Полезные материалы

Кокосове масло в раціоні годуючої мами

Замість того, щоб вважати кількість уживаних жирів,
краще думати про те, які це типи жир ів


Плоди кокосової пальми входять в раціон мільйонів людей, які проживають в тропічному кліматі, а кокосове масло використовувалося століттями в їх традиційній кухні. У цих регіонах кокосова пальма носить назву «дерево життя»: в її плодах містяться особливі жирні кислоти, які володіють багатьма корисними якостями. Тому народності, що використовують кокосове масло в раціоні, рідко мають проблеми із зайвою вагою або хвороби серцево-судинної системи.

Наше тіло потребує певного балансі «хороших» жирів, проте в останні десятиліття ми все частіше замінюємо їх очищеними жирами або транс-жирами. Період вагітності, годування грудьми і перші роки життя малюка особливо важливі для гармонійного розвитку і майбутнього здоров'я. Дуже багато залежить від здоров'я і самопочуття жінки, її раціону харчування, а також сімейних звичок харчування.

Цю статтю я хочу присвятити ароматного кокосовому маслу.

Чим же корисно кокосове масло? Що є спільного у кокосового масла і грудного молока? Як впливає кокосове масло на здоров'я годуючої матері і дитини?
Чим же корисно кокосове масло

Для початку відповім на цілком резонне питання: чому консультант з грудного вигодовування раптом починає писати про користь кокосового масла? Це не данина моді про правильне харчування. Моя мета - допомогти мамі розширити свій раціон харчування, включити в нього дійсно корисні і смачні продукти, які зроблять внесок як в її здоров'я, так і її малюка.

Додавання кокосового масла в раціон може стати частиною корисної і різноманітної дієти для вагітної або годуючої мами. Насичені жири допомагають створити жирові запаси протягом вагітності, які використовуються в тому числі і під час грудного вигодовування і є життєво необхідними для достатнього вироблення енергії і функціонування всього організму в цілому. Під час вагітності та лактації речовини і калорії в першу чергу віддаються малюкові, даючи йому максимум можливого для зростання і розвитку. А мамі поживні речовини дістаються за залишковим принципом. Тому якщо раціон матері убогий, то і малюк буде відчувати дефіцит необхідних речовин. Ось чому здорове і різноманітне харчування так важливо на всьому етапі грудного вигодовування.

Кокосове масло - один з найбагатших джерел насичених жирів (майже 90% насичених жирів). Також містить деяку кількість ненасичених жирних кислот, вітамінів і мінералів. Цікаво, що до складу багатьох адаптованих сумішей входить саме кокосове масло. А все тому, що воно легко засвоюється дитячим організмом і багато лауриновой кислотою.

Насичені жирні кислоти кокосового масла (в основному це лауриновая кислота): среднецепочечние тригліцериди, які переносяться з кров'ю і метаболізуються набагато швидше, ніж жирні кислоти з інших масел. Ці тригліцериди не відкладаються в підшкірний жир і переносяться безпосередньо до клітин для подальшого спалювання. Вони надходять практично відразу в кишковий тракт, не наражаючись впливу ферменту ліпази, при цьому знижується навантаження на печінку і підшлункову залозу, що важливо в період лікування різних захворювань. Це ідеальний жир в періоду корекції ваги, активних занять спортом, годування грудьми і в період холодів. Рекомендована норма вживання - 30 мл на добу [1]. Чому саме такий обсяг? Згідно з дослідженнями, саме в такій кількості кокосового масла міститься той же кількість лауриновой кислоти, що і в грудному молоці (близько 20 г лауриновой кислоти). Це ідеальна від природи концентрація лауриновой кислоти захищає малюка від інфекцій і багатьох захворювань. До 60% складу среднецепочечних жирних кислот в кокосовій олії схожі зі складом цих жирних кислот в грудному молоці [2].

Склад насичених кислот:

-лауріновая кислота (становить до 50% від загальної кількості жирів) необхідна для боротьби з вірусами і бактеріями. Лауринова кислота в такій же кількості міститься тільки в грудному молоці. Коров'яче і козяче молоко містять близько 3% лауриновой кислоти.

-капріновая кислота в нашому тілі перетворюється в монокапрін (антимікробний агент)

-капріловая кислота має антимікробні властивості.

Поліфеноли, які надають олії властивий йому запах і смак, також є сильними антиоксидантами. Найбільша антиоксидантна активність виявлена у кокосового масла, отриманого методом холодного пресована (на банку має бути написано unrefined virgin coconut oil). У процесі виробництва не повинно відбуватися нагрівання і рафінування. Це дозволяє зберегти всі корисні властивості і активні компоненти. Також в кокосовій олії містяться вітамін Е і К, залізо, цинк і ненасичені жирні кислоти: лінолева і олеїнова кислота.

Тепер давайте поговоримо про те, чим же так корисно кокосове масло і як його можна використовувати.

У багатьох культурах світу кокосове масло використовується для приготування їжі, заправки салатів, випічки (кекси, печиво, торти), гасіння і прийому всередину в лікувальних цілях. Кокосове масло не руйнується при високих температурах, безпечно для смаження. Воно володіє м'якою консистенцією, не втрачає своїх властивостей при багаторазовому нагріванні (можна використовувати для фритюру). Ідеально для додавання в каші, смузі і фруктові салати. До речі, випічка з кокосовим маслом довше зберігає свіжість. При температурі нижче 24-25 градусів масло стає густим. Чи не прогоркает при тривалому зберіганні, тому не вимагає зберігання в холодильнику.

Кокосове масло відмінно підходить для збагачення раціону корисними жирами, а також для лікування деяких захворювань.

Наведу тільки частину наукових досліджень, що стосуються використання кокосового масла.

Кокосове масло входить в основу кето-дієти, яка добре зарекомендувала себе при лікуванні епілепсії. Лікування засноване як раз на використанні енергії за рахунок спалювання жирів [3].

У деяких випадках воно також ефективно для схуднення. В одному 4-х тижневому дослідженні при прийомі 30 мл кокосового масла на добу відбувалося істотне зменшення підшкірного жиру [4].

Кокосове масло впливає на ліпідний профіль (склад жирів), збільшує вироблення системних ензимів і зменшує запальні реакції в тканинах [5].

Також масло використовується для нанесення на шкіру (загоєння ран, тріщин, при екземі, псоріазі). Можна використовувати як засіб для лікування тріщин і садна сосків у годуючих жінок (в тому числі і при грибкової інфекції). При випробуваннях на мишах було виявлено, що це дія обумовлена ​​збільшенням кількості колагену в місцях нанесення і антиоксидантними властивостями кокосового масла [6]. Масло може стати в нагоді для лікування запальних захворювань порожнини рота, наприклад, гінгівіту або стоматиту [7].

Кокосове масло має противірусну дію і ефективно проти великого ряду вірусів, що має жирову оболонку (герпес, цитомегаловірус, вірус Епштейн-Багрій, гепатит С та ін). Среднецепочечние тригліцериди руйнують мембрани вірусів.

Иммунностимулирующее дія обумовлена ​​наявністю в складі цинку, який стимулює вироблення Tc і Th-клітин, IL-2, знижує рівень антитіл IGG до кандидозної інфекції. Швидше за все ця інформація буде цікава мамам діток, схильних до алергічних реакцій [8]. Кокосове масло здатне боротися з грибковою інфекцією як зсередини, так і зовні (при нанесенні на шкіру).

Саме завдяки всім корисним властивостям кокосового масла мама, яка годує може отримати додаткову вигоду для свого здоров'я і здоров'я малюка. Відповідно до одного з дослідженням вживання кокосового масла всього лише раз в день істотно впливає на склад жирних кислот в грудному молоці протягом доби з максимальним рівнем в плазмі крові через 14 годин після прийому [9]. Це дослідження доводить, що їжа, яку вживає вагітна або годує мама, має великий вплив на здоров'я малюка.


Кокосове масло - відмінне масажне масло, ефективно зволожує шкіру всіх типів. На відміну від мінерального масла, яке входить до складу більшості косметичних засобів, не створює плівку на шкірі і не має побічних ефектів. Запобігає появі зморшок. Дуже часто міститься в складі засобів для тіла, таких як мило, лосьйон, крем, гель для душу. Можна наносити на будь-які частини тіла, в тому числі для профілактики виникнення розтяжок під час вагітності і на шкіру грудей під час годування.

Автор статті

Борина Ксенія - до онсультант по грудному вигодовуванню (м.Москва)


джерела:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3226242
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3457741/#B62
3. http://pediatrics.aappublications.org/content/119/3/535
4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3226242
5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21736782
6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20523108
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25838632
8. http://jurnal.permi.or.id/index.php/mionline/article/viewFile/46/40
9. http://ajcn.nutrition.org/content/67/2/301.abstract
10. Winarsi H, Hernayanti, Purwanto A. Virgin coconut oil (VCO) enriched with Zn as immunostimulator for vaginal Candidiasis patient. Hayati J Biosc 2008; 15 (4): 135-139.
11. Cindy A Francois, Sonja L Connor, Rosemary C Wander, and William E Connor, Acute effects of dietary fatty acids on the fatty acids of human milk1-3, American Journal of Clinical Nutrition, 1998, PDF

12. http://products.mercola.com/coconut-oil
13. Freeman JM, Kossoff EH, Hartman AL. The ketogenic diet: one decade later. Pediatrics. 2007 Mar; 119 (3): 535-43.

Чим же корисно кокосове масло?
Що є спільного у кокосового масла і грудного молока?
Як впливає кокосове масло на здоров'я годуючої матері і дитини?
Для початку відповім на цілком резонне питання: чому консультант з грудного вигодовування раптом починає писати про користь кокосового масла?
Чому саме такий обсяг?