Полезные материалы

Цукор при грудному вигодовуванні: чи можна їсти мамі, що годує, особливості вживання при лактації

  1. Склад цукру і його корисні властивості
  2. Шкода від зловживання цукром
  3. Нюанси вживання цукру в період лактації
  4. Чим можна замінити цукор на час годування грудьми
  5. Тростинний цукор
  6. фруктоза
  7. Стевія
  8. Фотогалерея: форми вживання стевії
  9. Відео: замінник цукру стевія - користь і шкода (програма Олени Малишевої «Жити здорово!»)
  10. Таблиця: шкідливий вплив на організм промислових цукрозамінників
  11. Відео: користь і шкода цукрозамінників

Лактація - енергоємний процес, який вимагає великих сил від жіночого організму. Крім того, турботи про малюка не обмежуються лише його харчуванням: додатковим навантаженням для мами є регулярні прогулянки, господарські клопоти. Щоб жити в такому непростому ритмі, жінці необхідно калорійне і збалансоване харчування. Стрес же і напруга неминуче викликають тягу до солодкого. Цукор здатний швидко підняти настрій мамі, що годує, будучи і джерелом швидкої енергії. Але чи можна «без оглядки» вживати даний продукт в період лактації, і якщо немає, то чи є у нього гідні варіанти заміни?

Склад цукру і його корисні властивості

Відомий всім білий рафінований цукор виробляють з коренеплодів буряка. В результаті обробки і очищення продукту він втрачає всі свої вітаміни, ферменти та інші корисні компоненти. Залишаються одні чисті вуглеводи (сахароза - головна складова цукру - включає в себе глюкозу, лактозу і фруктозу), які здатні забезпечити людський організм необхідною енергією. Так, одна чайна ложка цукру містить приблизно 16 ккал.

Так, одна чайна ложка цукру містить приблизно 16 ккал

Білий рафінований цукор отримують в процесі переробки коренеплодів цукрового буряка

Цей поживний продукт володіє багатьма корисними властивостями:

  1. Надає бадьорості, сприяє відновленню сил після фізичного і розумового напруження (що дуже актуально для мами, що годує, яка виснажена пологами і турботами про дитину).
  2. Покращує мозкову активність, оскільки живить клітини головного мозку.
  3. Підвищує рівень гормону серотоніну (відомого як «гормон щастя»), за рахунок чого поліпшується настрій і йде стрес.
  4. Усуває спазми і больові відчуття.
  5. Сприяє нормалізації сну.
  6. Захищає печінку і селезінку від шкідливого впливу токсинів.
  7. Запобігає артрити.
  8. Покращує кровообіг, робить судини еластичнішими.
  9. Сприяє засвоєнню вітамінів групи В, а також заліза і кальцію.

Детальніше про те, що з солодкого можна мамі, що годує читайте в статті - Солодощі при грудному вигодовуванні: можна, але обережно .

Детальніше про те, що з солодкого можна мамі, що годує читайте в статті -   Солодощі при грудному вигодовуванні: можна, але обережно

Цукор провокує в організмі вироблення серотоніну - гормону щастя

Глюкоза, лактоза і фруктоза (складові цукру) необхідні не тільки мамі, що годує, а й грудничку для його нормального розвитку. Так, лактоза ( «молочний цукор») підтримує нормальну роботу кишечника, є профілактикою дисбактеріозу, а галактоза (її похідна) грає свою роль у формуванні головного мозку.

Шкода від зловживання цукром

Всі корисні властивості цукру проявляються лише при його помірному вживанні. Надмірне ж поглинання даного продукту може призвести до багатьох неприємними наслідками, що особливо небезпечно для організму годуючої матері і немовляти. Серед можливих неприємностей:

  1. Збої в роботі ендокринної та імунної системи.
  2. Проблеми з зубами - цукор провокує розвиток карієсу (підвищується кислотність у роті - руйнується емаль).
  3. Підвищення маси тіла.
  4. Ризик розвитку цукрового діабету (особливо якщо до нього є спадкова схильність).
  5. Хоча вживання цукру підвищує рівень кальцію в крові, при цьому знижується рівень фосфору. А ці речовини повинні знаходитися в людському організмі в співвідношенні 2,5: 1 (Са і Р). Тому кальцій, який не може засвоїтися, виділяється з сечею або відкладається в тканинах.
  6. Надмірна кількість цукру довго перетравлюється і насилу засвоюється: це велике навантаження на незміцнілу травлення немовляти. Як результат можуть виникнути коліки і метеоризм.
  7. Алергічні реакції у немовлят: висип на шкірі, почервоніння, набряклість, свербіж.
  8. Малюк може звикнути до солодкуватий смак молока і не захоче потім приймати звичайну пріснувато їжу.
  9. Технологія обробки сировини при виробництві цукру не завжди виключає використання хімічних речовин, а це може зробити згубний вплив на організм дитини.

Вживання годує мамою солодощів - часта причина діатезу у дитини

Нюанси вживання цукру в період лактації

Звичайно ж, мама, яка годує не повинна позбавляти себе солодкого в цей непростий для неї період життя. У помірних кількостях вживання цукру не завдасть шкоди ні жінці, ні дитині.

У перші пару місяців життя немовляти цього продукту краще по можливості уникати. Після цього терміну можна починати потихеньку радувати себе солодощами. У перший раз мамі, що годує можна додати собі в чай ​​половину чайної ложечки цукру. Краще проводити дегустацію вранці, щоб потім протягом двох діб спостерігати за станом дитини. При появі у малюка алергії (діатез на щічках, свербіж та ін.) Або проблем з шлунком слід відмовитися від вживання цукру (спробувати ввести його в меню знову можна лише через місяць - організм дитини стане міцнішим).

Починати дегустацію годує мамі слід з додавання в чай ​​половини чайної ложечки цукру

Якщо ж все пройшло благополучно, то поступово можна збільшити денну порцію - жінка може випивати пару чашок чаю з однією ложкою цукру на добу або балувати себе безпечними кондитерськими виробами. Під час лактації підійдуть такі варіанти:

  • білий зефір;
  • пастила;
  • східні ласощі (наприклад, лукум, халва, козинаки з насіння);
  • вівсяне печиво;
  • темний шоколад;
  • сухофрукти (фініки і чорнослив, родзинки і курага);
  • фрукти (найбезпечніші це яблука, груші та банани);
  • варення і джем домашнього приготування;
  • домашні соки і компоти.

Кожен продукт з даного переліку також слід вводити в раціон з обережністю: починаючи з маленької порції і уважно відстежуючи стан дитини.

Важливо. Під абсолютну заборону потрапляють важкі для травлення солодкі борошняні продукти: торти і тістечка з кремом, білий і молочний шоколад, морозиво та ін., Покупні нектари, солодкі газовані напої.

Що стосується конкретної кількості щодня уживаного цукру (в тому числі в складі солодощів) при лактації, то це питання індивідуальне. Щоб визначити оптимальну дозу, мамі добре завести спеціальний щоденник спостережень. Там потрібно фіксувати, скільки цукру або певних кондитерських виробів було з'їдено в той чи інший день і як при цьому відчував себе малюк. Якщо в певний момент дитини почнуть турбувати, наприклад, газики або інші симптоми, то мамі необхідно зменшити дозу солодкого. У будь-якому випадку не варто з'їдати в добу понад 50 г цих продуктів (наприклад, вага одного зефіру приблизно 30 грам).

Чим можна замінити цукор на час годування грудьми

Білий рафінований цукор має ряд натуральних і хімічних замінників. І багатьох мам цікавить, чи можна їх вживати під час лактації.

Тростинний цукор

Чудова альтернатива продукту з буряка - тростинний цукор, одержуваний з рослини під назвою цукрова тростина, що зовні нагадує бамбук. На відміну від білого цукру, в ньому менше важких вуглеводів, тому він легше засвоюється, не навантажуючи травний тракт немовляти. Крім цього продукт містить вітаміни і корисні мінерали (зокрема, калій і кальцій, магній і залізо, фосфор) - це важлива перевага.

Однак тростинний цукор такий же висококалорійний, як його білий аналог, тому провокує набір зайвої ваги у годуючої жінки. При надмірному вживанні він викликає порушення метаболічних процесів.

Тростинний цукор містить вітаміни і мінерали, однак він також висококалорійний

фруктоза

У деяких овочах, а особливо у фруктах міститься природний цукор - фруктоза. Вона має ряд переваг в порівнянні з сахарозою (остання також може бути присутнім в даних продуктах, але в меншій мірі):

  1. Має низьку калорійність, тому не провокує появу зайвої ваги.
  2. Безпечна для зубів.
  3. Підвищує імунітет, викликає менше алергічних реакцій.
  4. Володіє більш солодким смаком, ніж сахароза, тому швидше викликає почуття насичення, призводить організм у тонус, при цьому не викликає коливання рівня цукру в крові (а це вкрай важливо при цукровому діабеті).
  5. Оскільки фруктоза довше затримує вологу, вона добре підходить для приготування солодких страв (в тому чисел варення, джему): вони будуть довше зберігати свою свіжість.

    Якщо ж на фруктозі випікаються пироги, то температура духовки повинна бути нижче, ніж при використанні звичайного цукру.

Деякі фрукти особливо багаті фруктозою - мамі, що годує варто звернути на них особливу увагу

Оптимальний варіант для годуючої мами - не купувати готову фруктозу в магазині, а отримувати її з фруктів, ягід і меду (якщо на нього немає алергії). Мед додатково забезпечить організм цінними амінокислотами, а фрукти і ягоди - цілим набором вітамінів.

Фруктозу краще отримувати з фруктів, ягід і меду, а не купувати в магазині

Однак фруктоза все ж має свої недоліки:

  1. Якщо в організм потрапляє більше 30 г речовини на добу, це може спричинити проблеми з серцево-судинною системою, порушенням нормального функціонування печінки, кислотно-лужного балансу.
  2. Зловживання подсластителем небезпечно при цукровому діабеті.
  3. Компоненти фруктози засвоюються дуже легко, за рахунок чого відчуття ситості швидко проходить, і жінка знову хоче їсти.

Стевія

Ще один аналог цукру рослинного походження - це стевія. Батьківщина цієї «солодкої трави» - Південна Америка. Для виробництва солодкого водного екстракту використовуються листя рослини. Хоча трава має більше 200 різновидів, в промисловості вирощують медову стевію: саме з неї роблять харчові добавки і продукцію для хворих на ожиріння та цукровий діабет.

Хоча трава має більше 200 різновидів, в промисловості вирощують медову стевію: саме з неї роблять харчові добавки і продукцію для хворих на ожиріння та цукровий діабет

З листя стевії виробляється замінник білого цукру

Підсолоджувач вживається в наступних формах:

  1. Розчинні таблетки. Зручні в дозуванні, упаковку можна взяти з собою, а таблетку в разі необхідності - розтовкти в порошок.
  2. Сироп. Виходить за рахунок уварювання водного екстракту, має більш високу консистенцію, тому в їжу додається краплями.
  3. Порошок (стевіозид). Має максимальну концентрацію, додається в їжу і напої на кінчику ножа.
  4. Фіточаї. Фільт-пакетики заварюються окропом для отримання корисного солодкого напою.

Фотогалерея: форми вживання стевії

Хоча продукція з стевії дорожче звичайного цукру, вона має низку переваг:

  1. Чи не піднімає рівень цукру в крові.
  2. Благотворно впливає на травлення, не викликає печію.
  3. Знижує артеріальний тиск.
  4. Зміцнює серцевий м'яз.
  5. Знижує в організмі концентрацію сечової кислоти: це не дає розвиватися артриту і нирковим захворюванням.
  6. Чи не провокує набір зайвої ваги.

Однак вживати даний продукт годує мамі слід з обережністю по ряду причин:

  1. Рослина може викликати алергію.
  2. Трава протипоказана при гіпотонії.
  3. При вживанні в якості солодкого виключно стевії може виникнути гіпоглікемія - зниження рівня глюкози в крові до критичної позначки.
  4. Індивідуальна непереносимість рослини може проявитися у вигляді нудоти і запаморочення, болі і оніміння в м'язах.

Перед включенням стевії в раціон матері-годувальниці мамі слід проконсультуватися з лікарем, особливо при наявності хронічних захворювань.

Відео: замінник цукру стевія - користь і шкода (програма Олени Малишевої «Жити здорово!»)

промислові цукрозамінники

Існують сучасні замінники цукру, які виробляють промисловим способом - в основному, з хімічних речовин. І ці продукти здатні завдати організму мами і немовляти великої шкоди, негативно впливаючи на травлення дитини, викликаючи алергічні реакції і сильне отруєння.

І ці продукти здатні завдати організму мами і немовляти великої шкоди, негативно впливаючи на травлення дитини, викликаючи алергічні реакції і сильне отруєння

Аспартам і інші промислові замінники цукру категорично заборонені мамі, що годує

Таблиця: шкідливий вплив на організм промислових цукрозамінників

Незважаючи на всі недоліки промислових цукрозамінників, вони мають і деякі плюси:

  1. Допомагають скинути вагу і утримувати його на потрібному рівні (за винятком сорбіту).
  2. Чи не підвищують рівень цукру в крові, що важливо при цукровому діабеті.
  3. Оскільки багато з них набагато солодший за цукор, то використовуються в маленьких дозах.
  4. Деякі речовини мають консервуючі властивості: продовжують термін придатності продуктів.
  5. Деякі запобігають розвитку карієсу (наприклад, ксиліт).
  6. Якщо людина страждає запорами, то ксиліт і сорбіт допоможуть впоратися з цією проблемою (головне - не перевищувати добову дозу в 50 грам).

Відео: користь і шкода цукрозамінників

Звичайно, зловживання цукром шкідливо для годуючої жінки, (так само як і для всіх інших людей). Однак в обмежених кількостях він принесе користь жіночому організму. Це чудовий спосіб подолання стресу, боротьби з втомою, підвищення загального тонусу організму. Звичний білий рафінований продукт варто поєднувати в своєму раціоні з його природними замінниками (тростинний цукор, стевія, фруктоза). А ось від хімічних аналогів в період лактації потрібно категорично відмовитися.

Але чи можна «без оглядки» вживати даний продукт в період лактації, і якщо немає, то чи є у нього гідні варіанти заміни?