Полезные материалы

Стевія - що це, користь і шкода, застосування

  1. Стевія - що це таке?
  2. Де росте?
  3. Хімічний склад стевії
  4. Калорійність медової трави
  5. форми випуску
  6. суха
  7. рідка
  8. Екстракт в таблетках
  9. Стевія - користь і шкода. Які протипоказання?
  10. Яка користь стевії? Лікувальні і корисні властивості
  11. харчові переваги
  12. Як приймати стевію? Які дозування?
  13. Медова трава при дієті і для схуднення
  14. Стевія - користь при цукровому діабеті
  15. Медова трава при вагітності
  16. Чи можна стевіозід дітям?
  17. Стевія в кулінарії
  18. чай
  19. випічка

Стевія - кущисті трава з сімейства айстрових. У природних умовах росте в Латинській Америці. Рослину вирощують на плантаціях з метою отримання солодких речовин, що заміняють собою традиційний цукор. Сировина і препарати стевії мають низьку енергетичну цінність, і не містять глюкозной групи. Тому при регулярному вживанні не підвищують рівень цукру в крові. Рекомендовані до використання при цукровому діабеті і тим, хто хоче позбутися від надлишків ваги. В 50-300 разів солодше цукру. Чи не завдає шкоди здоров'ю. Екстракти рослини відрізняють хороші кулінарні якості, вони використовуються в харчовій промисловості і вдома, для приготування випічки і кондитерських виробів. Відомо, що стевія невибаглива, може вирощуватися в домашніх умовах. Регулярне вживання медової трави зміцнює організм і підвищує тонус. Для здоров'я - це цукрозамінник №1 в світі!

Стевія - що це таке?

Стевія тільки називається травою. Насправді - це багаторічний чагарник. Його висота сягає 120 см. Прийнята класифікація відносить рід «Стевія» до численного сімейства айстрових, порядку айстроцвіті, класу дводольних.

Мал. 1. Суцвіття рослини Стевія

Стевія має стеблом товщиною до 1,5 см. Кущ добре опушений, його форма разли, в залежності від місця зростання і способу культивації. Парні листя, насиченого зеленого кольору, мають закруглені зубчасті краї. У період цвітіння стевія покривається дрібними білими, іноді з рожевим відтінком, суцвіттями (рис. 1). Дозрілі насіння - дрібні, коричневого або сіруватого відтінку.

Рід «Стевія» включає 241 вид, але лише один з них - Stevia rebaudiana Bertoni або стевія медова - вирощується і переробляється в промислових масштабах. У переробку йдуть тільки листя чагарника, їх збирають безпосередньо перед цвітінням, коли концентрація солодких речовин найвища.

Де росте?

Стевія родом з Латинської Америки. Стевія віддає перевагу легким грунту з низькою солоністю, напівпосушливий клімат і багато сонця. Природне місце зростання - піднесені плато і передгір'я південноамериканського континенту. Найбільша кількість дикорослих стевії зустрічається в Парагваї. Ці ж країни вирощують на плантаціях сировина, що вважається кращим за якістю (рис. 2).

Мал. 2. Плантація медового чагарнику в Бразилії

Стевія добре прижилося в Південно-Східній Азії. Починаючи з 90-х років минулого століття, активно культивується в багатьох країнах цього регіону. Сьогодні, головним постачальником стевії на світовий ринок є Китай.

Хімічний склад стевії

Листя цього чагарника містять багато корисних елементів.

Табл. 1. Стевія. Хімічний склад

компоненти

Зміст в рослині

Рослинні поліфеноли (флавоноїди)

30-45%

Зелений і жовтий пігмент

10-15%

глікозиди

18-20%

вільні цукру

3-5%

кислоти оксикоричні

2-3%

амінокислоти

1,5-3%

Мікроелементи (цинк, калій, магній, йод, селен та ін.)

0,18-1%

Вітаміни групи B, також A, C, D, E, K, P

0,1%

Солодкість стевії надають глікозиди (Https://ru.wikipedia.org/wiki/Гликозиды). Органічного походження, відносяться до класу ефірних цукрів. Входять до складу багатьох рослин. Зазвичай найбільшої концентрації досягають в квітках і листі. Головна відмінність від звичайного рафінаду полягає в тому факті, що ці органічні сполуки не мають у своїй хімічній структурі глюкозной групи. Як результат - вживання стевії не призводить до різкого зростання глюкози в крові.

Ефірні цукру становлять велику групу речовин з різними особливостями. Одні сполуки надзвичайно гіркі, інші, навпаки, дуже солодкі. У листі стевії накопичуються глікозиди 11-ти видів, які мають солодкий смак, але з присутністю гіркої ноти. Ось чому свіжим і висушеним листям притаманний гіркуватий, лакричний присмак. Отримані в результаті глибокої переробки сухі і рідкі екстракти позбавлені такого недоліку. Так як повністю відповідають смаку звичайного рафінаду, і не завдають шкоди організму.

Кожен з 11-ти глікозидів отримав власну назву.

Табл. 2. Стевія: характеристики глікозидів

глікозид

Зміст в рослині,%

Солодкість (у стільки разів глікозид солодше звичайного цукру)

Стевиозид

60

150-300

Ребаудозід A

30

200-400

Ребаудозід B

4

300-350

Ребаудозід C

0,5

50-120

Ребаудозід D

0,5

200-300

Ребаудозід E

4

250-300

Ребаудозід F

0,5

Немає даних

Рубусозід

<1

110

Ствіолмонозід

<1

Немає даних

Стевіолбіозід H

<1

100-125

Стевіолбіозід b - Gic

<1

50-120

Глікозиди об'єднані загальним промисловим назвою - «стевіол». З таблиці видно, що основна маса ефірних цукрів доводиться на стевіозид і ребаудозід А. Ці складові є основою вироблення сухих концентрованих екстрактів.

Калорійність медової трави

Її листочки відрізняються низька калорійність. Звичайно, клітковина та інші вуглеводні елементи несуть енергетичну цінність. Однак, солодкі компоненти - стевіол - характеризуються міцною хімічним зв'язком цукрової та вуглеводної (нецукровою) груп. Тому в травній системі розпад зв'язку з цим відбувається дуже повільно. До того ж, ефірні цукру і сахароза мають різну природу. На відміну від сахарози, стевіол в процесі засвоєння не утворюють головне джерело енергії - глюкозу. Як результат - калорійність «медової трави» становить всього 18 Ккал на 100 р

Продукти глибокої переробки сировини складаються з майже чистих глікозидів. Тому їх калорійність можна не враховувати.

форми випуску

Виробники пропонують стевію в різному агрегатному стані, і з різним ступенем переробки. В першу чергу - це висушена листя (рис. 3) і порошок з неї. Потім, витяжки та концентрати чагарнику. Стевія використовується як основний підсолоджувач для цілого ряду харчових продуктів або випускаються окремо.

Мал. 3. Висушені листя цукрозамінника

суха

Маються на увазі, перш за все, продукти глибокої переробки сировини. Це кристалічні, порошкоподібні речовини з високим відсотковим вмістом стевіол. Порошок Стевія REB 97A, на 97% складається з ребаудозіда А, вважається самим чистим сухим екстрактом. Через свою надзвичайну солодощі він знаходять основне застосування у виробництві масової продукції.

Сухий екстракт стевії часто використовують в суміші з іншими сахарозаменителями - сукралоза, сорбітом, фруктозою. Це дозволяє зберегти звичну дозування і, в той же час, зменшити калорійність.

рідка

Стевіол добре розчиняються у воді. Це дозволяє домагатися необхідної солодощі розчину. Для цього достатньо змішати активна речовина з рідиною в потрібній пропорції. Тут теж в ходу суміші з іншими сахарозаменителями. Стевія рідка зручна для фасування та практична у використанні.

Екстракт в таблетках

Відмінність таблеток з екстрактом (рис. 4) від своїх лікувальних «побратимів» полягає в тому, що їх потрібно не ковтати і запивати водою, а, навпаки, кидати в гарячий напій, а потім пити рідину. Така форма випуску препарату зручна для підбору індивідуальної дози. Ця можливість особливо допомагає хворим на діабет.

Мал. 4. Таблетки зі стевією

Стевія - користь і шкода. Які протипоказання?

Користь і шкода медової трави для здоров'я людини вивчені гранично глибоко. Лабораторні дослідження і практика користування показують, що для більшості людей стевія - абсолютно безпечний продукт. У той же час, непродумане використання рослинного препарату може викликати неприємну реакцію. Є декілька випадків стевія може завдати шкоди здоров'ю:

  • завжди існує ймовірність індивідуальної нестерпності до препарату; якщо ви відчуєте нездужання, відразу припиняйте прийом і звертайтеся до лікаря;
  • надмірна передозування, в ряді випадків, веде до нудоти і навіть блювоті;
  • суміщення з молочними продуктами (викликає діарею);
  • якщо людина страждає на захворювання крові, гормональними порушеннями або психічним розладом, прийом можливий тільки за призначенням лікаря;
  • хворі на діабет повинні обов'язково проконсультуватися з лікарем-ендокринологом на предмет допустимості прийому препарату;
  • може знизитися артеріальний тиск, гіпотонікам слід це врахувати;
  • хоча і дуже рідко, але трапляються алергічні реакції.

А чи знаєте ви, що ...?

Ще недавно стевію підозрювали в мутагенну характер дії і провокуванні ракових захворювань. Лише втручання Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка ініціювала проведення додаткових ретельних досліджень, дозволило зняти звинувачення зі солодкого чагарнику. Доведено повну безпеку Stevia. Що стосується новоутворень, то з'ясувалося, що стевіозид, навпаки, блокують розвиток ракових клітин.

В цілому, доведено, що навіть істотна передозування до тяжких наслідків не призводить.

Яка користь стевії? Лікувальні і корисні властивості

Перелік позитивних якостей настільки великий і різноманітний, що зручніше буде розділити корисні властивості на тематичні групи.

харчові переваги

  1. Приємний солодкий смак. Незважаючи на гіркий присмак, багатьом подобається чай, заварений листям стевії. Досить кинути в склянку окропу пару листочків, щоб через хвилину вийшов приємний на колір, смачний напій. У продажу, найчастіше, зустрічаються сухі листочки чагарника або їх екстракт. З цього можна зробити заварку і додавати її в гарячу воду або покласти чайну ложку порошку прямо в стакан. Не всім подобаються, плаваючі на поверхні частинки. В цьому випадку можна скористатися паперовими пакетиками (сашет) з порошком.
  2. Стійкість до високих температур. Сировина і препарати рослини мають відмінні температурними характеристиками. Стевія не втрачає, властивих їй властивостей при нагріванні до 2000 C. Це дозволяє додавати рідкі або сухі екстракти в гарячі напої, випічку, кондитерські вироби.
  3. Хороший засіб для консервації. Трава все ширше використовується в домашньому і промисловому консервуванні. Вона має бактерицидні властивості. Це доведено науково. Заміна сахарози в закрутки і консервах знижує ризик псування продукту цвіллю і іншими біологічними шкідниками.
  4. Великий термін придатності. Сировина і препарати зберігаються до 10 років без будь-яких змін в якості. Малий витрата дозволяє звільнити місце для інших продуктів.

Профілактичні і лікувальні корисні властивості

Цілющі властивості чудо-чагарнику відзначалися ще індіанцями Латинської Америки. Було популярно таке лікування: жувати листя, щоб очистити порожнину рота і зміцнити емаль зубів, користуватися настоєм рослини для знезараження і прискорення процесу загоєння подряпин і ран.

Сучасна наука підтвердила антисептичні переваги стевії і благотворний вплив на зуби. Крім того, виявлено цілий ряд, раніше невідомих, позитивних реакцій на прийом препаратів з стевіозидом. Перерахуємо їх:

  • речовини, що входять до складу стевіозіда, беруть участь в регенерації і відновлення тканин клітин організму людини;
  • знижується навантаження на підшлункову залозу, внаслідок зменшення потреби вироблення інсуліну;
  • нормалізується обмін речовин;
  • деякі стевіол відносяться до класу сапонінів - поверхнево активних речовин; сприяють відділенню мокротиння;
  • флавоноїди зміцнюють імунітет, оскільки є потужними антиоксидантами;
  • зміцнюються судини і капіляри, підвищується їх еластичність;
  • блокує розвиток паразитів в організмі;
  • відзначається нормалізація артеріального тиску;
  • зменшується ризик карієсу зубів.

А чи знаєте ви, що ...?

У Парагваї жителі споживають, в середньому, по 10 кг листя солодкої трави на рік. У країні зареєстровано один з найнижчих рівнів захворюваності на діабет, відзначається малий відсоток людей, які страждають ожирінням. Так як листя стевії містять всі необхідні для організму лікувальні властивості.

Потрібно особливо підкреслити позитивні ефекти, які проявляються завдяки двом основним якості екстракту рослини - низьку калорійність і нездатності суттєво впливати на цукор в крові. Стевія добре впливає на:

  1. Травлення. Стевіол знімає навантаження з підшлункової залози, яка була б змушена виробляти більше інсуліну для розщеплення надлишків глюкози. Препарати з стевіол покращують роботу шлунка, заліковують в ньому невеликі ранки, борються з паразитами в кишечнику.
  2. Зуби. Стевіозиди надають допомогу в профілактиці і лікуванні таких хвороб, як пародонтоз і гінгівіт. Відмінно захищають зуби від карієсу, зміцнюють їх емаль.
  3. Рани і травми. Розчином стевії обробляють загноїлися рани, порізи, трофічні виразки, опіки. В результаті, знімається біль і відбувається швидке загоєння. У складі листа є дубильні речовини, які перетворять білки шкіри і слизової в тверді, нерозчинні сполуки. Утворюється бар'єр на шляху бактерій. Цим пояснюються дезінфікуючі властивості цієї рослини. Жителі тропіків активно використовують настій цукрового чагарнику для зняття свербіння і набряку в місцях укусів москітів.
  4. Загальнозміцнюючу дію. Стевиозид рекомендований не тільки хворим на цукровий діабет або людям, що страждають від ожиріння. Здоровим людям з нормальною вагою рослина принесе тільки користь. Замість рафінаду, який крім солодощі і величезної кількості калорій нічого не дає, ви отримуєте додаткове джерело мінералів і вітамінів. Відмовтеся від класичного цукру - і через короткий час самі відчуєте загальне поліпшення здоров'я, прилив сил і бадьорості.

Як приймати стевію? Які дозування?

Стевія на ринку різноманітна і має різну ступінь солодощі. Недосвідчений людина легко заплутається в дозуванні. Щоб цього не сталося, в таблиці вказано пропорційне відповідність препаратів стевії цукрового еквіваленту.

Табл. 3. Співвідношення дозувань стевії і звичайного цукру

звичайний цукор

Стевиозид

рідкий екстракт

порошок

1 чайна ложка

На кінчику ножа

2 - 6 крапель

1/4 чайної ложки

1 столова ложка

На кінчику ножа

1/8 чайної ложки

3/4 чайної ложки

1 стакан

1/2 - 1/3 чайної ложки

1/2 чайної ложки

2 столові ложки

Медова трава при дієті і для схуднення

Стевія, користь якої для травлення незаперечна, включається в спеціальні дієти. Особливий режим харчування призначається при лікуванні деяких захворювань, наприклад, цукрового діабету. Всі інгредієнти, що входять до дієтичне меню, переслідують єдину терапевтичну мету. Роль цукрозамінника полягає в зниженні загальної калорійності раціону і стабілізації рівня цукру в крові.

Екстракт добре вписався в перелік продуктів, які допомагають скинути зайву вагу. Бажаючі схуднути повинні відмовитися від солодощів, що не кожному під силу. Солодка травичка компенсує цю потребу. При цьому вона містить багато корисних елементів і мінімум калорій. Її дія покращує загальний стан і не позначається на вазі.

Ще одна важлива перевага полягає в тому, що препарати з стевіозіда не провокують посилення апетиту. Проведені дослідження довели, що стевія насичує в тій же мірі, що і їжа з цукром.

А чи знаєте ви, що ...?

Стевію нескладно виростити в домашніх умовах, на підвіконні. Для цього потрібно дотримуватися температурного режиму - не нижче 150 C, помістити горщик на південну сторону і регулярно поливати. Чагарник погано сходить з насіння, краще брати саджанці.

Стевія - користь при цукровому діабеті

Стевія допомагає вирішити цілий ряд проблем, що неминуче виникають перед кожним діабетиком.

  1. Хворі на діабет відчувають дискомфорт від заборони на солодке. Стевія заповнює цей смаковий пробіл. Вона солодша за цукор в 50-300 разів. Діабетики можуть використовувати рослину для підсолоджування напоїв та їжі, без ризику різкого підвищення рівня цукру в крові.
  2. Крім звичайних продуктів - листя, порошків, рідких і сухих екстрактів - ринок пропонує широкий перелік товарів, де рафінад замінений стевією. Низькокалорійні батончики, кондитерські вироби, випічка, напої дозволяють хворим вести звичний спосіб життя, не відчувати себе в чомусь обділеними.
  3. Вирішується задача зниження ваги. Повна відмова від рафінаду сильно знижує загальну калорійність раціону, сприяє нормалізації маси тіла. Цукрозамінник не посилює апетит. Таким чином, знімається проблема нападів голоду.
  4. Поліпшується мікроциркуляція кровоносних судин, що позбавляє від судом в кінцівках. Найголовніше те, що стевія нормалізує рівень глюкози в організмі, і навіть сприяє його зниженню.

Медова трава при вагітності

Лікарі не забороняють приймати стевію при вагітності. У цей період у жінок підвищується рівень цукру. Багатьох це турбує, оскільки супроводжується сухістю в роті, підвищенням тиску і апетиту. Медова трава допоможе нормалізувати тиск у вагітних і зняти неприємні симптоми.

Спеціальних досліджень про вплив препаратів рослини на здоров'я вагітних не проводилося. Але достеменно відомо, що стевія не робить негативного впливу на розвиток плода.

Чи можна стевіозід дітям?

Педіатри не мають претензій до стевії, а фахівці з харчування рекомендують включати її в дитячий раціон. У дитячому меню заміна рафінаду на «медову траву» дає цілий ряд переваг:

  • це Відмінна профілактика цукрового діабету, підшлункова залоза дитини звільняється від надмірної цукрового НАВАНТАЖЕННЯ;
  • низька калорійність допомагає тримати Вагу в нормі;
  • медова трава вберігає від такой цукрової напасті як карієс, вона, навпаки, зміцнює емаль зубів;
  • екстракти стевії для організму (на відміну від звичайного цукру) не викликають звикання, малюки не вимагають все більше і більше солодощів;
  • випадки алергії на стевію люди відзначають вкрай рідко.

Стевія в кулінарії

Солодким компонентів трави властива висока хімічна стабільність. Вони не розпадаються при високій температурі. Якщо додати до цього хорошу розчинність в рідинах, то напрошується висновок - стевія може повністю замінити рафінад в кулінарії. Наведемо кілька рецептів:

чай

Сухі листочки або порошок Стевія - 1 чайну ложку - залити окропом і залишити на 20-30 хвилин. Можна пити. Якщо напій охолов, підігрійте в мікрохвильовій печі. Практичний зробити в маленькому чайнику концентровану заварку з листя, а потім додавати в склянку або кухоль з окропом у міру потреби. Чай (рис. 5) має трохи незвичний, але приємний смак.

Мал. 5. Чай зі стевією

випічка

коржики

  • Беремо: чайну ложку рідкого екстракту, 1 яйце, дві склянки борошна, півсклянки молока, 50 г вершкового масла, сіль, соду;
  • Додаємо інгредієнти в одну ємність і замішуємо тісто;
  • Розкачуємо масу до потрібної товщини і нарізаємо по формі;
  • Ставимо в духовку, температура 2000 C, до готовності.

печиво

  • Знадобиться: борошна - 2 склянки; води - 1 склянка; масла вершкового - 250 г; стевіозіда - 4 столові ложки; 1 яйце; сіль;
  • Замішуємо тісто;
  • Розкачуємо тісто, формуємо печиво і відправляємо в духовку, нагріту до 2000 C.

Варення і компоти

Компот з полуниці

  • беремо літрову банку і насипаємо туди промиту полуницю, до верху;
  • готуємо розчин; в 250 мл води додаємо 5 ст. ложок настою стевії; кип'ятимо;
  • заливаємо полуницю гарячим розчином і 10 хвилин пастеризуємо.

Приготування настою і сиропу з медової трави

Настій. У марлевий мішечок укладаємо листя - 100 р Розміщуємо його в ємність і заливаємо в неї півлітра окропу. Витримуємо добу. Зливаємо отриману рідину в окремий посуд. Доливаємо до листя ще півлітра води і знову кип'ятимо 50 хвилин. Змішуємо обидві рідини і фільтруємо від листя. Отриманий настій можна додавати в будь-які страви. Він добре зміцнює здоров'я.

Сироп. Необхідно взяти настій і випаровувати його в водяній бані до тих пір, поки він не придбає в'язку консистенцію. Готовність можна визначити за ступенем розтікання краплі рідини на твердій поверхні.

Сироп додають в гарячі або прохолодні напої та кондитерські вироби.

Стевія - що це таке?
Де росте?
Які протипоказання?
Яка користь стевії?
Які дозування?
Стевія - що це таке?
Де росте?
Які протипоказання?
Яка користь стевії?
Як приймати стевію?