Полезные материалы

Користь і шкода зеленого горошку. Як вибрати? Як консервувати будинку?

  1. Історія зеленого горошку.
  2. Користь зеленого горошку.
  3. Домашній консервований горошок.
  4. Як зберігати консервований горошок?

Історія зеленого горошку

Історія зеленого горошку.

Не всі люди замислюються, що користь зеленого горошку не тільки в тому, щоб прикрашати салат олів'є на новорічному столі. Ми доведемо вам, що горошок - це цілком повноцінний і незалежний продукт харчування, який необхідно в обов'язковому порядку внести в свій раціон. Це вкрай важливо людям, які вирішили відмовитися від їжі тваринного походження. І не варто забувати про те, що користь зеленого горошку буде особливо відчутна, якщо його їсти в свіжому вигляді.

Горох - це рослина, яка багато століть допомагало людям справлятися з голодом. А все тому, що виростити горох не складає особливих труднощів. Вже тисячі років жителі Китаю, Індії, Риму, Франції та інших країн готували і готують з гороху багато різних страв. Їх із задоволенням, свого часу їли не тільки селяни, а й представники вищих станів. За такий довгий період кулінари навчилися вдало поєднувати горошок з багатьма продуктами. Наприклад, французькі королі були дуже раді зеленому горошку, засмажені на свинячому салі.

Солодкий зелений горошок з'явився приблизно в XVI столітті та кмітливі голландці одними з перших освоїли його виробництво. В Англії горошок вважався делікатесом і дуже дорого коштував, через деякий час вони теж навчилися його вирощувати. До Росії зелений горошок потрапив в XVII столітті, а до цього на Русі були відомі і вживалися в їжу інші сорти гороху. Цар Олексій Михайлович, батько Петра Великого, любив їсти горох не менш, ніж французький король. Своє перевагу він віддавав гороховим пирогів і зеленому горошку на топленому маслі.

Свіжий зелений горошок.

Всім відомо, що в літню пору, білкової і важкої їжі є майже не хочеться, а зелений горошок в свіжому вигляді може добре наситити наш організм. Справа в тому, що білок, якого міститься в горошку скромну кількість (в процентному співвідношенні близько 6%), дуже добре засвоюється разом з необхідними нашому організму вуглеводами (11%). Якщо порівняти пророщену сочевицю з зеленим горошком, то по ефективності засвоєння білка, вона поступається.

Виробництво зеленого горошку в промислових масштабах:

Консервований горошок.

Консервні заводи в нашій країні працювали вже в другій половині XIX століття, однак консервований горошок тоді не випускали. Консерви в той час були в основному рибними, пізніше м'ясними, і лише через понад 100 років, усвідомили, що випускати консервований горошок не менше вигідно. У радянські часи обігнати нашу країну з виробництва консервів чи кому вдавалося. Виробництво консервованого горошку збільшилася до випуску 210 млн. Банок на рік.

Кожен раз, коли ми йдемо в магазин, частенько вносимо в список необхідних продуктів зелений консервований горошок і кукурудзу. Чим же заслужив зелений горошок нашу повагу?

Все дуже просто, він дуже зручний: його можна додати в салати, використовувати як гарнір або приготувати з ними суп; але головне - будучи консервованим, зелений горошок не містить консервантів. Латинське слово «conservatio» означає «збереження», а не наявність або додавання консервантів, як вважають багато хто з нас.

Сьогодні консервований зелений горошок широко використовується в кулінарії, в тому числі і в приготуванні дієтичних страв: його їдять з картоплею і іншими овочами, рибою, м'ясом, сиром, яйцями , А також з виробами з крупи і макаронами.

Сучасні технології дозволяють виробляти консерви так, що в них надовго зберігаються поживні і корисні речовини, та й більшість вітамінів також залишаються в цілості.

Склад зеленого горошку.

В горошку міститься каротин, вітаміни А, С, Н і групи В. Горошок багатий корисними мінералами (около26), найбільше в ньому фосфору, калію, кальцію, сірки, магнію, заліза і хлору. Білки і вуглеводи є важливими складовими зеленого горошку, а також: жири, харчові волокна, крохмаль і цукор. Калорій в горошку близько 300 ккал на 100 г, саме тому горошок відмінно насичує.

Користь зеленого горошку.

У народній медицині горох завжди вважався засобом для попередження авітамінозу, лікування печінки і нирок. Цьому сприяє великий вміст рослинного білка і солей лужного характеру.

Пюре із зеленого горошку має сечогінну властивість, його рекомендовано вживати при набряках і при відкладенні каменів в нирках. Також доведено антисклеротичну дію страв із зеленим горошком. В останні роки вченим стало відомо, що горошок сприяє виведенню радіонуклідів з організму. Крім усього цього, в горошку не накопичуються нітрати.

Вживання свіжого зеленого горошку або інших сортів гороху, дозволяє знизити ймовірність виникнення інфаркту, розвитку гіпертонії і онкологічних захворювань. При регулярному вживанні цього продукту сповільнюється старіння шкіри.

Після бурхливого свята, консервований зелений горошок допоможе позбутися від похмілля , А також зняти втому і поліпшити сон.

Шкода консервованого зеленого горошку і протипоказання.

Чи здатний консервований зелений горошок завдати шкоди? Так, якщо він зіпсований, або якщо занадто багато його з'їсти. Шкідливий зелений горошок при проблемах з кишечником, особливо при схильності до метеоризму. При подагрі також слід контролювати його вживання, проте наявність 2-3 ложок консервованого горошку в улюбленому салаті, навряд чи викличе загострення будь-яких захворювань.

При подагрі також слід контролювати його вживання, проте наявність 2-3 ложок консервованого горошку в улюбленому салаті, навряд чи викличе загострення будь-яких захворювань

Як вибрати консервований зелений горошок?

Смак і якість горошку залежать від його сорту. Для консервування зазвичай використовують зелений горошок гладкозёрних і мозкових сортів. Мозковий горошок має овальну форму, він не дуже великого розміру, але смачний і солодкий, він підходить для пюре, паштетів та інших страв. Гладкозёрний горошок має округлу форму і більші за розмірами, тому його частіше використовують для приготування салатів. При виборі зеленого горошку звертайте увагу на сорт горошку.

Зелений консервований горошок можна подавати як гарнір, і навіть як окрему страву: його можна підігріти і полити сметаною або маслом. Звичайно, додаючи в салати та інші холодні закуски, горошок підігрівати не слід.

Колір консервованого горошку може бути зеленим або світло-зеленим, оливковою або навіть жовтим, але горошини обов'язково повинні бути одного кольору і форми. Кришка на банку з горошком не повинна бути роздутою, і пошкоджень на ній бути не повинно. Злегка роздута кришка говорить про те, що в банку з горошком потрапив кисень, такий горошок може бути небезпечний для здоров'я.

У банку, крім самого горошку, присутній ще так званий «сік» - його теж можна використовувати, додаючи в супи, борщі та борщі. У ньому теж міститься багато корисного. Ця заливка зазвичай прозора, але може виявитися і каламутною. Якщо це так, значить, в неї потрапив крохмаль з горошку, заспокойтеся, якість від цього не знижується.

Відео про те, як вибрати консервований горошок:

Фахівці і виробники консервованого горошку заявляють, що в складі якісного продукту не повинно бути присутнім сторонніх домішок. Підтвердження цьому слід шукати на етикетці. Чим скромніше склад, тим краще, в ідеалі повинні бути: горошок, вода, сіль і цукор. Будь-яких консервантів для виготовлення консервованого горошку дійсно не потрібно; якщо ж вони є, то це означає лише одне, що у виробника з обладнанням не все в порядку.

Для отримання консервів сумлінні виробники намагаються використовувати тільки кращий горошок: чи не перезрілий, а молодий, соковитий. Тому треба звертати увагу на інформацію на банці: не тільки на термін придатності, а й на дату виготовлення. Якщо це кінець травня або початок червня, значить горошок «то, що треба», а якщо ж банку датована осіннім або зимовим місяцем, то неважко припустити, що для цієї партії був використаний сухий горох, той, що попередньо замочили і розпарити, а потім законсервували - адже восени і взимку горошок не встигає. Такий продукт навряд чи збереже вітаміни та інші корисні властивості зеленого горошку, та й його смак буде сильно віддавати крохмалем.

Термін придатності та дата виготовлення на банках з зеленим горошком можуть бути видавлені штампом, але це скоріше застаріла технологія - так раніше робили все виробники, сьогодні ж, використовуючи нове обладнання, дані наносять незмивною фарбою - тільки в цьому випадку можна сказати, що виробник і його продукція відповідає стандартам якості.

Щоб вибрати консервований горошок хорошої якості, вибирайте банки з написом «ГОСТ», а не «ТУ». Виготовлення по ГОСТ - це вироблені роками технологія і рецептура приготування консервів. Вибирати зелений горошок можна і по сорту: перший, вищий або сорт «екстра» - чим вища ціна, тим краще.

Домашній консервований горошок.

Якщо на вашій ділянці встиг горошок, а ви вирішили зберегти його і його корисні властивості, радимо вам приготувати консервований зелений горошок самостійно. Горошок слід вилущити з стручків, помити і покласти в киплячу підсолену воду. Кип'ятити протягом 3-5 хвилин, а потім воду злити і ще раз промити горошок під теплою проточною водою.

Простерилізувавши потрібну кількість банок ємністю 0,5 л, розкладіть в них горошок і залийте кип'яченим розсолом (1 ст.л. солі на 1 л води), додайте трохи оцтової есенції (1/4 ч.л. на банку), і укупорьте металевими кришками. Укутувати не треба - хай банки охолонуть при кімнатній температурі, а потім поставте їх в холодильник або льох. Повірте, цей домашній консервований горошок до смаку не гірше магазинного.

А якщо у вас немає бажання возитися, то просто заморозьте свіжий зелений горошок. При цьому способі найбільш повно збережуться всі корисні властивості свіжого продукту і його натуральний смак. Для заморожування слід використовувати тільки ніжні зернятка молодого, злегка недостиглого горошку. Очищені від стулок горошини складіть в пакет і помістіть в морозильну камеру вашого холодильника. Заморожений зелений горошок залишиться таким же корисним, як і свіжий, якщо буде заморожений відразу ж після збору. Весь час зберігайте цей продукт тільки в холодильнику, не допускаючи його розморожування, інакше смак погіршиться, а разом з ним підуть і корисні властивості.

Як зберігати консервований горошок?

Зберігати консервований горошок потрібно в холодильнику або льосі, максимум року.

Додаткову інформацію про цю чудову продукті дивіться в наступному відео:

Як зберігати консервований горошок?
Чим же заслужив зелений горошок нашу повагу?
Чи здатний консервований зелений горошок завдати шкоди?
Як вибрати консервований зелений горошок?
Як зберігати консервований горошок?