Полезные материалы

Смачно, але не занадто шкідливо? Користь і шкода майонезу для здоров'я людини

  1. Трішки історії
  2. користь
  3. шкода
  4. Готуємо смачний і корисний майонез будинку
  5. Інвентар
  6. складові
  7. етапи приготування

Уявити традиційне застілля без класичного майонезу досить складно. Складніше тільки уявити французький соус в раціоні прихильників здорового харчування. У чому користь і шкоду майонезу для здоров'я людини, і так він небезпечний, як твердять дієтологи?

Трішки історії

Ми так давно звикли до майонезу, адже це невід'ємна частина всім відомого салату олів'є, що навіть не замислювалися про те, коли і як цей продукт з'явився. Все почалося з часів герцога Рішельє. Ще в XVIII столітті при облозі Маон (столиця іспанського острова Менорка), у солдатів були проблеми з продовольством. З їжі у них було тільки оливкове масло і яйця. Така їжа неабияк набридла, і був відданий наказ створити нове блюдо. Таким чином змішалися яйця і оливкове масло, додалася сіль і спеції. Блюдо отримало назву «маонскій соус», зараз просто майонез.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ! Щоб схуднути за 30 днів потрібно застосувати 3 важливі процеси: підготовку .. Читати далі >>>

Читати далі >>>

користь

Майонез найчастіше використовують в якості заправки для закусок і салатів. Також соусом приправляють перші і другі страви. У кулінарії він цілком може замінити масло в складі пісочного тіста.

Натуральний «домашній» майонез не містить категорично шкідливих продуктів. Згідно традиційною рецептурою для соусу потрібні оливкова олія, жовтки курячого яйця, порошок гірчиці, трохи оцту і інших приправ, трохи солі і цукру.

Але приготований соус можна зберігати довго. Навіть в холодильнику при низькій температурі його слід використовувати протягом 2-3 днів. До того ж вручну приготувати якісний майонез досить складно.

При виготовленні промисловим шляхом «термін життя» майонезу продовжують за рахунок використання консервантів, чия користь для організму є сумнівною. Хоча соус завжди залишається досить калорійним, і серед продукції промислових підприємств можна знайти не дуже «поживні» варіанти. Основних категорій майонезів три: класичний (жирністю в 80%), для салатів (менш калорійний, жирність - 60-70%) і так званий «дрессинг», низькокалорійний соус (жири становлять від 30 до 50 відсотків).

Основних категорій майонезів три: класичний (жирністю в 80%), для салатів (менш калорійний, жирність - 60-70%) і так званий «дрессинг», низькокалорійний соус (жири становлять від 30 до 50 відсотків)

Інгредієнти майонезу можна вважати корисними. Натуральне масло оливи містить вітаміни E і F, а також багато бета-каротину. У складі гірчиці присутні мінерали, вітаміни і ефірні масла, в жовтках - вітаміни А і В, а також лецитин .

Однак готовий соус дієтологи визнають в кращому випадку нешкідливим, і стосується це висновок лише якісного промислового майонезу або приготованого в домашніх умовах.

Користь, яку приносять компоненти домашнього майонезу:

  • Яйця. В даному продукті міститься дуже корисний для організму людини білок - амінокислота альбумін. Жовток вважається чудовим джерелом холіну, обов'язкового компонента В-вітамінного комплексу. Існує думка, що яйця містять велику кількість холестерину, а це велика шкода для організму. Насправді, щоб отримати добову норму, слід з'їсти як мінімум 80 яєць за день.
  • Масло. Для приготування домашнього майонезу може використовуватися оливкова, соняшникова, ріпакова олія (при бажанні можна використовувати і інше). У складі даного компонента є корисний холестерин і ненасичені жири, які є джерелом енергії, до того ж вони легко і швидко засвоюються організмом. До складу масла входять вітаміни групи Е і F. Вітамін Е забезпечує захисну функцію організму від негативного впливу навколишнього середовища, вітамін F приводить в норму обмінні процеси. Вживання майонезу на натуральному маслі дає можливість уникнути захворювань серцево-судинної системи, запобігає закупорювання судин. Рослинна олія незамінне для організму, саме воно допомагає вітаміну А успішно засвоюватися, а він в свою чергу здатний сповільнювати процеси старіння.
  • Оцет. Кислота даного інгредієнта здатна справлятися з шкідливими бактеріями. Якщо ви використовуєте для приготування яблучний оцет, користі буде більше, так як він сприяє відбілюванню зубів. Але це не означає, що, якщо ви наберете в рот майонезу, зуби стануть білосніжними.
  • Гірчиця. Покращує апетит, сприяє розщепленню жирів. Завдяки даному компоненту білки набагато краще засвоюються, активізуються обмінні процеси.

Домашній майонез нерідко використовують в якості масок для волосся. Залежно від того, що ще додати в маску, можна не тільки зміцнити коріння волосся, але і зробити всю шевелюру блискучою і шовковистою, позбутися від лупи.

шкода

Головна негативна «риса» майонезу - надлишок жирів. Стандартний показник жирності соусу - 67%, а в 100 грамах жирів міститься 900 Ккал. При такій «енергоємності» майонез майже не містить необхідних людині білків.

Стандартна пачка майонезу в 200 грамів містить більше половини добової норми калорій. Ложка соусу, додана до будь-якої страви, підвищує його калорійність на 150-200 Ккал. При любові до майонезу, що не врівноважується такою ж пристрастю до фізичних вправ, дуже легко набрати зайву вагу.

Шкоди майонезу можуть додати консерванти, ароматизатори та барвники. Навіть низькокалорійний соус не дуже корисний - для додання соусу густоти в нього часто додають стабілізатори.

Якої шкоди буде завдано організму залежить безпосередньо від складу майонезу. Згідно промислового варіанту, продукти, що входять до складу, мають такі властивості:

  • У виробництві використовується очищене рослинне масло. В результаті обробки, з продукту видаляються практично всі корисні компоненти (білки, вітаміни, мікроелементи). Утворюється транс-жир, який не здатний засвоюватися організмом людини. Його дрібні частки рухаються по організму осідаючи на судинних стінках. Підсумок - закупорка судин.
  • Для виготовлення, звичайно ж, використовується вода. Але як відомо, з'єднати масло і воду не так-то просто. Для цього виготовляють спеціальну емульсію, до складу якої входить лецитину. Якщо готувати майонез в домашніх умовах, лецитину можна отримати з жовтка яєць, в промисловості ж, використовують замінник. Отримують добавку з геномодифікованої сої. Яким чином це впливає на організм людини, до кінця не відомо, тому вважати такий продукт корисним буде не зовсім правильно.
  • Щоб майонез був смачним і ароматним, в нього кладуть різні ароматизатори. Такі добавки повільно, але впевнено накопичуються в організмі, в результаті - можливі порушення в роботі печінки.
  • Майонез, як і безліч інших продуктів, містить в собі підсолоджувачі. У виробництві для цього використовується аспартам. Небезпека починається тоді, коли аспартам піддається нагріванню, він перетворюється в фенілаланін або отруйний спирт. Саме з цієї причини, майонез не рекомендований для приготування гарячих соусів, також його не рекомендується додавати в гарячі перші і другі страви, заправляти їм, наприклад, шашлик.
  • Не рідко в промислові майонези кладуть консерванти. Яскравим прикладом виступає бензонат натрію. При частому вживанні такого продукту у людини може розвиватися цироз печінки.
  • Для поліпшення смакових якостей в майонез додають підсилювачі смаку, наприклад, глутамат натрію. Дана добавка дуже небезпечна, з часом вона ушкоджує стінки шлунково-кишкового тракту, що в результаті призводить до внутрішньої кровотечі. Більш того, компонент викликає звикання. Чим більше майонезу ви будете вживати, тим більше вам його буде хотітися. Яскравий приклад глукомат натрію - фаст-фуд.

Яскравий приклад глукомат натрію - фаст-фуд

В результаті регулярного вживання промислового майонезу можуть розвиватися такі захворювання:

  • Ішемічна хвороба серця.
  • Атеросклероз (у внутрішній оболонці судин накопичується холестерин).
  • Порушуються обмінні процеси в організмі.
  • Ожиріння.

Майонез домашнього приготування завдати шкоди організму не може, так як всі його складові не тільки натуральні, але і вельми корисні. Єдиний недолік домашнього майонезу - високий відсоток жирності (80%). У 100 грамах продукту близько 800 калорій. При регулярному вживанні може привести до набору зайвої ваги.

Готуємо смачний і корисний майонез будинку

Для приготування смачного і корисного майонезу знадобиться не тільки підготувати відповідний інвентар, а й вибрати найкращі продукти, які вимішуються в певній послідовності.

Інвентар

  • Блендер з насадкою віночок.
  • Ємність з високими бортиками, щоб змішувати було зручно.

Час приготування - близько 15 хвилин
Час приготування - близько 15 хвилин.

складові

  • Жовтки яєць (курячих) - 3 штуки.
  • Оливкова олія - ​​50 грам.
  • Соняшникова олія (рафінована) - 100 грам.
  • Гірчиця - 0,5 чайної ложки.
  • Цукор - 0,5 чайної ложки.
  • Оцет - столова ложка.
  • Сіль і спеції - 0,5 чайної ложки.

вибір інгредієнтів

  • Вибирати яйця потрібно дуже уважно, так як термічної обробки не буде, вони повинні бути свіжими, і бажано, домашніми. Для багатьох це здасться дивним, але перед тим, як розбити яйце, його потрібно добре вимити з милом. Для чого це робити? Все просто, на шкаралупі досить багато шкідливих бактерій, а жовток, відмінне середовище для їх проживання та активного розмноження. Тому без митися не обійтися, тим більше, якщо ви плануєте зберігати майонез кілька днів. Якщо жовток буде яскравого відтінку, то відповідно майонез стане більш насиченого кольору. На смак це ніяк не позначиться. До речі, майонез «Провансаль» готують саме з домашніх яєць, тому він має яскравий помаранчевий відтінок.
  • Від масла залежать смакові якості майбутнього майонезу. Якщо додати більше оливкової, соус придбає виражений аромат. Коли масло з легкою гіркуватістю, то такий майонез вигідно підкреслить деякі страви. Вважається, що оливкова олія набагато корисніше соняшникової, але якщо в майонез додати тільки його, то смак буде дуже нестандартним, і навіть специфічним. Ідеальний варіант для домашнього приготування - оливкова олія першого віджиму (нерафінована і нерозбавлене). Гурмани можуть додавати в свій соус будь-яке масло, яке їм захочеться, наприклад, кедрової або лляне. Це все на любителя, тільки вчіть, його масова частка не повинна перевищувати 15 грам, інакше смак інших інгредієнтів буде не чути.
  • Перед вибором гірчиці стають багато, європейська чи російська? Рекомендується віддати перевагу все ж європейської. Головне, щоб вона була в міру гострої, в складі були відсутні барвники, підсилювачі смаку, ароматизатори і консерванти. Можна додати і російську гірчицю, але тоді майонез придбає якийсь «вогник». Часом цей продукт можна замінити гірчичним порошком. Перед використанням його розводять соком лимона (ще один корисний компонент). Свіжий порошок гірчиці за часту сильно пекучий, навіть в невеликій кількості.
  • Оцет можна використовувати як звичайний, так і яблучний. Він допомагає консервувати продукти. Якщо під рукою не виявилося оцту, замінити його можна лимонним соком або лимонною кислотою.

етапи приготування

  • Готують ємність для приготування майонезу. Краще, якщо це буде висока хащі, щоб перемішувати інгредієнти акуратно. Ємність повинна бути обов'язково витерта насухо. Якщо будуть присутні вода, залишки будь-якої їжі або пил, то термін придатності продукту зменшиться в кілька разів.
  • Яйця розбивають, дбайливо відокремлюють жовток від білка. З білка потім можна зробити омлет або безе, так як для майонезу він не знадобиться.
  • Жовтки збивають блендером насадкою віночок, поступово вводячи цукор і сіль. В результаті повинна утворитися однорідна маса.
  • Далі до збитим жовтків додають оцет і необхідні спеції, ретельно вимішують.
  • Оливкова олія і соняшникова з'єднують. Акуратно, тонкою цівкою вводять його в жовткову масу, не припиняючи збивання.

В результаті маємо отримати приблизно 150 грам готового майонезу. Його можна зберігати в холодильнику в герметично закривається ємності не більше 5 діб.

Жовтки яєць можна замінити, наприклад, борошном, крохмалем і навіть бульйоном з овочів або грибів. Такий майонез буде пісним, і його можуть вживати люди, які дотримуються Посту.

Якщо готувати соус неправильно, не дотримуватися пропорцій, або змішувати інгредієнти хаотично, нічого смачного, і тим більше корисного не вийде. Без хімічних добавок і консервантів домашній майонез зберігати довго не можна. Вживання зіпсованого продукту призведе до харчового отруєння.

У чому користь і шкоду майонезу для здоров'я людини, і так він небезпечний, як твердять дієтологи?
Для чого це робити?
Перед вибором гірчиці стають багато, європейська чи російська?