Полезные материалы

Арахіс користь і шкода: склад, властивості, застосування, протипоказання

  1. Земляний горіх арахіс
  2. Історія і застосування арахісу
  3. Де росте арахіс: країни-експортери
  4. Арахіс користь і шкода
  5. Хімічний склад горіхів арахіс
  6. Лікувальні властивості арахісу для організму
  7. Користь арахісу для жінок і чоловіків
  8. Відео: Арахіс користь і шкода
  9. Арахісове масло (паста)
  10. Застосування горіха і продуктів з арахісу
  11. Протипоказання
  12. зберігання

Арахіс можна назвати найпоширенішим продуктом в категорії горіхів, хоч він і вважається бобовим з ботанічної точки зору. Так чи інакше, земляний горіх улюблений багатьма, і широко використовується в різних кулінарних сферах. Насичений склад надає йому корисні властивості широкого спектра дії, за що цей горіх отримує підтримку і з боку лікарів.

З цієї статті ви дізнаєтеся:

Земляний горіх арахіс

Земляний горіх арахіс

Історія і застосування арахісу

Трава арахіс, звана земляним горіхом, дійсно відноситься до бобових культур, якщо розглядати ботанічну характеристику. Однак в гастрономічною та споживчої кваліфікації нікуди, крім як до горіхів, його не ставитися.

Першими свідченнями вживання арахісу вважаються декоровані вази південноамериканських індіанських племен, створені в доколумбової час. Дослідники відзначають наявність чітких контурів плодів цієї трави. Саме Південна Америка і є історичною батьківщиною земляного горіха, який був завезений до Європи в епоху великих географічних відкриттів іспанськими конкістадорами. Вони оцінили відмінні поживні і смакові якості продукту ще по той бік океану.

На початку 20-го століття арахіс став застосовуватися не тільки в гастрономічних цілях. Частково або повністю з нього стали робити ліки, барвники, друкарську фарбу, косметику, напої, засоби побутової хімії та пасту. До речі, арахісова паста сьогодні - один з основних напрямків переробки земляного горіха в Америці. Більшою мірою це сталося завдяки агрохіміків Джорджу Вашингтону Кервер, який популяризував культуру серед фермерів, які страждали від низької врожайності бавовни. Перейшовши на обробіток земляного горіха більшість з них розбагатіли, на час зроблений арахіс ключовий агрокультурою в південних штатах США.

Де росте арахіс: країни-експортери

Як вже було сказано, природною місцевістю, де росте арахіс, є Південна Америка. Відповідно, на інших континентах дана культура добре приживається на територіях, відповідних американському клімату. В цілому, це температура від + 20˚C до + 27˚C. Тому в Росії і країнах СНД природні умови для його вирощування створюються на чорноморському узбережжі, на Кавказі, в південних областях України. Однак при відповідному догляді земляний горіх виходить вирощувати практично на всій території СНД.

Арахіс користь і шкода

Арахіс користь і шкода для організму

Хімічний склад горіхів арахіс

У земляного горіха дивовижний хімічний склад, в який включені практично всі основні вітаміни, мінеральні сполуки, органічні та жирні кислоти.

Зміст вітамінів в 100 гр (% від добової норми споживання) і їх користь для організму:

  • PP (нікотинова кислота) - 13,2 мг (60%). Стимулює циркуляцію крові в дрібних судинах, налагоджує роботу щитовидної залози і надниркових залоз.
  • B1 (тіамін) - 0,74 мг (49%). Необхідний для нормального протікання вуглеводного, білкового та жирового обміну.
  • B2 (рибофлавін) - 0,11 мг (6%). Бере участь в обмінних процесах, стимулює відновлення і зростання клітин.
  • B4 (холін) -52,5 мг (10,5%). Нормалізує діяльність нервової системи і мозку.
  • B5 (пантотенова кислота) - 1,767 мг (35%). Володіє широким спектром дії, що включає в себе обмін речовин, протизапальну дію, освіту і зростання клітин тканин.
  • B6 (піридоксин) - 0,348 мг (17,4%). Забезпечує метаболізм на клітинному рівні.
  • C (аскорбінова кислота) - 5,3 мг (5,9%). Вкрай важливе для здоров'я з'єднання, що підвищує імунні властивості організму, що сприяє синтезу колагену, швидкому загоєнню ран і пошкоджень тканин, засвоєнню заліза в організмі.
  • E (токоферол) - 10,1 мг (67,3%). Вітамін, що забезпечує живлення клітин, зміцнює стінки кровоносних судин, а також виступають одні з ключових антиоксидантів.

Зміст мінералів в 100 гр:

  • Кальцій - 76 мг (7,6%). Забезпечує згортання крові, підвищує швидкість передачі нервових імпульсів, має антиалергічну та протизапальну дію.
  • Магній - 182 мг (45,5%). Стабілізує нервову систему, підвищує тонус серцево-судинної системи, допомагає регенерації клітин.
  • Натрій - 23 мг (1,8%). Покращує роботу шлунково-кишкового тракту і нирок, бере участь в синтезі деяких ферментів.
  • Калій - 658 мг (26,3%). Регулює вміст води в організмі, вирівнює серцевий ритм.
  • Фосфор - 350 мг (43,8%). Зміцнює кісткові тканини, впливає на роботу нервової системи, нирок, обмін речовин.
  • Залізо - 5 мг (27,8%). Бере участь в кровотворенні, відповідаючи за рівень гемоглобіну.
  • Цинк - 3,27 мг (27,3%). Покращує обмін речовин, прискорює загоєння ран, зміцнює кістки.
  • Мідь - 1144 мг (114%). Сприяє засвоєнню заліза, володіє знезаражувальним ефектом.
  • Марганець - 1,934 мг (96,7%). Необхідний для вироблення багатьох ферментів, покращує функції нервової і репродуктивної систем.
  • Селен - 7,2 мкг (13,1%). Важливий для онкологічної профілактики і зміцнення імунітету.

Калорійність арахісу дорівнює приблизно 580 кКал на 100 грам. В основному, вона забезпечується жирами - в 100 грами продукту їх не менше 40%. На білки припадає близько 26%, а на вуглеводи - приблизно 10%.

Лікувальні властивості арахісу для організму

В унікально складі земляного горіха прихована велика користь для організму людини. Регулярне вживання даного продукту «прикриває» проблемні і дефіцитні позиції з тих нутрієнтів, за якими організм часто відчуває дефіцит. Завдяки цьому виявляються доброчинні зміни в різних внутрішніх органах і системах:

  • проявляється антисклеротичну дію - незважаючи на безліч жирів в складі, арахіс при правильному вживанні знижує рівень холестерину;
  • поліпшується пам'ять, концентрація, увага, людина менше втомлюється і стає стресостійкість;
  • відзначає підвищення порога слухової чутливості;
  • стабілізуються функції імунної та нервової системи;
  • проявляється жовчогінний ефект;
  • збільшується згортання крові.

Корисні властивості арахісу для організму

Корисні і лікувальні властивості арахісу сприяють поліпшенню не тільки фізичного, а й психоемоційного стану. Це відбувається завдяки амінокислоті триптофан. Вона активізує вироблення «гормону радості» - серотоніну, який є сильним природним антидепресантом. Він допомагає не тільки уникнути зневіри і нервових зривів, але «встати на ноги» при занепаді сил.

У арахісу відмінна антиканцерогенна характеристика - завдяки великій кількості вітаміну E і безлічі інших антиоксидантів він ефективно перешкоджає хвороботворної активності вільних радикалів, не тільки запобігаючи появі ракових клітин, але і сприяючи їх зникнення.

Окремо потрібно сказати про те, що смажений арахіс містить на чверть більше поліфенолів, ніж сирий. Ці антиоксиданти підсилюють протиракові функції організму і знижують ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи.

Користь арахісу для жінок і чоловіків

Арахіс інтуїтивно любимо людьми різного віку і підлоги за рахунок того, що його лікарська характеристика допомагає поліпшити здоров'я кожному.

Для жінок користь арахісу полягає у високій поживності, за рахунок якої його нерідко додають в дієтичний раціон - він швидко насичує і відмінно стимулює обмін речовин. Крім цього, горіх допомагає повернути тонус нервової системи (що може бути дуже важливим в період гормональних змін), активно бореться з онкологією, знижує ризик розвитку патологій у плоду під час вагітності, призупиняє процеси старіння, бере участь в регуляції гормонального балансу.

А в чому полягає користь для чоловіків? Практично в тому ж. Перш за все, земляний горіх бере участь в гормонально регуляції, а вже вона, в свою чергу, стає причиною позитивних змін у всіх репродуктивній системі: покращує вироблення тестостерону, спермоутворення, підвищується лібідо і статева активність. Дуже часто використовується арахісова паста для посилення чоловічої сили. Протиракова характеристика арахісу теж відбивається на здоров'я представників сильної половини людства.

Відео: Арахіс користь і шкода

Вирощування і догляд арахісу

Тих, хто ніколи не стикався з процесом вирощування бобової трави арахіс, цікавить, як виглядає ця рослина. Насправді земляний горіх чимось схожий з картоплею. Його стебло спрямовується вгору, а коли на гілках утворюються стручки, боби падають на землю і дозрівають вже там.

В середньому, від висаджування до збору зрілих бобів проходить термін від 3 до 4 місяців. Рослини викопують і обтрушують від грудок землі, як картопля. Після збору арахіс потрібно грамотно просушити.

Арахісове масло (паста)

Як вже було сказано вище серед арахісових продуктів дуже популярно застосування арахісового масла, причому в різних видах - арахісове масло використовується як в кулінарії і косметології , Так і в інших сферах. Арахісова паста в основному популярна в кондитерській сфері, застосовується як самостійний продукт, так і доповненням до різних десертів, наприклад, печива і тости.

Застосування горіха і продуктів з арахісу

Корисні властивості арахісу: застосування

Органічне рідке арахісове масло можна купити тут

Сьогодні арахіс знаходить широке застосування в кулінарії ( смажений або у вигляді пасти ), В косметології (арахісове масло), в сільському господарстві (для харчування худоби) і медицині. Також останнім часом стає популярною в кулінарії арахісова мука, за допомогою якої можна готувати дивовижні страви.

Арахісова паста всім знайома з голлівудських фільмів, саме в Америці, а саме в південних штатах дуже проводиться даний арахісове масло-паста.

Протипоказання

У будь-якого продукту користь і шкода йдуть поруч, і арахіс не виняток. У наші дні він вважається одним з найбільш поширених алергенів. Негативна реакція виражається в болях, нудоті і блювоті. Фахівці кажуть, що при вживанні горіха без лушпиння ризик алергічних реакцій різко знижується, але все одно потрібно бути обережним.

Не рекомендується давати земляний горіх дітям молодше 4 років. До 10 років доза не повинна перевищує 5 горішків на добу. Надалі потрібно орієнтувати по реакції організму.

Як такі протипоказання у нього відсутні. Найчастіше, шкода завдається надмірним вживанням, що викликає тяжкість в шлунку, метеоризм, коліт, нудоту та інші симптоми.

зберігання

Арахіс краще зберігати в прохолодному темному місці, помістивши в герметичну посуд або пакет. У сучасному будинку для цього ідеально підходить холодильник. Але навіть в цих умовах термін його зберігання не повинен перевищувати 9 місяців.

Купуйте тільки натуральні сертифіковані горіхи арахіс і будьте здорові !!

Купуйте тільки натуральні сертифіковані горіхи арахіс і будьте здорові

А в чому полягає користь для чоловіків?