Полезные материалы

Цукрозамінник при схудненні: користь і шкода, який краще вибрати

  1. Користь і шкода цукрозамінника
  2. Який краще - натуральний або синтетичний?
  3. Як вибрати безпечний
  4. натуральні замінники
  5. синтетичні аналоги
  6. Чи допоможе схуднути
  7. Корисне відео

Достеменно відомо, що цукор шкодить здоров'ю. Дієтологи всього світу прийшли до висновку, що надлишок його швидких вуглеводів призводить до моментального набору ваги. Проте відмова від смакоти на основі цього продукту дається дуже важко. Організм вимагає нової «дози», і виникає питання, чому ж її замінити без шкоди для фігури. Деякі дієтологи настійно рекомендують ввести цукрозамінник, тільки так він корисний?

Користь і шкода цукрозамінника

Рафінований цукор, який додають в кулінарні вироби та напої, містить не тільки «порожні» калорії, а ще й глюкозу. Він є джерелом швидкої енергії, необхідної людині, щоб покращувати роботу мозку і відчувати себе бадьорим. Повне виключення його з раціону, наприклад, під час дієт для схуднення, моментально відбивається на психоемоційному стані, тому що організм, не отримуючи звичної підживлення, починає відчувати стрес.

Намагаючись полегшити або зменшити тягу до солодкого, вчені почали шукати способи вирішення цієї проблеми. В результаті, їм вдалося знайти кілька варіантів цукрозамінників серед природних компонентів, а також створити альтернативні продукти хімічним шляхом.

В результаті, їм вдалося знайти кілька варіантів цукрозамінників серед природних компонентів, а також створити альтернативні продукти хімічним шляхом

За смаковими якостями кожен з них може стати гідною заміною звичного цукру, а деякі ще й перевершать у багато разів. У цьому полягає їх безумовна користь, оскільки відмовляти собі у вкусностях не доведеться навіть при таких захворюваннях, як цукровий діабет. До того ж, окремі замінники містять менше калорій, тому їх вживання не збільшить енергетичну цінність раціону.

Проте нешкідливість для здоров'я під час використання цукрозамінників дуже спірна, оскільки всі «неприродні» компоненти харчування не можуть повноцінно брати участь в природних обмінних процесах. І ризик привести до збою в роботі організму при вживанні таких речовин залишається підвищеним.

Який краще - натуральний або синтетичний?

Вважається, що натуральні замінники цукру корисніше. Вони складаються з природних компонентів, тому не несуть хімічного навантаження. Стінки шлунково-кишкового тракту вбирають їх компоненти повільно, не викликаючи різких стрибків інсуліну і нападів «голоду». Але вживання їх під час дієти для схуднення не дуже доцільно. Здебільшого ці продукти дуже калорійні. Тому їх кількість в раціоні теж варто обмежувати.

Синтетичні, навпаки, містять тільки смак. При мінімальному обсязі їх солодкість може перевершувати цукор в кілька сотень разів. Саме тому їх найчастіше випускають у формі невеликих таблеток, вага яких не перевищує декількох грам, а енергетична цінність - 1 ккал. При цьому варто враховувати, що хімічні речовини тільки імітують ласощі, дратуючи відповідні рецептори язика.

Після їх вживання «обманутий» організм починає викидати величезні дози інсуліну в кров, чекаючи, що він знадобиться для переробки глюкози. Не отримавши її, порожній шлунок вимагатиме насичення.

Не отримавши її, порожній шлунок вимагатиме насичення

Калорійність натуральних цукрозамінників

Крім цього, є думка, що штучні підсолоджувачі «блокують» природні процеси переробки вуглеводів. Іншими словами, почуття голоду після їх вживання неможливо буде вгамувати. Незалежно від того, чи стане людина є корисні і безпечні для фігури продукти або налягати на «шкідливості», обсяг порцій доведеться збільшувати в кілька разів, а все з'їдене відразу відкладеться на проблемних місцях.

Про користь і шкоду цукрозамінників дивіться в цьому відео:

Як вибрати безпечний

Якщо майбутні труднощі не здаються значними, а дієта для схуднення дозволяє замінники, можна вирушати за покупками. Знаючи особливості кожного з них, можна вибрати найбільш підходящий продукт і визначити безпечну дозу.

натуральні замінники

Вони можуть бути як повноцінними продуктами, так і випускатися у вигляді витяжок. До них відносяться:

  • Мед. Найвідоміша і популярна альтернатива цукру. Він дуже корисний, тому його вживання збагатить раціон і принесе користь. Без шкоди для фігури його можна їсти по одній чайній ложці в день. При цьому краще поєднувати з правильними вуглеводами (додавати в кашу або салатну заправку) і не перегрівати.
  • Стевія. Рослина з дуже солодкими листям. Його можна додавати в напої і випічку. Але специфічний «нудотний» смак подобається не всім. Випускається як в чистому вигляді сухого рослини, так і в формі сиропу, таблеток або порошку стевіозіда. Тому допустима доза варіюється і вказується на упаковці.

Тому допустима доза варіюється і вказується на упаковці

  • Фруктоза. Її часто називають «фруктовим цукром». Допомагає стабілізувати рівень глюкози в крові і не шкодить зубам, але по калорійності майже порівнянна з рафінадом.

Допустима під час схуднення добова доза чистого речовини не повинна перевищувати тридцяти грам. При цьому варто враховувати високий рівень її змісту в ягодах і фруктах. І якщо доведеться вибирати, то перевагу краще віддавати плодам, а не «порошку», оскільки разом з ними в організм надійдуть вітаміни і рослинні волокна, необхідні для нормального травлення.

  • Сорбіт і ксиліт. Це цукрові спирти природного походження, які беруть участь в обмінних процесах. Вони замінюють рафінад при його непереносимості, але не поступаються за енергетичною цінністю. До того ж можуть привести до розладу шлунка. Тому «допустимої» дозування для них при схудненні, як і для звичайного цукру, немає.

Тому «допустимої» дозування для них при схудненні, як і для звичайного цукру, немає

синтетичні аналоги

Їх іноді додають в солодкі «дієтичні» продукти для зменшення калорійності. А в складі вони позначаються, як «ешки». Найчастіше зустрічаються такі речовини:

  • Е 950. Його хімічна назва «ацесульфам калію». Він дуже солодкий і недорогий, тому часто зустрічається в складі дешевих продуктів. Нешкідливим його назвати складно, оскільки регулярне вживання викликає алергічні реакції і порушує роботу кишечника.
  • Е 951. «Аспартам» в кондитерських виробах використовують найчастіше, оскільки раніше він вважався повним аналогом натуральних цукрозамінників. Сьогодні дослідження відзначають його негативний вплив на підшлункову залозу і здатність посилювати ріст жирових клітин.

Сьогодні дослідження відзначають його негативний вплив на підшлункову залозу і здатність посилювати ріст жирових клітин

  • Е 952. Цей замінник - «цикломат натрію». У невеликих обсягах вважається нешкідливим. Але високі дози приводять до появи злоякісних пухлин, тому в деяких країнах він заборонений.
  • Е 954. Більше відомо як «сахарин», речовина дозволено для використання у виробах для діабетиків. Проте захоплюватися їм не варто. Воно містить канцерогенні речовини, великі обсяги яких провокують рак сечового міхура.

Чи допоможе схуднути

Вибираючи цукрозамінники в якості альтернативи цукру при схудненні, варто враховувати, що жоден з них не є повним і безпечним аналогом. У дієтах і системах харчування, де допускається така заміна, на перший план виходять властивості цих речовин або продуктів, здатні зробити відсутність звичного інгредієнта менш «травматичним».

Наприклад, включення висококалорійного меду буде компенсуватися його корисними антиоксидантними властивостями, а синтетичних замінників - низькою енергетичною цінністю. Але щоб в результаті дієти з такими компонентами настав схуднення, все одно доведеться контролювати обсяги дозволених продуктів, розміри порцій і частоту прийому їжі.

Сьогодні бажання вживати цукор часто порівнюють з наркотичною залежністю. Тому і вплив цього продукту на зовнішність не варто розглядати в іншому ракурсі. Якщо є проблеми із зайвою вагою, краще не маскувати відмова від підступного «спокусника» синтетичними замінниками. А ось коли параметри фігури знайдуть бажані обриси, можна побалувати себе більш корисними натуральними аналогами, дотримуючись при цьому допустиму міру.

Корисне відео

Про сахарозаменителях при дієті і діабеті дивіться в цьому відео:

Деякі дієтологи настійно рекомендують ввести цукрозамінник, тільки так він корисний?
Який краще - натуральний або синтетичний?