Полезные материалы

Нурсултан Назарбаєв - біографія, інформація, особисте життя

  1. Цікаві факти про Нурсултана Назарбаєва
  2. Нурсултан Назарбаєв в культурі
  3. Багатоженство Нурсултана Назарбаєва

Нурсултан Назарбаєв (каз. Звук Нұрсұлтан Әбішұли Назарбаєв). Народився 6 липня 1940 року в с. Чемолган (Каскеленський район, Алма-Атинська область). Казахстанський державний і політичний діяч, перший президент Казахстану з 16 грудня 1991 року по 20 березня 2019 року.

Нурсултан Назарбаєв народився 6 липня 1940 року в селі Чемолган Каскеленського району Алма-Атинській області КазССР.

Батько Нурсултана Назарбаєва - Абішев - народився в 1903 році біля підніжжя гори Алатау в родині б'ючи Назарбая. Абішев Назарбаєв помер в 1971 році.

Мати Назарбаєва - Альжан - народилася в 1910 році в сім'ї мулли аулу Касик Курдайского району Джамбульської області і померла в 1977 році.

Брати - Булат Назарбаєв і Сатибалди Назарбаєв.

Сестра - Аніпа Назарбаєва.

Походить з роду шапрашти Старшого жуза.

Нурсултан Назарбаєв з дитинства знав свій родовід до дванадцятого коліна: Абішев, Назарбаєв, Еділя, Кембаба, Мирзатай, Айдар, Котів, Карасай, Алтинай, Ескожа, Малда-Истик, Шапирашти, Жалманбет, Байдібек. Прямим предком Нурсултана в восьмому коліні був Карасай батир, який, за легендою, в 1640-1680 роки зробив безліч подвигів у війні з джунгарами.

Дід Нурсултана - Назарбаєв був бием і за документами Центрального архіву Казахстану в 1880-і роки був заможною людиною, володів водяним млином і «ариком, проведеним до неї 100 сажень довжиною».

Також з молодих років досконально знав родоводи шежіре по материнській лінії: Алжан (1910-1977), Бухарбай (Бука), Жатканбай, Кенебай, Олжабай, Ізбасар, Жола, Тигир, Жалмамбет, Жанис, Дулат.

У книзі «Без правих і лівих», що вийшла в 1991 році, Назарбаєв писав: «Останнім часом мода хизуватися« пролетарським »походженням несподівано змінилася іншим пошестю: шукати і у що б то не стало знаходити у своїх предків« блакитну »кров. Не було її в нашому роду ніколи. Я - син, онук і правнук чабанів, тобто не з дворян ».

Нурсултан Назарбаєв в молодості

У 1960 році закінчив ПТУ № 22 в м Дніпродзержинську. У 1967 закінчив ВТУЗ при Карагандинському металургійному комбінаті. Трудовий шлях почав в 1960 робочим будуправління тресту «Казметаллургстрой» в м Теміртау Карагандинської області. Потім працював чугунщіком розливних машин, горновим доменної печі на Карагандинському металургійному заводі.

У 1965-1969 - знову працював на Карагандинському металургійному заводі (з 1966 - комбінат): диспетчер, газівник, старший газівник доменного цеху.

У 1969-1973 - на партійній, комсомольській роботі в м Теміртау Карагандинської області.

У 1973-1977 - секретар парткому Карагандинського металургійного комбінату.

У 1977-1979 - секретар, другий секретар Карагандинського обкому партії.

У 1979-1984 - секретар Центрального Комітету Компартії Казахстану.

У 1984-1989 - Голова Ради Міністрів Казахської РСР.

У грудні 1986 року в столиці республіки Алма-Аті почалися заворушення, викликані тим, що на пост Першого секретаря ЦК Компартії Казахстану замість Дінмухамеда Кунаева був обраний Геннадій Колбин. Особисто Кунаев противився призначенням Назарбаєва, який був спочатку рекомендований на цю посаду.

Через тиждень після подій Назарбаєв, який займав посаду Голови Ради Міністрів КазССР, особисто виїжджав на зустрічі зі студентами в вузи Алма-Ати і пояснював обстановку, що склалася.

У 1989-1991 - перший секретар Центрального Комітету Компартії Казахстану.

Кандидат економічних наук (1990), Доктор економічних наук, тема дисертації - «Стратегія ресурсозбереження в умовах становлення і розвитку ринкових відносин». Захист пройшла в Російській академії управління (1992).

З 14 липня 1990 по 23 серпня 1991 - Член Політбюро ЦК КПРС.

Член Центральної ревізійної комісії КПРС (1981-1986). Член ЦК КПРС (1986-1991). Депутат Верховної Ради СРСР 10-11 скликань (1979-1989) від Північно-Казахстанської області.

Народний депутат СРСР з 1989 по січень 1992. У лютому - квітні 1990 - одночасно Голова Верховної Ради Казахської РСР.

З квітня 1990 року - Президент Казахської РСР.

З квітня 1991 року активно брав участь в переговорах в Ново-Огарьово з питань укладення нового союзного договору. Виступав за збереження СРСР.

Влітку 1991 року в ході підписання нового Союзного договору з М. Горбачовим і Б. Єльциним була досягнута домовленість, що Назарбаєв може зайняти пост голови уряду Союзу Суверенних Держав, проте Серпневий путч ГКЧП завадив цим планам.

Назарбаєв виступав за перетворення СРСР на конфедерацію. 28 серпня на Пленумі ЦК КП Казахстану 28 серпня президент Назарбаєв заявив про свій вихід з КПCC.

У грудні 1991 року він не приїхав в Біловезьку пущу і не підписав Біловезькі угоди.

1 грудня 1991 року відбулися перші всенародні вибори Президента республіки, в ході яких Назарбаєв отримав підтримку 98,7% виборців. Інших кандидатів в бюлетені не було.

16 грудня 1991 року Верховна Рада Казахської РСР прийняла Закон про державну незалежність Республіки Казахстан, країна перейменована в Республіку Казахстан, відповідно, Н. А. Назарбаєв став президентом Республіки Казахстан.

У 1995 році в результаті відбувся 29 квітня того року референдуму президентські повноваження Назарбаєва були продовжені до 2000 року.

10 січня 1999 року Назарбаєв був обраний Президентом Республіки Казахстан, отримавши 79,78% голосів виборців.

4 грудня 2005 року Назарбаєв був обраний Президентом Республіки Казахстан, отримавши 91,15% голосів виборців.

Конституція Республіки Казахстан забороняла складатися чолі держави в будь-якої партії і очолювати її. Але при цьому він підтримував політичну партію «Нур Отан». У 2007 році, в зв'язку з внесеними до Конституції поправками, Н. А. Назарбаєв офіційно вступив на посаду глави партії «Нур Отан».

15 червня 2010 за Назарбаєвим офіційно закріплений статус Першого Президента Республіки Казахстан - Лідера Нації, згідно Конституційному Закону Республіки Казахстан «Про внесення змін і доповнень до деяких конституційні закони Республіки Казахстан з питань вдосконалення законодавства в сфері забезпечення діяльності Першого Президента Республіки Казахстан - Лідера Нації» .

23 грудня 2010 на форумі в Усть-Каменогорську з'явилася пропозиція продовжити повноваження президента країни до 2020 року і для цього провести республіканський референдум. Одним з виступаючих був Олжас Сулейменов.

Вже 7 січня 2011 президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв відхилив пропозиції парламенту республіки про винесення на республіканський референдум змін і доповнень до Конституції Республіки Казахстан щодо продовження повноважень чинного президента без всенародних виборів до 2020 року. «Відхилити пропозицію парламенту Республіки Казахстан про винесення на республіканський референдум змін і доповнень до конституції Республіки Казахстан, ініційоване парламентом Республіки Казахстан відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 54 конституції Республіки Казахстан. Справжній указ набирає чинності з дня підписання », - говорилося в тексті його указу.

Але збір підписів тривав, і на 13 січня 2011 було зібрано 5 мільйонів 16 тисяч підписів на підтримку цієї ініціативи. 14 січня 2011 парламент Казахстану одноголосно прийняв поправки до конституції. А 31 січня Конституційна рада Казахстану визнала закон про заміну виборів на референдум неконституційним. В цей же день виступаючи зі зверненням до народу, президент погодився з рішенням ради, і запропонував провести дострокові президентські вибори. Тим самим майже на два роки скоротивши термін своїх повноважень.

У грудні 2011 року пройшли протести в Мангістауської області описані BBC як найбільша акція протесту за час правління Назарбаєва.

У березні 2015 року Назарбаєв був зареєстрований кандидатом у президенти для участі в дострокових президентських виборах Республіки Казахстану 26 квітня 2015 року.

3 квітня на дострокових президентських виборах в четвертий раз був переобраний Президентом Казахстану до грудня 2016 року. За остаточними даними Центрвиборчкому, Нурсултан Назарбаєв набрав 95,5 відсотка голосів. Згідно з Конституцією РК (ст.42, п.5) одне і те ж особа не може бути обрана Президентом Республіки більше двох разів поспіль, але це обмеження не поширюється на Першого Президента Республіки Казахстан.

Цікаві факти про Нурсултана Назарбаєва

Один з двох рекордсменів по знаходженню у владі серед пострадянських країн. З 1989 року перебуває на посаді першої особи республіки. Найстаріший керівник серед країн колишнього СРСР - 76 років. Старше нього був тільки президент Узбекистану Іслам Карімов , Який займав свій пост до своєї смерті в 2016 році. Також Казахстан - єдина країна в колишньому СРСР, де головна дійова особа не змінювалося з часів отримання незалежності.

Зі станом в $ 1,1 млрд займає 10-е місце в рейтингу найзаможніших і могутніх правителів планети, що володіють в своїх країнах необмежену владу, складеному виданням Handelsblatt.

У родині президента два мільярдери (друга дочка Кулібаєву Динара посилання - 1 258 млн доларів і другий зять Кулібаєв Тимур посилання - 1 258 млн доларів) і кілька мільйонерів (перша дочка Даріга Назарбаєва - 593 млн доларів, онук Нурали Алієв - 200 млн доларів), колишній зять Рахат Алієв, брат Булат Назарбаєв.

Стан клану Назарбаєвих оцінюється в $ 7 млрд.

День його народження збігається з державним святом Днем Столиці. 7 травня - день народження його першої доньки і День Захисника Вітчизни. Обидва є вихідними днями.

1 грудня відзначається День Першого Президента, який також є державним святом і вихідним днем.

Пам'ятники Назарбаєву встановлені в Президентському парку в Алма-Аті, Чолпан-Аті, барельєф з ним в Астані, на Україні і в Анкарі.

Його ім'я носять вулиці в Йорданії, Туреччини, в Чечні, в Казані. У Чеченській республіці так само названий ліцей його ім'ям. Також університет, школи, державна установа Назарбаєв-центр, парк в Актобе, сорт тюльпан, орден і пік.

У кримінальному кодексі Казахстану є стаття страти за посягання на життя президента країни, навіть якщо ці дії не призводять до смертельного результату.

Законом Республіки Казахстан від 2 січня 2012 року за № 525-IV "Про внесення доповнення до Закону Республіки Казахстан« Про державні нагороди Республіки Казахстан »статтю 10 доповнено частиною третьою:« Перший Президент Республіки Казахстан - Лідер Нації за своїм статусом має званням «Халиқ қаһармани »(Народний герой) з врученням знаку особливої ​​відзнаки - Золотої зірки і ордени« Отан »».

У 2014 році отримав приз в розмірі 100 євро в номінації «Кращий диктатор року» французького Геополітичного центру з вивчення злочинності.

У лютому 2014 року запропонувала перейменувати Казахстан в Қазақ елi, що укупі з девальвацією національної валюти, викликало неоднозначну реакцію в казахстанському суспільстві.

15 листопада 2016- го голова Нацбанку Казахстану Данияр Акишев презентував десятитисячний банкноту із зображенням Нурсултана Назарбаєва . В обіг банкнота номіналом десять тисяч тенге випущена 1 грудня 2016 року.

купюра 10 тисяч тенге з портретом Назарбаєва

19 березня 2019 року Нурсултан Назарбаєв подав у відставку з поста президента республіки . Про відповідне рішення він оголосив у ході звернення до народу в ефірі республіканських телеканалів. За його словами, дане рішення було для нього непростим. Згідно з указом, він піде у відставку з поста глави держави з 20 березня 2019.

У своєму зверненні Назарбаєв підкреслив, що залишиться головою Радбезу Казахстану. «Щоб виконати заповіт народу, я працював не покладаючи рук. Я буду продовжувати главою Радбезу і партії «Нур Отан», - сказав Назарбаєв.

Нурсултан Назарбаєв в культурі

У листопаді 2011 року в Астані в Палаці миру та злагоди відбулася прем'єра драми «Терен тамирлар» Єркін Жуасбека, присвячена 20-річчю Незалежності Республіки Казахстан. Мета постановки: донести до глядача роль Глави держави в період становлення і зміцнення незалежності Казахстану.

Життєвому шляху Нурсултана Назарбаєва присвячена кіноепопея «Шлях лідера». Перші чотири фільми кіноепопеї - «Небо мого дитинства» (2011), «Вогняна річка» (2013), «Залізна гора» (2013), «Розриваючи замкнуте коло» (2014 року), що розповідають про дитинство, юнацькі роки і молодості майбутнього президента, були поставлені казахстанським режисером Рустемом Абдрашовим.

Роль Назарбаєва в дитинстві зіграв юний актор Елжас Альпи, а в юності - Нурлан Алімжану. Роль бабусі виконала Бібігуль Тулегенова, роль матері - Наталя Арінбасарова, роль батька - Нуржуман Іхтимбаєв. Для зйомок завершального фільму епопеї «Так склалися зірки», що охоплює період 90-х років, на які припадають переломні моменти історії Казахстану і всього пострадянського простору, був запрошений російський кінорежисер Сергій Снєжкін, що має досвід постановки складних історичних серіалів.

Снєжкін підкреслював, що створив «Не лакейське, що не ювілейне, а художнє кіно». Головну роль в картині «Так склалися зірки» виконав Берик Айтжанов.

У вересні 2011 року на телеканалі НТВ вийшов фільм режисера Олександра Мохова «Єльцин. Три дня в серпні », де роль Нурсултана Назарбаєва виконав актор Шерхан Абілов.

Колишній зять Рахат Алієв написав про Назарбаєва книгу «Хрещений тесть», яка була заборонена в Казахстані.

Нурсултан Назарбаєв

Серед його захоплень: великий теніс, гірськолижний спорт, гольф.

Зростання Нурсултана Назарбаєва: 170 сантиметрів.

Особисте життя Нурсултана Назарбаєва:

Дружина - Назарбаєва Сара Алписовна (1941 р.н.) - інженер-економіст. В даний час очолює Міжнародний дитячий благодійний фонд «Бөбек» ( «Малюк»).

Нурсултан Назарбаєв з дружиною

Нурсултан Назарбаєв з сім'єю

У Назарбаєва три дочки.

Даріга Назарбаєва - доктор політичних наук; заступник Прем'єр-міністра Республіки Казахстан; сімейний стан: розлучена. Колишній чоловік - Рахат Алієв.

У 2007 році чоловік Дариги Назарбаєвої був звинувачений у викраденні з метою вимагання членів правління «Нурбанка», акціонером якого він був. Двох викрадених пізніше впізнали в понівечених трупах, знайдених на околиці Алма-Ати. Рахат Алієв оголосив переслідування політичними мотивами і відмовився повертатися в Казахстан з Австрії, послом в якій він на той момент був.

У 2015 році він був знайдений повішеним у камері австрійської в'язниці. За офіційною версією, що викликала багато запитань, це було самогубство.

Даріга розлучилася з чоловіком відразу після початку скандального процесу і на деякий час випала з публічного життя. Правда, через кілька років вона повернулася до активної діяльності і зайняла пост заступника прем'єр-міністра.

Даріга Назарбаєва робить і кар'єру співачки. Співає вона на серйозному рівні, виступивши навіть на сцені Великого театру і заслуживши похвалу самого Йосипа Кобзона.

З 20 березня 2019 року - Голова сенату парламенту Республіки Казахстан.

Нурсултан Назарбаєв і дочка Даріга

Динара очолює Фонд освіти імені М. А. Назарбаєва, великий акціонер Народного банку Казахстану. Найбагатша жінка Казахстану, за версією журналу Forbes в 2011 році особистий статок оцінюється в $ 1,3 млрд (№ 938 в світі і № 4 в Казахстані). Заміжня за Тимуром Кулібаєвим.

Динара Кулібаєву з чоловіком і дітьми

Алія займається бізнесом, керує будівельною компанією «Елітбуд».

Вона веде світський спосіб життя, часто з'являється на обкладинках журналів і навіть продюcірует кіно (зокрема, приклавши руку до створення картини «Дорога до матері», показаної на Московському кінофестивалі).

Відома своїм шлюбом з сином колишнього президента Киргизії Аскара Акаєва Айдара. Вони одружилися в 1998-му, але вже через три роки розлучилися. І, треба сказати, вдало: адже ще через чотири роки Акаєв був скинутий і був змушений тікати з країни разом з сім'єю.

Весілля Алії Назарбаєвої і Айдара Акаєва

У Назарбаєва вісім онуків і п'ять правнуків.

Багатоженство Нурсултана Назарбаєва

Хоча офіційно єдиною дружиною Назарбаєва є Сара Алписовна Назарбаєва, але з кінця 2000-х років вона практично випала з медіапростору. У книзі начальника канцелярії президента Казахстану Махмуда Касимбекова «Перший. Нариси про Президента Республіки Казахстан »(2008) немає жодної згадки про Сару Назарбаєвої. У книзі не знайшлося місця навіть для фотографії Сари Алписовни.

Згідно опальному казахстанському політику Рахату Алієву, який довгий час був зятем Назарбаєва, у президента Казахстану є принаймні три дружини, а Сара Назарбаєва живе далеко від чоловіка, в Алма-Аті. Однією з дружин є колишня стюардеса на борту президентського літака, другий - переможниця конкурсу Міс Казахстан. Імена цих жінок відомі багатьом казаха, але нічого про них через острах переслідування не публікується в казахстанській пресі.

Одним з небагатьох казахстанців, які насмілюються говорити про багатоженство Назарбаєва, є епатажний «нетрадиційний активіст» Амантай-хаджі Асилбек.

Як відомо, до встановлення Радянської влади на территории сучасного Казахстану багатоженство Було часто явіщем среди заможніх казахів. Шаріат дозволяє мусульманам брати в дружину до чотірьох жінок. Починаючи з 2001 року деякі казахстанські депутати безуспішно намагаються узаконити таку практику. За результатами опитування Казинформа, 41% казахстанців виступає за легалізацію полігамії, 26% висловилися проти цього, 22% не висловили своєї думки, а 11% вважають це «марною тратою часу», бо багатоженство вже існує в Казахстані. Духовне управління мусульман Казахстану не має проти багатоженства, якщо перша дружина згодна на це.

Бібліографія Нурсултана Назарбаєва:

«Казахстанський шлях»
«Сталевий профіль Казахстану»
«Без правих і лівих»
«Стратегія ресурсозбереження та перехід до ринку»
«Кремлівський глухий кут»
«Стратегія становлення та розвитку Казахстану як суверенної держави»
«Ринок і соціально-економічний розвиток»
«На порозі XXI століття»
«Н. А. Назарбаєв. Євразійський союз: ідеї, практика, перспективи. 1994-1997 »
«У потоці історії»
«Епіцентр світу»
«У серці Євразії»