Полезные материалы

«Платять 1-3 тисячі - завжди так було»: соратникам Собчак не дали «підняти бабла» на виборах

20.03.2018

Члени УІКов від кандидата «проти всіх» несподівано захотіли грошей - в передвиборчому штабі кажуть, що нічого їм не обіцяли

Про спроби «продати копію протоколів УІКов» пишуть представники Ксенії Собчак в соцмережах, незадоволені тим, що не отримали гонорару за свою працю на виборах. Однак в казанському штабі кандидата впевнені, що це чистої води провокація, так як оплачувати витрати можна тільки з бюджету виборчої кампанії, а договори з членами і спостерігачами не укладалися. Втім, на сайтах оголошень про роботу такого роду вакансії - звичайна справа.

Члени УІКов від кандидата в президенти Ксенії Собчак очікували грошей за свою роботу на виборах, але були розчаровані / Фото: «БІЗНЕС Online» Члени УІКов від кандидата в президенти Ксенії Собчак очікували грошей за свою роботу на виборах, але були розчаровані / Фото: «БІЗНЕС Online»

«СОБЧАК ПОТРІБНО ПОДУМАТИ, ЯК ВОНА ВИБИРАЄ СЕБЕ СОРАТНИКІВ І ПОМІЧНИКІВ»

На другий день після виборів в публічний простір вихлюпнулася цікава інформація. Виявилося, що члени УІКов від кандидата в президенти Ксенії Собчак очікували грошей за свою роботу на виборах, але були розчаровані. Цю інформацію в соцмережі опублікувала один з членів УІКа - Євгенія Кузнєцова з Набережних Човнів. Дівчина виклала скрін листування спостерігачів, які завели суперечку на тему того, чи повинні в казанському штабі оплатити роботу членів комісій.

«Свої ж" соратники "розгорнули боротьбу з співробітниками штабу Ксенії Анатоліївни в спробі продати копію підсумкового протоколу зі своїх УІКов», - повідомила Кузнєцова на сторінці в соцмережі.

На скронях видно, як бажаючі отримати «зарплату» стверджують, що «всім на спостереженнях платять від 1 000 до 3 000 рублів - завжди так було». Інші заявляють, що зазвичай членам УІКов «платять не за спостереження, а за протокол». Тобто оплата за типом «вранці гроші, ввечері стільці». Є і третій аргумент - це оплата витрат членів комісій. «Вибачте, але витрачені гроші на проїзд таксі зі своєї кишені хто повинен оплачувати?» - пише інший член комісії.

Щоб збільшити, натисніть Щоб збільшити, натисніть

Тим часом в казанському штабі платити не мають наміру. «Ми при залученні людей в якості членів виборчих комісій, в якості спостерігачів обмовляли, що робота здійснюється на безоплатній основі, тому що у нас був принцип, що люди повинні спостерігати не заради грошей, а заради чесних виборів», - пояснила координатор штабу Ельза Нісанбекова в коментарі «БІЗНЕС Online». За її словами, всіх заздалегідь попереджали, що робота оплачуватися не буде. Як пояснили в штабі, якщо планується оплата, то з таким працівником укладається договір на надання платних послуг. Наприклад, іноді платять збирачам підписів, але до спостерігачам і членам комісій це не відноситься.

Однак не всі добровольці працюють на виборах за гроші. Та ж Кузнєцова пише: «На мій погляд, якщо хочеш заробити, треба обмовляти це відразу. Особисто я заробляю гроші в іншому місці, і для мене стало сюрпризом, що можна "підняти бабла" таким ось чином ».

Спостерігачами від Собчак в Татарстані працювали в Казані і Набережних Челнах від 70 до 100 чоловік. Всі вони працювали безкоштовно, не оплачувалася ні проїзд, ні харчування. «Ми з ними це заздалегідь обговорювали, у нас на це бюджету немає, - пояснила Нісанбекова. - Мабуть, інші кандидати платять, або на інших виборах люди отримували оплату - я нікому її не обіцяла. Може, вони хочуть скомпрометувати нас. Може, в подальшому, якщо вони змусять нас оплатити, будуть говорити про оплату не з виборчого фонду. Я вважаю, що це чистої води провокація ».

Щоб збільшити, натисніть Щоб збільшити, натисніть

За нашою інформацією, в штаб на Московській спостерігачі наносили візити з вимогою грошей. Координатор штабу повідомляє, що конфлікт залагоджено: «Ми зі спостерігачами обговорили цей момент і начебто зрозуміли один одного».

Кореспондент «БІЗНЕС Online» зателефонував одним з членів комісії, яка в загальному чаті спостерігачів висловлювалася за оплату роботи на виборах. Втім, жінка не стала коментувати ситуацію, заявивши, що питання оплати стосується тільки її і штабу. «Ксенії Собчак потрібно вибирати достойних. Я не вважаю, що Собчак набрала саме гідних - не було гідної роботи. Я думаю, що їй потрібно подумати, як вона вибирає собі соратників і помічників. Результати виборів говорять самі за себе », - зауважила жінка під час короткої розмови.

Ельза Нісанбекова: «Ми при залученні людей в якості членів виборчих комісій, в якості спостерігачів обмовляли, що робота здійснюється на безоплатній основі» / Фото: «БІЗНЕС Online» Ельза Нісанбекова: «Ми при залученні людей в якості членів виборчих комісій, в якості спостерігачів обмовляли, що робота здійснюється на безоплатній основі» / Фото: «БІЗНЕС Online»

СКІЛЬКИ МОГЛИ І СКІЛЬКИ ОТРИМАЛИ СПОСТЕРІГАЧІ І ЧЛЕНИ УІКов У Татарстані?

Судячи з інформації в інтернеті, робота спостерігачем або членом комісії дійсно часто розглядається як спосіб заробити. Наприклад, на сайті mjobs.ru в розділі «Робота на виборах в 2018 році» вказуються ціни за послуги агітаторів, учасників мітингів, спостерігачів і членів виборчих комісій.

Так, наприклад, агітатор, який роздає листівки на вулиці і розповідає перехожим про те, як хороший його кандидат, може отримати від 1,5 тис. Рублів до 5 тис. Рублів за добу. Причому розмір оплати залежить від розміру гаманця кандидата. Наприклад, агітатор, судячи з інформації на сайті, може отримати до 15 тис. Рублів «за обробку жителів виділеного територіального ділянки, в середньому це близько 1500 квартир».

Учасник мітингу, «людина, просто створює ефект присутності на вуличному заході, в середньому заробляє 500-600 рублів за пару годин роботи», повідомляє сайт.

А ось що стосується члена виборчої комісії, то тут вказуються цифри від 500 до 3 тис. Рублів. В принципі, в межах, заявлених татарстанськими соратниками Собчак. Голова виборчої комісії в залежності від регіону може заробити від 20 до 30 тис. Рублів за всю виборчу кампанію (це три-чотири виходи на чергування плюс день виборів). А спостерігач може розраховувати на суму від 1,8 тис. Рублів до 4,5 тис. Рублів.

Судячи з інформації в інтернеті, робота спостерігачем або членом комісії дійсно часто розглядається як спосіб заробити   Фото: © Олександр Кряжев, РІА «Новости» Судячи з інформації в інтернеті, робота спостерігачем або членом комісії дійсно часто розглядається як спосіб заробити
Фото: © Олександр Кряжев, РІА «Новости»

«БІЗНЕС Online» опитав керівників штабів і довірених осіб кандидатів на тему про те, скільки ті платять своїм помічникам. Довірена особа екс-кандидата в президенти РФ Бориса Титова в Татарстані Олександра Юманова розповіла «БІЗНЕС Online», що також нічого не платила волонтерам, які працювали на виборах. «З жадібності, - пожартувала вона, а потім вже серйозно додала. - Ми не оплачували нічого, у нас все добровільно працювали - і на зборі підписів, і під час роботи спостерігачами, членами виборчих комісій ». У день виборів від Титова в Казані в цілому працювали 7 чоловік, в інших містах РТ представників не було.

Безоплатно працювала по всій території республіки і 5-тисячна армія спостерігачів від партії «Комуністи Росії». Керівник штабу Максима Сурайкіна в Татарстані Альфред Валієв розповів «БІЗНЕС Online», що практично всі волонтери та спостерігачі - це члени партії, тому працювали за ідею. «Оплати не було, з федерального штабу нам нічого не висилали, ми безкоштовно працювали. Партія у нас бідна, грошей немає практично », - чесно зізнався Валієв. Разом з тим глава штабу залишився дуже задоволений роботою своїх безкоштовних помічників. «У Татарстані наша партія набрала більше всіх - 1,68 відсотка голосів (у порівнянні з голосуванням за Сурайкіна в інших регіонах - прим. Ред.), За кількістю - 33 тисячі проголосували за Сурайкіна, це кращий результат в рамках партії», - порадів Валієв.

Прес-секретар «Єдиної Росії» Наталія Лукіна повідомила, що спостерігачі від штабу Путіна в Татарстані були на кожній виборчій дільниці. Також з 400 претендентів було відібрано 75 волонтерів, які працювали безкоштовно. Вони працювали як в штабі, так і на ділянках.

«Вибачте, але витрачені гроші на проїзд таксі зі своєї кишені хто повинен оплачувати?