Полезные материалы

Режим дня дитини в рік

  1. Особливості розпорядку дня
  2. своєрідність раціону
  3. формуємо меню
  4. гімнастика
  5. Розвиваючі ігри

Вашій дитині виповнився рік. Позаду клопоти навколо новонародженого карапуза. І поки батьки з гордістю говорять: Уже рік! Пройде зовсім небагато часу, і в родині будуть говорити: Тоді йому був лише рік! »І хоча у малюка попереду багато десятків щасливих років життя, цей перший рік залишиться неповторним і особливим. Всього за 12 місяців дитина пройшла шлях від абсолютно безпорадного новонародженого до однорічного людини, який не просто стоїть на своїх ніжках, а вже тупає по цьому світу. Щомісяця життя немовляти вносив воістину революційні нововведення в розпорядок дня, в фізичне, емоційне і інтелектуальне розвиток.

Особливості розпорядку дня

Режим дня однорічної дитини поступово формується протягом усіх попередніх місяців життя. Поступово скорочується час сну, який у новонародженого займає 19-20 годин на добу. Сон семимісячного немовляти становить в середньому до 16 годин на добу, а у восьмимісячну дитину - 14-15 годин. «Автоматичне» засинання новонародженого змінюється поступовим переходом до сну. В 1 рік більшість дітей переходять на режим дня з одним денним сном. Зазвичай зміцнілий дитячий організм сигналить батькам про готовність відмовитися від ранкового сну: дитину стає важко вкласти спати до обіду і після обіду, ввечері малюк в належний час теж ще зовсім не готовий спати. Батькам варто «піти на поводу» у однорічного організму і поміняти режим дня, залишивши тільки один сон 2,5 - 3 години після обіду.

Таким чином, вибудовується наступний розпорядок дня дитини в один рік:

  1. 8.00 - підйом, гігієнічні процедури;
  2. 8.30 - сніданок;
  3. 9.00 - 11.30 - ігри, прогулянка;
  4. 12.00 - обід;
  5. 12.30 - 15.30 сон;
  6. 15.30 - полуденок;
  7. 16.00 - 19.30 - ігри, прогулянка;
  8. 19.30 - вечеря;
  9. 20.30 - гігієнічні процедури, підготовка до сну;
  10. 20.00 - 8.00 - сон.

Другий варіант режиму дня для однорічної дитини:

Безумовно, такий режим дня вельми схематичний. Батькам слід виходити з готовності своєї дитини до переходу на такий розпорядок. Якщо фізичний розвиток малюка поки ще вимагає додатковий ранковий сон, то мама не повинна змінювати режим, який встановився в 9 - 10 місяців.

своєрідність раціону

Харчування дитини в 1 рік можна назвати дорослим харчуванням. У раціоні малюка є майже всі продукти. Харчування новонародженого тільки грудним молоком залишилося в минулому. Багато мам в рік відлучають дитину від грудей і переводять на харчування так званого загального столу. Так само, як непросто давалося налагодження грудного вигодовування новонародженого, непросто тепер відлучить малюка від маминих грудей.

З п'ятимісячного віку діти, що знаходяться на штучному вигодовуванні (а ті, хто на грудному вигодовуванні з півроку) поступово отримували прикорм. В 7 місяців в меню дитини з'являється три - чотири нові продукти. До 10 місяців харчування малюка вже складалося з каш, кисломолочних продуктів, овочів, фруктів, м'яса, риби, печива.

Однак для малюка в 1 рік залишаються під забороною деякі продукти, які не готовий поки добре приймати кишково-шлунковий тракт дитини, або це сильні алергени. До таких продуктів відносяться гриби, шоколад, консерви, копченості, горіхи, цукерки.

Другий варіант меню:

Батькам не варто засмучуватися, думаючи, що вони позбавляють чадо задоволення. Харчування має забезпечувати здорове і гармонійний розвиток дитини, задовольняти потреби зростаючого організму у всіх необхідних вітамінах, мінералах, поживних речовинах. Жоден з не рекомендовані лікарями продуктів суттєвої користі малюкові не принесе, а от нашкодити може серйозно.

формуємо меню

Харчування однорічної дитини має свій раціональний режим. Кількість годувань протягом дня залежить від того, скільки разів спить ваш малюк. Для діток, сплячих 2 рази в день, рекомендовано п'ятиразове харчування. Для тих, хто перейшов на один денний сон, досить повноцінного чотириразового харчування.

Меню ще наближене до меню дитини 10 - 11 місяців. Воно включає три повноцінних прийому їжі і два так званих «перекусу». У більшості дітей це доповнено ще грудним годуванням вранці і перед нічним сном. Режим годування дітей в 1 рік уже не включає додаткове годування грудьми або молочною сумішшю.

Доктор Комаровський звертає увагу молодих мам на те, що в 1 рік діти вже проявляють свої смакові симпатії. До бажанням і вибором дітей потрібно ставитися уважно. Не варто впадати у відчай, якщо малюк починає відмовлятися від продукту, який із задоволенням їв з восьмимісячного віку. Євген Комаровський пропонує на тиждень прибрати його з раціону, замінити подібним. Наприклад, поміняти кабачок на кольорову капусту або моркву, кашу - на картоплю або макаронні вироби, овочі - на фрукти. Найчастіше, через 1 - 2 тижні дитина знову із задоволенням їсть те, від чого відмовлявся.

гімнастика

Саме слово «гімнастика» свідчить про те, що ваша дитина подорослішав. Новонародженого малюка ви лише дбайливо погладжувати, акуратно перевертали зі спинки на животик. З двомісячного віку батьки робили дитині масаж, який поступово доповнювався по місяцях новими вправами. З чотиримісячного віку розвиток малюка вимагає занять на м'ячі для зміцнення м'язів спинки, щоб правильно йшов розвиток плечових суглобів. Для семимісячного малюка масаж вже повністю замінюється ефективними розвиваючими і зміцнюють вправами.

Режим дня дитини з 10 місяців обов'язково включає щоденну гімнастику на 10 - 15 хвилин. Всі вправи спрямовані на зміцнення і нарощування м'язової маси. Чергуйте різні типи навантажень. Три присідання змінюйте стрибками, активної ходьбою по різних поверхнях. У сприятливу погоду виконуйте виси на турніку, вчіть лазити по дитячим драбинках, стрибати і перестрибувати. На прогулянках дитина обов'язково повинен якомога більше і довше ходити і бігати, грати з м'ячем. Будинки вправи доповнюються повзання.

Розвиток малюка в 1 рік поки не дозволяє перетворити гімнастику в усвідомлені фізичні заняття. Та це й не потрібно. Досить хоча б три рази в день в ігровій формі стимулювати дитину щось діставати, приносити, до чогось дотягуватися, грати з м'ячем, присідати, перекладати з однієї руки в іншу.

Розвиваючі ігри

Три важливих складових компонента забезпечують гармонійний розвиток інтелекту малюка: пам'ять, мова, мислення. Батьки протягом 12 місяців грали з дитиною, прищеплюючи йому певні навички, навчаючи першими звуками і складами, усвідомленим жестам. Дорослі несказанно щасливо реагували, коли бачили, як у тримісячного малюка виходить реагувати на своє ім'я, дізнаватися рідних. В 1 рік малюк вже говорить короткі слова, називаючи членів сім'ї, улюблені іграшки, намагається промовляти звуконаслідувальні слова, добре знає значення багатьох слів і реагує на прохання і заборони.

Якщо з тримісячного або чотиримісячного віку ви поступово привчали дитину слухати і реагувати на музику, постійно проговорювали потішки і дитячі примовки, з 9 - 10 місяців читали книжки, слухали казки, то до року ваш малюк готовий займатися розвиваючими іграми.

Вчіть малюка гратися іграшками. Показуйте, що можна робити з лялькою, машинкою, м'ячем, зайчиком і т.д. Якщо з 10 - 11 місяців дитина звикла грати з кубиками, навчіть його будувати вежу, покажіть, як можна по-різному компонувати кубики. Збирайте пірамідку від більшого до меншого, компонуйте великі ігрові пазли - килимки.

Більше примовляє дитячих віршів під час ігор, прогулянок, купання. А ось читати книжку краще перед сном. Це добре заспокоює і налаштовує на відпочинок.

Якнайбільше говорите з малюком, змушуючи питаннями відповідати вам. Частіше хваліть і заохочуйте дитину за маленькі удачі. Ні в якому разі не перекручувати слова, імітуючи дитячу мову. Дитина сприйме це як норму і буде вимовляти так само.

Режим дня однорічного малюка спирається на «три кити»: сон, харчування, розвиток. Батьки повинні пам'ятати, що спокійне лежання новонародженого залишилося назавжди в минулому. Режим постійно доповнюється варіантами активного неспання, розвиваючими іграми. Однак не забувайте приділяти перед сном і після сну 10 - 15 хвилин гігієнічних процедур. Це повинно природно увійти в життя маленького чоловічка і сформувати потребу розвитку культури тіла. Пам'ятайте, що головний виховний момент для малюка від періоду новонародженого і на все життя - батьківський приклад. Адже вже з 9 - 10 місяців дитина активно повторює за батьками жести, інтонації, слова. Не прагніть скрупульозно по годинах дотримуватися режиму дня. Розпорядок - лише важливий орієнтир, але не догма.