Полезные материалы

Крупа жито: користь і шкода

  1. Що це за крупа?
  2. Користь полби для здоров'я
  3. Як вибирати і зберігати?
  4. Як готувати полбу?

Крупи входять в звичайне меню майже кожної людини: одні ми готуємо часто, інші рідше. Але є і такі, користь і властивості яких були для нас довгий час «покриті таємницею». До них відноситься і крупа жито - «полудикий» злак, чия цілющість давно визнана не тільки народною медициною, а й «світилами» офіційної науки.

Зміст статті:



Що це за крупа?

Назв багато: полб'яною і червона пшениця, двузернянка, спельта і ін. Культура ця древня - вирощували полбу ще в старозавітні часи, але в багатьох країнах її вважають «російської». У XVII-XVIII століттях жито була на Русі вельми популярна: з неї варили кашу і суп, мололи борошно і пекли коржі; потім її стали додавати в салати і гарніри і «мода» на полбу потрапила за кордон. Пізніше з'явилося багато сортів хліба, він став дешевше і доступніше, а про корисність думати стали менше: вирощування полби різко скоротилося, а потім і зовсім зійшов нанівець.


Зараз жито рекламується активно: «натуральність» у великій моді і про її корисності-цілющості нарешті згадали. Хтось навіть назвав крупу полбу «чорною ікрою злаків» і це порівняння охоче підхопили продавці і виробники.

У корисності полби можна не сумніватися. На відміну від багатьох окультурених злаків, в т. Ч. Пшениці, цінні речовини в її зернах розподілені рівномірно: корисна не тільки оболонка - навіть дроблена крупа містить все, що дала природа. Вирощувати полбу з добривами і гербіцидами не вийде: «хімію» і шкідливі випромінювання не пропустить тверда оболонка, а шкідники про неї «зуби зламають» - обробка не потрібна.

Алергія на глютен стала серйозною медичною проблемою: шкода, але все більше людей не можуть споживати злаки та продукти з них. Пшениця і пшеничне борошно за змістом глютену лідирують, але жито містить його зовсім мало - в ній набагато більше корисного білка. Тому страви з полби можна їсти і при непереносимості глютену, хоча при вираженій алергії все ж краще утриматися.


Користь полби для здоров'я

«Здорових» круп в наших магазинах стає все більше, але жито по корисності випереджає багато з них. Крім білка, що включає безліч замінних і незамінних амінокислот, злак цей багатий складними вуглеводами, вітамінами групи В і нікотинової кислотою особливо: важливо для тих, хто бореться з «поганим» холестерином, ССЗ і бляшками в судинах. Покращують вітаміни цієї групи і роботу ЦНС, тому налагоджується сон, а стресові ситуації чіпають мало.


Багато в полби фосфору, калію і магнію; чимало й інших мінералів: кальцію, натрію, заліза, марганцю, міді, селену і цинку.

Клітковина полби покращує перистальтику кишечника і стан мікрофлори, стимулює обмін речовин, допомагає страждаючим ожирінням, виводить шлаки і токсини.

Порушення вуглеводного обміну стали основною причиною зайвої ваги: жито допомагає організму перетворювати глюкозу в енергію - ростуть м'язи, а не прошарку жиру; Останнім важливо і для спортсменів, і для людей фізичної праці, та й всім тим, хто бажає бачити рельєфну фігуру в дзеркалі.

За рахунок високого вмісту складних вуглеводів насичує жито відмінно і надовго: не хочеться «перекушувати» і «гратися солодощами».

Регулярно вживаючи полбу, можна підвищити витривалість, зміцнити імунітет; позбутися від анемії, СХУ і нервових розладів; стабілізувати тиск і рівень цукру в крові, поліпшити склад і циркуляцію крові, стан судин і шкіри.

Косметологи різних країн використовують полб'яною борошно як інгредієнт масок краси: шкіра стає гладкою і м'якою, а волосся - шовковистим і блискучим.


продукти для схуднення завжди цікавлять жінок: на полбу варто звернути увагу. Крупа низькокалорійна, але ситна - мрія тих, хто втомився від «голодних» і «жорстких» дієт .

Можна влаштувати монодієту (3-5-7 днів): полбу варять на воді, без масла і цукру; солі при бажанні додають трохи. Правда, і без цього можна спокійно позбутися від 4-5 кг за тиждень, склавши собі раціон з полби, білка і овочів. Харчуватися 5-6 разів, з'їдаючи страви з полби в 1-й половині дня, а в 2-у - відварну і запечену рибу, нежирне м'ясо, несолодкі фрукти і соки, овочі і нежирний сир. За півгодини до їжі треба випивати склянку води, а всього, протягом дня, до 1,5-1,8 л; чай і кава по мінімуму або прибрати зовсім.


Якщо жито пропарена, вона вариться за 15-20 хвилин, як вівсяні пластівці, а звичайну крупу доведеться варити до 40 хвилин.

Як вибирати і зберігати?

Полба продається в різних видах: в натуральному, у вигляді готової крупи, борошна і навіть пророщеного зерна. Головне, на що слід звернути увагу при покупці: герметичність упаковки, термін придатності, колір крупи - золотистий, відсутність лушпиння і домішок. Фахівці рекомендують зберігати полбу не в упаковці, а в холодильнику, в сухому і щільно закритому контейнері: волога і сторонні запахи не повинні потрапляти всередину. Нерозкриті упаковки можна тримати в сухому прохолодному місці - не вище 19˚C, але в будь-якому випадку зберігати полбу довго не можна: максимум - 8 місяців.


Як готувати полбу?

Ніжний «горіховий» смак полби подобається багатьом - відмінний привід урізноманітнити меню всієї родини: страви можна готувати найрізноманітніші.

«Правильну» полб'яною кашу варили наші предки кілька століть назад; якщо не лінь, можна зробити так і сьогодні. Полбу замочити в суміші води (1-1 / 2 склянки) і кислого молока (стакан) на 4-5 годин, а потім зварити в суміші води і молока (за смаком); рідина повинна повністю вбратися в крупу. Потім кашу солять і додають масло, перемішують, тепло загортають і годину тримають в теплому місці.


Суп з полби: смачний, наваристий і ситний. Крупу (150 г) 15-20 хвилин гасять в сковорідці з вершковим маслом (1,5 ст.л.) і рубаними овочами (по 2-3 цибулини і моркви, стебла цибулі-порею). Далі викладають полбу з овочами в каструлю з готовим м'ясним бульйоном (2 л) і варять на малому вогні 1-1,5 години. За кілька хвилин до готовності повільно, помішуючи, вливають збиті з жовтками (2 шт.) Жирні вершки (80 мл.), А ще через 2 хвилини кладуть рубану петрушку (кріп, селера), знімають суп з плити і залишають постояти 10-15 хвилин.

Салат з полби. 1-1 / 2 склянки пропареної полби варять на воді, остуджують. Нарізану кільцями червону цибулину 20-30 хвилин маринують в червоному винному оцті (2 ст.л.), потім змішують з нарізаними свіжими огірками (1-2 шт.) І помідорами (3-4 шт.), Листовим салатом (пучок), полби, солять-перчать за смаком, поливають оливковою олією.


Цікаво, що в Європі і США крупа жито зараз «на піку популярності»: з неї готують не тільки прості страви, а й повітряні сухарі, соуси, гарніри, креми, солодкі десерти, запіканки; італійці навіть кладуть її в різотто замість рису.

А в Англії хліб з полб'яною борошна коштує в кілька разів дорожче пшеничного: британці до здорового харчування завжди були «небайдужі».

Ще раз повторимо, що протипоказань до вживання полби немає, крім целіакії.

Автор: Гатаулина Галина
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: крупа жито

Що це за крупа?
Як готувати полбу?
Як вибирати і зберігати?
Як готувати полбу?