки існує людина. Розібратися в них нам допоможе психолог Брестського обласного центру гігієни, епідеміології і громадського здоров'я Ігор Прецкайло.

Імператори Китаю, Риму тисячоліттями шукали еліксири молодості, здоров'я. Не знайшли. Часто простий селянин був здоровіше і на вигляд молодша за імператора того ж віку. Всі померли. Але думаю, кожна людина мріє, щоб ця подія відбулася швидко, безболісно і без багатомісячних страждань душевних і тілесних. А ще краще непомітно: уві сні або «на бігу».

Чи реальна така мрія? Виявляється, в більшості випадків, такий відхід з життя можливий. Напрацьовано певні поради, правила, створені ліки, методики. Так чому це не відбувається у всіх? А тому, що ми не готуємося до цього періоду життя. Ми готуємося до школи, вчимося професії, водіння автомобіля, роботі на комп'ютері, є школи молодої мами, діабетика, і так далі. Але і до старості потрібно готуватися. Це цілий спосіб життя.

Коли це потрібно починати? Краще з молодості, коли людина може мати дітей і, відповідно, буде виховувати їх в розрахунку на свою старість. Але це для просунутих, тих, які планують дожити до похилого віку і піклуються про себе правильно, як про тіло, так і про психіку. А що для осіб середнього віку?

За офіційною медичною класифікацією віку, до 50 років людина умовно молодий. Чоловіки і жінки ще можуть мати дітей. Найчастіше здоров'я дозволяє працювати і відпочивати без істотних обмежень.

З 50 до 60 років йде зрілий вік. Найчастіше істотних обмежень немає. Особливо в останні десятиліття люди з цієї групи затребувані в суспільстві з урахуванням їх знань, умінь і можливості повної віддачі справі, так як питання виховання дітей вже вирішені. У цьому віці більшість людей ще будує перспективні плани по роботі і побуті.

У 60-70 років, середньому зрілому віці, коли здоров'я про себе «нагадує» частіше, важко будувати перспективні плани. Але душа ще має шанс перемагати хвороби тіла. Частина людей продовжує працювати, частина вже не хоче або не може це робити. У цьому віці стають помітними генетичні особливості кожного, а також проблеми попереднього способу життя. Здоров'я може бути з обмеженням і без, пам'ять, мислення зазвичай не страждають.

Вік пізньої зрілості, 70-80 років створює вже більше проблем для якості життя. Але і має свої принади. Немає достатньої фізичної активності, але ж вже і поспішати нема чого. Гроші вже не найважливіший фактор, тому з'являється схильність до меценатства, благодійності.

Робляться фундаментальні відкриття, тому що дрібниці життя не заважають вдумливому світосприйняттям. Це як раз вік лауреатів Нобелівської премії. Хтось нарешті добудовує дачу, може в задоволення порибалити, в будь-який час відвідати найцікавіші місця на планеті, які розташовані часом за поворотом на свою дачу. Але раніше їх людина не помічав. Якщо збереглася сім'я, то вдвох обоє можуть знайти ще більше приємних моментів у своїй зрілому житті. Саме тут хороші сімейні стосунки, взаємна турбота один про одного можуть додає масу позитивних емоцій.

Тільки після 80 років починається старість. Пов'язано це з тим, що у багатьох в цьому віці по-справжньому починає страждати пам'ять, сповільнюється мислення, починає здавати зір, слух, рухові реакції. До цього часу може померти один з подружжя, тоді додається почуття самотності. Крім того, частина друзів, ровесників теж недоступні для спілкування через труднощі з їх здоров'ям або відходом з життя. Звичайно, ймовірність будь-яких обмежують хвороб в цьому віці більше.

В останнє десятиліття людей, які досягли такого похилого віку стало більше. У цьому є заслуга сучасної медицини. Але і самому слід допомагати природі. Правильно підібрані препарати вимагають кваліфікованого лікаря, а значить його потрібно мати заздалегідь. Благо, інтернет дозволяє це завдання вирішити. А значить сучасні інформаційні технології слід освоїти заздалегідь. Для цього можна піти на курси, або попросити про допомогу когось із близьких.

Не менш важливо знайти собі цікаве заняття. Це може бути дача, майстерня, мистецтво, подорожі, громадська діяльність. Звичайно, це вимагає теж попередньої підготовки з якимись матеріальними витратами.

Так само заздалегідь потрібно створити коло спілкування для себе, під свої інтереси і можливості. Це може бути група оздоровлення, літературне товариство або клуб рибалок. Слід спробувати розширити коло приятелів, до яких можна піти в гості або запросити до себе. Навіть банний колектив може бути тим оточенням, який буде заряджати позитивом. В останні роки набуло поширення спілкування з соціальних мереж, що вимагає мінімального знання комп'ютера.

Інтенсивно розвиваються комп'ютерні технології. Вони дозволяють людям з фізичними обмеженнями не відриватися від активного життя. Для підтримки гарної фізичної і психічної форми доречно знайти для себе цікаві комп'ютерні ігри і освоїти їх. Є навіть інтерактивний варіант, коли можна реально грати з комп'ютером в теніс, футбол, бродити по лісі так далі. Природно це все вимагає на перших етапах допомоги від більш молодих членів сім'ї. Але важлива готовність до цього всього. Дослідження останніх років говорять, що люди в 70-80 років і старше, які дозволили собі такий безпечний спорт, виграють насамперед у збереженні «живого» інтелекту. Уже зараз таке проведення часу дозволяє отримати задоволення, але ж ці технології продовжують розвиватися.

Для тих, які не можуть «дозволити собі» спілкування з комп'ютером, існують паперові варіанти тренування психіки. Саме нервова система визначає тонус тіла і загальний стан здоров'я. Для цього розроблені тренінгові тести, які тренують пам'ять, увагу, мислення, точні рухові реакції.

Проконсультуватися у психологів ГУ «Брестський обласний центр гігієни, епідеміології і громадського здоров'я» і обговорити питання про те, як зберегти здоров'я і довголіття, поділитися думкою можна по телефону 97-43-62 у робочі дні з 9.00 до 12.00.

Чи є якісь критерії для цього поняття, або все визначає календарний вік?
Чому в старості одні бадьорі і веселі, а інші хворі і немічні?
Чи реальна така мрія?
Так чому це не відбувається у всіх?
Коли це потрібно починати?
А що для осіб середнього віку?