Полезные материалы

ВІК - ПО ЗІРОК

За допомогою астрономії вдалося визначити з точністю до року, коли було закладено основу одного з найбільших єгипетських споруд - піраміди Хеопса.

Рух Північного полюса світу серед зірок за 26 тисяч років.

Лінія, що з'єднує зірки Кохаб (β Малої Ведмедиці) і Міцар (ζ (дзета) Великої Ведмедиці), падає на горизонт строго вертикально, тобто під прямим кутом, і вказує напрям на північ.

<

>

"Будівлі, яких боїться сам час", - так сказав арабський поет про великих пірамідах, що стоять на берегах Нілу ось уже майже чотири з половиною тисячі років. Не тільки час, а й люди часом відчувають трепетний страх перед цими воістину гігантськими спорудами глибокої давнини. Вчені різних країн не одне століття вивчають єгипетські піраміди, але і до цього дня багато таємниць цього справжнього дива світла не розгадані.

Перед єгиптологами варто ще безліч питань, що відносяться до життя і смерті повелителів стародавнього царства. Що вони знали і чого не знали про навколишній світ? Чи служили піраміди для спостережень за небом? Як стародавні єгиптяни вели рахунок часу?

Як стародавні єгиптяни вели рахунок часу

З складеного істориками вже в наші століття списку фараонів можна встановити, як довго правил той чи інший владика, кого він змінив на троні і хто змінив його. Але не можна визначити, в які століття і в які саме роки трон був зайнятий тим чи іншим фараоном. На це немає ніяких письмових документів. Чи то у древніх єгиптян була якась інша шкала часу і особливий порядок проходження століть. Чи то відповідні письмена знищені під час нескінченних воєн і переворотів.

Це змушує істориків орієнтуватися на археологічні вказівки або ознаки, точність яких дозволяє оцінювати події в кращому випадку з вірогідністю в сто років. Природний визначник часу - радіовуглецевий аналіз - для епохи стародавнього царства, на думку експертів-хронологів, ще менш достовірний.

Єгиптолог Кет Спенс з Кембриджського університету нещодавно опублікувала в журналі "Нейчур" результати розрахунків, заснованих на теорії, запропонованої нею. Вона стверджує, що зуміла встановити рік закладки піраміди Хеопса.

Ключ до своєї теорії Кет Спенс знайшла в загадково-точної орієнтації піраміди в просторі. Вже не одне покоління археологів дивується з того, як вдалося людям, які будували піраміду Хеопса, прокласти дві сторони її підстави точно у напрямку південь - північ, тобто паралельно осі земної кулі. Інакше кажучи - це напрямок на полюс світу. Відхилення від істинного напрямку осі (як розрахували нинішні астрономи) становить 1/20 частку градуса. Ця розбіжність настільки мало, що магнітний компас його не міг би визначити. Та й не було такого компаса в руках древніх інженерів. Він з'явився в Китаї приблизно в кінці XI століття н. е.

Кет Спенс вважає, що будівельники пірамід змогли знайти точний напрям на північ по небу, вірніше за зірками. Вони вже мали уявлення про те, що весь небосхил, виконавши за 24 години кругової шлях, повертається в колишню позицію. І що в небі є одна точка, яка при цьому залишається нерухомою. Через неї проходить вісь обертання небесного зводу, а точніше - Земної кулі. Сьогодні цю точку ми називаємо Північним полюсом світу і дуже легко знаходимо її. Вона майже точно збігається з досить яскравою зіркою α Малої Ведмедиці. Це Полярна зірка.

Чотири з половиною тисячі років тому зоряне небо виглядало дещо по-іншому, ніж зараз. Поруч з нерухомою точкою на небосхилі, через яку проходить земна вісь, неозброєним оком ніякої зірки тоді не було видно. Можна припустити, що єгиптяни, орієнтуючись на обертання небосхилу, знаходили цю нерухому точку на середині прямої, що з'єднує дві зірки (див. Малюнок).

Якщо стародавні єгиптяни дійсно застосували такий метод при будівництві піраміди Хеопса, то логічно припустити, що вони і потім користувалися ім. Отже, піраміди пізнішої споруди теж повинні бути з такою ж, а може бути, і з ще більшою точністю зорієнтовані по сторонах світу. Але це не так.

Причина - в широко відомому нині явище прецесії, інакше кажучи, повільному русі осі обертання Землі по круговому конусу, вісь симетрії якого перпендикулярна до площини екліптики. Період повного обороту 26 000 років. При цьому екваторіальні координати зірок безперервно змінюються, а полюс світу (нерухома точка) як би переміщається між зірками. Єгиптяни, що будували піраміди, цього, по всій видимості, не знали. Явище стало відомо пізніше - в II столітті до н. е., а пояснити його зміг лише у 1686 році Ісаак Ньютон.

Піраміда Хеопса орієнтована по сторонах світу не тільки більш точно, ніж її попередниці, але і точніше наступних пірамід - Хефрена і Мікеріноса.

Чи означає це, що тільки лише інженерам піраміди Хеопса був доступний метод орієнтації за допомогою небесних світил, а пізніші будівельники його НЕ успадкували? Попередники могли його ще не знати.

Але ось що виявилося абсолютно вражаючим. Орієнтація як більш ранніх, так і пізніх пірамід абсолютно відповідає напрямку земної осі і положенню на небі полярної точки, якщо її знаходити за орієнтирами, вказаними на поступовим зниженням дози, і при цьому не враховувати прецесію і пов'язані з нею зміни екваторіальних координат зірок.

Кет Спенс зрозуміла, що таке не може бути ланцюгом випадкових збігів. Тому вона впевнено сказала про те, що стародавні єгиптяни і до і після побудови піраміди Хеопса володіли методом астрономічної орієнтації. Вони спостерігали нема за однією зіркою, а відразу за двома, між якими на "порожньому місці" знаходився центр видимого обертання небосхилу. Північний полюс Землі лежав на продовженні сполучної лінії, що перетинаються під прямим кутом з лінією горизонту.

Розрахунки показали: той напрямок на північ, яке було використано при закладці підстави піраміди Хеопса, могло бути в 2467 році до н. е. Відхилення підстави піраміди, допущене древніми будівельниками (на 1/20 частку градуса, про що ми говорили вище) від істинного в ту пору напрямки земної осі, зажадало поправки в 11 років. Це означає, що будівництво піраміди Хеопса почалося в 2478 році до н. е., а не в 2408-м, як єгиптологи вважали раніше, коли їм ще не був відомий древній метод астрономічної орієнтації, розгаданий Кет Спенс.

Багато астрономів вважають її метод і розрахунки "бездоганним дозволом старої загадки". Єгиптологи ж дають швидше скептичні оцінки. А бентежить їх головним чином те, що ідеї Спенс тягнуть за собою серйозний переворот в хронології Стародавнього Єгипту. Якщо визнати рік 2478-й роком закладки піраміди Хеопса, то доводиться перераховувати багато дати з давньої історії Єгипту, які досі вважалися надійними. Наприклад, коротшають періоди правління фараонів, наступних за Хеопсом.

Правда, сама Кет Спенс думає, що розкритий нею метод єгиптяни використовували для орієнтації будівель лише порівняно короткий час - близько 300 років. У більш пізні часи метод астрономічної орієнтації будівель поступово пішов з традиційних ритуалів древніх єгиптян.

Обережність, виваженість висновків, звичайно, обов'язкові в таких справах, і ті, хто спирається на дати, отримані з культурної спадщини єгиптян, природно, хочуть, щоб докази для зміни датувань в історії були сто разів перевірені.

Що вони знали і чого не знали про навколишній світ?
Чи служили піраміди для спостережень за небом?
Як стародавні єгиптяни вели рахунок часу?
Чи означає це, що тільки лише інженерам піраміди Хеопса був доступний метод орієнтації за допомогою небесних світил, а пізніші будівельники його НЕ успадкували?