Полезные материалы

Головний дієтолог Москви: "Кожен третій росіянин страждає ожирінням"

Фото: прес-служба Федерального дослідного центру харчування, біотехнології та безпеки їжі

Кожен третій росіянин має проблеми із зайвою вагою. За останні 20 років ожиріння серед жінок зросла з 20 відсотків до 31 відсотка, а серед чоловіків - з 9 відсотків до 37 відсотків. Причому в три рази частіше з проблемами ваги стали звертатися до лікарів-дієтологів підлітки. Про те, як правильно харчуватися, ніж корисно грудне вигодовування, а чим небезпечне сироїдіння, вегетаріанство і фаст-фуд в інтерв'ю m24.ru розповіла головний дієтолог Москви, завідуюча відділом лікувального та профілактичного харчування Федерального дослідного центру харчування, біотехнології та безпеки їжі Антоніна Стародубова.

- Антоніна Володимирівна, підраховується чи середня вага росіянина і який він?

- Середня вага росіянина - приблизно такий же параметр, як середня температура по лікарні. Статистика необхідна для прийняття державних рішень, але на підставі даних про середній вазі росіянина це зробити досить складно, тому для розрахунку використовуються інші параметри. Наприклад, захворюваність і смертність від серцево-судинних захворювань і цукрового діабету в залежності від статі і віку, поширеність ожиріння як фактора ризику перерахованих вище захворювань, аналіз структури споживання основних продуктів харчування населенням Російської Федерації і так далі.

- Якщо говорити про Москву, то в столиці живуть більш-менш повні люди в порівнянні з іншими регіонами?

- Думаю, що якби ми виміряли середню вагу росіянина і середня вага москвича, вони не сильно б відрізнялися. Але у жителів столиці дійсно є ряд особливостей. Міські жителі зазвичай важать більше, ніж сільські. Особливо добре це видно по дітях. У сільській місцевості діти більше рухаються і частіше їдять їжу, приготовлену вдома, у них немає фаст-фуду. Сім'ї в сільській місцевості частіше дотримуються традиційного типу харчування. Все це важливо для профілактики ожиріння і надмірної маси тіла.

Фото: m24.ru/Юлия Іванко

- Скільки росіян страждає ожирінням?

- В даний час практично кожен третій громадянин Росії страждає ожирінням. Причому традиційно вважалося, що в Росії проблема ожиріння "має жіноче обличчя". Ще 10-20 років тому ми говорили про те, що відсоток жінок з ожирінням у нас відповідає середнім європейським показникам, а відсоток чоловіків - значно нижче, ніж в Європі. Але останні тренди виявили несприятливі тенденції насамперед серед чоловіків.


- Значить, чоловіки погладшали. З чим це пов'язано?

- Чоловіки багато працюють і мало уваги приділяють здоров'ю: не дослухаються до рекомендацій лікарів і не прагнуть змінити спосіб життя і харчові звички. Як і раніше серед фаворитів - ковбаса і сосиски, продукти з високим вмістом насичених жирів, солі і цукру. Жінки більше цікавляться питаннями збереження краси і здоров'я, і ​​готові більше часу і уваги приділяти здоровому харчуванню.

- З якого віку починаються проблеми з вагою?

- Про проблеми з вагою необхідно говорити вже на етапах планування вагітності, виношування дитини і раннього періоду життя. Підготовка до пологів, дотримання здорового способу життя, достатня рухова активність, повноцінне харчування матері, забезпеченість вітамінами і мікронутрієнтів, оптимальні умови для росту і розвитку і, що особливо важливо, грудне вигодовування малюка - основа профілактики цілого ряду захворювань дорослих.

Але найбільші проблеми пов'язані з підлітковим віком. У більш ранньому віці діти частіше харчуються вдома, харчування більш традиційно, батьки частіше контролюють харчування дітей і частіше намагаються обмежувати їх від фаст-фуду. У підлітків велике навантаження в школі, мало часу для прогулянок, руху і занять спортом, плюс батьки втрачають над ними контроль, більший вплив набувають однолітки і мас-медіа, в тому числі агресивна реклама хворих харчових продуктів.

- Наскільки за останнє десятиліття збільшився відсоток підлітків з ожирінням?


- Раз ми говоримо про ожиріння, давайте позначимо межі цього поняття. Що ви як лікар розумієте під цим словом?

- Є чіткі критерії - значення індексу маси тіла. Його розрахувати просто: маса тіла, виражена в кілограмах, ділиться на зростання в метрах, зведений у квадрат. Припустимо, якщо у людини маса тіла 70 кілограмів і зростання 170 сантиметрів, ми повинні розділити 70 на 1,7 в квадраті, нас вийдуть значення індексу маси тіла - 24. Якщо індекс менше 18,5 - дефіцит маси тіла, від 18,5 до 25 - нормальна маса тіла, більше або дорівнює 25 і менше 30 - надлишкова, більше або дорівнює 30 - ожиріння. Для дітей більш складні розрахунки, тому для діагностики ожиріння у дитини краще звернутися до педіатра.

- Якщо людина хоче дізнатися, чи є у нього ожиріння або проблеми з харчуванням, куди він повинен звернутися?

- На першому етапі слід звернутися до терапевта, педіатра або сімейного лікаря. З цих питань також можна отримати консультацію в центрах здоров'я.

- У 2015 році Росія зайняла четверте місце в рейтингу "найбільш товстих" країн світу. У топ-5 також потрапили США, Китай, Індія і Бразилія. Як ви можете прокоментувати ці дані?

- Загальносвітові тренди по зростанню числа людей, що мають надлишкову масу тіла або ожиріння, охоплюють більшість країн світу, як розвинених, так і країнах, що розвиваються. Цей тренд стосується і Росії. Ще кілька років тому провідною проблемою, пов'язаною з харчуванням, в глобальному масштабі було недоїдання. ВООЗ заявляє, що "більша частина населення світу проживає в країнах, де надмірна вага і ожиріння призводять до смерті більше число людей, ніж знижена маса тіла".


- В одних і тих же країнах є одночасно проблеми і з недоїданням, і з ожирінням?

- Так, ожиріння - це теж проблема харчування, як і недоїдання. Ожиріння зазвичай пов'язане з бідністю населення та низьким рівнем освіти. У розвинених країнах освічені люди, як правило, харчуються правильніше. Забезпечені люди можуть собі дозволити різноманітне і якісне харчування. Тому в західних країнах є чіткий взаємозв'язок між соціальним статусом і наявністю ожиріння.

Там ожиріння - маркер соціального неблагополуччя. У нашій країні це не завжди так, проблеми надлишкової маси тіла зустрічається у всіх верств населення. Але, я сподіваюся, в Росії все буде змінюватися на краще: вже зараз правильно харчуватися стає модно і популярно.

- Чи є в Росії державна політика по дієтології?

- Питання якісного та безпечного харчування отримав увагу на найвищому рівні. Володимир Путін дав доручення уряду виробити стратегію підвищення якості харчової продукції. Головні елементи стратегії: безпека харчових продуктів, забезпечення доступності для населення якісного і здорового харчування і профілактика неінфекційних захворювань, серед яких і ожиріння.

Люди повинні розуміти: причиною більшості неінфекційних захворювань є неправильне харчування. Воно може служити причиною виникнення цукрового діабету, серцево-судинних, деяких онкологічних захворювань, остеопорозу і багатьох інших.


- Напрошується питання, що означає правильне харчування?

- Я розповім вам про базові принципи дієтології і правильного харчування. Перше - різноманітність. Якщо людина харчується різноманітно, його раціон буде збалансований і він отримає все необхідне. Друге - помірність. Люди повинні контролювати не тільки, що вони їдять, а й скільки вони їдять. Третє - пропорційність. У раціоні має бути певне співвідношення білків, жирів і вуглеводів. Норма повинна відповідати фізіологічним потребам.

Фото: ТАСС / YAY

Четверте - персоналізація. У харчуванні треба враховувати індивідуальні особливості: стать, вік, фізичне навантаження і смакові переваги. Складно змусити людей їсти рибу, якщо він її не любить. Але сучасні освітні технології дозволяють розширити харчовий раціон, і почати їсти те, що раніше не подобалося.

Нарешті, не потрібно забувати і про фізичну активність, так як вона нерозривно пов'язана з харчуванням. Поступила в організм енергія повинна бути витрачена, а не накопичуватися у вигляді жирів. Людина обов'язково повинен рухатися, і рух повинен приносити задоволення.

- А що має бути в раціоні?


В овочах є необхідні мікроелементи, вітаміни, клітковина, складні вуглеводи. Також потрібні складні вуглеводи. Вони є в кашах, хлібі з муки грубого помелу, макаронні вироби з твердих сортів пшениці. Ці продукти повинні складати основу раціону. Крім того, рекомендується включати в раціон бобові.

Фото: m24.ru/Игорь Іванко

Наступна група продуктів - м'ясні вироби. Тут є обмеження. ВООЗ пропонує обмежувати споживання продуктів з червоного м'яса і переробленого м'яса: сосиски, ковбасні вироби. Але зовсім відмовлятися від вживання м'яса не можна - білок повинен надходити в організм людини щодня, це може бути м'ясо птиці, риба, яйця. Ми також рекомендуємо горіхи, є дані, що вони позитивно впливають на запобігання серцево-судинних захворювань, але оскільки вони калорійні, повинна бути помірність - кілька горішків різних видів в день.

Молочні продукти теж треба вживати щодня, перевагу слід віддавати нежирним сортам. Звичайно, слід вибирати продукти хорошої якості, обов'язково звертати увагу на термін придатності. Важливо щодня дотримуватися режиму харчування - приймати їжу в один і той же час. Харчуватися треба регулярно, дрібно, невеликими порціями, чотири-п'ять разів на день.

- Але є думка, що молоко дорослим шкідливо.

- Існують індивідуальні та географічні харчові особливості. Росіянам рекомендується щодня вживати молочні продукти, якщо не незбиране молоко, то можливо кисломолочні продукти, оскільки в них високий вміст кальцію, який необхідний, в тому числі для профілактики остеопорозу.

- Ви говорили, що є освітні програми, які привчають до правильного харчування. Розкажіть про них.

- У Москві є центри здоров'я, в яких працюють дієтологи або лікарі інших спеціальностей, які пройшли навчання основам здорового харчування. Можна записатися в такий центр і пройти базове обстеження, отримати дієтологічних консультацію. Така консультація буде корисна для всіх. Крім того, якщо у людини вже є якісь хронічні захворювання, то дієта для нього є невід'ємною частиною лікування. Кожен лікар-фахівець може пояснити, як правильно харчуватися при наявності захворювань відповідного профілю. На базі стаціонарів і поліклінік створюються різні школи для здоровий людей і пацієнтів: Школа здорового способу життя, Школа для пацієнтів з цукровим діабетом та інші. Практично у всіх медустановах є можливість отримати інформацію про здоровий спосіб життя і харчування.

- Людей з надмірною вагою в суспільстві прийнято вважати ледачими, ігнорують спорт і схильними заїдати стрес. Як ви ставитеся до цього стереотипу?

- Будь-який стереотип - це дуже вузький погляд на проблему. Часто люди з надмірною масою тіла багато працюють і мало уваги приділяють здоров'ю. Якщо людина має надлишкову масу тіла, але хоче її знизити, цікавиться цією проблемою, стежить за харчуванням, працює над собою, ми повинні його всіляко підтримувати і допомогти йому вирішувати проблеми із зайвою вагою.

- Якщо ми говоримо про дієти, які лікарі рекомендують, справедливо було б сказати, що практично всі пацієнти в стаціонарах медичних закладів скаржаться, що це несмачно.

- Я не погоджуся. Ми регулярно виходимо на перевірки до медичних установ: є пацієнти, яким їжа подобається, зустрічаються і такі, кому вона не подобається. Якщо говорити про смакові переваги, то лікувальне харчування, як правило, це харчування з низьким вмістом солі і цукру. Часто пацієнти не готові їсти таку їжу. Якщо людина звикла є дуже солону або дуже солодку їжу, то він очікує отримати таку їжу і в стаціонарі. Звичайно, в лікарнях таку їжу не готують.

- Сіль же виключати не можна, тому що вона важлива для мозку.

- Сіль і так міститься в продуктах, які ми їмо: у хлібі, сирі, продуктах з тривалим терміном зберігання. Ми рекомендуємо не солити їжу додатково. У процесі приготування краще її не додавати, хоча сільничка може стояти на столі.

- Як з'являються харчові звички?

- Усі харчові звички закладаються в дитинстві. Коли батьки годують малюка, мама чи бабуся пробують їжу, кажуть: "Це не солоно або не солодко!", І по своєму смаку додають цукор і сіль, дають дитині солодкі газовані напої, багато солодощів та десертів або продуктів з високим вмістом солі. Так у дитини може сформуватися харчова звичка до солодкого або солоного.

Фото: ТАСС / YAY

Говорячи про проблему надлишкової маси тіла, важливо ще раз сказати про грудне вигодовування. Як мінімум перші шість місяців дитина обов'язково повинна отримувати грудне молоко, щоб розвиватися здоровим і міцним. У грудному молоці все збалансовано природою, і дитина отримає стільки білків, жирів і вуглеводів, вітамінів і мікроелементів скільки потрібно. Зараз вважається, що грудне вигодовування - основа профілактики багатьох захворювань дорослої людини, в тому числі ожиріння.

- В інтернеті багато реклами диво-дієт, що пропонують скасувати один продукт і скинути вагу на 30 кілограм за тиждень. Наскільки небезпечні для здоров'я подібні рекомендації?

- Якщо дієта не призначена лікарем, і людина сама її собі вибирає, орієнтуючись на привабливі картинки в тому ж інтернеті, то ставлення до цього у фахівців негативний.


При надлишковій масі тіла або ожиріння організму не потрібна дієта, як тимчасове втручання, йому потрібно постійне регулярне правильне харчування. Не можна два місяці харчуватися з обмеженнями, а потім повертатися в звичайний режим з переїданням. Ні, правильне і здорове харчування - це на все життя.

- Як ви ставитеся до вегетаріанства?


Але якщо людина вирішила відмовитися від м'яса, він повинен розуміти, що організму все одно потрібен білок, який є для нього основним будівельним матеріалом. Вегетаріанцеві просто потрібно намагатися отримувати білок з рослинної їжі, наприклад, сочевиці, гороху, бобів і соєвих продуктів.

Посилання по темі

- А є ще сироїдіння.

- На жаль, ми - лікарі часто стикаємося з неприємними наслідками сироїдіння для здоров'я. Якщо людина зважився спробувати перейти на сироїдіння, то йому необхідно спочатку отримати консультації лікарів, які підтвердять, що його організм впорається з таким харчуванням. Для організму така дієта - щось екстремальне, порівнянне з польотом в космос.

- Як їжа впливає на емоційний стан?

- Їжа - одна з умов нашого існування, вона ж - базова потреба організму. Звичайно, сніданок, обід або вечерю в колі родини або друзів - потужне джерело задоволення і позитивного заряду на весь день.

Розмовляли Анастасія Мальцева і Світлана Казанцева

сюжет: Як працює влада

Антоніна Володимирівна, підраховується чи середня вага росіянина і який він?
Якщо говорити про Москву, то в столиці живуть більш-менш повні люди в порівнянні з іншими регіонами?
З чим це пов'язано?
З якого віку починаються проблеми з вагою?
Наскільки за останнє десятиліття збільшився відсоток підлітків з ожирінням?
Що ви як лікар розумієте під цим словом?
Якщо людина хоче дізнатися, чи є у нього ожиріння або проблеми з харчуванням, куди він повинен звернутися?
Як ви можете прокоментувати ці дані?
В одних і тих же країнах є одночасно проблеми і з недоїданням, і з ожирінням?
Чи є в Росії державна політика по дієтології?