Полезные материалы

Збірна Росії: заявка на історію

ЧЕМПІОНАТ СВІТУ-2018

Заявка збірної Росії на чемпіонат світу:
воротарі Ігор Акінфєєв ( ЦСКА ), Володимир Габулов ( "Брюгге" , Бельгія), Андрій Луньов ( "Зеніт" );
захисники Володимир Гранат , Федір Кудряшов (Обидва - "Рубін" ), Сергій Ігнашевич , Маріу Фернандес (Обидва - ЦСКА), Ілля Кутєпов ( "Спартак" ), Андрій Семенов ( "Ахмат" ), Ігор Смольников ( "Зеніт");
півзахисники Юрій Газінський ( "Краснодар" ), Олександр Головін , Алан Дзагоєв (Обидва - ЦСКА), Олександр Єрохін , Далер Кузя , Юрій Жирков (Всі - "Зеніт"), Роман Зобнин , Олександр Самедов (Обидва - "Спартак"), Антон Олексій Андрійович Міранчук ( "Локомотив" ), Денис Черишев ( "Вільярреал" , Іспанія);
нападники Артем Дзюба ( "Арсенал" ), Олексій Олексій Андрійович Міранчук ( "Локомотив"), Федір Смолов ( "Краснодар").
Підготовку до ЧС проходили ще п'ять гравців: голкіпер Сослан Джанаєв ( "Рубін"), захисник Роман Нойштедтер ( "Фенербахче" , Туреччина), півзахисники Константін Рауш і Олександр Таша (Обидва - "Динамо"), а також нападник Федір Чалов (ЦСКА).
На домашньому турнірі росіяни в групі A зіграють з Саудівською Аравією (14 червня, Москва, "Лужники"), Єгиптом (19 червня, Санкт-Петербург) і Уругваєм (25 червня, Самара).

Рауш

Оголошення "списку 23-х" збірної Росії піднесло одну більш-менш серйозну несподіванка - відсів Костянтина Рауша. Лівофланговий з "Динамо" не виходив на поле в контрольному матчі проти Австрії, але в заявці на матч був присутній - на відміну від чотирьох інших, кому не судилося брати участь в ЧС-2018. Тому в останні дні, коли велися дискусії, кого відчеплять, прізвище натуралізованого російського німця називалася рідко.

Знаю дві версії цього рішення. Одна прозаїчна - болі в спині. Її озвучив в коментарях до мого повідомлення на Фейсбуці журналіст Мирон Гойхман, який проживає в Німеччині і дуже добре знайомий з Рауш особисто. Йому, безумовно, можна довіряти.

Але мова, наскільки розумію, не йде про серйозну травму, яка точно не дозволила б Рауш зіграти на чемпіонаті світу. Тому мені бачиться в цьому ще одна підгрунтя тактичного характеру, яку ми обговорювали з колегами під час збору в Нойштіфт.

Відсів Рауша, по суті, означає, що збірна з вкрай малою часткою ймовірності повернеться до схеми з трьома центральними захисниками. Чому? Та тому, що в ролі гравця лівого флангу, який закриває при такій моделі всю бровку, у 34-річного Юрія Жиркова не залишається дублера. У "Рубіні" на цій позиції періодично грає Федір Кудряшов, але при схемі в п'ять захисників в цьому складі національної команди він однозначно - лівий центральний.

Рауш якраз і був тим самим дублером, який в боротьбі за місце в "списку 28" спочатку переграв Дмитра Комбарова . Але при схемі в чотири захисники він виявляється зайвим. Тому що пара головних претендентів на позицію лівого крайнього захисника - Кудряшов і Жирков, а лівого хавбека - той же Жирков і Денис Черишев; якщо ж Станіславу Черчесову знадобиться не вінгер, а інсайд, цю роль можуть виконати обидва Олексій Андрійович Міранчук.

Як я розумію, мова не йде про серйозну травму, яка не дозволила б Рауш зіграти на чемпіонаті світу. Болі в спині - це, звичайно, погано, але вони лікуються. Але фактор травми в сукупності з перебудовою тактичної схеми, мені здається, і привів до такого рішення головного тренера.

Таша І Чалов

Чи не судилося закріпитися в національній команді двом її молодим новачкам, поки не зіграв за неї ні матчу. 20-річного Федора Чалова на зборі в Нойштіфт було не видно і не чутно, і йому, мабуть, на такий турнір дійсно рано. Всі, хто знаходився в Австрії, з якогось моменту прийшли до висновку, що наймолодший футболіст збірної - один з перших претендентів на вихід. Його час ще прийде.

З іншого боку, коли після оголошення "списку 28" я не включив Чалова в число першочергових кандидатів на відсів, то керувався кількістю нападників в заявці. Федір Смолов, Артем Дзюба плюс Олексій Олексій Андрійович Міранчук - номінальний хавбек, який розглядається також в якості другого форварда. Без четвертого, а в чистому вигляді - навіть третього нападника конструкція виглядає дещо тендітної - а якщо (нехай Черчесов і не любить цього слова) хтось із них, не дай бог, отримає травму?

Відсів Чалова ще акцентувати говорить про те, що головна ставка буде зроблена на півзахисників. Адже в команді залишилися і Олександр Єрохін, і Юрій Газінський, і Антон Олексій Андрійович Міранчук - при тому що багато хто вважав, що одному з них доведеться виїхати додому. Єрохін - єдиний "вижив" з п'ятірки не заявлені на Австрію. Але і Черчесов говорив, і в принципі було зрозуміло, що перша причина тієї його незаявкі - невелика травма, через яку він пропустив два дні тренувань і лише напередодні гри повернувся в загальну групу.

Троє перерахованих - гравці середньої лінії (маю на увазі в даному випадку і краю півзахисту), як і Олександр Головін, Роман Зобнин, Далер Кузя, Алан Дзагоєв, Юрій Жирков, Олександр Самедов, Денис Черишев. Та й Олексій Олексій Андрійович Міранчук при необхідності. 10, а то і 11 хавбеків - це точно на п'ять місць на поле!

23-річного Олександра Ташаева, чесно кажучи, мені шкода найбільше. Гадав, що динамівець - одна з тих "темних конячок", чиї швидкість, дриблінг і хороша спортивна нахабство можуть прискорити і загострити гру нашої команди. Але, судячи з усього, в тренувальному процесі в Австрії Таша поступився боротьбу куди більш досвідченому Денису Черишеву. Причому мова навіть не про чотири роки різниці, а про досвід гри проти топ-суперників в кращому за досягненнями європейському чемпіонаті. Таша брав участь лише в двох єврокубкових матчах (в Лізі Європи 2014/15), обидва рази вийшовши на заміну в самій кінцівці, і не мав можливості зіграти навіть не проти Мессі і Роналду , А позмагатися з куди більш скромними зарубіжними опонентами. Для хавбека ж "Вільярреала", що має інше слабке місце - травматизм, суперництво з кращими гравцями світового футболу - в порядку речей.

Підозрюю, що це стало однією з причин рішення Черчесова. А другий - хороший вихід Черишева на заміну в зустрічі з Австрією. У поганому в цілому для нашої збірної матчі "іспанець" помітно загострив гру зліва, і своїм шансом, стало бути, скористався.

Нойштедтер І Джанай

Якщо шанси Заслана Джанаева, покликаного в збірну як "пожежної" заміни травмованого Олександра СЕЛІХОВА, спочатку розглядалися як мізерні, і місце в складі йому могла б відкрити хіба що чиясь травма, то Роман Нойштедтер програв конкуренцію саме на зборі. Так само, як, власне, сталося рік тому перед Кубком конфедерацій. Гравець "Фенербахче" - єдиний футболіст, який протягом року двічі був в останній момент був відчеплений від обох турнірів не через травм.

І хоча в останній тиждень все до того і йшло (про що сказало непопадання Нойштедтера в заявку на матч з Австрією), то в цілому все одно може розглядатися як сюрприз. Адже Роман стабільно провів весь сезон в стартовому складі "Фенербахче", тоді як два його конкурента - Мартін Шкртел і Луїш Нету - змінювалися один з одним. Ігрова практика, досить непростий чемпіонат, один з провідних його клубів - все це говорило на користь Нойштедтера.

Але в березні він невдало зіграв з Францією, а тепер, судячи з усього, не вразив і на тренуваннях. Конкуренція за право залишитися в заявці у нього йшла з Андрієм Семеновим, з яким рік тому вони вилетіли в останній момент разом. І ось тут-то Черчесов вважав за краще менш досвідченого в міжнародних боях футболіста. А захисник "Фенербахче", судячи з усього, так і не зміг до кінця вписатися в колектив.

Звертає на себе увагу, що збірна залишилася без обох німецьких "репатріантів" - Рауша і Нойштедтера. Але тенденції в цьому не бачу, оскільки екс-бразилець Маріу Фернандес, швидше за все, буде в стартовому складі.

Втім, Семенов, Нойштедтер, Ілля Кутєпов, Володимир Гранат - гравці плюс-мінус одного рівня. Один з них так чи інакше опиниться разом з переважаючим їх на голову 38-річним Сергієм Ігнашевич в стартовому складі.

І це турбує найбільше. Як же не вистачає збірної хоча б когось одного з четвірки - Георгій Джикия, Віктор Васін і брати Березуцкие! Але з цим уже нічого не поробиш, і для чогось це випробування Черчесову дано. Як він з ним впорається - покаже чемпіонат світу.

ЧЕМПІОНАТ СВІТУ-2018   Заявка збірної Росії на чемпіонат світу:   воротарі   Ігор Акінфєєв   (   ЦСКА   ),   Володимир Габулов   (   Брюгге   , Бельгія),   Андрій Луньов   (   Зеніт   );   захисники   Володимир Гранат   ,   Федір Кудряшов   (Обидва -   Рубін   ),   Сергій Ігнашевич   ,   Маріу Фернандес   (Обидва - ЦСКА),   Ілля Кутєпов   (   Спартак   ),   Андрій Семенов   (   Ахмат   ),   Ігор Смольников   ( Зеніт);   півзахисники   Юрій Газінський   (   Краснодар   ),   Олександр Головін   ,   Алан Дзагоєв   (Обидва - ЦСКА),   Олександр Єрохін   ,   Далер Кузя   ,   Юрій Жирков   (Всі - Зеніт),   Роман Зобнин   ,   Олександр Самедов   (Обидва - Спартак),   Антон Олексій Андрійович Міранчук   (   Локомотив   ),   Денис Черишев   (   Вільярреал   , Іспанія);   нападники   Артем Дзюба   (   Арсенал   ),   Олексій Олексій Андрійович Міранчук   ( Локомотив),   Федір Смолов   ( Краснодар)

Де народилися гравці збірної Росії. Фото "СЕ"

ЗАЯВКА

Що впадає в очі в підсумковій версії російської заявки? По-перше, аж на половину оновлений склад у порівнянні з Кубком конфедерацій, котрі проходили лише рік тому. Залишилися 12 з 23 осіб! До числа інших 11-ти увійшли не тільки травмовані Джикия, Васін і Камболов, а й цілком здорові Гільєрме, Шишкін, Глушаков, Комбаров, Тарасов, Полоз, Бухаров і Канунніков.

Досвід гри на великих турнірах є, по суті, у 11 осіб. По суті - тому що одна хвилина Олексія Олексій Андрійович Міранчук на Кубку конфедерацій, визнаємо, не береться до уваги. З досвіду, в тому числі переможного, виділяються троє. Акінфєєв був заявлений на п'яти турнірах, грав на чотирьох і провів 14 матчів. Також по чотири змагання на рахунку у Ігнашевіча і Жиркова: 13 і 12 матчів відповідно.

Ця трійка - бронзові призери Євро-2008; кожен з них брав участь також в розгромі чехів (4: 1) в стартовому матчі Євро-2012. З тих пір збірна Росії виграла тільки у Новій Зеландії на Кубку конфедерацій. І там теж не обійшлося без Акінфєєва з Жирковим.

Три великих турніру - у Самедова, який був основним у Фабіо Капелло і Черчесова і запасним (20 хвилин на Євро-2016) - у Леоніда Слуцького. За два, причому в основі, у Смольнікова, Головіна і Смолова - і цей досвід у двох останніх, лідерів нинішньої збірної, радує найбільше. По одному - у Дзюби, Кудряшова і Єрохіна.

Крім Олексія Олексій Андрійович Міранчук, були заявлені, але не грали (причому повністю, навіть без хвилини виходу на заміну) ще п'ять футболістів. За два рази - Габулов (2008 і 2017) і Гранат (2012 і 2014), по разу - Семенов (2014 року), Кутепов і Газінський (обидва - 2017). Черишев був з командою, хоч його і не заявили, весь ЧС-2014. Всі вони, по крайней мере, знають, що це таке - атмосфера великого футбольного турніру.

А зовсім це незнайоме п'ятьом. Причому троє з них з чималою ймовірністю будуть гравцями стартового складу. Це Зобнин, Маріу Фернандес і Кузя. Крім них - Луньов і Антон Олексій Андрійович Міранчук.

Досвід забивання голів на таких змаганнях є тільки у Дзагоєва (три м'ячі на Євро-2012), Смолова і Самедова (по м'ячу на Кубку конфедерацій).

Досвід забивання голів на таких змаганнях є тільки у Дзагоєва (три м'ячі на Євро-2012), Смолова і Самедова (по м'ячу на Кубку конфедерацій)

Заявка збірної Росії на ЧС-2018. Фото "СЕ"

ВІК

Середній вік заявки - 28,3 року. Забагато. Хоча, здавалося б, прошарок молодих гравців у віці до 25 років і не так мала - 22-річні Головін і брати Олексій Андрійович Міранчук, 24-річні Зобнин і Кутєпов - але на іншому-то фланзі 38-річний Ігнашевич, 34-річні Жирков і Габулов , 33-річний Самедов.

У нашого стартового складу в матчі з Австрією середній вік, незважаючи на Головіна, становив 29,5. А ось це вже дуже багато. З досвіду попередніх турнірів можна зробити висновок, що принцип "в бой идут одни старики" там працює погано.

Коли Росія тріумфально обіграла Голландію на Євро-2008, середній вік у стартового складу Гуса Хіддінка становив 26,7 року. А тепер для порівняння: в матчі Євро-2016 з Уельсом, гіршому, мабуть, в нашій новітній історії на чемпіонатах світу та Європи - ті ж 29,5. На ЧС-2014 за Алжиром - 28,0. На Євро-2012 з Грецією - 28,6. На ЧС-2002 з Бельгією - 28,8. Всі ці вирішальні матчі для збірної склалися погано, причому трохи кращою з них була зустріч з алжірцями, коли наші з трьох цих випадків були молодші. А Дзагоєв свої три м'ячі на Євро-2012 забив, коли йому був 21 рік ...

Загалом, без омолодження складу якимось із Олексій Андрійович Міранчук збірної, як показує історія, навряд чи вдасться обійтися.

Багато що стане зрозуміло в останньому контрольному матчі - проти Туреччини 5 червня. Команда вже вийде з-під пікових навантажень австрійського збору, після спуску з середньогір'я вже повинен буде початися ефект суперкомпенсації. І якщо команда постане такий же, як в Інсбруку - ось тоді передчуття стануть поганими. Матч же з Австрією, як я вже говорив, - для мене не показник. А ось Туреччина показником вже стане, тому що рік тому в ті ж терміни був дуже якісний матч з Чилі, в якому наша команда - бігла.

Вибір же остаточної заявки - штука швидше технічна. Навряд чи ті, хто 3 червня був відсіяний, отримали б багато шансів на ЧС-2018. Головне - щоб були добре готові ті, хто залишився.

СЕРЕДНЬОСТАТИСТИЧНИЙ ГРАВЕЦЬ ЗБІРНОЇ
Вік - 28,3 року
Зростання - 185
Вага - 77
Інформацію про ігри - 28
Кількість голів - 2
Ігри в чемпіонаті - 185
Голи в чемпіонаті - 18
Передачі в чемпіонаті - 20
Кількість клубів - 10
Найбільше представництво - ЦСКА, "Зеніт" (по 5)
Міста народження - 18
Найбільше представництво - Москва (5)
Середня ціна - 5 992 608 евро (за даними transfermarkt.de)
Наймолодший - Олександр Головін (30 травня 1996 року народження)
Найстарший - Сергій Ігнашевич (14 липня 1979 року народження)
Найвищий - Артем ДЗЮБА (196 см)
Найнижчий - Олександр Самедов (177 см)
Найдосвідченіший - Сергій Ігнашевич (121 матч за збірну)
Самий малодосвідчений - Андрій ЛУНЬОВ (3 гри)

Чемпіонат світу з футболу. Все про турнір - тут //
Збірна Росії на чемпіонаті світу з футболу

Чому?