Полезные материалы

Молочна кислота

  1. Механізм утворення молочної кислоти
  2. Молочна кислота - шкода чи користь?
  3. Механізм дії молочної кислоти
  4. Як позбутися від молочної кислоти
  5. Спортивне харчування та молочна кислота

Молочна кислота (лактат) - це хімічна сполука, що утворюється в тканинах м'язів при розпаді глюкози Молочна кислота (лактат) - це хімічна сполука, що утворюється в тканинах м'язів при розпаді глюкози. Остання є головним джерелом енергії, необхідної для твору м'язових скорочень, роботи мозку і для нормального функціонування нервової системи. Одні вважають, що молочна кислота приносить організму лише шкоду, інші справедливо стверджують, що вона приносить користь. Хто правий, а хто ні, - спробуємо в цьому розібратися.

Механізм утворення молочної кислоти

При розщепленні глюкози відбувається утворення аденозинтрифосфату . АТФ бере участь в численних хімічних реакціях, що відбуваються в організмі, а від її кількості залежить ступінь скорочення м'язових волокон і тривалість їх роботи без настання стомлення. Цей процес вимагає великої кількості кисню, але при високих навантаженнях надходження кисню блокується через погіршення місцевого кровообігу. Але синтез АТФ триває і при нестачі кисню - тепер це відбувається в анаеробному режимі. Ускладнюється все тим, що при подібному способі отримання енергії в м'язах починає вироблятися молочна кислота. Вона стає винуватцем м'язового печіння - неприємного відчуття, яке, втім, є своєрідним індикатором якісного тренінгу. Особливо яскраво це проявляється при пампинг . Для пампинга сильне м'язове печіння і відчуття «відмови м'язів» - звична справа. Логічно, що, чим більше вироблено молочної кислоти, тим сильніше буде печіння. При дотриманні певних тренувальних методик печіння можна запобігти або зробити його мінімально відчутним.

Не рекомендується викликати в одній і тій же групі м'язів печіння більше 2-х разів на місяць, так як переважання негативних процесів може привести до розпаду м'язових волокон.

За останніми даними, отриманим при дослідженнях, молочна кислота може вироблятися не тільки в анаеробних умовах. Вона утворюється в м'язах і при достатньому надходженні кисню, але дуже швидко виводиться з них. Те, що її концентрація підвищується при інтенсивній роботі м'язів, говорить лише про те, що вона не встигає вчасно залишати м'язові тканини. Так як в період навантаження її утворюється занадто багато. Лактат впливає на швидке виробництво АТФ, що робить його ідеальним паливом при тренувальних програмах, де максимальне навантаження не перевищує 50%.

Молочна кислота - шкода чи користь?

Процес утворення молочної кислоти при високих навантаженнях неминучий, але як до неї ставитися - як до зла або як до добра Процес утворення молочної кислоти при високих навантаженнях неминучий, але як до неї ставитися - як до зла або як до добра? Якщо вже в організмі щось починає відбуватися, наприклад, утворюється молочна кислота, то для чогось це потрібно. Значить, ця речовина приносить не тільки шкоду, але і користь.

При розщепленні молочної кислоти утворюється кілька речовин, до яких відноситься лактатний іон і іон водню. Перша складова - лактат - має важливе значення для організму, тому що він бере участь у постачанні організму вуглеводами. Лактат вважається швидким паливом для м'язів. Дія іона водню, навпаки, негативно позначається на м'язових скороченнях: вони стають слабкими. Причина - уповільнення реакцій організму за рахунок блокування електролітичних сигналів.

Молочна кислота насправді є причиною м'язових болів під час тренування. Але м'язове печіння не має нічого спільного з тим болем, яка виникає в м'язах після тренування і в посттренировочний дні.

Причина втоми або судом пов'язана не з надмірним утворенням молочної кислоти, а з пошкодженням м'язових волокон або з їх запаленням. А так же, можливо, з браком окремих мінералів. Однак при певних умовах молочна кислота може стати причиною пошкодження волокон, але безпосереднього зв'язку між м'язовим болем і утворенням молочної кислоти не існує. Плюс до всього ця речовина не накопичується в м'язах, а постійно виводиться з них з кровотоком.

Молочна кислота не дає організму випробувати стрес. Вона проявляє себе як страж, який піклується про те, щоб м'язи і мозок не відчували кисневої недостатності.

Механізм дії молочної кислоти

Коли рівень молочної кислоти досягає пікового значення в певній групі м'язів, поставка кисню в ці м'язові тканини різко знижується. М'язи не можуть нормально працювати в умовах кисневого голодування, і таким чином здійснюється їх захист від перевтоми.

Молочна кислота регулює процес обміну речовин, точніше - бере участь у вуглеводному обміні.

Інтенсивні тренування вимагають надходження в організм достатньої кількості енергії, джерелом якої є вуглеводи Інтенсивні тренування вимагають надходження в організм достатньої кількості енергії, джерелом якої є вуглеводи. Молочна кислота при вуглеводному обміні поводиться як посередник. Було б логічно, якби відразу вся глюкоза відправлялася прямо в печінку, де використовувалася б для синтезу глікогену. Але з кишечника лише частина глюкози надходить у печінку, інша частина (незрівнянно більша) - по кровотоку відправляється відразу в м'язи. Там відбувається розпад глюкози і утворення з неї молочної кислоти. Після цього лактат м'язів надходить в печінку, де перетворюється в піруват (з'єднання проміжного метаболізму) і бере участь в синтезі глікогену.

Молекули глюкози не відрізняються великою швидкістю переміщення, тому організм перетворює їх в лактат, в результаті чого енергія швидше надходить до м'язів. Насправді цей процес дуже важливий для організму, так як вуглеводи стають доступнішими за рахунок того, що не потрібно збільшення кількості гормонів. Молекули молочної кислоти невеликі за величиною і з легкістю можуть проникати крізь клітинні мембрани (полегшений перенос). Тому і додаткову енергію м'язи отримують дуже швидко. Це позитивно впливає на результативність тренувань. Повільно скорочуються м'язові волокна із задоволенням використовують лактат в якості головного і стрімкого джерела енергії.

Як позбутися від молочної кислоти

Безсистемні спортивні заняття можуть лише нашкодити, і вигадування методик - це не бажання урізноманітнити тренувальний процес, а цілком обгрунтована необхідність. Щоб зменшити утворення молочної кислоти, потрібно знати, як правильно тренуватися. Дослідження показали, що поєднання вправ на витривалість і інтенсивність навіть під час тривалої за часом тренування не призведе до надмірного утворення молочної кислоти. А так же не сприятиме її своєчасному виведенню з м'язових тканин. Обов'язково потрібно дотримуватися базові принципи, на яких грунтується тренувальний процес.

При постійних заняттях спортом серцево-судинна система звикає працювати в посиленому режимі, негайно поставляючи кисень до тих тканинам, які в даний момент найбільше його потребують. Отже, і молочна кислота видаляється швидше. Такі види спорту, як біг, плавання, їзда на велосипеді, гонки на лижах сприяють тому, що мітохондрії клітин збільшують свою потужність і стають здатними вичавлювати максимальну енергію з жирних кислот. В таких умовах молочної кислоти утворюється менше і вона швидше виводиться з тканин.

Регулярні тренування, привчають організм до певного «м'язовому» режиму також допомагають уникнути неприємних наслідків впливу молочної кислоти на тканині м'язів.

Спортивне харчування та молочна кислота

Існує безліч гіпотез щодо впливу деяких добавок на рівень молочної кислоти. Наприклад, є думка, що прийом перед тренуванням BCAA сприяє зниженню рівня молочної кислоти. Однак насправді це не так. Амінокислоти не здатні регулювати рівень лактату в крові. Допомогти можуть тільки різні анаболічні формули , Які розширюють судини і покращують кровообіг. Завдяки цьому молочна кислота починає виводитися з організму швидше.

Однак перш ніж боротися з молочною кислотою ще раз оціните її позитивні властивості. Намагаючись різко знизити рівень лактату ви, по-перше, позбавляєте організм запобіжників. А, по-друге, позбавляєте його одного з джерел енергії. Що, цілком можливо, нівелює всі ті плюси, які дасть зниження рівня молочної кислоти.

Молочна кислота - шкода чи користь?
Процес утворення молочної кислоти при високих навантаженнях неминучий, але як до неї ставитися - як до зла або як до добра?