Полезные материалы

Стевія: користь, шкода, склад, калорійність, протипоказання і відміну від цукру

  1. Стевія - відмінний цукрозамінник
  2. Склад і калорійність
  3. Корисні властивості і шкода
  4. Чи можна стевію при цукровому діабеті?
  5. Чи можна стевію при схудненні і заняттях спортом?
  6. Порівняння з цукром
  7. Як отримують стевію?
  8. Як і скільки зберігається?
  9. Протипоказання - кому вживати не можна?

Стевія - унікальний харчовий продукт рослинного походження. Ряд корисних властивостей цієї рослини користується особливим попитом у народній медицині. А для спортсменів і прихильників здорового способу життя стевія стала прекрасним замінником цукру.

Стевія - відмінний цукрозамінник

Стевія - це рослина сімейства айстрових, яке представляє собою низькорослий чагарник. Його стебла досягають у висоту 80 см. У дикому вигляді його можна зустріти як в гірських, так і рівнинних напівзасушливих місцевостях. Воно росте переважно в Центральній і Південній Америці (Бразилії). Стевія була вперше описана швейцарським ботаніком Сантьяго Бертоні в кінці XIX століття. У Радянський Союз ця рослина привіз російський вчений Микола Вавилов з Латинської Америки в 1934 році.

Інша назва стевії - медова трава. Таку назву вона отримала за рахунок солодкого смаку свого листя. Стевія - натуральний цукрозамінник. Її активно використовують у харчовій промисловості. Сьогодні вона користується попитом по всьому світу, її випускають в порошковому вигляді, у вигляді фіточаю або екстракту. Завдяки вживання цієї рослини знижується ризик серйозних серцево-судинних захворювань, поліпшується діяльність репродуктивної системи, зміцнюється імунна система.

Склад і калорійність

Листя стевії містить велику кількість мінералів, вітамінів, макроелементів та інших корисних речовин. У його склад входять наступні компоненти:

Найменування речовини Опис речовини Стевиозид (е 960) Глікозид, має інтенсивний солодкий смак. Дулкозід Глікозид, який в 30 разів солодше цукру. Ребаудіозіди Глікозид, який в 30 разів солодше цукру. Сапоніни Група речовин, які необхідні для розрідження крові і очищення стінок кровоносних судин від холестерину. Комплекс вітамінів (A, В1, В2, С, E, Р, PP) Сукупність різних груп вітамінів робить позитивний вплив на організм, зміцнює імунну систему. Ефірні масла Сприяють виведенню з організму шлаків і токсинів. Флавоноїди: кверцетин, апігенен, рутин Ці природні речовини мають антиоксидантні та протизапальні властивості, покращують еластичність стінок кровоносних судин. Мікро і макроелементи: цинк, кальцій, магній, калій, фосфор і хром Вони необхідні людському організму, їх недолік порушує роботу внутрішніх органів.

У 100 г рослини міститься 18 ккал, 0 г білка і 0 г жирів. В однієї стандартної таблетки вагою 0,25 г міститься всього 0,7 ккал.

Корисні властивості і шкода

Рослина має ряд корисних властивостей для організму людини, зокрема, має бактерицидну, протизапальну і імуномодулюючу дію. Ці властивості дозволяють використовувати траву при різних захворюваннях.

Застосування стевії доцільно при наступних показаннях:

  • відхилення з боку ендокринної системи (зокрема, ожиріння і діабет);
  • гіпертонічна хвороба;
  • дегенеративно-дистрофічні захворювання (наприклад, остеохондроз хребетного стовпа);
  • порушення метаболізму ;
  • захворювання артерій хронічного характеру;
  • інфекції грибкової природи;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту.

Важливо! Вживання медової трави корисно для профілактики гіпер- і гіпоглікемічних станів.

Про шкоду стевії ходило багато чуток і домислів. У 2006 році ВООЗ заявила, що екстракт стевії нешкідливий для організму людини (джерело - https://ru.wikipedia.org/wiki/Стевия ). Численні дослідження підтвердили, що всі компоненти рослини нетоксичні.

Чи можна стевію при цукровому діабеті?

Завдяки високій солодощі глікозидів, стевію активно застосовують при виготовленні цукрозамінників для діабетиків. Вона знижує вміст цукру в крові. Численні дослідження підтвердили, що вживання цієї трави призводить до зниження резистентності до інсуліну.

Важливо! Не рекомендується зловживати медової травою, її неконтрольоване застосування здатне завдати шкоди організму.

Чи можна стевію при схудненні і заняттях спортом?

Медову траву часто використовують для схуднення. На відміну від багатьох синтетичних цукрозамінників, цей натуральний продукт не завдає шкоди організму. При цьому фахівці відзначають, що рослина знижує апетит і притуплює відчуття голоду. Згідно зі статистичними даними, завдяки вживання стевії можна скинути до 3 кг на місяць (без жорстких дієт). Якщо поєднувати медову траву і заняття спортом, кількість скинутих кг буде значно більше. В цілому калорійність раціону при заміні цукру знижується до 12-16%.

Є кілька способів вживання рослини для схуднення. З його листя заварюють чай, а настій або сироп стевії додають в їжу. Щоб приготувати підсолоджувач, знадобиться 300 мл кип'яченої води і 1 столова ложка подрібненого листя. Сировина заливають 200 мл води і кип'ятять протягом 4-6 хвилин. Отриманий засіб настоюють 12 годин на темному місці, після чого проціджують. До листю доливають 100 мл води і настоюють 6 годин, після чого обидва настою змішують між собою. Отриманий засіб можна додавати в різні напої та їжу (наприклад, в компот або салат).

Порівняння з цукром

Багато вживають стевію замість цукру. Вона відрізняється значно меншою кількістю калорій і багатим хімічним складом. При цьому її листя солодше цукру в 30-35 разів, а екстракт - практично в 300 разів. Заміна цукру стевією благотворно впливає на стан здоров'я. (Тут докладніше про користь і шкоду цукру ).

Як отримують стевію?

Траву вирощують в теплицях або домашніх умовах (в горщику). При цьому її необхідно обприскувати один раз в 14 днів. Коли розміри рослини перевищують 10 см, їх висаджують в грунт. Після появи невеликих квітів білого кольору приступають до збору врожаю. Зібране листя замочують в кип'яченій воді, піддають фільтрації і сушать, в результаті чого утворюється кристалізований екстракт. Солодкі складові рослини в наслідок переробляють в потрібний стан.

Як і скільки зберігається?

Термін зберігання стевії безпосередньо залежить від форми, в якому її випускають (рідке, порошкове або таблетованій стан). Препарат зберігають в місці, захищеному від попадання прямих сонячних променів при кімнатній температурі (не вище 25 ° С). Кожен бренд, який випускає засіб, встановлює самостійно термін придатності (детальну інформацію можна знайти на упаковці). В середньому, термін зберігання стевії 24-36 місяців.

Для тривалого зберігання можна самостійно приготувати порошок з висушеного листя трави. Їх промивають водою, сушать природним способом, після чого перетирають качалкою до порошкоподібного стану. Такий засіб здатне довго зберігатися в скляному посуді (від 3 до 5 років). Приготовлені з листя відвари слід вжити протягом 24 годин, а настоянки зберігається в холодильнику протягом тижня.

Протипоказання - кому вживати не можна?

Корисні властивості стевії для здоров'я людини воістину безмежні, їх використовують для профілактики і терапії різних захворювань. Численні дослідження вчених підтвердили, що вживання рослини в розумних кількостях не здатне завдати організму шкоди. Однак можливі побічні ефекти, які викликані індивідуальною непереносимістю компонентів, що містяться в складі трави.

Важливо! Щоб не нашкодити організму, стежте за його реакцією на вживання рослини. При появі негативних симптомів, рекомендується припинити прийом і звернутися за допомогою до фахівця.

Абсолютних протипоказань до прийому кошти не існує, але фахівці не рекомендують вживати стевію вагітним і годуючим жінкам. При гіпотонічній хвороби приймати траву у великих дозах небезпечно, оскільки вона знижує тиск. Без консультації лікаря небажано використовувати засіб при наявності серйозних гормональних збоїв, розладах психологічного характеру і проблеми з травною системою. У деяких рідких формах трави міститься незначна кількість спирту, у людей з підвищеною чутливістю до нього часто виникає діарея і блювота. Варто з обережністю вживати стевію людям, схильним до алергічних реакцій.

Оцініть матеріал

Чи можна стевію при схудненні і заняттях спортом?
Як і скільки зберігається?
Протипоказання - кому вживати не можна?
Чи можна стевію при цукровому діабеті?
Чи можна стевію при схудненні і заняттях спортом?
Як отримують стевію?
Як і скільки зберігається?
Протипоказання - кому вживати не можна?