Полезные материалы

Мелатонін - гормон сну. Фітнес і Бодібілдинг

  1. ефекти мелатоніну
  2. фізіологія мелатоніну
  3. Мелатонін в продуктах
  4. препарати мелатоніну
  5. Мелатонін - спортивне харчування
  6. дозування мелатоніну
  7. Протипоказання до мелатоніну
  8. Мелатонін - шкода і побічні ефекти

Мелатонін - гормон епіфіза (шишкоподібної залози), який регулює ритм сну-неспання, а також має ряд додаткових ефектів. Препарати мелатоніну активно застосовуються для лікування і профілактики багатьох захворювань, вони дозволяють усунути або знизити багато проблем спортсмена і сучасної людини. Мелатонін можна вважати одним з головних відкриттів у фармакології ХХ століття.

Мелатонін зустрічається не тільки у людини, але і у жівтоних, рослин і мікроорганізмів. Багато ефекти мелатоніну обумовлені взаємодією з мелатоніновой рецепторами, в той час як інші ефекти пов'язані з його антиоксидантною та омолоджуючу дію, особливе значення віддається здатності мелатоніну охороняти ядерну і мітохондріальну ДНК.

Мелатонін був виділений і ізольований в 1958 році професором Aaron B. Lerner, він вважав що ця речовина може бути корисно для лікування шкірних захворювань. Препарати мелатоніну вперше стали доступні в США тільки в 1993 році, таким чином, ця речовина має досить коротку фармакологічну історію і його потенціал ще не повністю розкритий. Як не дивно, препарати мелатоніну відпускаються без рецепта лікаря та доступні як харчова добавка в США, в той час як в інших країнах (наприклад, в Німеччині) мелатонін заборонений.

ефекти мелатоніну

Мелатонін - гормон епіфіза (шишкоподібної залози), який регулює ритм сну-неспання, а також має ряд додаткових ефектів

Наведемо короткий список найбільш важливих ефектів мелатоніну, які мають міцну доказову базу:

- Відновлює ритм сну - мелатоніну полегшує засинання, відновлює природний циркадний цикл, усуває денну сонливість

- Покращує настрій і психічний стан

- Антистресовий ефект мелатоніну особливо важливий для сучасної людини

- Нормалізує артеріальний тиск, в зв'язку з регулюючим впливом на ендокринну систему

- Уповільнює процеси старіння (захищає клітинну ДНК, дезактивує радикали) і збільшує тривалість життя

- Зміцнює імунітет

- Антиоксидантний ефект

- Протипухлинний ефект мелатоніну обумовлений багатьма факторами: посилення протипухлинного імунітету, зниження радикальної активності, нормалізація гормонального фону і взаємодія з RZR / ROR рецепторами.

- Мелатонін усуває деякі види головного болю

Мелатонін в спорті

Мелатонін залучений в регуляцію ваги тіла, і є дані, що він може знижувати відсоток жиру в організмі і профілактувати ожиріння (особливо в комбінації з кальцієм).

Мелатонін знижує оксидативний стрес після тренінгу, покращує сон і прискорює відновлення, що має важливе значення у бодібілдингу та пауерліфтингу.

фізіологія мелатоніну

Донором мелатоніну є амінокислота триптофан, яка бере участь в синтезі нейромедіатора (нейропередатчика) серотоніну, а він в свою чергу під впливом ферменту N-ацетилтрансферази перетворюється в мелатонін.

У дорослої людини за добу синтезується близько 30 мкг мелатоніну, його концентрація в сироватці крові вночі в 30 разів більше, ніж днем, причому пік активності припадає на 2 год ночі. Мелатонін транспортується сироватковим альбуміном, після звільнення від альбуміну зв'язується зі специфічними рецепторами на мембрані клітин-мішеней, проникає в ядро ​​і там здійснює свою дію.

Секреція мелатоніну підпорядкована добовому ритму, який визначає, в свою чергу, ритмічність гонадотропних ефектів і статевої функції. Синтез і секреція мелатоніну залежать від освітленості - надлишок світла знижує його освіту, а зниження освітленості збільшує синтез і секрецію гормону. У людини на нічні години припадає 70% добової продукції мелатоніну.

Мелатонін в продуктах

Як вже було сказано, мелатонін синтезується як тваринами так і рослинами, це означає що невеликі кількості мелатоніну присутні в продуктах харчування. Щодо велика кількість мелатоніну міститься в таких продуктах, як рис. Вчені визначили, що при вживанні рису, мелатонін, який міститься в ньому, здатний засвоюватися і зв'язуватися зі специфічними рецепторами в головному мозку ссавців.

В інших дослідженнях було показано, що мелатонін в продуктах харчування має незначний вплив на рівень мелатоніну плазми - це значить, що мелатонін з продуктів харчування практично не засвоюється.

препарати мелатоніну

- Мелаксен - найпопулярніший препарат мелатоніну американського походження.

- Апік мелатонін (Apic Melatonin) - препарат містить в одній таблетці: мелатоніну - 3 мг, піридоксину - 10 мг.

- Віта-мелатонін (Vitae-melatonin) - препарат містить в одній таблетці: мелатоніну - 3 мг.

- Мелатонін плюс - препарат містить в одній таблетці: мелатоніну - 2 мг.

- Tasimelteon - новий препарат для лікування безсоння, який проходить клінічні випробування. - Tasimelteon є селективним агоністом мелатоніновой рецепторів.

Мелатонін - спортивне харчування

Спортивне харчування з мелатонином стало особливо популярно останнім часом, багато фірм виробники почали випускати мелатонін і їх число постійно зростає. Треба зауважити, що спортивне харчування з мелатонином значно дешевше фармакологічних препаратів, що робить їх кращими для покупки. Наведемо список найпопулярніших добавок з мелатонином:

- Melatonin від Optimum Nutrition

- Melatonin від NOW

- Melatonin від 4Ever Fit

- Melatonin від Biochem

- Melatonin від Cheap Supplements

- Melatonin від Natrol

дозування мелатоніну

Дозування мелатоніну варіюється в залежності від мети прийому і індивідуальних особливостей. Початкова дозування мелатоніну становить 1-2 мг на добу, в перші 2-3 дні необхідно перевірити переносимість препарату. У подальшим дозування мелатоніну можна збільшувати до 5 і навіть 10 мг на добу.

Протипоказання до мелатоніну

- Гіперчутливість (алергія)

- Непереносимість

- Аутоімунні захворювання

- Лімфома

- Лейкоз

- Лімфогранулематоз

- Мієлома

- Епілепсія

- Цукровий діабет

- Хронічна ниркова недостатність

- Вагітність, період лактації.

Мелатонін - шкода і побічні ефекти

Мелатонін - це одна з найбільш малотоксичних субстанцій. Мелатонін не завдає шкоди для здоров'я навіть в дуже великих дозах. Відомі випадки, коли люди перевищували дозування мелатоніну в 600 і навіть 3000 разів без шкоди для здоров'я.

Мелатонін рідко викликає побічні ефекти, проте можливі: алергічні реакції, головний біль, нудота, діарея, ранкова сонливість, набряки і деякі інші. Практично всі побічні ефекти мелатоніну носять оборотний характер - припиняються відразу після прийому препарату.

При оцінці ризику для здоров'я, можна зробити загальний висновок: шкода мелатоніну, безсумнівно, нижче користі, яку може принести даний препарат.