Полезные материалы

снодійний фітнес

© Gettyimages / Fotobank.ru © Gettyimages / Fotobank

Заколисуючий ефект фітнесу виявили працівники Центру розладів сну при Northwestern University (Чикаго). Вони оцінили якість сну за допомогою стандартного опитувальника ( Піттсбурзького індексу якості сну, PSQI ). Далі респонденти з розладами сну (таких набралося 33 людини) стали займатися фітнесом по 40 хвилин перед сном чотири рази на тиждень. Через 16 тижнів поліпшення були в наявності: у всіх випробовуваних скоротився час засипання, зникла денна сонливість, сон став більш глибоким. Більш того, зникли ознаки депресії і дратівливості. Словом, життя налагодилося.

Зізнатися, дослідження чиказьких сомнологи мене не здивувало. Про користь вечірньої пробіжки я знаю з дитинства. Добре пам'ятаю своїх сусідів, які в теплу пору року щовечора грали у дворі в волейбол - до темряви, до посиніння. І ніхто з них після гри безсонням не страждав.

Тим часом вітчизняні фахівці впевнені, що займатися фітнесом на сон грядущий шкідливо у всіх відносинах. «Мозок не встигає розслабитися, - сказав кандидат медичних наук, доцент міської клінічної лікарні №33, сомнолог Михайло Полуектов. - Найважливіша фаза глибокого сну виходить зім'ятим, і людина не відновлюється повністю ».

«Активні заняття спортом ведуть до вироблення адреналіну і перенапруження нервової системи, - додав тренер мережі Zebra Fitness Андрій Пантелєєв, - а це заважає заснути. Під час виконання вправ температура тіла підвищується і може триматися протягом шести і більше годин, але ж саме зниження температури тіла - необхідна умова засипання ».

Хто ж правий? Власне, і ті і інші. Питання не в тому, займатися чи ні, а що конкретно займатися. Найбільш сприятливо на сон впливають ті вправи, при виконанні яких пульс не перевищує 75% максимально допустимої норми. Її можна приблизно обчислити по елементарної формулою: 220 мінус ваш вік. Тобто легка пробіжка перед вечерею, заняття йогою і пілатесом допустимі, а футбол, силові тренування і степ-аеробіка - немає.

«Йога, та не всяка, - попереджає інструктор з йоги Андрій Рижакін , ведучий програми "Хатха-йога" на каналі "ЖИВИ!". - Наприклад, якщо ввечері виконати комплекс Сурья Намаскар, півночі точно спати не будеш. Зазвичай як снодійне на людину діють статичні асани . З власного досвіду знаю: не можеш заснути, постій десять хвилин в позі "Собака мордою вниз" - в хвилину відключити. Також підходять пашчімоттанасана, тобто поза розтягування спини, і шавасана , Тобто поза трупа ».

В деякому сенсі секс - теж фітнес і сприяє швидкому засипанню. Ось тільки пульс може зашкалювати, але на якості подальшого сну це чомусь не відбивається.

Хто ж правий?