Полезные материалы

Вегетаріанство: користь і шкода

  1. користь вегетаріанства
  2. шкода вегетаріанства

Часто у людей виникає питання: чи не шкодить здоров'ю відмова від прийому в їжу м'яса тварин Часто у людей виникає питання: чи не шкодить здоров'ю відмова від прийому в їжу м'яса тварин?

Вегетаріанці (повністю або частково відмовилися від їжі тваринного походження) стверджують, - життя без м'яса приносить велику користь організму людини.

Багато свідомо вибирають вегетаріанське харчування для поліпшення свого здоров'я.

Латинське «vegetus» - «вегетаріанець» означає «бадьорий, здоровий, міцний, свіжий».

користь вегетаріанства

Найчастіше в організм людини разом з м'ясом потрапляють холестерин і тваринні жири в надмірній кількості. Це призводить до виникнення таких захворювань, як серцева недостатність, гіпертонія, інсульти. Дослідження, що проводяться в США, Австралії і Західній Європі ін. Країнах світу, показали: головної (за алкоголізмом і курінням) причиною смертності є мясоедение.

Будова травного тракту людини спочатку не пристосоване до перетравлювання продуктів тваринного походження. Кишечник, як у травоїдних, має велику довжину, і м'ясо , Швидко минув процес розкладання, затримується в організмі людини, виділяючи токсини. Як наслідок: розвиваються ревматизм, подагра, артрити, порушується робота нирок.

Вегетаріанців ці хвороби турбують рідше, а ось апендицит, артеріальна гіпертензія та ін. - практично не турбують зовсім. Їх не турбують проблеми зайвої ваги, вони вдвічі витривалішими м'ясоїдів, мають високу працездатність, а відновлюють свої сили швидше в три рази, ніж люди, які харчуються м'ясом.

При вживанні м'яса в організм потрапляють штучні стимулюючі речовини, які додають в їжу тварин, потрапляють хімікати, якими обробляються на м'ясокомбінатах туші забитої тварини (для збереження м'ясом яскравого - червоного кольору).

У домашньому м'ясі відсутні шкідливі добавки, однак, перелякані тварини викидають в кров велику кількість адреналіну, який передається людям.

Все частіше люди відмовляються від м'яса, щоб не бути співучасниками вбивства братів наших менших.

шкода вегетаріанства

Є й інша сторона у вегетаріанства. М'ясо містить необхідні організму людини амінокислоти, мікроелементи, вітаміни В12, D, залізо, кальцій, цинк і якщо вирішили перейти на вегетаріанську дієту, - потрібно забезпечити м'яса рівноцінну заміну.

Багаті на білки: горіхи, бобові (горох, соя, квасоля, сочевиця), пшениця, шпинат, кольрабі, цвітна капуста.

У горіхах міститься необхідний склад амінокислот.

Жири отримує організм з рослинних масел: кукурудзяного, оливкового, гірчичного, соняшникової.

Фрукти в сирому вигляді містять вітаміни і мінеральні солі .

Крім молока і сиру, кальцій міститься в зелені, кунжутного насіння, пареної ріпи, соєвому сирі, мигдалі , Соєвому молоці.

Вітамін В12 отримують з молока.

Харчування вегетаріанця має бути різноманітним, тоді організм отримає всі необхідні поживні елементи.

Якщо ж неправильно дотримується вегетаріанська дієта, - може виникнути сліпота, занепад сексуальної функції у чоловіків, анемія, незворотні процеси в нервовій системі, зниження імунітету.

У давнину на Русі їли м'ясо по великих святах і були здорові. Вживаючи рослинну їжу, очищали організм від шлаків, потім, віддаючи перевагу м'ясним продуктам, заповнювали недолік в організмі деяких елементів. За твердженням медиків, таке чергування - найприйнятніший варіант харчування.