Полезные материалы

Стевія: користь, шкода і особливості застосування медової трави

  1. Як світ дізнався про стевії?
  2. Склад стевії і її корисні властивості для здоров'я людини
  3. Чим і кому корисна стевія?
  4. Шкода стевії для організму людини
  5. Чим замінити цукор для дитини?

Дорослий і дитина потребує певної дозі солодощів, адже цукор необхідний для повноцінного розвитку і роботи систем організму. Відомо багато цукровмісних продуктів, але ж далеко не всі вони корисні. Ласуни ризикують збільшити свої обсяги і придбати цілий букет захворювань. Загалом, солодке люблять всі, але також бажають мати гарну фігуру і міцне здоров'я. Невже ці речі несумісні? Сумісні, якщо включити в меню натуральний цукрозамінник стевія замість звичного цукру.

Стевія - замінник цукру рослинного походження, причому, не єдиний у своєму роді. Але якщо вивчити властивості, то її можна назвати лідером серед всіх аналогічних продуктів. Якщо хтось думає, що мова йде про заморське диво-рослину, то глибоко помиляється. Звичайна травичка роду Хризантемовий виглядає як невеликий кущик. Стевія - замінник цукру рослинного походження, причому, не єдиний у своєму роді Спочатку культивувалася в Парагваї, Бразилії, але дуже швидко поширилася по всій земній кулі. Сьогодні відомо близько трьох сотень сортів і видів цієї рослини. Цікаво, в чому полягає користь і шкода стевії, чи варто нею замінювати улюблений багатьма продукт?

Як світ дізнався про стевії?

Її батьківщина Південна Америка Її батьківщина Південна Америка. Першими медову траву для себе відкрили індіанці, що населяли названу місцевість. Вони почали додавати її в мате, щоб напій виходив солодшим. У різних куточках світу називають різними іменами: парагвайська солодка трава, Erva Doce, Ka'a-yupe, медовий лист. Індіанці гуарані використовували зелене листя стевії як підсолоджувач і в лікувальних цілях.

Європейці дізналися про рослину в 16 столітті, і першими були іспанці. Згодом відкриття зацікавило вчені уми, правда, сталося це не зовсім скоро.

Тільки в 1887 році доктором Бертоні вперше були описані властивості рослини стевія в книзі про флору Парагваю. До 1908 року її почали культивувати в різних країнах. У 1931 році французькими вченими були виявлені стевіозиди і ребаудіозіди (речовини, завдяки яким стевія солодка). У період Другої Світової Війни було піднято питання про те, щоб замінити нею звичний цукор, якого катастрофічно не вистачало. 1955 роком датується перша наукова робота, присвячена стевії, в якій були порушені питання її структури і користі. У 1970-1971 роках, коли в Японії заборонили використовувати штучні підсолоджувачі, стевія початку вироблятися у великих обсягах. З 2008 року в США вона є офіційно дозволеної харчовою добавкою.

Сьогодні стевія використовується в якості натурального підсолоджувача для продуктів харчування.

Така стрімка популяризація продукту не повинна залишати і тіні сумніву в його виняткові властивості. Однак, перш ніж в будинку буде використовуватися стевія замість цукру, не завадить її уважно вивчити.

Склад стевії і її корисні властивості для здоров'я людини

У складі є різні корисні речовини, як амінокислоти, вітаміни, пектини, ефірні масла У складі є різні корисні речовини, як амінокислоти, вітаміни, пектини, ефірні масла. У ній є глікозиди, які не несуть шкоди організму людини і є джерелом непотрібних калорій. Часто говорять про чай Стевія: користь і шкода якого обумовлені властивостями самої рослини. У напої є речовини, які беруть участь в будові гормонів. Завдяки відсутності вуглеводів, трава може використовуватися в раціоні діабетиків.

А ще цукор з стевії містить велику кількість таких антиоксидантів, як рутин, кверцетин, також є в ньому мінерали (калій, магній, хром, мідь, селен, фосфор). Що стосується вітамінів, то найбільше в складі стевії виявили вітамінів групи В, а також А, С і Е.

Чим і кому корисна стевія?

Головна особливість, якою володіє медова трава стевія , Полягає в тому, що вона не наповнює організм порожніми вуглеводами. А саме це і робить звичайний цукор. До того ж вона є джерелом корисних речовин і мікроелементів. А ще стевія є лікувальною травою, так як робить благотворний вплив на системи та органи. Особливе місце займає в раціоні гіпертоніків і діабетиків.

Природа наділила рослина дійсно унікальними властивостями:

Незважаючи на всі позитивні моменти, вводити її в раціон бездумно не варто. Треба подумати ще про те, яка є користь і шкоду медової трави стевія, вивчити протипоказання.

До речі, через низький вміст калорій вона користується популярністю серед людей, що стежать за своєю фігурою. Користь в боротьбі із зайвими кілограмами полягає в здатності притупляти почуття голоду. Навіть настій трави допоможе виглядати прекрасно: постійний прийом допомагає вивести шлаки, позбутися від токсинів і налагодити роботу організму. Добре себе зарекомендував цикорій зі стевією: напій не тільки корисний, але і смачний.

Шкода стевії для організму людини

Вченими різних країн був проведений цілий ряд досліджень, які доводять, що правильне вживання трави не зашкодить здоров'ю.

Такі правила треба вивчати і дотримуватися, а почати слід з того, яка є користь і шкода трави стевія, особливий інтерес представляють застереження до вживання. Обережними потрібно бути людям, схильним до алергічних реакцій. Треба уважно стежити за самопочуттям під час прийому рослини і дотримуватися наступних правил:

  1. Вводити в раціон невеликими порціями, поступово збільшуючи дозування.
  2. Не варто вживати її одночасно з молоком, інакше може з'явитися діарея.
  3. З'явилися алергічні реакції? Продукт треба виключити з раціону.
  4. Люди зі зниженим тиском повинні бути подвійно обережні, адже стевія ще більше його знижує.
  5. Можливо посилення хронічних хвороб травної системи, гормональних порушень, психічних розладів.

Щоб не завдати шкоди ні собі, ні близьким, перед початком прийому препарату треба отримати медичну консультацію. Якщо з'явилися ще питання, то можна в розмові з доктором торкнутися теми про таблетки Стевія: користь і шкода, особливості їх прийому. Швидше за все, він дасть корисні рекомендації з урахуванням стану здоров'я пацієнта.

Чим замінити цукор для дитини?

Майже всі діти без розуму від солодощів, і це неспроста, адже цукор викликає залежність, яку можна порівняти з наркотичною Майже всі діти без розуму від солодощів, і це неспроста, адже цукор викликає залежність, яку можна порівняти з наркотичною. Хоч малюкам розповідають про карієс, вони самі відчувають гострий зубний біль, але відмовитися від ласощів не в силі. Штучні замінники цукру ще шкідливіше. А батькам в пошуках альтернативи слід звернути увагу на цукрозамінник Стевія: користь і шкода якого доведена вченими.

Мами, чиї дітки вживають медову траву, можуть бути спокійні щодо ожиріння - воно їм не загрожує. Ще вона захищає підростаючий організм від страшного захворювання - цукрового діабету. Часто батьки відзначають зниження інтересу дитини до солодощів, після того як замінили цукор стевією. Доведеться рідше відвідувати кабінет стоматолога, адже суттєво знижується ризик захворіти карієсом. Трава не руйнує зубну емаль і повністю натуральна. Читайте статтю: Ароматна лаванда: посадка і догляд за квітами у відкритому грунті .

Як світ дізнався про стевії?
Невже ці речі несумісні?
Цікаво, в чому полягає користь і шкода стевії, чи варто нею замінювати улюблений багатьма продукт?
Як світ дізнався про стевії?
Чим і кому корисна стевія?
З'явилися алергічні реакції?
Чим замінити цукор для дитини?