Полезные материалы

Олена Альшанський: Навіщо я обираюся в Громадську палату?

У Громадську палату Російської Федерації балотуються 290 осіб, а пройдуть 43 - три учасники в кожному напрямку, які набрали найбільше голосів на сайті oprf.roi.ru. Серед кандидатів від НКО - керівник благодійного фонду «Волонтери на допомогу дітям-сиротам» Олена Альшанський. Зараз вона не входить в трійку лідерів в своєму напрямку - її можна підтримати, отримавши аккаунт на сайті і проголосувавши за посиланням https://oprf.roi.ru/257/

Олена Альшанський і її однодумці домагаються змін законодавства в соціальній сфері, займаються профілактикою сирітства (психологи фонду в пологових будинках розмовляють з матерями, які хочуть відмовитися від дитини), допомагають кризовим сім'ям впоратися з обставинами і не допустити вилучення дітей, містять соціальну готель для мам у важкій ситуації , ведуть дистанційне навчання дітей-сиріт в дитячих будинках, допомагають їм вступати до вузів, займаються з ними спортом і підтримують їх, якщо вони потрапляють до лікарні. Щоб влада не мала права відмахнутися від думки тих, хто допомагає сиротам, Олена Альшанський балотується в Громадську палату.

- Навіщо йти в Громадську палату, якщо значущих повноважень у цього органу немає?

- Громадська палата - не владний орган, це майданчик, де представники громадських організацій працюють над вирішенням різноманітних проблем. Її функції - діалог з державними органами, а також збір проблемної інформації про тенденції в різних сферах. У Громадської палати є можливість офіційно запитувати інформацію і закликати на спільні заходи держслужбовців різних рангів, щоб вони почули думку громадських організацій і, сподіваємося, якось на нього відреагували. Щоб відбувалося хоч якась взаємодія влади з громадянським суспільством, потрібна така площадка, на якій державні чиновники були б зобов'язані з'явитися.

Якщо ви будете влаштовувати якийсь круглий стіл, наприклад, у себе в офісі - в благодійному фонді або в інший громадської організації - то зовсім не факт, що озвучена вами інформація буде почута чиновниками. А на майданчик Громадської палати ви можете викликати потрібного вам чиновника. У нашої влади дуже слабкі механізми зворотного зв'язку, а у громадянського суспільства дуже мало можливостей для серйозного діалогу з нею, мало можливостей бути почутими.

Є спроба включити населення в рішення проблем через «Відкритий уряд» - може бути, невдала, але все ж спроба. Громадська палата - теж спроба створити представницький орган для громадських організацій, дати майданчик для діалогу влади і суспільства. Адже громадські організації - це саме об'єднання людей для вирішення якоїсь проблеми. Їм потрібна площадка, де вони могли б бути впевненими, що їх ініціативи і проблеми будуть почуті. Також Громадська палата - можливість обміну досвідом і спілкування організацій між собою, тим більше що, крім федеральної, є регіональні громадські палати.

- Громадська палата успішно виконує всі покладені на неї функції?

- Не можу сказати, що до сих пір це була ідеально працює організація, але у нас, на жаль, все варіанти зворотного зв'язку з владою шикуються з великими труднощами. У якихось питаннях він точно спрацьовував. Я знаю роботу тільки соціального комітету, де я раніше була експертом.

Ми допомагали цьому комітету, а він допомагав нам під час обговорення Закону про соціальне обслуговування, Закону про волонтерство, норм про становище дітей-інвалідів та дітей-сиріт. Це були серйозні дискусії, коли дуже велика кількість громадських організацій могли висловити свою думку або провести на майданчику Громадської палати власні круглі столи.

- Обговорення закону про соцоблужіваніі - це успішний приклад?

- Так, закон ледь не був прийнятий в дуже поганому стані - не дає змоги надавати велику кількість послуг, в тому числі на дому. Власне кажучи, саме Громадська палата змусила його переглянути, провести повторні, а потім і треті громадські слухання. Вони проходили на території Громадської палати, частина положень переглянули. Громадські працівники пропонували зовсім інший, більш сучасний закон, і частина положень вдалося внести в підсумковий документ. Основний зіграв гравець на цьому полі - соціальна комісія Громадської палати.

Йдеться про діалог, про консолідацію позицій в суспільстві, а не про владні повноваження: резолюції Громадської палати ніхто не зобов'язаний виконувати. У нашій комісії цей майданчик працювала. Я знаю, що були інші, менш працездатні і результативні комісії, що складаються в меншій мірі з представників реально працюючих громадських організацій, а в більшій мірі з віп-персон. Зрозуміло, що, хоча Алла Борисівна Пугачова вважалася членом Громадської палати одного з скликань, вона могла туди не заходити. Я не бачила там зірок. Але там були і працюють комісії.

- Чому ви говорите про все це в минулому часі?

- У рамках нашої соціальної комісії ми обговорювали той факт, що вже заздалегідь очевидно, що склад Громадської палати кардинально зміниться. Туди вже стало потрапляти все більше людей, які не мають прямого відношення до працюючих громадським організаціям, або які мають політичні молодіжні рухи типу «Молодої гвардії». І всіх, хто може брати участь у реальній суспільній роботі, попросили балотуватися, тому що є реальний ризик неробочого складу Громадської палати. Всі ті можливості діалогу влади і суспільства, які на цьому майданчику були, можуть канути в Лету. Ми вже і бачимо за складом, який лідирує в нинішньому голосуванні, що серед лідерів - великий відсоток дуже дивних організацій.

Фото: itogi.ru

- Як їм вдається лідирувати?

- Ми чуємо про безліч порушень, як і на звичайних виборах останніх років. На тому ж сайті Громадської палати люди пишуть, що людей мало не автобусами звозять до будівлі палати отримувати пароль на портал держпослуг, а бюджетників змушують на робочому місці голосувати за певного кандидата і вимагають скріншот з відданим голосом. Такий ажіотаж показує, хто зараз лідирує в голосуванні. Це ті, хто вже на цьому етапі виявляє нечесність.

Значить, і робота буде не в форматі обговорення реальних проблем, їх аналізу та пропозиції влади шляхів їх вирішення, а в форматі імітації бурхливої ​​діяльності. Тобто зовні робота Громадської палати буде зображуватися як і раніше, але вже без змісту. Це буде повна симуляція діалогу. Я, звичайно, і раніше не стежила за роботою інших комітетів, крім соціального, і допускаю, що там і раніше були такі дивні люди і організації, які, об'єднавшись, зображували думку громадянського суспільства і робили прес-релізи від імені Громадської палати. Є реальний шанс, що нова Громадська палата буде абсолютно недіючої: там буде багато людей, неготових до продуктивної роботи, зате їм потрібен статус (хоча особливого статусу членство в Громадській палаті не дає, як і ніякої машини з мигалками або зарплати).

Але навіщо-то вони туди йдуть і збираються зображати громадянське суспільство замість того, щоб їм бути. Звичайно, я не очікувала, що це буде справжня передвиборча боротьба з порушеннями, «каруселями», чорним піаром на адресу кандидатів. Смішно читати про себе деякі статті, але що поробиш. Людей звозили автобусами на пункт голосування в Громадській палаті. Один з кандидатів провів конкурс - просив людей за гроші реєструватися на сайті держпослуг і надсилати йому свої дані. Хто на що здатний.

- Влада зобов'язана вислухати суспільство, але коригує вона свої дії або слухає в форматі «Васька слухає та їсть»?

- Звичайно, Васька любить вести в такому форматі все діалоги. Не те щоб ви прийшли, розповіли про суть проблеми - і все відразу пішло так, як ви б хотіли. Соціальна комісія Громадської палати досить активно працювала над тим, щоб чиновники збирали дані з регіонів, проводили наради. Листи писали по 10-20 разів: це серйозна робота - змусити людину вийти з позиції «Васька слухає та їсть» і якось відреагувати.

Тут не все так просто, що можна створити дискусійний майданчик - і всі один одного почують. Але якщо вже є хоч якісь інструменти для діалогу і зворотного зв'язку - яка і так практично відсутній - то їх обов'язково потрібно берегти і використовувати. Якщо є загроза, що зараз на це місце прийдуть люди, які його займуть без сенсу, так що площадка перестане функціонувати, це дуже серйозний ризик. Коли ми тільки починали працювати, за допомогою Громадської палати нам вдалося серйозно змінити ситуацію з відмовними дітьми в Підмосков'ї: Громадська палата писала губернатору Московської області про тих даних, які ми зібрали, спускала наші листи в міністерства зі своїми коментарями, і зіграла велику роль: коли ми зверталися просто від себе з тим же змістом, ми не були почуті.

Якщо склад нової Громадської палати буде фактично симуляцією, ніхто вже не буде цим займатися. Мене абсолютно влаштовував статус експерта, і я розумію, що якщо я ввійду до складу членів палати, це буде віднімати більше часу і сил. Але якщо там будуть ті люди, які зараз займаються накруткою голосів і чорним піаром, то і в експерти вони мене не покличуть, і справою ніяким займатися не будуть, а будуть тільки зображувати діяльність.

Розмовляла Олександра Сопова

Дорогі друзі, зараз проходять вибори в Громадську палату Російської Федерації.

Ми просимо підтримати в цьому голосуванні давніх друзів Правміра.
Олену Альшанський - керівника фонду "Волонтери в допомогу дітям-сиротам", багато років організуючу допомогу сиротам і відмовників. Елена- наш постійний автор і коментатор. Завдяки їй ми завжди оперативно роз'яснюємо, що відбувається в Росії з життям дітей-сиріт.

Голосовать тут: https://oprf.roi.ru/257/

Сергія Рудова - будівельника храмів, організатора принесення в Москву Пояса Пресвятої Богородиці і Дарів волхвів і одного з опікунів Правміра. Завдяки йому ми змогли підготувати для вас безліч матеріалів.

Голосовать тут https://oprf.roi.ru/281/

Щоб проголосувати, треба зареєструватися на сайті gosuslugi.ru

Щоб реалізувати своє право і проголосувати за представника від загальноросійського громадського об'єднання та іншої некомерційної організації, що висувається до складу Громадської палати, необхідно обов'язково отримати доступ на порталі держпослуг . Для цього необхідно зробити 4 кроки: 1. Подати заявку на порталі держпослуг (потрібно заповнити кілька анкетних форм, будуть необхідні дані паспорта і номер СНІЛС); 2. Підтвердити заявку по електронній пошті і за допомогою мобільного телефону; 3. Отримати код активації для доступу в особистий кабінет на порталі держпослуг або поштою (займає близько двох тижнів), або в офісі ВАТ «Ростелеком» (займає 2-3 хвилини), або в Громадській палаті РФ в пункті реєстрації та видачі кодів активації (Москва , Міуська площа б.7). Пункт працює у робочі дні з 9 до 18 годин і буде працювати до закінчення виборів;

4. Активувати обліковий запис на порталі держпослуг.

Ця процедура дає технічну можливість взяти участь в голосуванні.

Власне вибір кандидата здійснюється наступним чином:

1. Необхідно зайти на сайт Громадської палати або Російської громадської ініціативи (далі - РОІ) в розділ «Кандидати», присвячений виборам. Використовуючи функції фільтрів і пошуку по каталогу кандидатів і НКО, ознайомитися з резюме кандидатів і висунули їх організацій. Визначитися з вибором кандидата і натиснути кнопку «Голосувати»;

2. У момент натискання кнопки «Перейти до голосування» ви будете перенаправлені на сайт Російської громадської ініціативи, де і буде технічно проходити підрахунок голосів. Цей перехід практично непомітний, оскільки зовнішній вигляд сайту на екрані зміниться зовсім небагато (додасться логотип РОІ);

3. Голосування є після авторизації на сайті РОІ. Для авторизації на сайті РОІ необхідно ввести пароль і логін, що використовуються для доступу на портал держпослуг. Якщо ви авторизовані на сайті РОІ, з'явиться повідомлення, що ваш голос прийнятий. Якщо не авторизовані - буде запропоновано на вашу анкету.

подробиці на сайті.

Просимо підтримати наших з вами друзів!

Навіщо йти в Громадську палату, якщо значущих повноважень у цього органу немає?
Громадська палата успішно виконує всі покладені на неї функції?
Обговорення закону про соцоблужіваніі - це успішний приклад?
Чому ви говорите про все це в минулому часі?
Влада зобов'язана вислухати суспільство, але коригує вона свої дії або слухає в форматі «Васька слухає та їсть»?