Полезные материалы

Застосування БАДів в спорті: користь і шкода для організму

  1. БАДи: в чому полягає користь для спортсменів
  2. Що знаходиться всередині спортивних БАДів
  3. Чим небезпечні БАДи для спорту
  4. Наслідки прийому спортивних БАДів
  5. Думка лікарів про користь і шкоду спортивного харчування

Біологічно активні добавки - це комплекс речовин, що використовується для заповнення в організмі нестачу вітамінів і мікроелементів. Подібні препарати ще називають БАДами або біодобавками, а також використовують в спорті.

БАДи не є заміною вітамінів і не приймаються замість ліків. Роль БАДів полягає в нормалізації обміну речовин, покращення стану організму і функціонування всіх його систем. Однак, багато біодобавки розроблені не в безпечних умовах, недобросовісними виробниками, через що кошти можуть не тільки не принести користь, а завдати шкоди.

БАДи: в чому полягає користь для спортсменів

Мріючи отримати підняту фігуру і накачані м'язи, молоді люди заглядають в магазини спортивного харчування. Маркетологи знають свою справу, переконують клієнтів в безпеці даних коштів. Необхідно знати, що спортивні біодобавки не замінюють їжу, а доповнюють її. Немає сенсу приймати БАДи, якщо раціон спортсмена повноцінний і включає в себе всі необхідні для організму елементи.

Вживаючи спортивні БАДи, можна:

  • зробити рельєфність м'язів;
  • схуднути (тому спортивні добавки приймають жінки);
  • збільшити витривалість;
  • накачати м'язи;
  • відновити сили, витрачені на тренуванні в спортзалі.

Часто в спортивному харчуванні більшість продуктів складається з білкових компонентів. У людей, що активно займаються спортом, підвищена потреба в даному елементі. Користь коштів з білками полягає в заповненні нестачі необхідних для росту м'язової маси речовин.

БАДи для спортсменів випускаються як коктейлі, таблетки, порошки. Варто знати, що анаболіки (гормональні препарати) не належать до біодобавок, а виступають як допінг.

Біологічно активні добавки - це комплекс речовин, що використовується для заповнення в організмі нестачу вітамінів і мікроелементів

У магазинах спортивного харчування продавці запропонують добавки на будь-який смак

Види спортивних БАДів і користь для організму:

  1. Жироспалювачі - ліквідують марну жировий прошарок.
  2. Протеїнові коктейлі - додають білки в організм, необхідні для збільшення м'язової маси.
  3. Комплекси вітамінів і мінералів - підвищують імунітет, додають енергію.
  4. Амінокислоти - виконують таку ж роль, як протеїн.
  5. Енергетики - збільшують витривалість.
  6. Гейнери - сприяють швидкому зростанню м'язів, відновлюють сили.

Що знаходиться всередині спортивних БАДів

На жаль, контролювати достовірність, зазначеної на упаковці спортивної добавки інформацію, неможливо. ГОСТів на СпортПит не існує, тому доводиться вірити виробникам на слово або читати відгуки на біологічно активні добавки.

ГОСТів на СпортПит не існує, тому доводиться вірити виробникам на слово або читати відгуки на біологічно активні добавки

Якісні біодобавки - джерело корисних вітамінів і мікроелементів

У складі БАДів для спорту повинні знаходитися натуральні продукти тваринного або рослинного походження:

  • кофеїн з чаю або кави;
  • соєвий, яєчний і м'ясний протеїн та ін.

Якщо біодобавка високої якості і з написаним вище складом, то виходить, що вона не шкідливіше звичайної їжі. Протипоказаннями до вживання таких, дійсно натуральних БАДів, виступає лише наявність харчової алергії на що містяться в добавці компоненти, виражене нетравлення шлунка, індивідуальна непереносимість компонентів.

Чим небезпечні БАДи для спорту

Найчастіше спортивні добавки небезпечні компонентами, прихованими від очей споживача. Американські дослідники, які займаються перевіркою спортпіта, виявили, що в більшості БАДів є синтетичні елементи, які виробник вирішив не вказувати на упаковці. Чи потрібно говорити, що ці компоненти можуть завдати величезної шкоди організму.

Також, БАДи небезпечні для людей з тонкою психікою. Накочені чоловіки і підтягнуті дівчини на упаковках підкреслюють недосконалість власної фігури, і клієнт забуває про те, що якщо не відвідувати спортзал і не ходити на регулярні тренування, то про це можна і не мріяти.

Без використання БАДів, накачати м'язи реально, потрібно лише вибудувати правильний щоденний раціон харчування. Будь-які види БАДів здатні завдати шкоди, якщо не брати до уваги протипоказання:

  1. Заборонено вживати синтетичні добавки і анаболіки, стероїди (виробник часто приховує, що ці компоненти є в складі). Вони негативно впливають на потенцію, збільшують ризик розвитку раку. Завдяки ним, по мережі поширилися відгуки про високий шкоду спортивного харчування.
  2. Амінокислоти заборонено вживати людям з проблемами шлунково-кишкового тракту.
  3. Гейнери небезпечні для осіб з цукровим діабетом, захворюваннями ендокринної системи та порушенням метаболізму.
  4. Енергетики не можна приймати спортсменам з хворобами серця, гіпертонікам. Безконтрольне застосування енергетиків у здорових людей може викликати серцеві патології.
  5. Прийом протеїнів не принесе користь, а завдасть тільки шкоди людям з печінковою і нирковою недостатністю. Вживання протеїнових коктейлів створює підвищене навантаження на нирки і печінку.

Наслідки прийому спортивних БАДів

Навіть при відсутності протипоказань, БАДи можуть викликати:

  • печію;
  • алергію;
  • запор;
  • нудоту;
  • метеоризм;
  • діарею.

Це пов'язано з тим, що необхідні для росту м'язів речовини організм почав отримувати в чистому вигляді і прискореному режимі. Перед прийомом спортивних добавок з будь-якою метою, важливо проконсультуватися з лікарем. Побічні ефекти виникають також, якщо приймати добавки з порушенням інструкції по застосуванню.

Зменшити можливу шкоду від прийому БАДів можна, дотримуючись таких рекомендацій:

  • не поєднувати різні види біодобавок;
  • не брати підвищену дозу;
  • НЕ перевищувати тривалість курсу прийому (оптимально - 3 місяці);
  • не замінювати звичайний прийом їжі БАДами;
  • не вживати добову дозу за один раз.

Думка лікарів про користь і шкоду спортивного харчування

Зважаючи на відсутність адекватних клінічних досліджень щодо безпеки БАДів в спорті, думки лікарів різняться: одні твердять про натуральність складу, а інші відмовляють пацієнтів від вживання будь-яких додаткових добавок до раціону.

Згідно з результатами інтернет-опитування, думка лікарів про шкоду БАДів в спорті є таким:

  1. Кожен 2-ий дієтолог наполягав на забороні спортивних біодобавок для звичайних людей. Було підкреслено, що вони призначені лише для професійних спортсменів.
  2. Кожен 3-ий лікар запевняв, що при відсутності протипоказань, будь-який бажаючий може почати їх вживати.
  3. Все решта опитаних вирішили, що необхідно відмовитися від спортивного харчування і віддати перевагу натуральній їжі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.