Полезные материалы

За немедичною показаннями. Від'їзд лікарів з Таджикистану перетворився в національну біду

Таджикистанський лікарі. Фото з сайту Nm.tj

За даними Управління охорони здоров'я Согдійської області, на 1 квітня 2018 року в північному Таджикистані не вистачало 740 лікарів по 36 спеціальностями. Мова, в першу чергу, йде про сімейних лікарів, анестезіологах, інфекціоністи, психіатрії, наркології і епідеміології. за нормативам , На 1500 осіб покладено один сімейний лікар, а на кожні 700-800 громадян - один працівник середньої медичної ланки. Однак кадрів не вистачає, так що в реальності один сімейний лікар обслуговує 7-8 тисяч осіб. Особливо гостро дефіцит сімейних лікарів відчувається в сільських і гірських місцевостях.

Щорічно один тільки Таджицький державний медуніверситет імені ібн Сіно випускає близько 1300 фахівців. До того ж кілька молодих лікарів навчається за спеціальною квотою в вищих медичних навчальних закладах Казахстану і Російської Федерації. Додамо, що ті, хто навчався на бюджетних місцях, за розподілом МОЗ повинні повертатися в національні центри здоров'я, міські та районні лікарні. Однак дефіцит медиків в країні як і раніше кричущий.

Лікарі - досвідчені, вже відпрацювали по спеціальності якийсь час - залишають рідні місця в пошуках кращого життя. І причина цього очевидна. Молодий лікар, який щойно закінчив вуз і працює в стаціонарі на одну ставку, буде отримувати 593 сомоні (трохи більше $ 60). У центрах здоров'я ставка трохи вище, вона становить 730 сомоні (близько $ 80). Зарплата лікаря вищої категорії в стаціонарі - 810 сомоні (приблизно $ 90), а в центрах здоров'я або центрах першої санітарно-медичної допомоги - 998 сомоні ($ 105). Правда, якщо лікар захистив кандидатську дисертацію, йому до наявної ставки покладена надбавка в 30%. Однак і це ситуацію принципово не змінює.


Зарплата лікаря в Таджикистані рівноцінна зарплати прибиральника вулиць

В даний час на підготовку одного фахівця, який шість років навчається на бюджетне місце в Госмедуніверсітете імені ібн Сіно, з державної скарбниці витрачається близько $ 10 тисяч. Щоб лікар набрав достатньо досвіду і сформувався як фахівець, потрібно мінімум 15 років. Але навіть і ці терміни мало хто витримує - при першій нагоді лікарі біжать за кордон. До Росії - в першу чергу.

Використовуються всі можливості, в тому числі і російська Державна програма добровільного переселення співвітчизників. За даними представництва з питань міграції МВС Росії в Таджикистані, які бажають взяти участь в програмі переселення, так багато, що запис нових громадян припинена до початку 2019 року. З 2013 по 2017 роки понад 5000 Таджікістанців отримали свідоцтва учасників програми, і більшість з «щасливчиків» - якраз лікарі, інженери, вчені і педагоги.


Бурхоніддін Баховаддінов (праворуч) - професор кафедри гематології, трансфузіології та трансплантології факультету післядипломного навчання Першого Санкт-Петербурзького ДМУ імені академіка Павлова. На батьківщині Б.Баховаддінов займав посади віце-президента Академії медичних наук (АМН), директора Республіканського наукового центру крові МОЗ Таджикистану; завідував кафедрою трансфузійної медицини Таджицького інституту післядипломної підготовки медкадров, член Координаційної ради служб крові держав-учасниць СНД; автор 333 наукових статей і чотирьох монографій. У 2011 році професор залишився без роботи і емігрував до Росії.

На початку року перший заступник міністра охорони здоров'я і соцзахисту населення Таджикистану Саїда Умарзода повідомила журналістам наступні дані. У Таджикистані в медичній галузі зайняті 17.745 лікарів різних профілів, а також 45.880 осіб медперсоналу середньої ланки. При цьому кількість лікарів загальної практики (сімейних лікарів) в медустановах первинної допомоги замість передбачених 5333 осіб було якихось 4154 людини. Що ж стосується середнього медперсоналу, віднесеного до сімейної медицини, то тут замість 10.667 чоловік налічувалося лише 6652 людини. Офіційних даних про те, скільки лікарів покинуло Таджикистан, немає. Медик Хасанбой Бобоев, який приїхав у відпустку додому з Росії, вважає, що тільки в Москві і Московській області працюють близько 700 лікарів з Таджикистану. За останні 3-4 роки з Ісфарінського району Согдійської області на постійне місце проживання в Російську Федерацію емігрували близько 35 досвідчених лікарів, більшість - за програмою переселення співвітчизників.

У сільській громаді Чоркух Ісфарінського району в даний час працюють всього п'ять сімейних лікарів, двоє з них вже пенсіонери. І це при тому, що, згідно з чинною нормою, медичну допомогу населенню повинні тут надавати 30 лікарів. Зовсім недавно ситуація погіршилася від'їздом до Росії ще двох фахівців - хірурга і кардіолога.


Центральна лікарня Ісфарінського району

Директор Центру здоров'я «Ворух» Ісфарінського району Нозірбой Зохідов каже, що штатним розписом для лікарів тут передбачено 17.5 ставок. Однак в даний час в Центрі працюють всього 10 чоловік з вищою освітою.

- Нам потрібні ще 5 сімейних лікарів і лікар-отоларинголог. Однак їх немає, і ми змушені працювати з перевантаженнями - без вихідних, а іноді навіть цілодобово. Молоді лікарі не витримують пропонованих умов і один за іншим їдуть в Росію. Доводиться запрошувати на роботу пенсіонерів. Із зарплатою в 700-750 сомоні ($ 74-80) не можна забезпечити сім'ю навіть продуктами першої необхідності, не кажучи вже про щось більше витратному, наприклад, про весілля або будівництві будинку. У нас тут два лікаря-гінеколога, і якщо вони теж поїдуть, ми просто не знаємо, що будемо робити. Залишається тільки сподіватися на краще, що з часом все якось владнається, - нарікає Нозірбой Зохідов.

Про те, що відбувається з таджикистанським охороною здоров'я через брак кваліфікованих медпрацівників, свідчать, наприклад, такі показники . За даними прокуратури Согдійської області Таджикистану, за три місяці 2017 року померло понад 240 немовлят у віці до 1 року, три жінки померли під час вагітності та пологів. За 2016 рік і 3 місяці 2017 року порушено 3 кримінальні справи відносно лікарів, причетних до смерті породіллі або новонародженої дитини. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), щорічно в Таджикистані на кожні 100 тисяч народжень припадає в середньому 65 випадків материнської смертності та 43 випадки смертності серед дітей у віці до 5 років. Причому показник материнської смертності не змінюється з тих пір, як в країні закінчилася Громадянська війна 1992-1997 років. У період війни понад 300 випадків материнської смертності доводилося на 100 тисяч пологів на рік. Зрозуміло, що в роки війни держава не могла серйозно поліпшити ці показники, країна перебувала на межі гуманітарної катастрофи. Але війна закінчилася понад 20 років.

Фінансування медицини в Таджикистані залишається на вкрай низькому рівні. Наприклад, навесні 2017 року міністр охорони здоров'я Насим Олімзода зізнавався , Що на одного онкохворого в рік виділяється 97 сомоні ($ 10,3). Однак в тому ж році в Бободждонгафуровском районі на 642 пацієнтів з онкологією з бюджету було виділено всього 5000 сомоні ($ 552, менше $ 1 на особу), і подібна ситуація склалася і в інших містах і районах Согдійської області. За словами міністра, в країні тоді працювало вісім мамографів.

Через нестачу фінансування в Таджикистані стабільно скорочуються витрати на ремонти медичних установ. Самі чиновники визнають, що коштів не вистачає і на навчання медпрацівників. за даними за 2017 рік, рівень загальних витрат на сектор охорони здоров'я склав 2,2% від ВВП. якщо порівнювати , Наприклад, з Росією, то там близько 3,6% ВВП пішло на медицину в 2017 році. У Німеччині - 10,4%, в США (один з найвищих показників світі) - 15,7%.

Тіла Расул-заде, Олександр Рибін

Міжнародне інформаційне агентство «Фергана»