Полезные материалы

L-карнітин для схуднення: що це таке, властивості і протипоказання

  1. Загальні відомості
  2. визначення
  3. найважливіші характеристики
  4. Важливість в процесі схуднення
  5. Застосування карнітину в спорті
  6. Де знайти карнітин
  7. Таблиця продуктів, що містять l-карнітин
  8. Потенційна шкода
  9. Різниця між l і D
  10. останні дослідження
  11. підсумки

Асортимент спортивних добавок на ринку спортивного харчування постійно розширюється. І те, що бодібілдер, важкоатлетам і кроссфітерам здавалося казкою ще вчора - сьогодні стає реальністю. Так, наприклад, довгий час вважалося, що змінювати джерело отримання енергії без сальбутамолу, кленбутерола або ефедрину неможливо. Цей факт був поставлений під сумнів з появою l-карнітину.

Загальні відомості

Розберемося в найважливіших моментах, пов'язаних з l-carnitine - що це таке, які функції виконує і яким чином речовина впливає на процес схуднення.

визначення

Карнітин - це речовина, подібна за своїми властивостями з групою вітамінів B, але на відміну від них самостійно синтезується в організмі людини в печінці та нирках. Приставка «L» означає, що речовина карнітин має природне походження. Левокарнітін і L-карнітин - це різні варіації одного і того ж терміну.

найважливіші характеристики

Левокарнітін є амінокислоту , Яка виконує три важливі функції, що безпосередньо впливають на спортивні характеристики:

  • Левокарнітін - поживна речовина, своєрідний «парою», який переміщує жирні кислоти з крові в мітохондрії. Завдяки цьому засобу жирні кислоти можна використовувати в якості енергії. Якщо ви хочете використовувати жир як паливо і робити це максимально ефективно, вам неодмінно знадобиться левокарнітіна.
  • L-карнітин підвищує витривалість, перешкоджаючи накопиченню молочної кислоти, однією з основних причин втоми.
  • Левокарнітін знижує накопичення метаболічних відходів під час фізичних навантажень. Ця особливість дозволяє збільшити робоче навантаження під час вправ і поліпшити відновлення після тренування.

Важливість в процесі схуднення

Л-карнітин для схуднення може бути особливо важливий в періоди інтенсивної підготовки до змагань, оскільки знижує рівень молочної кислоти після тренування і підвищує продуктивність. Він зберігає рівень глікогену в м'язах під час тренувань. Збільшення споживання кисню і зниження респіраторного фактора вказують на те, що дієтичний l-карнітин стимулює ліпідний обмін, дозволяючи використовувати жирні кислоти в якості джерела енергії.

Він викликає значне зниження післяопераційного лактату в плазмі, яка утворюється і використовується безперервно в повністю аеробних умовах.

З контрольної групи в 10000 чоловік, менше 1% мають гіперчутливість до цього нутрієнтів - це люди, які мають проблеми з нирками або серйозні порушення в роботі серцевого ритму.

Застосування карнітину в спорті

Ефективність карнітину в жіросжіганіі і схудненні хоча і була доведена багатьма дослідженнями, в спорті майже не використовується. Справа в тому, що методи сушки, які застосовують професійні спортсмени, набагато ефективніше, ніж наслідки застосування карнітину навіть в збільшеній дозі. Фактично, з точки зору схуднення, карнітин - це плацебо: зміна співвідношення відсотка розподілу енергії з ліпідних і з гликогенових тканин залишається незначним.

Карнітин НЕ розтоплює жирові клітини, а тільки переносить їх до мітохондрій. Це означає, що швидкість отримання енергії з жирових клітин підвищується, отже, прискорюється процес спалювання жиру. Цей фактор можна використовувати для прискорення препаратів на основі сальбутамолу, кленбутерола, ефедрину (наприклад, ЕКА ), Кофеїну. Невелика доза Л-карнітину усуне безліч побічних ефектів від прийому цих речовин.

Крім того, в цьому випадку карнітин підвищить ефективність тренувань, так як буде швидше надавати енергію від спалюваних жирів. У свою чергу на час сушки це значно збільшить силову витривалість і загальну енергійність в день.

Але чи має сенс приймати л-карнітин соло? Так, в особливості спортсменам, які займаються кроссфітом. L-carnitine - нестероїдний речовина, яка впливає на силу скорочення серцевого м'яза і знижує рівень молочної кислоти.

З цього всього випливає, що з карнітином можна підвищувати поріг серцевих скорочень, при цьому досягти його буде набагато важче. Це не означає, що можна тренуватися набагато інтенсивніше, але вправи будуть наносити набагато менше шкоди серцево судинній системі. В цьому випадку карнітин виступає засобом профілактики «синдрому спортивного серця»

Речовина буде особливо корисно літнім атлетам і людям, які тільки почали тренування і раніше не займалися спортом.

Отже, ефект від прийому карнітину є, однак без зайвої необхідності застосовувати його як жиросжигатель або кардіопомощнік не варто - це нерентабельно. У спорті карнітин використовується в основному як стабілізатор процесів інших речовин і підсилювач їх впливу.

Примітка: це не заважає більшості інструкторів активно штовхати карнітин на ринку, під виглядом найпотужнішого жиросжигателя. Зокрема, це поширене в елітних фітнес-клубах, де зарплата інструкторів безпосередньо залежить від продажів спорт-бару.

Де знайти карнітин

Де знайти Л-карнітин та навіщо його шукати? На відміну від креатину (співзвучного за назвою і схожого за функціоналом кошти), л-карнітин в надлишку міститься в м'ясних продуктах, зокрема в червоному м'ясі. Однак в м'ясі і взагалі в натуральному вигляді карнітин практично не потрібен. Ліполіевая кислота знаходиться в ньому в своїй нейтральній формі і лише при необхідності організму в накопиченні або синтезі вона буде трансформуватися.

З'їдений величезний шматок біфштекса може не піти на користь. Через активні катаболічних процесів, що проходять в тривалому тлі, в організмі може виробитися Д-карнітин, який вкрай згубно позначиться на зростанні м'язів, витривалості та інших показниках.

Тому краще приймати карнітин в спортивних добавках. Є кілька форм випуску:

  1. У рідкому вигляді. Це фактично готовий карнітин з максимально швидкому дією - гарантує заряд енергії за 15 хвилин до тренування. Дорого коштує, має високу біодоступність та низькою ефективністю.
  2. У вигляді порошку. Кращий варіант для спортсменів, так як дозволяє самостійно регулювати дозування амінокислоти. Єдина умова - карнітин потрібно прийняти за 40 хвилин до тренування.
  3. У вигляді капсул і таблеток. Даремний і непотрібний препарат, який продається в аптеках. Низька ефективність, низька біодоступність, нульовий ефект.
  4. У вигляді компонента для енергетика. Карнітин в якості компонента збільшує передавальні функції клітин, що стабілізує і продовжує ефекти енергетика.
  5. У вигляді компонента для предтреніка.

Таблиця продуктів, що містять l-карнітин

Якщо ви вирішили використовувати L-карнітин виключно з натуральних продуктів, вам стане в нагоді таблиця, яка показує, в яких продуктах є карнітин.

Продукт (100 г) Кількість карнітину в мг авокадо (1 шт.) 2 Білий хліб 0.1 яловичина 85 Куряча грудка 3-5 Макарони 0.1 Молоко 3-4 Морозиво 3-4 Рис 0.04 Свинина 27 Спаржа, готова 0.2 Сир 2-4 Сир 1 Тріска 4-7 Цельнозерновой хліб 0.2 Яйця 0.01

Потенційна шкода

Медики постійно твердять населенню про ризик вживання надмірної кількості червоного м'яса. Відомо, що високий вміст насичених жирів і холестерину пошкоджує серце. Однак нові дослідження показали, що крім холестерину, шкідливий вплив має L-карнітин.

Вважається, що прийом карнітину підвищує енергію, прискорює втрату ваги і покращує спортивні результати. З цієї причини деякі енергетичні напої мають в своєму складі L-карнітин. Однак механізм цього явища не так простий, як здається.

Ось як це працює: після того, як ви ковтаєте L-карнітин, він переміщається в кишечник, а кишкові бактерії перетворюють L-карнітин в речовину під назвою TMA, яке потім обробляється печінкою. Печінка перетворює ТМА в з'єднання, яке було пов'язане з утворенням бляшок в артеріях і серцевих захворюваннях. Таке перетворення найбільш інтенсивно відбувається у тих, хто регулярно вживає червоне м'ясо. Примітно, що вегани і вегетаріанці, навіть після вживання великої кількості карнітину, не отримують значних рівнів ТМА. Ймовірно, це відбувається тому, що у них різні бактерії кишечника.

Червоне м'ясо - один з найбільш щедрих джерел L-карнітину - близько 56-162 мг на порцію. L-carnitine можна також знайти в таких продуктах, як свинина, морепродукти і курка, але на набагато нижчих рівнях - від 3 до 7 мг на порцію. Молочні продукти, такі як морозиво, молоко і сир, складають від 3 до 8 мг на порцію. Однак основним джерелом L-карнітину для багатьох людей виступають добавки - деякі приймають до 500-1000 мг в день. Чим більше L-карнітину ви отримуєте, тим більше TMA ризикуєте отримати, що може пошкодити ваші кровоносні судини ще швидше.

Що з цього випливає. Все дуже просто - прийом карнітину в поєднанні з великою кількістю жирних кислот веде до накопичення шкідливого холестерину і появі холестеринових бляшок.

Лікарі дають профілактичні рекомендації:

  1. Не вживайте полінасичені омега 6 жири, в ті ж дні що і карнітин.
  2. Не вживайте продукти з високим вмістом натурального карнітину, білків і холестерину.
  3. Не приймайте л-карнітин за межами тренувального процесу.

Незважаючи на всю користь карнітину, посилення його транспортних властивостей в складі білка - основного транспортного засобу для шкідливого холестерину - геть перекреслює всі корисні властивості речовини.

Різниця між l і D

Примітка редакції - цей розділ представлений для самих цікавих. Знайти спортивні добавки з D карнітином практично неможливо. У той же час обмеження його синтезу штучно також не представляється реальним.

Антагоністом L-карнітину як засіб, що знижує вироблення молочної кислоти, виступає D-карнітин. За своїм складом амінокислота схожа на Л-карнітин, не рахуючи кількох розгалужених ланцюжків.

Її основне призначення:

  • посилення катаболізму ;
  • уповільнення транспортування жирних кислот в мітохондрії;
  • посилення накопичення молочної кислоти.

Ви вважаєте, що це неприємно і шкідливо для організму? Ви маєте рацію лише наполовину. Молочна кислота, яка накопичується в м'язах, стимулює процеси будівництва нових тканин. А уповільнення транспортування жирних кислот необхідно для регуляції метаболізму при зниженні фізичних навантажень. Посилення катаболізму при відкритих інсуліном клітинах позбавляє від зайвої маси і шлаків в організмі. В сукупності - повністю не витрачений за день карнітин може вільно трансформуватися в Д-карнітин, і навпаки.

останні дослідження

Карнітин ще не до кінця вивчений сучасною медициною. До сих пір не вщухають суперечки щодо його шкоди і користі. Крім того, олімпійський комітет збирається прийняти рішення про включення штучного карнітину в список заборонених речовин. При цьому останні дослідження американського порталу Nature medicine зробили кілька відкриттів щодо потенційної шкоди, який може надавати прийом цієї речовини.

Нам з вами важливо розуміти основні принципи помірного харчування. Навіть синтезовані організмом речовини можуть завдати шкоди. Дослідження показують, що передозування карнітину в рідкісних випадках може викликати:

  • інтоксикацію водою;
  • гипонатриемию;
  • відкатний ефект від сили серцевих скорочень.

підсумки

Спортсмени можуть безпечно споживати l-карнітин в формі додаткового стимулятора під час сушіння і для збереження серця. Якщо ви споживаєте додатковий Л-карнітин, ми радимо не перевищувати кількість 2000мг (2 г) в день. Люди, що не займаються спортом, регулярно споживають м'ясо, не потребують покупці додаткового карнітину.

Що стосується використання продукту для Кроссфіт атлетів, карнітин на початкових етапах знизить ризик рабдоміліоза. Надалі при повній адаптації організму до навантажень застосування карнітину істотно не вплине на результативність атлета. До вживання цього засобу немає специфічних протипоказань. Його активно пропагують в аптеках для жінок, і в спорт-клубах для чоловіків.

Оцініть матеріал

Науковий консультант проекту. Фізіолог (біологічний факультет СПБГУ, бакалаврат). Біохімік (біологічний факультет СПБГУ, магістратура). Інструктор з хатха-йоги (Інститут управління розвитком людських ресурсів, проект GENERATION YOGA). Науковий співробітник (2013-2015 НДІ акушерства, гінекології та репродуктології ім. Отта, робота з маркерами жіночого безпліддя, аналіз біологічних зразків; 2015-2017 НДІ особливо чистих біопрепаратів, розробка лікарських засобів) Автор і науковий консультант сайтів за тематикою ЗСЖ і науці (в області продовження життя) C 2019 року науковий консультант проекту Cross.Expert.

Редакція Cross.Expert

Але чи має сенс приймати л-карнітин соло?
Ви вважаєте, що це неприємно і шкідливо для організму?