Полезные материалы

Житло регіонів: на заході більше будують, на півдні - купують

  1. Первинний ринок: рекордний захід
  2. Вторинний ринок: попит змістився на південь
  3. Ціни: падіння продовжиться

З початку року ціни на вторинному ринку повсюдно впали на 10-30%, на первинному ринку - зросли на 15-45%. Покупці в більшості регіонів «залягли на дно», їх активність прагне до нуля.

Первинний ринок: рекордний захід

Найактивніші процеси відбувалися на ринках новобудов невеликих міст в Хмельницькому та Івано-Франківську. За даними Державного комітету статистики, кількість зданого в експлуатацію житла за січень-червень цього року в цьому місті склало 155 і 104 тис. Кв. м відповідно. Серед невеликих обласних центрів це рекордні показники. Більше здали в експлуатацію лише в містах-мільйонниках: Львові, Одесі, Києві.

У Хмельницькому індекс виконаних будівельних робіт за січень-липень цього року на 2,3% перевищив показник за аналогічний період минулого року. Зараз на місцевому ринку первинної нерухомості тримають позиції понад 10 забудовників, які працюють на 50 майданчиках.

В Івано-Франківську - 70 споруджуваних житлових комплексів на різних рівнях готовності: від рівня котловану до введення в експлуатацію. Їх зводять два десятка компаній, а також забудовники - приватні особи. У Луцьку - 30 діючих будмайданчиків. У Полтаві - 31. У Вінниці - 29.

В інших регіонах активність забудовників помітно нижче. У Миколаєві налічується 14 будівництв, в Житомирі - 9, в Херсоні - 7, в Сумах - 5.

На думку президента Союзу фахівців з нерухомості України Олександра Рубанова, найбільш перспективними слід вважати ринки нерухомості західного регіону, а також Одеську область. На його думку, попит на житло в цих регіонах буде тільки наростати - завдяки вдалому географічному положенню (близькістю моря або кордону з Європою), широкому асортименту вигідної пропозиції та комфортного міського середовища.

Вторинний ринок: попит змістився на південь

Активність забудовників на заході країни дала, проте, несподіваний ефект: попит на нерухомість просів. Як на первинному, так і на вторинному ринках. На «вторинці» падіння попиту стало набагато помітнішим, особливо зараз, коли на ринок виставляються всі нові і нові об'єкти.

«Ринок нерухомості очевидно близький до пересичення. Будується багато нових об'єктів і на їх фоні ринок "вторинки" виглядає все менш переконливо », - вважає фахівець з нерухомості івано-франківського агентства CITY LIVE Андрій Семків. За його оцінкою, відчутну частку свіжих надходжень на вторинному ринку становлять квартири людей, які прийняли рішення покинути Україну. Щомісяця бази агентств нерухомості міста поповнюються 20-30 новими об'єктами, але покупців більше не стає. Навіть навпаки, число транзакцій падає.

«Криза вимив у людей гроші, платоспроможного покупця все менше. Ті, хто готовий купувати, звертають увагу на первинний ринок, шукають найбільш вигідні пропозиції », - аналізує Андрій Семків. При цьому, уточнює ріелтор Івано-Франківська Ганна Ломаченко, покупці все частіше вважають за краще новобудови «під ключ».

Ринок нерухомості південних міст відрізняє чимала купівельна активність. Оскільки ринок первинної нерухомості в цьому регіоні розвинений слабо, основний купівельний інтерес зосереджений на сегменті старого житла.

«Попит тримається незважаючи ні на що - йому ні літо не перешкода, ні близькість анексованого Криму. Більшість квартир не затримується в експозиції. Цікаво, що майже всі покупці - місцеві, херсонці », - розповідає херсонський фахівець з нерухомості Валерій Гапон.

Можливо, висока купівельна активність пов'язана з невеликим обсягом пропозиції: в одночасній експозиції на ринку Херсона є всього кілька сотень об'єктів. Це один з найскромніших за пропозицією серед ринків обласних центрів.

На ринках вторинки у всіх інших регіонах спостерігається стійка стагнація, ринки наполегливо шукають «дно». «Ці ринки на даний момент - депресивні, - вважає Олександр Рубанов. - Очікувати на них пожвавлення найближчим часом не доводиться ».

Ціни: падіння продовжиться

Ціновий тренд на ринку нерухомості невеликих міст і обласних центрів населенностью до 300 тис. Рухається в унісон з ситуацією на українському ринку нерухомості в цілому - за поточний рік ціни на вторинному ринку просіли в доларах на 10-30%, на первинному в гривнях зросли на 15-45%. «На« хрущовки »і житло старого фонду ціни опустилися майже вдвічі, - каже Анна Ломаченко. За даними її колеги Андрія Семківа, ціни стали активно сповзати з весни. Зараз здешевлення триває - щомісяця об'єкти втрачають в ціні в середньому $ 1000..

За словами херсонського рієлтора Валерія Гапона, ціни на вторинному ринку в його місті за поточний рік опустилися на 10-15%. Фахівці з нерухомості в Сумах називають цифру в 25-30%.

Новобудови у всіх містах подорожчали в гривні, а в окремих випадках навіть в доларовому еквіваленті.

Сьогодні середня ціна за один квадратний метр на первинному ринку малих міст і обласних центрів коливається в межах $ 250-600 (5700-14000 грн), а на «вторинці» - $ 200 -700.

За прогнозами фахівців, тренд на зниження на вторинному ринку збережеться до кінця зими 2015-2016 років. Цінова політика на первинному ринку малопередбачувані - вона буде залежати від політичної та економічної ситуації в країні. «На первинному ринку в невеликих містах працюють, як правило, місцеві компанії, обсяги капіталу яких не йдуть в порівняння зі столичними гравцями», - пояснює Анна Ломаченко. А значить, ці забудовники більш уразливі і більше залежать від зовнішніх факторів.

ABCnews