Полезные материалы

Вчені проти міфів: правда чи кави лікує похмілля і в чому користь напоїв-енергетиків

Наш експерт - кандидат медичних наук Еліна Петрова.

Е1.RU продовжує розвінчувати різні псевдонаукові міфи разом з єкатеринбурзький вченими. Сьогодні поговоримо про популярних помилках, пов'язаних з кавою і енергетиками.

Дізнаємося, чи правда кави у всіх підвищує тиск і чи може він позбавити від похмілля. З'ясуємо, що корисного в енергетичних напоях і чи може кави лікувати цироз печінки. Поговоримо про те, чи правда вживання солодкої кави веде до ожиріння і чим небезпечне пити каву натщесерце.

Шукати відповіді на свої питання ми вирушили в 33-у міську лікарню до кандидата медичних наук, члену російської гастроентерологічної асоціації та Російського товариства з вивчення печінки, завідуючої гастроентерологічних відділенням Еліні Петрової.

Міф перший: кава зневоднює організм

- Щоб правильно розібратися в цьому питанні, почнемо з того, що є різні напої - зернова кава і розчинний сублімований. У зерновому кави є кофеїн, що міститься в оболонці зерна, саме він тонізує організм і дає енергію. Але є й інші діючі речовини, які містяться в зерновому кави, це теобромін - він міститься в ядрі зерна, а також речовини-антиоксиданти - їх цілий набір. Коли ми говоримо про розчинну каву, то треба мати на увазі, що кофеїн в ньому міститься в мінімальній дозі, - пояснює Еліна Петрова.

За словами лікаря, тонізуючий ефект дає тільки зернова кава, подібні відчуття від розчинної - самообман. За словами лікаря, тонізуючий ефект дає тільки зернова кава, подібні відчуття від розчинної - самообман «Розчинна кава розширює судини і викликає розслабляючий ефект», - пояснює гастроентеролог.

Щоб отримати кофеїн в медичних цілях, з зерна знімають оболонку, обробляють спеціальним чином і створюють препарати, що підвищують тиск. А все інше йде в сублимированную інстанцію, яка називається розчинною кавою. Основний ефект кофеїну, яким пояснюється тонизирование, полягає в тому, що він практично в усьому організмі звужує судини, за рахунок цього тиск і тонус підвищуються, а в нирках судини не зачіпаються. Тому за рахунок загального підвищення тиску і тонусу кровообіг в нирках поліпшується, звідси - сечогінний ефект.

Але якщо ми говоримо про нормальний зерновому кави, то цей тонізуючий ефект буде короткостроковим - 25-30 хвилин, зневоднення не відбудеться. Але якщо людина п'є багато кави і тільки каву, то втрату рідини, звичайно, треба заповнювати.

Говорячи про каву розчинну, ми бачимо зовсім інший ефект - судини, навпаки, розширюються, і організм розслабляється. Справжнього кофеїну в таких напоях дуже мало - 5-10%. Відчуття, що розчинна кава тонізує, це як ефект плацебо - людина вірить, що він отримує цей ефект, і йому здається, що все так і є.

Міф другий: кава лікує похмілля

- Кава з алкоголем в мінімальних кількостях володіє деякими тонізуючий ефект, але це мікродози - 5-10 мілілітрів коньяку. А ось при вживанні значної кількості алкоголю, кави похмілля не зніме. Користі не буде точно: завдяки сечогінній ефекту кави рідина виділиться, токсини сконцентруються, і людина може відчути себе ще гірше.

Кава похмілля не лікує, навіть може його посилити за рахунок сечогінного ефекту.

На сьогоднішній день в медицині є цілком переконливі наукові дані, що зернова кава досить корисний. Наприклад, 3-4 чашки каву - не гуртки, а саме чашечки - мають позитивну дію на серцево-судинну систему, на шлунково-кишковий тракт, підшлункову залозу, на профілактику хвороби Альцгеймера. Але у людей, що палять, а також у тих, хто зловживає алкоголем і веде малоактивний спосіб життя, ці позитивні ефекти нівелюються.

Міф третій: вживання солодкої кави веде до ожиріння

- Ряд спостережень свідчить про те, що якщо це не 10 чашок, а 2-3, нехай навіть з великою кількістю цукру, то поганого нічого не буде. Кава плюс багато ложок цукру або сиропу дають енергію. Але якщо все це йде в режимі нон-стоп, щоб не дати себе заснути і виконати якусь справу, то буде перевантаження глюкози. Знову ж таки - якщо це разова ситуація, то організм це переживе. Але якщо це переходить в систему, то надлишок глюкози буде накопичуватися і відкладатися у вигляді жиру.

Взагалі все добавки до кави - цукор, молоко - «стирає» користь. Позитивний ефект буде тільки від чистого напою.

Позитивний ефект буде тільки від чистого напою

Міф четвертий: кава провокує цироз печінки

- Ні, не провокує. У зерновому кави є така речовина, як хлорогенова кислота, яка ще міститься тільки в деяких рослинах, наприклад, артишоку. Вона має сильні антиоксидантні властивості, які в свою чергу мають протизапальну і гепатотропное, відновлює печінку, дія. Це дозволяє пацієнтам із захворюваннями печінки вживати невелику кількість зернової кави. Але це не лікування. Лікування - це медикаменти, призначені лікарем.

Як зазначає Еліна Петрова, кава допомагає лікувати цироз печінки, але замінити таблетки не може. Як зазначає Еліна Петрова, кава допомагає лікувати цироз печінки, але замінити таблетки не може Солодкий кави з булочками - це шлях до ожиріння.

Міф п'ятий: кава викликає рак

- Доведено, що та ж хлорогенова кислота, яка міститься в зерновому кави, має протипухлинну ефектом, причому пухлин різної локалізації. Якщо говорити про шлунково-кишковий тракт, то кава профилактирует рак прямої і товстої кишки. Це все стосується людини, який веде здоровий спосіб життя, а випиває всього 2-3 чашки кави.

Міф шостий: кава, випита натщесерце, перешкоджає засвоєнню вітаміну В

- Це не правда. Але пити каву натщесерце шкідливо. Коли ми п'ємо каву натщесерце, ми стимулюємо вироблення ферментів шлунково-кишкового тракту, в тому числі жовчі. Ці ферменти повинні перетравлювати їжу. А якщо в шлунку порожньо, то ферменти будуть діяти на його слизову. Тому якщо пити каву натщесерце регулярно, то це може спровокувати захворювання шлунково-кишкового такту. Каву краще пити після сніданку.

Каву краще пити після сніданку

Найкорисніше чистий зернова кава, але додані до нього цукор і молоко «вбивають» користь. Найкорисніше чистий зернова кава, але додані до нього цукор і молоко «вбивають» користь За словами гастроентеролога, в енергетиках з вітамінами і без них немає ніякої різниці - користі немає ні від тих, ні від інших.

Міф сьомий: в енергетиках є вітаміни, тому такі напої не шкодять організму

- Вітаміни в тому вигляді, в якому вони є в енергетиках, не приносять абсолютно ніякої користі організму. Тому говорити про те, що вони покращують склад і несуть якусь користь організму, це неправильно. Вітаміни треба отримувати з натуральних продуктів або з комплексів вітамінів, розроблених фармацевтами. Енергетики спонукають організм до штучного активного, яке дає надмірне навантаження на серцево-судинну систему. Якщо часто так перевантажувати організм, то все це призведе в подальшому до захворювань.

Міф восьмий: кава завжди підвищує тиск

- Гіпертонічної хвороби від вживання кави навіть у великих кількостях не буде. Якщо здорова людина з нормальним тиском вживає каву, навіть багато, то тиск підскочить, але до хвороби не приведе. Але якщо людина вже страждає гіпертонією, то краще обмежити себе у вживанні кави - обмежитися 2-3 чашками кави. У людей з низьким тиском кави його підніме, але дасть нетривалий ефект.

Дізнатися про те, так мозок «гальмує» без солодкого, так чи корисні діабетичні продукти та інші міфи про тортах і цукерках, можна прочитати тут. Всі серії проекту «Вчені проти міфів» шукайте за посиланням.

Текст: Ірина Ахметшина
Фото: Маргарита Власкин / Е1.RU; Артем Устюжаніна / Е1.RU; Олександра МУДРАЦ / ТАСС
Інфографіка: Петро Гиндин / Е1.RU