Полезные материалы

Шкода комп'ютера для дітей: як уникнути проблем? - Sibmeda

  1. Комп'ютер і зір
  2. Комп'ютер і хребет
  3. Комп'ютер і здоров'я: запобіжні заходи
  4. Комп'ютер і захворювання органів дихання
  5. Комп'ютер і психіка дитини
  6. Скільки часу безпечно проводити дитині за комп'ютером?

Стартував новий навчальний рік, і для школярів почався період інтенсивного навантаження. Звичайно, сучасні діти частіше використовують комп'ютер для ігор, але і навчання сьогодні часто передбачає «спілкування» з технікою. Які при цьому виникають ризики для здоров'я і як їх знизити? Свої рекомендації дали фахівці «Регіонального центру медичної профілактики».

Комп'ютер і зір

Під час роботи або ігор за комп'ютером, в першу чергу, збільшуються зорові навантаження. Від яскравості і мерехтіння монітора очі відчувають збільшене навантаження. Крім того, потрібно посилена концентрація уваги в одній точці. Це все призводить до втоми очних м'язів, а потім - до погіршення зору: з'являється дискомфорт, печіння, почервоніння очних яблук (симптоми «комп'ютерного зорового синдрому»).

Надмірне захоплення роботою за комп'ютером може також посилити вже наявні проблеми, що потребують корекції зору в ранньому віці.

За даними медичних досліджень, серед дошкільнят порушеннями зору страждають близько 8% дітей. До 9-го класу цей показник зростає до 23%, а до моменту закінчення школи більше третини випускників мають різні проблеми із зором.

Можна постаратися поліпшити ситуацію, якщо навчити дитину робити гімнастику для очей, чергувати роботу на комп'ютері з активними іграми. Також добре допомагають спеціальні окуляри.

Також добре допомагають спеціальні окуляри

Комп'ютер і хребет

Крім зору, комп'ютер впливає на стан хребта і внутрішніх органів дитини. Діти проводять багато часу в положенні «сидячи». Якщо дитина не займається фізичними вправами, то тривалі заняття за комп'ютером можуть привести до погіршення постави, а в подальшому - до викривлення хребта.

В якості профілактики батькам важливо виробити у дитини звичку рівно тримати спину, не горбиться, а комп'ютер встановити так, щоб дитині не доводилося ні сутулитися, ні витягати шию або високо тримати голову. Це в майбутньому дозволить уникнути проблем з м'язами і суглобами.

При роботі за комп'ютером найоптимальнішим є положення тіла, при якому спина і шия прямі, ступні стоять на підлозі, ноги зігнуті в колінах під прямим кутом, лікті також зігнуті під прямим кутом і лежать на столі.

Крім цього, слід ергономічно організувати робоче місце за комп'ютером, як можна частіше міняти позу або вставати з-за комп'ютера і, звичайно ж, по можливості робити гімнастику, регулярно займатися спортом. Для розвитку м'язів спини дуже корисні плавання, вправи на турніку, різні нахили.

Комп'ютер і здоров'я: запобіжні заходи

Для того, щоб заняття на комп'ютері надавали на організм дитини якомога менший негативний вплив, рекомендується дотримуватися деяких запобіжних заходів.

1. Правильно організуйте робоче місце дитини. Комп'ютерне крісло і стіл повинні відповідати зросту дитини. Стілець обов'язково повинен бути зі спинкою, а відстань від очей до монітора повинна бути не менше 70 сантиметрів.

2. Обов'язково робіть перерву в роботі кожні 10 хвилин. Дуже корисна гімнастика для очей.

3. Купуйте для дитини тільки якісні ліцензійні програми, призначені саме для його віку. Постарайтеся уникати комп'ютерних програм та ігор, які містять сцени насильства.

4. Не допускайте безконтрольного проведення часу дитини біля комп'ютера - це може дуже несприятливо позначитися на його здоров'ї, як емоційному, так і психічному.

Комп'ютер і захворювання органів дихання

Захворювання органів дихання, що розвиваються через роботу з комп'ютером, мають частіше алергічний характер. Це пов'язано з тим, що під час довгої роботи комп'ютера корпус монітора і плати в системному блоці нагріваються і виділяють в повітря шкідливі речовини, особливо якщо прилад новий.

Комп'ютер створює навколо себе електростатичне поле, яке сприяє осіданню пилу, деіонізірует навколишнє середовище, зменшує вологість повітря. Кожен з цих факторів згубно впливає як на легкі, так і на весь організм в цілому. Погіршується загальне самопочуття, з'являється головний біль, зникає апетит, дитина відчуває втому, погано спить. Послабити вплив аероіонів можна частим провітрюванням приміщення та скороченням часу роботи на комп'ютері.

До профілактичних заходів захворювань органів дихання можна віднести вологе прибирання приміщення і його провітрювання, а також підвищення вологості. Це можна зробити, поставивши відкриту ємність з водою, акваріум, декоративний водоспад або використовуючи спеціальні зволожувачі або «мийки» повітря.

Комп'ютер і психіка дитини

Діти і підлітки зазвичай сприймають комп'ютер як іграшку. Таке захоплення має дві сторони - позитивну і негативну. Стратегічні ігри допомагають розвивати мислення і логіку. Однак спілкування з комп'ютером, особливо з ігровими програмами, супроводжується сильним нервовим напруженням, оскільки вимагає швидкої реакції. Короткочасна концентрація нервових процесів викликає у дитини явне стомлення, організм дитини зазнає своєрідний емоційний стрес. Дослідження показали, що навіть очікування гри супроводжується значним збільшенням вмісту гормонів кори надниркових залоз.

Дитячі психологи і психіатри стверджують, що комп'ютерні ігри провокують постійне порушення тих ділянок мозку, які відповідають за задоволення. Дитина хоче відчувати ці відчуття знову і знову, і грає все більше. Виникає справжнісінька залежність, яку можна порівняти з наркотичною. До того ж діти, які мають залежність від таких ігор, мають більшу агресією і погано вміють контролювати свої емоції.

Практично всі комп'ютерні ігри істотно впливають на психіку дитини і спотворюють сприйняття дійсності. Діти перестають бачити відмінності між реальним світом і віртуальним, неадекватно сприймають реальність, часом навіть бояться її. Такі діти відмовляються від спілкування з однолітками, відчувають себе в їх середовищі невпевнено, перестають фантазувати, насилу узагальнюють і аналізують інформацію. Реальний світ куди обременительнее віртуального, і діти охоче поринають в цей віртуальний світ.

Скільки часу безпечно проводити дитині за комп'ютером?

Існують рекомендації дитячих психологів і окулістів з приводу того, скільки часу можна проводити за комп'ютером дітям різних вікових категорій:

Діти у віці від 3 до 7 років можуть безпечно для свого здоров'я проводити за комп'ютером не більше 15 хвилин на добу, причому хоча б один день на тиждень бажано комп'ютер не включати зовсім.

Діти у віці від 7 до 10 років вже можуть проводити за комп'ютером трохи більше часу - від 15 до 30 хвилин. Однак правило одного дня без комп'ютера залишається актуальним і для цієї вікової категорії.

Діти у віці від 10 до 14 років можуть перебувати за комп'ютером протягом однієї години в добу, проте бажано розбити сеанс на два етапи. Під час роботи не варто забувати про те, що необхідно робити перерви для зорової гімнастики.

Діти від 14 до 16 років можуть проводити за комп'ютером близько двох годин на добу, проте і вони не повинні забувати про необхідність здійснювати перерви у своїй роботі або іграх на комп'ютерах.

Елементарне дотримання цих «правил безпеки» дозволить звести до мінімуму шкідливий вплив комп'ютера на організм дитини.

Читайте також:

Сколіоз - проблема дитячої ортопедії

Діти, малорухливий спосіб життя і депресія - чи є зв'язок?

Дитячий зір: тотальний контроль

Які при цьому виникають ризики для здоров'я і як їх знизити?
Скільки часу безпечно проводити дитині за комп'ютером?