Полезные материалы

Чехи і Олімпійські ігри

Чеські спортсмени брали участь майже у всіх 27 літніх і 19 зимових Олімпійських іграх. Винятком стали лише три Олімпіади. У 1984 році Чехословаччина приєдналася до бойкоту з боку Радянського Союзу, що не відправивши на Ігри в американському Лос-Анджелесі жодного спортсмена. Без участі чехів також відбулися треті Олімпійські ігри 1904 року в Сент-Луїс. Спортсменам тоді не вдалося зібрати достатньо грошей для поїздки в Сполучені Штати.

Чехи були відсутні і на першій Олімпіаді в 1896 році в Афінах. Однак один чех там, все-таки, був. Їржі Гут - один із засновників Міжнародного олімпійського комітету і великий друг батька ідеї відродження Олімпійських ігор П'єра де Кубертена.

Як розповідає фахівець з історії чеського олімпійського руху, історик Франтішек Колар, Їржі Гут був невтомним пропагандистом спорту та олімпійської ідеї.

- Гуту в Афінах дуже сподобалося. Ще там, спостерігаючи за церемонією оприлюднення переможців, він усвідомив, що спортивні успіхи можуть принести чеському народу величезну користь. Як відомо, у чехів тоді не було своєї держави, вони проживали в рамках Австро-Угорської монархії.

У 1899 році Їржі Гут заснував Чеський олімпійський комітет, який, таким чином, став першим постійним національним олімпійським комітетом в світі. Його основним завданням відразу стала підготовка до других Олімпійських ігор, які відбулися в 1900 році в Парижі. Офіційно туди вирушило 5 спортсменів. Але, як розповідає Франтішек Колар, їх, по суті, було на одного більше.

- Цікавим є той факт, що в тенісі серед жінок в одиночній і парній іграх отримала бронзові медалі якась Гедвіка Розенбаум, яка країною свого походження називала Прагу. Про цю жінку ніхто нічого не знає. Це зовсім дивна особистість. Існують багато теорій про те, хто вона, насправді, була. Навіть була вона взагалі жінка. Є й такі думки, що це був переодягнений Реслер Оржовскій, один з представників Чеського олімпійського комітету, який не отримав запрошення приїхати на Олімпіаду в Париж в якості офіційного делегата чеської збірної. Але це, по-моєму, нісенітниця.

Незважаючи на всі неясності, історики дві бронзи цієї загадкової жінки приписують до успіхів чеських спортсменів. Однак найбільшим успіхом чехів на Олімпіаді в Парижі стало друге місце з метання диска, яке завоював Франтішек Янда Сук.

- У Парижі тоді не вручали медалі у всіх видах спорту, в тому числі і в метанні диска. Тому Франтішек Янда Сук в якості нагороди за друге місце отримав замість срібної медалі настільний календар.

Першою золотої медалі чехи дочекалися тільки в 1924 році на 8-й за рахунком Олімпіаді, яка відбулася знову в Парижі. На ній вони вже представляли самостійну державу - Чехословацької Республіки, засновану після Першої світової війни в 1918 році.

- Тоді ще в рамках гімнастики в олімпійські змагання входила дисципліна, яка називається «лазіння по канату без допомоги ніг». Чеху Бедржихов Шупчіку в Парижі вдалося видертися по канату на 9-метрову висоту швидше за всіх, хоча конкуренція була велика. Він показав результат 7,2 секунди. Бедржих Шупчік, таким чином, став першим чеським олімпійським переможцем.

Алойс гудець (Фото: www Алойс гудець (Фото: www.olympic.cz На всіх наступних літніх Олімпіадах чеські спортсмени отримували як мінімум одну золоту медаль. Найуспішнішими іграми в період між двома світовими війнами з цієї точки зору стала Олімпіада в Берліні в 1936 році. Там чехи домоглися трьох золотих нагород. Найпомітнішим представником Чехословаччини, за словами Франтішека Коларжа, тоді став гімнаст Алойс гудець, переможець у вправах на кільцях.

- Від його вправи була в захваті і режисер тодішнього офіційного олімпійського фільму Лені Ріфеншталь, яка пізніше стала відомою завдяки пропагандистським фільмів німецького нацизму. За словами Ріфеншталь, вправи гудець прекрасно показали, що таке справжня краса чоловічого тіла. Її слова були, дійсно, красиві. Але у гудець пізніше в результаті перевантаження організму були великі проблеми з хребтом і навіть з ходьбою.

У яких ще видах спорту в той час чехи домагалися значних успіхів?

- Дуже успішною була веслування на каное, тому що цей вид спорту був в Чехословаччині дуже популярний. Їм займалися тисячі туристів на всіх чеських річках. У 1936 році в Берліні чеські каноїсти стали великим сюрпризом Олімпіади. Ян Брзак Фелікс і Володимир Сироватка перемогли в каное двійці. Божа Карлик в одиночці отримав «срібло». Взагалі, покоління чеських каноїстів в 30-і роки заклало традицію наших успіхів в цьому виді спорту, яка триває досі.

У яких ще видах спорту в той час чехи домагалися значних успіхів?