Полезные материалы

Чи шкідливі світлодіодні лампи для здоров'я? | Світлодіодні лампи (LED) | Світлодіодні лампи (LED)

  1. Вплив світіння світлодіодних ламп на зір
  2. Чому світлодіодне освітлення шкідливо для наших очей?
  3. Вплив світлодіодних ламп на секрецію мелатоніну
  4. Захист очей окулярами.
  5. Рекомендації, як убезпечити себе від шкідливого впливу світлодіодів і світлодіодного освітлення

Світлодіодна продукція буквально заполонила полиці наших магазинчиків і супермаркетів, стрімкими темпами витісняючи застарілу продукцію з нитками розжарювання і люмінесцентну. На нас як магія діє зачаровує яскравий білий світ світлодіодних ламп і не менше сильно підкуповує довговічність і мале споживання енергії, ми вже підраховуємо скільки ми заощадимо. Але давайте не будемо поспішати, як говорив мій добрий знайомий: - «т-Тарапов не треба». Справа в тому, що ця галузь знаходиться на шляху розвитку і на даний час ще не все досліджено, дуже багато темних плям, які не повністю вивчені всі аспекти впливу світлодіодного освітлення на зору і на весь організм людини в цілому. І багатьох людей хвилює питання: чи є шкода від світлодіодних ламп? Тим більше, що в інтернеті з'явилося багато статей на цю тему, де наводяться результати досліджень наприклад іспанських і французьких вчених, які своїми експериментами ще раз підтверджують, що шкода все ж є. Ультрафіолетове випромінювання, блакитний і фіолетові складові спектра світлодіодної лампи, а також мерехтіння - ось основні темні плями в цьому світлому справі.

Отже давайте ще раз згадаємо як утворюється біле світіння у світлодіода. Всім відомо, що білого світлодіода ще не винайшли, отже біле світіння світлодіода отримують такими способами:

  1. На світлодіод, що випромінює ультрафіолет наносять люмінофор трьох кольорів (зелений, червоний, блакитний), в результаті виходить білий колір.
  2. На світлодіод, що випромінює ультрафіолет наносять люмінофор двох кольорів (синій і жовтий).
  3. На світлодіод синього кольору наноситься жовтий люмінофор
  4. Змішують світіння світлодіодів трьох кольорів (червоний, блакитний, зелений) з використанням оптичної системи (метод RGB).



Сьогодні у виробництві світлодіодних ламп використовують в основному третій спосіб, тобто на світлодіод випромінює синій колір наносять шар люмінофора, який перетворює синій колір в білий або жовтий. Виробництво з використанням кристала випромінює ультрафіолет - це дорогий спосіб і технологічно складніше, з цього в промислових масштабах він не використовується. Отже можна зробити перший висновок - в тих лампах, що ми купуємо в магазинах, ультрафіолету немає. А ось з синіми та фіолетовими променями справа йде трохи складніше.

Вплив світіння світлодіодних ламп на зір

І так ми з'ясували, що боятися ультрафіолетового випромінювання від світлодіодних ламп не потрібно, але дивитися довго на світлодіодну лампу в упор не варто. Так як у виробництві використовують в основному синій світлодіод, який випромінює синій або блакитний і фіолетовий колір з довжиною хвилі 440-500 нм. Це як раз ті складові спектра, які завдають шкоди нашим очам, що має маленьку довжину хвилі, а значить велику частоту і велику енергію. І так ми тепер знаємо, що основна шкода очам завдає короткохвильовий синій і фіолетовий світло світлодіода.

А взагалі людське око сприймає світло, у видимій частині спектру, у вигляді шести кольорів, які відповідають певної ділянки спектра:

Колір

Довжина хвилі, нм Червоний Більш 620 Помаранчевий 590-620 Жовтий 570-590 Зелений 500-570 Синій 440-500 Фіолетовий Менш - 440

Білий колір - це суміш різних кольорів випромінювання, результат впливу на око різних довжин хвиль. Але ідеального білого кольору не буває, він виходить з якимось відтінком, як результат змішування назв червоних, синіх і зелених випромінювань в різних співвідношеннях.

Давайте для початку ознайомимося з класифікацією освітлення за ступенем ризику щодо впливу на зір людини:

Для того, щоб оцінити ступінь ризику по шкідливому впливу на зору людини від використання штучного світлового випромінювання видимого спектру, був прийнятий міжнародний стандарт EN 62471 - «фотобіологічні безпеку ламп і лампових систем» (31.03.2009). Цей стандарт встановлює групи ризику, які визначають максимальний час впливу світлового випромінювання на очі людини.

  1. Нульова група ризику (відсутність ризику). Вплив випромінювання від таких джерел світла може проводитися 10000 секунд і більше. наприклад лампи розжарювання і галогенні лампи.
  2. Перша група ризику (низький ризик). Максимальний час впливу може бути від 100 до 10000 секунд.
  3. Друга група ризику (помірний ризик). Максимальний час впливу світильників цієї групи можливо від 0,25 до 100 секунд.
  4. Третя група ризику (високий ризик). Час впливу не повинно перевищувати 0,25 секунди.

І так звідси робимо очевидний висновок: - найбезпечніші для зору людини залишаються все ж лампи розжарювання і галогенні лампи, вони відносяться до нульової групи ризику!

Чому світлодіодне освітлення шкідливо для наших очей?

Французькі вчені з національного агентства санітарної безпеки харчування, навколишнього середовища і праці (Anses) провело дослідження щодо впливу світлодіодних ламп на очі людини і прийшло до висновку, що світлодіодні лампи великої потужності шкідливі для очей людини, в першу чергу - для дитячих. Саме синій і фіолетовий світло несе ризик для очей, в першу чергу для сітківки, дуже чутливою до ультрафіолетового, синього і фіолетового частинам спектру. Тривала дія такого світла може викликати небажану реакцію, і нанести НЕ виправити шкоду сітківки ока. Особливо схильні до подібного ризику діти, тому що їх кристалики ще не сформувалися і поки не здатні ефективно протистояти агресивному, як лазер, світлодіодному променю, фільтрувати шкідливе випромінювання.

Як же впливає короткохвильові частини спектру на сітківку ока? Вони завдають їй травми трьох типів, а саме:

  1. Фотомеханічні (ударна енергія хвилі світлової енергії),
  2. Фототермічні (при опроміненні відбувається нагрівання тканини клітковини)
  3. Фотохімічні (фотони світла можуть викликати хімічні зміни в макромолекулах)

При впливі червоного світла - негативних змін не спостерігалося, зелений і білий мають незначну фототоксічность. Більшість виробників використовують матовий пластик для розсіювання променевого потоку, тим самим знижуючи шкідливість випромінювання. В результаті дослідження говорять про те, що дивитися на потужну, дуже яскраву світлодіодну лампу протипоказано, так як, фіолетовий і синій світло лампи шкідливо впливають на сітківку ока.

Агентство Anses закликає виробників світлодіодних ламп в обов'язковому порядку вказувати в інструкції певні ризики і правила безпеки, а також де можна використовувати такі лампочки, а де забороняється. А також направляти на широкий ринок тільки малопотужні лампочки, щоб звести до мінімуму шкідливий їх вплив.

Вплив світлодіодних ламп на секрецію мелатоніну

Вченими з Ізраїлю, США та Італії були проведені дослідження щодо впливу штучних джерел світла на вироблення важливого для нашого організму гормону - мелатоніну, який виробляється у людини і тварин в епіфізі. Він впливає на імунітет, мелатонін є потужним антиоксидантом і перешкоджає розвитку пухлин, він уповільнює процес старіння. Він також відповідає за періодичність нашого сну.

В процесі експериментів було виявлено, що світлодіодні лампи, пригнічує секрецію мелатоніну в три рази більше, ніж взята за зразок натрієва лампа високого тиску, мають теплий жовтий світло.

Отже великі дози синього і фіолетового світла сприяють уповільненню вироблення мелатоніну, що може погіршити самопочуття, викликати безсоння і депресію.

Захист очей окулярами.

При тривалій роботі за комп'ютером необхідно користуватися спеціальними окулярами, які не пропускають шкідливе світлове випромінювання. Лінзи звичайних окулярів виготовляють зі скла і пластмаси, вони мають різний колір і ступінь затемнення. За матеріалом, лінзи можна розділити на три групи - мінеральне скло, органічне скло (пластик) і ламинатное скло (комбінація першого і другого).

Пластик зменшує яскравість світла, але не захищає, чи не служить перешкодою від ультрафіолету і приносить велику шкоду очам, так як сприяє розширенню зіниць і проникненню в око ще більшої кількості шкідливих ультрафіолетових променів. Таким чином:

Пластикові лінзи із затемненням не захищають наші очі від ультрафіолетового випромінювання і можуть завдати їм ще більшої шкоди, ніж без очок взагалі!

Отже в результаті можна зробити важливий висновок, що кращими лінзами для окулярів є - скляні. Тільки скляні лінзи повноцінно захищають очі від шкідливих синіх, фіолетових і ультрафіолетових випромінювань, фільтрують їх і значно знижують шкідливий вплив таких променів.

Рекомендації, як убезпечити себе від шкідливого впливу світлодіодів і світлодіодного освітлення

Італійський фізик Фабіо Фалчі провів свої дослідження щодо впливу світлодіодних ламп. Він стверджує. що в період, коли людина готується до сну, не слід використовувати потужні, яскраві джерела освітлення, особливо люмінесцентні і світлодіодні лампи, в спектрі яких є синій і фіолетовий світло. Вчені дають ось такий ряд рекомендацій, що б захистити себе від шкідливого впливу штучного освітлення світлодіодними лампами:

  • Не дивитися на будь-які яскраві джерела світла за дві години перед сном.
  • Для освітлення спалень краще використовувати галогенні лампи або звичайні лампи розжарювання.
  • Одягати окуляри при роботі за комп'ютером. вони блокують шкідливі для очей ультрафіолет і синє світло.
  • Як нічника, намагайтеся застосовувати освітлення червоних відтінків.
  • Використовуйте тільки якісні світлодіодні лампи відомих брендів, що відповідають своєю репутацією на ринку за якість продукції.
  • Купуйте лампи з колірною температурою «теплого» білого кольору і з високим індексом передачі кольору (80% і більше).
  • Використовувати люстри і світильники, спеціально призначені для світлодіодних ламп.

Дивіться також

І багатьох людей хвилює питання: чи є шкода від світлодіодних ламп?
Чому світлодіодне освітлення шкідливо для наших очей?
Як же впливає короткохвильові частини спектру на сітківку ока?