Полезные материалы

Арахісове масло - склад, лікувальні та корисні властивості, користь і шкода. Застосування. Калорійність. Протипоказання. Як вибрати і як зберігати арахісове масло.

  1. Особливі корисні властивості
  2. склад
  3. калорійність
  4. Лікувальні і корисні властивості
  5. Застосування в косметології
  6. Застосування в кулінарії
  7. Арахісове масло (паста) по-домашньому
  8. Як вибрати і як зберігати арахісове масло
  9. Протипоказання

Інтернет магазин здорового харчування Інтернет магазин здорового харчування   Арахісове масло на   Вікіпедія »»

Арахісове масло на Вікіпедія »» .

Арахісове масло отримують з м'якоті плодів арахісу.

Багато арахіс вважають горіхом, однак насправді він відноситься до сімейства бобових. Батьківщиною арахісу вважається Бразилія.

Арахісове масло (паста) - дуже популярне ласощі в Америці і займає перше місце по імпорту в США.

Особливі корисні властивості

Арахісове масло користь чи шкода - корисні властивості

  • Містить вітаміни, необхідні для здоров'я очей.
  • Відрізняється високою енергетичною і поживну цінність.
  • Підвищує розумову і фізичну працездатність.
  • Арахісова паста - ідеальний продукт для спортсменів і бодібілдерів для набору м'язової маси.

склад

Арахісове масло - склад, жирні кислоти, вітаміни, калорійність

До складу арахісового масла входять:

  • мононенасичених олеїнова кислота Омега-9 (44.8%),
  • поліненасичена лінолева кислота Омега-6 (32%),
  • насичені жирні кислоти (16.9%).

Арахісове масло містить фітостероли, вітаміни К, Е і холін, а також залізо і цинк.

калорійність

Калорійність арахісового масла на 100 г - 884 кКал.

Калорійність арахісової пасти на 100 г - 590 кКал.

Лікувальні і корисні властивості

Арахісове масло - користь для імунітету, лікувальні властивості

Сприяє зміцненню імунітету. Помірне вживання арахісового масла в їжу знижує ризик розвитку онкологічних та інфекційних захворювань.

Арахісове масло - користь для серцево-судинної системи, лікувальні властивості

Корисно включати в раціон при цукровому діабеті, захворюваннях серцево-судинної системи і крові. Масло сприяє зниженню рівня холестерину і цукру в крові, нормалізує артеріальний тиск і сприяє підвищенню еластичності кровоносних судин і підвищення згортання крові.

Арахісове масло - користь для травлення, лікувальні властивості

Завдяки своєму протизапальну і ранозагоювальну дію масло благотворно впливає на слизові оболонки шлунку і кишечника і попереджає захворювання шлунково-кишкового тракту.

Арахісове масло - користь для печінки, лікувальні властивості

Арахісове масло, також як і гарбузове , Має жовчогінну дію. Масло стимулює процеси жовчоутворення і жовчовиділення, відновлює клітинну структуру печінки, перешкоджаючи накопиченню в ній жирових відкладень, а також запобігає розвитку запальних процесів у печінці, жовчному міхурі та жовчовивідних шляхах. Це масло корисно вживати для профілактики і комплексного лікування жовчнокам'яної хвороби, цирозу, гепатиту та ін.

Арахісове масло - користь для нервової системи, лікувальні властивості

Покращує роботу нервової системи. Вживання арахісового масла підвищує розумову і фізичну працездатність. Масло корисно при швидкій стомлюваності, дратівливості, апатії, депресії і безсонні.

Арахісове масло - користь для шкіри, лікувальні властивості

Надає бактерицидну, протизапальну і ранозагоювальну дію, арахісове нерафіновану олію застосовується для лікування гнійних і важко загоює ран, екземи, герпесу, фурункула, вугрової висипки. Обробка цим маслом саден, порізів допоможе їх загоєнню. Також, масло арахісу має властивості знижувати згортання крові, тому його застосування може сприяти профілактиці гематом і кровотеч.

Арахісове масло - користь для очей, лікувальні властивості

У складі арахісового масла присутні необхідні для здоров'я очей вітаміни, тому масло здатне знизити ризик розвитку кон'юктівіта, катаракти, глаукоми та інших очних захворювань.

Застосування в косметології

Нерафінована арахісове масло багате речовинами, благотворно впливають на стан шкіри, волосся і нігтів.

Масло арахісу відмінно вбирається, не залишаючи на шкірі відчуття жирності, пом'якшує, живить і інтенсивно зволожує суху, зрілу, чутливу, що лущиться шкіру. При регулярному використанні масло арахісу надає шкірі гладкість, еластичність і пружність. Також масло арахісу відновлює захисні функції епідермісу, запобігає передчасному старінню шкіри і стимулює регенерацію клітин.

Додавайте масло в різні косметичні засоби по догляду за шкірою і волоссям - креми, лосьйони, шампуні, бальзами, маски. Маски для обличчя на основі цього масла покращують колір обличчя, розгладжують дрібні зморшки, омолоджують шкіру і надають їй свіжість і м'якість. Масло арахісу можна використовувати для догляду за шкірою навколо очей. Арахісове масло можна застосовувати в якості масажного масла.

Застосування в кулінарії

Завдяки високому вмісту легкозасвоюваних рослинних білків і жирів арахісове масло успішно застосовується в вегетаріанському харчуванні, оскільки за своєю харчової та енергетичної цінності воно конкурує з м'ясом, яйцями , Сиром і вершками . Масло арахісу швидко створює відчуття ситості, що перешкоджає переїдання, тим самим дозволяє його використовувати в раціоні людей, які бажають позбутися зайвої ваги. Арахісове масло заряджає енергією, тому рекомендовано вживати людям, чия трудова діяльність пов'язана з великими фізичними та розумовими навантаженнями. Завдяки високому вмісту рослинного білка і харчових волокон арахісове масло (паста) - ідеальний продукт для спортсменів і бодібілдерів для набору м'язової маси.

Зробіть свій раціон, додаючи масло арахісу в супи, овочеві страви, круп'яні гарніри, каші, страви з макаронів. Масло арахісу додасть характерний горіховий смак салатів зі свіжих овочів і зелені. Воно відмінно підходить для приготування соусів і різних десертів.

Рафінована олія арахісу має високу стійкість до нагрівання до високих температур і тому може використовуватися для смаження, приготування страв у фритюрі або на грилі. Арахісове масло не димить і не вигоряє і економічно витрачається при смаженні продуктів.

Арахісове масло (паста) по-домашньому

З арахісу і арахісового масла можна приготувати домашню арахісову пасту. Паста виходить смачна, але дуже калорійна, тому вживати її потрібно в першій половині дня, щоб зарядитися енергією на весь день. Пасту можна їсти, намазав на скибочку цільнозернового хліба або крекери.

Для приготування арахісової пасти підсушіть 500 г арахісу, очистіть від лушпиння, покладіть в блендер або кухонний комбайн, додайте 50 г нерафінованої арахісового масла, 50 г меду або сиропу - кленового, топінамбура, агави. Подрібніть все до однорідної маси. Чим довше збивати, тим рідшими вийде масло. Перекладіть отриману пасту в скляну банку і зберігайте в холодильнику не більше півроку.

Як вибрати і як зберігати арахісове масло

Нерафінована арахісове масло має червоно-коричневий колір, має яскраво вираженим горіховим смаком і насиченим солодкуватим ароматом. Рафінована олія світло-жовте і володіє менш вираженим смаком і ароматом.

Намагайтеся купувати масло в пляшці невеликого обсягу, так як після розтину і контакту з повітрям, термін придатності масла різко зменшується.

Після першого вживання зберігайте масло тільки в холодильнику в щільно закритій скляній пляшці.

Вводите в свій раціон різні масла , Щоб довгий час не вживати один і той же масло, а дотримуватися різноманітного харчування .

Протипоказання

Незважаючи на вітамінно-мінеральний склад, арахісове масло - одне з найбільш незбалансованих по нутриентам масло. У арахісове олії не збалансоване співвідношення Омега-3 і Омега-6 жирних кислот. Вважається, що надлишок Омега-6 жирних кислот в раціоні може спровокувати розвиток запалення і підвищити ризик виникнення серцево-судинних захворювань. При постійному вживанні арахісового масла в організмі порушується баланс Омега-3 і Омега-6 жирних кислот.

Масло арахісу входить в групу з 8 продуктів харчування, які найбільш часто викликають харчову алергію . Тому слід відмовитися від вживання арахісового масла тим, у кого спостерігається індивідуальна непереносимість його компонентів, а також тим, хто страждає на бронхіальну астму, артрит, артроз, подагрою, а також поганий згортанням крові і на гемофілію.