Полезные материалы

Продати непродане: що роблять з товарами великі бренди?

У липні британський бренд Burberry виявився в центрі скандалу - були знищені нерозпродані товари на суму понад 117 мільйонів доларів. Вчинку обурилися не тільки екологи, а й акціонери - компанія не запропонувала роздати одяг нужденним або розпродати по знижці.

РОЗПРОДАЖ! Нерозпродані речі - справжня біда для виробника, і існує багато способів їх позбутися. Майже всі вони можуть завдати шкоди репутації компанії-виробника.

Великі монобрендові мережі, такі як Adidas, Nike або Puma, створюють аутлет Великі монобрендові мережі, такі як Adidas, Nike або Puma, створюють аутлет. Так називаються магазини, де речі минулорічної колекції продаються зі значними знижками. Інший варіант - відправити речі в мультибрендові дисконтні магазини, які розпродають одяг минулих сезонів. Але аутлет і дисконтні магазини не гарантують повного позбавлення від старих речей, і з ними треба щось робити.

По-хорошому. За ідеєю, компанії не повинні знищувати речі. В такому випадку одяг зі старих колекцій або з невеликим шлюбом відправляється малозабезпеченим людям, а зі значним шлюбом - на переробку.

Утилізуватися повинен тільки той товар, який не підлягає відновленню - наприклад, речі, які були випадково пошкоджені при транспортуванні і складуванні.

ПО-ПОГАНОМУ. Але люксовим виробникам одягу вигідніше знищувати речі, а не жертвувати їх. Брендам не вигідно, щоб їхні речі продавали зі знижками або віддавали безкоштовно малозабезпеченим. Це маркетингова стратегія, спрямована на формування причетності до «закритого клубу» тих, хто може собі дозволити дорогі якісні речі.

Це маркетингова стратегія, спрямована на формування причетності до «закритого клубу» тих, хто може собі дозволити дорогі якісні речі

А РАПТОМ? На думку брендів, люди можуть купити річ в секонд-хенді за безцінь, а можуть прикинутися бездомними, щоб забрати річ безкоштовно. Люксові бренди турбуються про те, що шахраї можуть придбати річ на розпродажі або в секонд-хенді, а потім спробувати повернути їх в фірмовий магазин за повну вартість.

ДІРА НА РІВНОМУ МІСЦІ. Тому між постачальниками і магазинами існує додаткова угода: продавці дають список непроданих товарів, бренди повертають за них гроші. Після цього продавець пошкоджує товар, щоб зробити його непридатним для використання, і викидає. Наприклад, в Walmart використовують спеціальну машину, яка пробиває дірки в непроданої одязі.

Потрапивши. У 2017 році в сміттєвому баку магазину Nike в Манхеттені виявили кілька мішків, в яких лежали нові кросівки та спортивний одяг. Всі речі були порізані і непридатні для носіння.

У грудні того ж року близько нью-йоркського магазину EddieBauer виявили мішок з викинутими і порізаними речами. Ситуація ускладнювалася тим, що в Нью-Йорку велика кількість бездомних, яким одяг дуже б знадобилася в грудні.

Ситуація ускладнювалася тим, що в Нью-Йорку велика кількість бездомних, яким одяг дуже б знадобилася в грудні

На подібних діях ловили практично всі великі бренди.

БЕЙ, трощити. Колишні співробітники компанії UrbanOutfitters розповіли, як вони знищували нерозпродані товари, які заборонялося віддавати на благодійність. Взуття обливали зеленою фарбою, меблі і косметику псували усіма можливими способами.

КОСТЕР з сумочок. Французький бренд LouisVuitton в кінці року спалює все нерозпродані сумки. Компанія не влаштовує розпродажів - це робиться для підтримки елітарності і захисту бренду, адже дефіцит і дорожнеча робить сумку предметом розкоші.

Перевиховати. Шведський виробник H & M багато разів потрапляв в скандали, в тому числі і з-за утилізації речей. У 2010 році співробітники нью-йоркської філії зіпсували зимові речі. Цей вчинок викликав несхвалення суспільства: знищення речей замість благодійності боляче вдарило по репутації компанії.

Цей вчинок викликав несхвалення суспільства: знищення речей замість благодійності боляче вдарило по репутації компанії

Щоб повернути лояльність, H & M відкрила програму зі збору та переробки непотрібних речей. У магазинах встановили спеціальні кошики, куди клієнт може кинути будь-який одяг, навіть іншого бренду. Речі сортують, а потім відправляють їх або в секонд-хенд, або на переробку.

Крім того, H & M допомагає постачати електроенергію цілий регіон Швеції, відправляючи в піч електростанції тонни речей, непридатних для продажу або благодійності.

Неекологічних. Знищення речей забруднює навколишнє середовище і обходиться досить дорого. Згідно з даними Інституту світових ресурсів, для виробництва однієї бавовняної сорочки витрачається 2,7 тонни води - стільки ж води споживає людина за 2,5 року. А щороку спалюються і псуються мільйони таких сорочок, щоб звільнити місце на полицях магазинів для нової продукції.

Але, з юридичної точки зору, бренди знищують власну продукцію, тому можуть робити все, що захочуть.

Читайте також: МІЛЛЕНІАЛИ ПРОТИ БРЕНДІВ: ХТО КОГО ПЕРЕМОЖЕ?

Висловити своє враження

А РАПТОМ?