Полезные материалы

Сколіоз у дітей: діагностика, профілактика, лікування

Багато батьків стикаються з такою проблемою, як сколіоз у дітей. Як правило, звертають увагу на цю проблему, коли викривлення постави стає помітним неозброєним поглядом. І тоді виникає паніка: що робити, до якого фахівця звертатися, як лікувати сколіоз, виліковний чи він взагалі? Хочеться заспокоїти, що сколіоз у дітей можна вилікувати. Але краще стежити за розвитком своєї дитини і тоді можливо запобігти його виникнення.

Що таке сколіоз

Сколіоз це викривлення хребта в бічній площині внаслідок нерівномірного натягу м'язів з лівого і правого боку хребта. Дуже часто у дітей сколіоз поєднується ще й з кіфозом. І якщо сколіоз це викривлення в бічній площині, то кіфоз - в передній. Тобто, крім того, що у дитини розвивається асиметрична постава, він ще і сутулиться.

Слід також знати, що існує два типи сколіозу і чотири його стадії. Є первинний сколіоз, вроджений або спадкова форма сколіозу, і вторинний, компенсаторний або придбаний сколіоз. Всі ці форми можуть розвинутися до певної стадії. Всього існує чотири стадії сколіозу:

1 стадія - кут деформації до 10%;
2 стадія - кут деформації до 25%;
3 стадія - кут деформації до 40%;
4 стадія - деформація більше 40% з формуванням реберного горба і сильною дістопіі внутрішніх органів.

Останні стадії сколіозу крім естетичного дефекту і болю в спині, дуже небезпечні для життя, тому що внаслідок сильного перекосу хребта відбувається дістопія внутрішніх органів - зміщуються всі внутрішні органи, в тому числі серце. У свою чергу внаслідок зміни осі серця змінюється навантаження, у дитини рано розвивається серцева недостатність і, як правило, прогноз для життя несприятливий. При таких сильних деформаціях без операції люди не доживають до 30 років.

Дуже важливо виявити сколіоз у дітей в ранньому віці

Сколіоз піддається лікуванню тільки в період, коли організм росте. Коли зростання організму повністю закінчений (після 20 років) корекція сколіозу неможлива, тому що вже вишикувалася стійка система. Чим в більш ранньому віці виявлено сколіоз, тим більше шансів на успішне лікування. Тому що поки дерево росте і прагне вгору, ми можемо за допомогою підпірок і всякого роду напрямних зусиль його вирівняти. Коли ж дерево вже виросло і стовбур його нерівний, то це ніяк не виправити, тому що дерево вже доросле. Тому хороші результати лікування у дітей з 5 до 12 років, далі результати лікування істотно погіршуються.

Як визначити сколіоз?

Вроджену форму сколіозу на ранніх стадіях практично неможливо визначити «неозброєним» оком. Його обов'язково мушу зауважити при регулярних ортопедичних оглядах лікар-ортопед і призначити інтенсивне ортопедичне лікування. Таким чином, можна зупинити більш розвинутою сколіозу розвиток до важких стадій.

Якщо ж дитина вже стоїть на ногах, батьки також можуть зробити невелику діагностику, яка допоможе визначити, чи є порушення в поставі. Є п'ять таких точок, які допоможуть їм побачити бічне викривлення.

Перше: плечі знаходяться на різній висоті. Друге: нерівномірне положення нижніх кутів лопаток. Для того щоб його визначити необхідно підвести пальці під лопатки і подивитися на якому рівні вони розташовані. Третє: наявність бічної складки живота, тобто на одній зі сторін тулуба одна складка глибше, а з іншого боку складки немає. Четверте: різний рівень крижових ямочок. П'яте: при нахилі виникає бічна дуга хребта і можливий асиметричний поворот ребер грудної клітини. Дане прояв відсутній при сколіотичної поставі, але має місце при сколіозі зі сформованої деформацією тіл хребців. На відміну від сколіотичної постави сколіотичні зміни зберігаються так само в положенні лежачи.

І якщо хоча б один з цих орієнтирів асиметричний, потрібно звернутися до лікаря. Остаточний діагноз сколіозу може поставити тільки лікар за допомогою рентгена. При сколіотичної поставі і придбаному, вторинному сколіозі - не видно зміни форми кістки. При сколіозі природженому спостерігається так звана клиноподібна деформація хребців - зміни первинної початкової форми хребців. Рентгенівський знімок дозволяє побачити всі ці моменти.

Як запобігти розвитку сколіозу

Що стосується придбаної форми сколіозу, то його розвиток дійсно можливо запобігти, якщо правильно забезпечити дитині ортопедичний режим з раннього дитинства. Для цього, по-перше, необхідно виключити провокують і призводять до розвитку вторинного сколіозу чинники. По-друге - створити симетричний м'язовий корсет для того, щоб сколіоз не міг розвиватися.

Що стосується методів виключення провокуючих чинників, то тут слід дотримуватися кількох простих порад. У дитячому віці дитини не потрібно садити завчасно, поки він сам не буде проявляти такі спроби, тому що кістки дитини ще не готові до осьової навантаженні і можуть викривлятися. Також не варто ставити дитину на ноги, поки він сам не спробує стати і ходити. Потрібно стежити за тим, щоб дитина не робив якихось монотонних односторонніх дій, щоб у нього симетрично розвивалася права і ліва сторона. Крім того, потрібно стежити за тим, щоб дитина не носив портфель або сумку в одній руці або на одному плечі, бажано носіння ранця або рюкзака.

Також дуже важливо забезпечити дитині правильне посадочне місце - за партою або за столом. Площина столу повинна розташовуватися на рівні сонячного сплетіння або реберного кута, відстань від грудної клітини до краю парти має дорівнювати ширині долоні дитини. Стілець, на якому сидить дитина, повинен бути не на коліщатках, а жорстко фіксованим, щоб не можна було відсуватися від столу. Світло повинне падати з правого боку якщо дитина правша, якщо лівша - з лівої. Важлива ліжко, на якій спить дитина - матрац по можливості повинен бути ортопедичним.

Спорт при сколіозі

Що стосується розвитку симетричного м'язового корсету, то тут потрібно з самого раннього дитинства забезпечити дитину видами активності, при яких симетрично розвиваються м'язи правої і лівої сторони спини. У ранньому дитинстві, поки ще дитина не в змозі сам щось робити, рекомендовані заняття бебі-йогою. Гімнастика проводиться пасивно, за допомогою того, що у дитини розвивається рухливість суглобів, гнучкість. Але бебі-йога повинна проводитися грамотно і правильно, під наглядом фахівця. З раннього грудного віку можна призначати грудне плавання, завдяки якому симетрично розвиваються м'язи і глибоке дихання, а глибоке правильне дихання сприяє розпрямленню хребта.

Пізніше хороший вплив на м'язи поперекового відділу надає велосипед, теж дає симетричну навантаження на ноги і розвиває правильну поставу. З протипоказань, явний «неправильний» спорт це теніс. При ньому дається навантаження переважно на одну сторону.

Вторинний, компенсаторний сколіоз повністю усунемо за допомогою правильно підібраною гімнастики, первинний, природжений сколіоз на ранніх стадіях може бути повністю припинений, навіть можливо зменшити деформацію, але повністю усунути його неможливо, тому що є структурний зміни кістки. Тобто ніяк не зміниш структуру клиновидного хребця.

Йога є чудовим методом для лікування сколіозу. На основі йоги зараз розвивається напрямок в кінезітерапії, таке як йога-терапія, і є повноцінним методом для лікування саме сколіозів вторинних, зупинки та зменшення сколіозу вродженого. Але при роботі з такими викривленнями потрібно повністю виключити асани, пов'язані зі скручуванням і ротацією хребта. Потрібно робити тільки симетричні асани.

Остеопатіческой лікування сколіозу

Чималу корекцію вдається провести під час остеопатіческой сеансу тобто усунути всі ознаки сколіотичної постави. Однак внаслідок того, що в м'язах існує так звана «м'язова пам'ять», тіло через якийсь час знову поверталося в нерівне стан. Саме для того, щоб перепрограмувати м'язи, в ході лікування призначається також лікувальна фізкультура. Лікування сколіозу тільки остеопатіческая методами неможливо.

Слід також згадати, що внаслідок сколіозів часто відбувається зміщення внутрішніх органів. Слідом за викривленням хребта розвивається дістопія внутрішніх органів. І тому під час остеопатіческой лікування сколіозу потрібно проводити висцеральную остеопатію, ставити в потрібне положення внутрішні органи.

Крім того, як частина лікувального процесу призначається регулярне плавання під керівництвом інструктора і остеопат дає рекомендації про структуру тренування - на що звертати увагу під час плавання. Тому лікування такого захворювання досить тривалий і трудомісткий процес, і тільки застосовуючи всі можливі в конкретному випадку методи, ми побачимо результат.

Що робити, якщо у дитини сколіоз - поради батькам

Діагноз «сколіоз» повинен ставити тільки дитячий ортопед. Як вже говорилося, щоб визначити форму сколіозу і стадію сколіозу необхідно зробити рентгенівський знімок. Після того, як поставлений діагноз, визначаються методи лікування, які можуть бути різні, в залежності від ступеня.

У початкових стадіях розвитку сколіозу можна обмежитися невеликою корекцією, дотриманням ортопедичного режиму, зміною способу життя і регулярним плаванням. При більш серйозних ступенях, необхідна остеопатіческая корекція, лікувальна фізкультура. У важких випадках рекомендується лікування в спеціальних дитячих установах, де навчальний процес відбувається в спеціально обладнаних ліжечках в лежачому положенні, щоб дитині розвантажити хребці, носіння спеціальних жорстких корсетів. При запущених випадках показано хірургічне втручання для того, щоб запобігти дістопію внутрішніх органів.

Тому тактику лікування обирає безпосередньо лікар-ортопед, але дуже часто при роботі остеопата вдається уникнути методів громіздких і травмують психіку дитини, таких як носіння жорстких корсетів і вчення в спеціальних установах. Головне вибрати метод, який принесе найбільший результат для дитини і завдасть мінімальної шкоди його психіці, тому що лікування таких захворювань пов'язане зі стресами для організму, що росте.

Дмитро Огарко, дитячий ортопед, остеопат

І тоді виникає паніка: що робити, до якого фахівця звертатися, як лікувати сколіоз, виліковний чи він взагалі?
Як визначити сколіоз?