Полезные материалы

Вітамін С

  1. Вітамін С (вітамін Ц) в продуктах
  2. Вітамін С від застуди та грипу
  3. Шкода вітаміну С

Див. також: Домашні методи лікування застуди. Зміцнення імунітету натуральними засобами

Вітамін С (вітамін Ц) в продуктах

Незважаючи на розбіжності вчених з приводу оптимальної добової дози вітаміну С в таблетках, вони сходяться в одному. Краще джерело вітаміну С - продукти з його змістом, тобто свіжі овочі та фрукти. Чемпіонами за вмістом вітаміну С є: гуава, червоний солодкий болгарський перець, полуниця , Чорна смородина, зелені капусти ( брокколі , Брюссельська, савойська і ін.), Канталупа (мускусна диня, на фото вище), ківі, шипшина , Манго, грейпфрут, апельсин, хурма, папайя і тамарілло (томатне дерево).

Вітамін С від застуди та грипу

З 70-х років минулого століття, коли отримали популярність роботи Нобелівського лауреата д-ра Лінуса Паулинг (Dr. Linus Pauling), вітамін С є популярним засобом профілактики і лікування застуди. Тоді д-р Паулинг рекомендував щоденний прийом 1000 мг вітаміну С для профілактики гарного самопочуття.



Недавній мета-аналіз 30 раніше опублікованих досліджень, проведений учасниками Cochrane Collaboration, виявив, що прийом 200 мг або більшої кількості вітаміну С в день не здатний запобігти застуді, проте здатний досить незначно скоротити тривалість і пом'якшити симптоми цього захворювання. За твердженням дослідників, ефект настільки незначний, що не виправдовує витрат на регулярний прийом вітаміну С. В ході дослідження також було виявлено, що щоденний прийом вітаміну С на 50% знижує ризик захворіти на застуду для тих, хто схильний до сильним фізичним стресам (наприклад, учасники марафонів) або хто тривалий час перебуває в умовах низьких температур.

В ході дослідження також було виявлено, що щоденний прийом вітаміну С на 50% знижує ризик захворіти на застуду для тих, хто схильний до сильним фізичним стресам (наприклад, учасники марафонів) або хто тривалий час перебуває в умовах низьких температур

Мариновані перці, швидкий маринад

Шкода вітаміну С

Яка ж ефективна і безпечна добова доза вітаміну С? З цього питання між лікарями не припиняються гарячі дебати. "Офіційна медицина" у Великій Британії, США, Канаді, а також ВООЗ рекомендують "скромну" дозу 45-95 мг в день і попереджають, що високі дози вітаміну С (більше 1000 мг в день) шкідливі і небезпечні для здоров'я. У кращому випадку вони сприймаються організмом, як зайві, і виводяться назовні, приводячи до розладів шлунково-кишкового тракту. У гіршому - пошкоджують артерії, сприяють формуванню холестеринових бляшок і ведуть до захворювань серця.

У той же час вчені-адепти високих доз вітаміну С (в тому числі і згаданий "батько вітаміну С" д-р Паулинг) рекомендують від 200 до 3000 мг (!) В день для профілактики здоров'я, а при перших ознаках застуди - додаткові ударні дози вітаміну С щодня, розбиті на три прийоми. Вони пояснюють свої рекомендації тим, що вітамін С є потужним антиоксидантом і успішно застосовується, зокрема, для лікування ракових хворих.

Мабуть, кожному з нас - самому вирішувати, кому вірити і яка кількість вітаміну С вживати щодня.

Див. також: Вітамін С відновлює шкіру

Текст: Оксана Джетер, CountrysideLiving.net