Полезные материалы

Вівсяна каша

  1. Історія появи вівсяної каші
  2. Про вівсяній крупі
  3. Користь вівсяних каш
  4. Шкода вівсяної каші
  5. Приготування вівсяних каш
  6. Рецепти приготування вівсяної каші
  7. Вівсяна каша з цільної вівсяної крупи
  8. Хімічний склад вівсяних пластівців
  9. Білки в вівсяних пластівцях
  10. Жири в вівсяних пластівцях
  11. Вітаміни в 100 грамах вівсяних пластівців:

Навігація по статті:


Історія появи вівсяної каші

Батьківщиною вівса вважається Монголія і північний схід Китаю. Спочатку овес вважався бур'яном, який виростав на полях з іншими, на той момент вже облагородженими культурами. Перші фактичні появи вівса-бур'яну були зафіксовані ще в бронзовому столітті на території сучасної Швейцарії, Франції та Данії.

На Русі овес стали вживати досить давно, і вже з XII століття створювалися кулінарні традиції приготування вівса у вигляді каш і киселів.




Про вівсяній крупі

Сучасна харчова промисловість пропонує безліч різних видів продуктів на основі вівсяної крупи. Не всі пропоновані крупи однаково корисні. Укрупнено можна виділити наступні види продуктів на основі вівсяної крупи:

  • Крупа пропарена недробленая. Найкорисніша, у вигляді цілісних зерен. У ній мало крохмалю, але багато слизових речовин, через що вона надзвичайно корисна в лікувальному харчуванні. При варінні вона збільшується в об'ємі до 5 разів, проте час її приготування надзвичайно тривалий. Щоб приготувати пропарену недробленого крупу, необхідно томити її до 2 годин, тому в повсякденному кухні практично не використовується.

  • Крупа плющена шліфована. Зерна проходять дворазову механічну обробку, через що кількість грубої клітковини в них зменшується. Проте, їх харчова цінність зберігається високою, а користь вівсяної каші з них багато в чому не поступається пропареної неподрібненої крупі. Перевагою такої крупи є менший період разваривания - до 40 хвилин, готовий продукт отримує сірувато-жовтий колір.

  • Пластівці. Їх отримують в результаті переробки первинно обробленої шліфованої крупи. Інтенсивність переробки визначає сорт продукту. Найменше піддаються плющення пластівці «Геркулес», вони зберігають структуру, відповідно, і більший обсяг клітковини. Час їх приготування становить 20 хвилин. Пластівці «Екстра» розрізняють трьох сортів і поділяють їх за розміром. Найбільші отримують з цільних ядер, найдрібніші - з невеликих, різаних. Готуються швидше за все пластівці «Екстра 3», за 5 хвилин. Але їх склад далекий від ідеального корисного продукту. Чим дрібніше зерно, тим вище його глікемічний індекс, і тим швидше воно приносить організму зайві калорії. Відповідно, вівсяна каша для схуднення повинна бути виключно у великих зернах, наприклад, сорту «Геркулес» грубого помелу.

Купувати краще вівсянку в герметичній, поліетиленовій упаковці, так як в період зберігання крупа інтенсивно поглинає вологу, і картонна коробка буде гірше захищати крупу при зберіганні. Для здорового харчування ідеально підходить крупа грубого помелу, час доведення до готовності якої становить приблизно 8 хвилин. Пакетики з вівсянкою швидкого приготування до здорової їжі ніякого відношення не мають. Їх калорійність, особливо з цукром, рівноцінна тістечку, а швидкість засвоєння калорій - аналогічна.

Найкорисніше блюдо ви отримаєте, просто затоку вівсяні пластівці окропом і давши настоятися під щільно закритою кришкою, поки пластівці НЕ разбухнут і не будуть готові до вживання.

Для зберігання вівсяних пластівців, оптимальним є температурний режим 8-10 градусів. При іншій температурі в ньому формуються цукру, а корисні речовини втрачають свої властивості. Тому зберігати її слід в скляній, щільно закритій тарі в холодильнику.



Користь вівсяних каш

На думку дієтологів, складно знайти більш цінний продукт для здорового раціону. Зерна майже на 100% складаються з грубих волокон. Частина з них є нерозчинними, тобто вони виводяться з організму в первісному вигляді. У процесі виведення вони «захоплюють» з собою багато непотрібного. Наприклад, жири, завдяки чому очищають організм від шкідливого холестерину. Або шлаки, які містять небезпечні кислоти і токсичні речовини, що стимулюють розвиток ракових захворювань.


Серед корисних властивостей вівсяної крупи можна виділити найбільш значущі:

  • овес знижує рівень холестерину і запобігає утворенню тромбів
  • покращує розумові процеси та пам'ять
  • має антистресовий ефект
  • підвищує тонус організму
  • покращує згортання крові
  • регулює обмін речовин, що дуже важливо для схуднення
  • сприятливо впливає на роботу нирок
  • перешкоджає розвитку остеопорозу
  • сприяє зміцненню організму
  • благотворно впливає на стан волосся, нігтів, шкіри за рахунок високого вмісту необхідних організму мікроелементів і вітамінів
  • знижує кислотність шлункового соку
  • очищає організм за рахунок високого вмісту харчових волокон, сприяє нормальному травленню, позбавляє від закрепів, колітів та нетравлення
  • нормалізує діяльність печінки і щитовидної залози
  • вівсяна каша володіє низьким глікемічним індексом. Продукт насичує організм цінними, довгими вуглеводами, що не осідають на стегнах і животі миттєво, як від з'їденого тортика. А витрачаються протягом декількох годин, зберігаючи почуття ситості і не вивільняючи зайвих калорій. Саме тому питання, скільки калорій у вівсяній каші, не актуальний.


Шкода вівсяної каші

Незважаючи на те, що вівсяні пластівці відносять до найкориснішим страв в раціоні, є і протипоказання їх вживання. Шкода вівсяної каші може проявитися в ранньому прикорму дитини, введеному до восьми місяців. Особливо небажано готувати такі кашки на молоці, так як організм малюка до цього періоду не здатний розщеплювати тваринний жир.

Важливо враховувати й інші ризики:

  • Непереносимість глютену. Вівсянка відноситься до глютенсодержащие продуктам. Цей білок створює ту саму «клейковину», яка цінна для людей з порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту. Однак при індивідуальній непереносимості (вона визначається генетично) глютен здатний викликати хронічне запалення в кишечнику, що порушує всмоктування речовин. Таке небезпечне стан називається целіакію. За підрахунками медиків, схильність до неї виявляє до третини всього населення планети.
  • Порушення всмоктуваності кальцію та інших мікроелементів. Ця проблема формується через обволакивающих властивостей продукту. Але при розумному його споживанні не є небезпечною. Незважаючи на користь каші, зловживати нею не можна. Досить включати її в раціон 3 рази в тиждень.
  • Висока калорійність. Вона властива всім сортам вівсянки і пластівців, але в кашку швидкого приготування і дрібних пластівцях «Екстра-3» стає небезпечною. Ці продукти забезпечують миттєвий викид калорій, які стимулюють формування жирової тканини. Від такої вівсянки не худнуть, а поправляються, тому не використовуйте її в раціоні.


Приготування вівсяних каш

Традиційний спосіб передбачає варіння крупи на несильному вогні з постійним помішуванням. Готувати можна як на молоці, так і на воді. Посилити корисні властивості каші можна за допомогою додавання в тарілку чайної ложки рослинної олії (оливкової, соняшникової або лляної).

Більш корисним способом приготування, є запарювання пластівців гарячою водою або замочування в холодній воді або молоці на кілька годин.

Для запарювання, береться необхідний обсяг пластівців і заливається окропом. Накриваємо кришкою і даємо настоятися не менше 30 хвилин, поки пластівці НЕ разбухнут і не стануть м'якими.

Для "холодного способу приготування", вівсяні пластівці заливаються на ніч молоком, кефіром або рідким йогуртом без наповнювачів. До ранку вони разбухнут і стануть м'якими, потрібно лише додати до них улюблені інгредієнти для посилення смаку. Такий спосіб дозволяє максимально зберегти корисні властивості вівса.




Рецепти приготування вівсяної каші

Вівсяна каша з молоком

Самий звичний нам варіант вівсяної каші, і, мабуть, самий улюблений. Вівсяна каша з молоком є ​​відмінним варіантом для дитячого харчування.

Складові :

  • 2 склянки молока
  • 4 ст. л. вівсяних пластівців
  • за смаком вершкове масло, цукор і сіль

Спосіб приготування :

  • молоко наливаємо в каструльку і на маленькому вогні нагріваємо до кипіння
  • додавши в молоко цукор і сіль, нагріваємо його до розчинення цукру
  • засипаємо в каструльку вівсяні пластівці, робимо вогонь мінімальним і варимо кашу близько 5-7 хвилин при періодичному помішуванні
  • знявши кашу з вогню, кладемо в неї вершкове масло і даємо настоятися під кришкою не менше 5 хвилин.

Каша, приготовлена ​​за цим рецептом, виходить не дуже густий. Якщо ви хочете приготувати більш густу кашу, вам слід взяти для неї більшу кількість пластівців.



Вівсяна каша з цільної вівсяної крупи

Найкорисніша вівсяна каша - це та, яка приготована з цілісного зерна. Саме в ній найбільше тих корисних елементів, за які ми цінуємо вівсянку. Витративши на її приготування трохи більше часу, ніж при використанні вівсяних пластівців, ми отримаємо виключно поживна і здорове блюдо.

Складові :

  • 1 стакан цільної вівсяної крупи
  • 0,4 л молока
  • 3 ст. л. цукру
  • за смаком сіль і масло вершкове

Спосіб приготування :

  • промивши крупу, заливаємо її водою приблизно на 5 годин
  • після знову промиваємо і, налив в каструльку 3 склянки холодної води, засипаємо туди вівсянку. Потім ставимо каструльку на слабкий вогонь і варимо близько 40 хвилин
  • після цього, додавши молоко з цукровим піском і дрібкою солі, варимо кашу до загустіння
  • потім, переклавши кашу в казанок або глиняний горщик, ставимо в розігріту духовку і готуємо ще близько 1 години
  • готову кашу розкладаємо по тарілках і, поклавши в кожну по шматочку масла, подаємо на стіл.

При бажанні можна доповнити блюдо варенням, сухофруктами, згущеним молоком і іншими продуктами на свій смак.



Хімічний склад вівсяних пластівців

Харчова цінність в 100 грамах вівсяних пластівців:

  • Вуглеводи (в основному крохмаль) - 66,27 г
  • Білки - 16,89 г
  • Жири - 6,9 г

Енергетична цінність в 100 грамах вівсяних пластівців: 389 ккал


Білки в вівсяних пластівцях

Білки:

  • Валін - 0,937 г
  • Гістидин - 0,405 г
  • Глютамин - 3,712 г
  • Ізолейцин - 0,694 г
  • Лейцин - 1,284 г
  • Лізин - 0,701 г
  • Метіонін - 0,312 г
  • Треонін - 0,575 г
  • Триптофан - 0,234 г
  • Фенілаланін - 0,895 г

Замінні амінокислоти:

  • Аланін - 0,881 г
  • Аргінін - 1,192 г
  • Аспарагин - 1,448 г
  • Гліцин - 0,841 г
  • Пролин - 0,934 г
  • Серін - 0,750 г

Умовно-незамінні амінокислоти:

  • Тирозин - 0,573 г
  • Цистин - 0,408 г

Жири в вівсяних пластівцях

  • Насичені жирні кислоти - 1,217 г
  • Мононенасичені жирні кислоти - 2,178 г
  • Поліненасичені жирні кислоти - 2,535 г

Мінерали в 100 грамах вівсяних пластівців:

  • Кальцій - 54 мг
  • Залізо - 4,72 мг
  • Магній - 177 мг
  • фосфор - 523 мг
  • Калій - 429 мг
  • Натрій - 2 мг
  • Цинк - 3,97 мг
  • Мідь - 0,626 мг
  • Марганець - 4,916 мг

Вітаміни в 100 грамах вівсяних пластівців:

  • Тіамін (Вітамін В1) - 0,763 мг
  • Рибофлавін (Вітамін В2) - 0,139 мг
  • Ніацин (Вітамін В3 або Вітамін РР) - 0,961 мг
  • Пантотенова кислота (Вітамін В5) - 1,349 мг
  • Піридоксин (Вітамін В6) - 0,119 мг
  • Фолацин (Вітамін В9 або фолієва кислота) - 56 мкг

Користь вівсяних пластівців для травної системи:

У 100 грамах вівсяних пластівців, міститься 10,6 грамів харчових волокон (клітковина), що дорівнює 30% від добової потреби для дорослої людини. Харчові волокна допомагають перетравлювати їжу і виводять шлаки.