Полезные материалы

Каша vs НЕ каша

  1. мінуси
  2. плюси

Крупи - пристойний камінь спотикання багатьох дієт і систем харчування. Вони багаті повільними вуглеводами та довго насичують, але в той же час більшість з них містить клейковину, яка робить все змісту шлунка липким і важким для перетравлення. Каші з розварених круп багаті клітковиною, важкою для переварювання і таку корисну для очищення організму, але в той же час злакові та зернові зовсім чемпіони за вмістом вітамінів, мінералів і амінокислот. Сучасні нутриционистов, доктора біологічних наук і "британські вчені" (як збірний образ) досліджую властивості круп і проростків і публікують вкрай різні результати своїх досліджень: від крайньої користі до рекомендованого виключення.

Сучасні нутриционистов, доктора біологічних наук і британські вчені (як збірний образ) досліджую властивості круп і проростків і публікують вкрай різні результати своїх досліджень: від крайньої користі до рекомендованого виключення

Їсти чи не їсти каші, кожен вирішує для себе сам. Щоб перевірити наскільки крупи потрібні вашому організму, спробуйте на 2 тижні виключити їх з раціону. Чи вистачить вам без них джерел "повільної" енергії, чи буде відчуття голоду? Потрібно спробувати. Про деякі плюси і мінуси каш для роздумів:

мінуси

Глютен міститься в, мабуть, найбільш популярних злакових: вівсі, пшениці, ячмені та житі. Глютен - клейковина - водонерозчинних білок, який при регулярному вживанні відкладається на стінках кишечника, погіршуючи його роботу, а згодом може сприяти подразнення слизової оболонки кишечника. Це порушує всмоктування важливих поживних речовин, може сприяти розвитку алергії та інших захворювань.

Навіть цільнозернові злаки не надто збалансовані за складом амінокислот і містять мало білка. Так, в них може відмінний набір мікроелементів (як, наприклад, в гречці), але для засвоєння і користі, каші кращі сдабривать добавками - зеленню, овочами, горіхами і сухофруктами.

Так, в них може відмінний набір мікроелементів (як, наприклад, в гречці), але для засвоєння і користі, каші кращі сдабривать добавками - зеленню, овочами, горіхами і сухофруктами

Злаки і зернові містять мало ощелачивающих мінералів, що при ніжному травленні може порушити кислотно-лужний баланс і впливати "закісляюще" на організм. Тканини нашого організму дуже чутливі до коливань показника pH за межами допустимого діапазону. Коли баланс порушується, відбуваються процеси руйнування клітин, а ферменти втрачають здатність виконувати свої функції. Чистий хімія + біологія, про важливість кислотно-лужного балансу варто написати великий окремий пост, який пояснить все простою мовою. Буде зроблено.

Більшість круп в продажу - рафіновані. Тобто очищені від оболонок зеленого зерна, нерідко пресовані або пропарені. Це робиться для того, щоб полегшити і прискорити процес готування каш з 1-2 годин до 5-15 хвилин. Чим тонше зерно, тим менше часу для його приготування потрібно. Але і тим далі воно від цільного зерна, тим швидше засвоюється і тим вище його глікемічний індекс, а відповідно і різке підвищення цукру в крові.

плюси

Крупи - джерело повільних вуглеводів. Швидко і надовго втамовують почуття голоду. Дефіцит якісних вуглеводів може привести до слабкості, сонливості, запаморочення, головного болю, зниження працездатності. Але потрібно пам'ятати, що більш цілісна крупа, тим повільніше вона засвоюється організмом, тим більше насичує і залишає відчуття ситості, не викликаючи різкого підвищення цукру в крові. Гречка, пшоно і киноа взагалі не містять глютен. Крім того, мають низький глікемічний індекс і легше засвоюються, ніж інші злаки. Але якщо ви вибираєте між модними зараз кус-кусом, булгуром - пам'ятайте, що це та сама пшениця (глютен +), тому з чистою совістю можете проміняти тарілку "корисною" каші на тарілку смачної пасти з борошна грубого помелу.

Крупи містять клітковину. Навіть каші швидкого приготування. Відповідно, стимулюють травлення і запускають очисні процеси, допомагають контролювати вагу. Клітковина в складі каші (самий складний вуглевод, з яким не в силах впорається наша травна система) виконує функцію "волоті" в організмі - НЕ засвоюючи, вона проходить по кишечнику, збираючи зі стінок все зайве: накопичені шлаки, токсини і залишки неперетравленої їжі.

Клітковина в складі каші (самий складний вуглевод, з яким не в силах впорається наша травна система) виконує функцію волоті в організмі - НЕ засвоюючи, вона проходить по кишечнику, збираючи зі стінок все зайве: накопичені шлаки, токсини і залишки неперетравленої їжі

Цільні злаки корисні для серцево-судинної системи. Звичайно, крупи в цьому не унікальні, проте практично всі сприяють зниженню рівня "поганого" холестерину - ліпопротеїдів низької щільності - і тригліцеридів. Двох важливих причин, що викликають серцеві хвороби.

Деякі каші відносять до Суперфуд - продуктам з унікальною, підвищеної поживної цінності. Наприклад, киноа, що має один з найбільш високих показників рослинного білка в складі крупи - від 10 до 15 г в склянці продукту, а також високий вміст фолієвої кислоти і клітковини. Такий продукт майже повністю засвоюється організмом.

Що ще цікавого в рубриці?

Чи вистачить вам без них джерел "повільної" енергії, чи буде відчуття голоду?
Що ще цікавого в рубриці?