Полезные материалы

Ревматолог Павло ЄВДОКИМЕНКО: «Лікувальне харчування при гіпертонії сприяє одужанню»

  1. Надмірне споживання харчової соди гарантує гіпертонію
  2. Харчування при гіпертонії: віддайте перевагу кашам і овочам
  3. Стакан води замість таблетки для зниження тиску

Якщо відкрити довідник лікаря, то чорним по білому можна прочитати: людству відомі тільки 10-20% причин гіпертонії, серед них переважно захворювання внутрішніх органів.

У всіх інших 80% випадків автори в якості першопричини вказують есенційну гіпертонію або, простіше кажучи, надмірне споживання солі. Виходить, що, якщо збільшити частоту появи солінь на тарілці, то потім не доведеться пити знижують тиск таблетки.

А якщо і зовсім скорегувати харчування при гіпертонії, то таблетки для зниження тиску зовсім не знадобляться, переконаний лікар-ревматолог, автор багатьох медичних бестселерів (серед яких - книга «Бути здоровим в нашій країні») Павло ЄВДОКИМЕНКО.

Надмірне споживання харчової соди гарантує гіпертонію

- Павло Валерійович, скільки солі треба з'їдати щодня - Павло Валерійович, скільки солі треба з'їдати щодня?

- Не більше 5 г в день. Це - 1 ч. Л., Не більше. Варто тільки перевищити це кількість - і гіпертонія гарантована, навіть якщо ви постійно будете приймати таблетки для зниження тиску.

Одного разу до мене звернувся молодий чоловік з приводу важкої гіпертонії. Виявилося, що він пару років тому одружився. Теща готувала чудово, та й дружина намагалася побалувати чоловіка чимось смачненьким, точніше, солененьким. В сім'ї сіль їли в немислимих кількостях. І знадобилося скоротити прийом соленостей, щоб за два тижні молодий чоловік позбувся гіпертонії, якої на той час страждав два роки.

- Може, варто перейти на без солі дієту?

- Харчова сіль в помірних кількостях необхідна для підтримки водно-сольового обміну. Тому 3 - 5 г солі повинні бути раціоні. Але не більше! Цього правила можуть не дотримуватися лише ті, хто старше 70 років: організм в такому віці втрачає багато солі і потребує поповнення. А всім іншим доведеться обмежити споживання солінь і солесодержащих продуктів до одного разу на тиждень.
Харчову сіль містять:

  • ковбасні вироби і м'ясні копченості;
  • солоні і копчені сири;
  • соуси з консервантами.

- Як відрахувати 5 г при приготуванні сімейного обіду?
- Чи не солити. Нехай кожен зробить це у себе тарілці. До речі, і харчової солі потрібно менше: вона не встигне повністю розчинитися, як при приготуванні того ж борщу.

Харчування при гіпертонії: віддайте перевагу кашам і овочам

- Нестача яких вітамінів може стати причиною гіпертонії?

- Перш за все, калію і магнію. Це особливо сумно, оскільки їх втрату прискорює прийом багатьох таблеток для зниження тиску , Які мають сечогінний ефект. Заповнити дефіцит цих вітамінів (насамперед, калію, який необхідний для роботи серця), допоможуть калийсодержащие продукти.

Калій міститься:

* Найбільше - в картоплі (запеченому), горосі, морській капусті, сухофруктах;

* Досить - в м'ясі, рибі, овочах (помідори, буряк, зелена цибуля), у фруктах (абрикоси, персики);

* Трохи менше - в м'ясі птиці, гречці і пшоні, гарбузі, грушах, зливі.

- Якої дієти треба дотримуватися хворим на гіпертонію?

- молочно рослинної . Назва її говорить сама за себе: в раціоні повинні переважати овочі, причому в будь-якому вигляді, фрукти, ягоди. Обов'язково каші і нежирні молочні продукти. Можна поласувати відварною куркою, тільки попередньо з неї треба зрізати весь жир.

Харчування при гіпертонії виключає:

  • м'ясо і рибу жирних сортів:
  • копчені делікатеси, гострі продукти;
  • кондитерські солодощі, борошняні вироби.

Стакан води замість таблетки для зниження тиску

- Чи треба пити щодня 2 л води, як радять дієтологи?

- Ні, так можна заробити водне отруєння. Але, на жаль, більшість гіпертоніків п'ють мало води. А це означає, що нирки недостатньо прочищаються і не можуть вивести з організму токсини та інші продукти розпаду.

- Багато хто любить випити кілька чашок чаю на ніч ...

- ... і в результаті збільшують навантаження на нирки. Замість того щоб вночі відпочивати, вони починають працювати на знос. Як результат - підвищений тиск вранці.

Таку ж дію має алкоголь, прийнятий «на груди» ввечері.

  • Якщо хочеться випити щось міцніше чаю, робіть це не пізніше 18-19 год.

- Як бути з кавою? Адже він є сильним стимулятором.
- Одна чашка кави в день сильно на тиску не відіб'ється. Але якщо щодня випивати по кілька чашок міцно завареного кави, то з часом може розвинутися «кавова гіпертонія».

  • Якщо ви п'єте багато кава і при цьому скаржитеся на гіпертонію, відмовтеся від цього напою на пару днів. Прослідкуйте, як буде змінюватися тиск. Якщо воно знизиться, значить причина була в каві. І його кількість треба скоротити. Якщо воно не змінилося, то треба шукати причину в чомусь іншому.

Може, варто перейти на без солі дієту?
Як відрахувати 5 г при приготуванні сімейного обіду?
Якої дієти треба дотримуватися хворим на гіпертонію?
Як бути з кавою?