Полезные материалы

NEWSru.com :: У Держдуму внесли законопроект про розширення прав громадян на самооборону

Член Ради Федерації від Володимирської області Антон Беляков вніс на розгляд Держдуми законопроект, покликаний захистити право громадян на самооборону

Член Ради Федерації від Володимирської області Антон Беляков вніс на розгляд Держдуми законопроект, покликаний захистити право громадян на самооборону. Ініціатива передбачає внесення поправок в ст. 37 КК РФ, згідно з якими буде виключений "злочинний характер" самооборони. При цьому перевищенням самооборони більше не будуть вважатися дії, спрямовані на захист осіб, які перебувають у свідомо безпорадному стані.

"У більшості випадків у жертв немає можливості негайно звернутися в поліцію, і вони змушені розраховувати тільки на свої сили. Проте в разі заподіяння шкоди здоров'ю нападника правоохоронні органи спочатку починають трактувати дії оборонявшегося особи як злочин. Тобто розглядають інцидент як завгодно, але тільки не як необхідну оборону і навіть не як її перевищення ", - підкреслив Беляков (цитата по НСН ).

Коментуючи свою законодавчу ініціативу, сенатор нагадав історію сахалінського пенсіонера Олександра Тарасова, який був засуджений за самооборону проти увірвався в будинок грабіжника.

Вночі в його будинок вдерся 26-річний зловмисник, який вимагав від Тарасова віддати пенсію і бив його палицею. Самооборона обернулася для пенсіонера звинуваченням в умисному вбивстві і покаранням у вигляді 4,5 року позбавлення волі. Тільки через деякий час Сахалінський обласний суд повністю виправдав і реабілітував Тарасова.

"Якби подібний напад стався в США, суд не став би з'ясовувати, хто правий, а хто винен. В американському законодавстві закріплений принцип" Мій будинок - моя фортеця ". Цей принцип дозволяє громадянам захищати себе і своє житло усіма можливими силами і засобами. якщо злочинець проник на приватну територію, він може бути убитий на місці. Причому американські жертви нападу звільнені від обов'язку доводити свою невинність ", - йдеться в законопроекті.

Згідно з документом, підготовленим Белякова, відтепер самооборона і заподіяння шкоди нападаючому не вважатиметься злочином, якщо злочинець незаконно вторгся в межі приватної власності жертви або будь-яке приміщення (будинок, квартира, дача, офіс), займане нею на законних підставах.

Крім того, дії обороняється ні бути перевищенням меж самооборони, якщо вони спрямовані на захист осіб, які перебувають у свідомо безпорадному стані, передає РІА Новини" .

На думку авторів проекту, росіянин, якщо в його будинок увірвалися грабіжники з вогнепальною зброєю, ще десять разів подумає, чи може він застосувати для самозахисту легально належне йому травматичну зброю. Якщо він заподіє шкоду злочинцю, суд може це розцінити як перевищення меж необхідної оборони і призначити серйозний термін позбавлення волі, підкреслюють в Совфед.

"Інший аспект цієї проблеми - неоднозначність правозастосовчої практики законодавства про самооборону в разі, коли обороняється захищає особу, яка перебуває в свідомо безпорадному стані, наприклад дитини", - йдеться в пояснювальній записці.

У зв'язку з цим згадується випадок, коли в 2008 році житель Санкт-Петербурга Олександр Кузнєцов врятував свого восьмирічного пасинка від насильницьких дій з боку педофіла. Незважаючи на громадський резонанс, Дзержинський районний суд міста визнав доведеною провину Кузнєцова "в скоєнні умисного заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю, що спричинило смерть людини", і засудив його до 2,5 років колонії суворого режиму.

"Наші громадяни не повинні боятися захищати себе, свій будинок, життя і здоров'я своїх близьких. Вони повинні мати повне право на самооборону, в тому числі з використанням зброї", - підкреслили в Совфед.