Полезные материалы

Падіння рейтингу Путіна після виборів закономірно

За місяць після президентських виборів рейтинг підтримки російського лідера знизився. Падіння рівня довіри експерти пояснюють декількома причинами, про це повідомляють журналісти розділу «Новини Росії» інтернет-видання для ділових людей «Біржовий лідер» з посиланням на Бі-бі-сі.

Менше половини росіян довіряють президенту Путіну. Всього за місяць після президентських виборів рейтинг чинного глави держави впав на 7 процентних пунктів. Такі дані повідомили соціологи з ВЦИОМ. Зниження президентського рейтингу відбулося після трагедії в Кемерово, почала «сміттєвих» протестів, падіння курсу рубля і введення чергових антиросійських санкцій. Соціологи, коментуючи результати дослідження, називають коливання рейтингу традиційними.

З опитування ВЦИОМ слід, що за тиждень до виборів 53,4 відсотка росіян говорили про свою довіру президенту. Потім цей показник зріс до рекордного рівня 55,4 відсотка. Після дня голосування рейтинг довіри знижувався на 1,5-2 відсотка щотижня і до квітня опустився до 48,4 відсотка. У інших політиків, довіра до яких відстежують соціологи, падіння рейтингу виявилося не таким помітним.

Наприклад, у глави Міноборони Сергія Шойгу після виборів рейтинг зростав і незначно опустився в останній тиждень. Главі російського МЗС Сергію Лаврову росіяни стали вірити більше. За місяць після виборів прем'єр-міністр Дмитро Медведєв поліпшив рівень довіри з 9,8 до 10,7 відсотка. Соціологи і з Фонду громадська думка також зафіксували падіння президентського рейтингу - з березня до середини квітня кількість росіян, які «безумовно довіряють» главі держави, знизилося з 43 до 41 відсотка.

Як відомо, на що відбулися в березні президентських виборах чинний глава держави здобув перемогу з рекордним показником підтримки 76,69 відсотка голосів. Коментуючи результати недавніх соціологічних опитувань, експерти і політологи пояснюють причини падіння рейтингів підтримки лідера країни:

- пожежа, сміття і санкції. Глава ВЦВГД Валерій Федоров визнає, що швидкість падіння президентського рейтингу змушує звернути на себе увагу, незважаючи на те, що соціологи очікували часткової втрати довіри. Очевидно, що на зміну ставлення громадян до президента вплинув пожежа в Кемерово в кінці березня. Трагедія перемкнула увагу людей з позитивного порядку виборчої кампанії на внутрішні труднощі.

Політолог Гліб Павловський констатує, що в останній місяць президент явно «запізнювався» з реакцією на головні скандали. Не завжди відповідає була реакція глави держави на мітинги проти звалищ у Підмосков'ї, парламентський скандал навколо домагань депутата Леоніда Слуцького і пожежа в ТРЦ в Кемерово. На довіру до президента могла вплинути саме пізня реакція.

За словами Павловського, важливо розуміти, що негативна реакція на те, що відбувається проявляється серед людей, яких прийнято вважати «путінським більшістю». Саме люди з цієї категорії наносили найчутливіші удари по влади. Глава Серпуховського району поскаржився на кремлівське начальство, в Кемерово протести організовував втратив дітей путініст Ігор Востріков. Мабуть, президент страшно засмутив свій електорат і значну частину людей зі складу власної коаліції.

Важливою причиною розчарування політолог Костянтин Калачов називає проблеми в економіці, викликані новими санкціями. Погіршення добре видно, існує загроза зростання цін, вартість бензину зросла. За словами аналітика, рейтинг президента міг збільшитися до максимуму, якби після виборів курс рубля повернувся до показників 2014 року. Крім того, публічна позиція в протистоянні з Заходом могла вплинути на рівень довіри до президента. Глава держави поводиться стримано, Москва займає оборонну позицію, що також може позначитися на довірі до глави держави; Важливою причиною розчарування політолог Костянтин Калачов називає проблеми в економіці, викликані новими санкціями

- традиційне зниження. Глава «Левада-центру», соціолог Лев Гудков закономірним явищем називає падіння рейтингу після виборів. Він пояснює, що перед виборами йде електоральна мобілізація, різко підвищуються надії населення, пов'язані з обіцяними благами і світлим майбутнім. Ці ілюзії, як правило, швидко зникають. Тому всі електоральні кампанії супроводжуються короткими сплесками масового оптимізму, після чого ситуація повертається до звичного рівня.

Такої ж думки дотримується Валерій Федоров. У бесіді з журналістами «Ведомостей» він повідомив, що багато жителів Росії включаються в політичне життя країни лише на час виборчої кампанії, тому процес зниження рівня довіри звичний. Після попередніх президентських виборів соціологи зафіксували зростання президентського рейтингу протягом 5 тижнів після дня голосування (з 52,8 до 58,1). Костянтин Калачов порівнює президентський рейтинг з хвилею, де вибори є пікової точкою. Без миттєвого дива після виборів хвиля йде на спад. Гліб Павловський нагадує, що перед виборами відбувається накачування рейтингу, але після дня голосування штучна мобілізація закінчується;

- коливання в межах допустимої похибки. Лев Гудков зниження, зафіксоване ВЦИОМ, називає частиною допустимої похибки. Експерт пояснює, що 7 відсотків - це лише не набагато більше допустимої статистичної помилки. Коливання в межах 3-4 відсотків взагалі такими не зважають. За словами Гудкова, події в Кемерово і деякий страх перед загостренням конфронтації з Заходом могли зіграти певну роль.

Соціолог підкреслює, що тільки після декількох додаткових вимірів можна буде зрозуміти суть того, що відбувається. Можливо, коливання випадково, спад може пояснюватися нормальними процесами, зниженням ефекту мобілізації або стійким трендом на падіння довіри. Гліб Павловський погоджується, що зафіксоване зниження може бути відскоком від завищеною цифри або новим місцем президента після виборів.

Валерій Федоров переконаний, що турбуватися президенту нема про що, оскільки довіра до глави держави не падає нижче 45 відсотків. Соціолог вважає, що рейтинг президента незабаром покращиться. Крім того, зі збільшенням кількості згадок про президента в пресі зростає рівень довіри.