Полезные материалы

Рейтинг Путіна впав після виборів. Чому?

  1. 1. Пожежа, сміття і санкції
  2. 2. Традиційний відскік
  3. 3. Коливання в межах похибки

Володимир Путін.

ФОТО: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / AFP

Президенту Росії Володимиру Путіну довіряє менше половини росіян, а за місяць, що минув після президентських виборів, рейтинг впав на сім процентних пунктів, випливає з опитування ВЦВГД. Це сталося після трагедії в Кемерово, «сміттєвих» протестів, падіння курсу рубля і західних санкцій, але соціологи називають коливання рейтингу традиційними.

Як випливає з опитування ВЦВГД , За тиждень до виборів про свою довіру до президента говорили 53,4% росіян. Потім цей показник піднявся ще вище - до рекордних в 2018 році 55,4%. Однак після дня голосування рейтинг довіри падав на 1,5-2 процентних пункту щотижня, і до квітня опустився до 48,4% (дані опитування ВЦІОМ- «Супутник» від 15 квітня 2018 року, опитано тисячу респондентів у 80 регіонах).

Цікаво, що у інших політиків, довіра до яких відстежує ВЦИОМ, падіння було не таким помітним. У глави міноборони Сергія Шойгу рейтинг після виборів ріс і незначно опустився в останній тиждень. Рейтинг ріс і у міністра закордонних справ Сергія Лаврова. Глава уряду Дмитро Медведєв за місяць з виборів поліпшив свої показники довіри з 9,8% до 10,7%.

Падіння рейтингу Путіна, хоч і не таке серйозне, зафіксував і Фонд громадська думка (ФГД). За його даними, число тих, хто «безумовно довіряє» президенту, з березня до середини квітня впало з 43% до 41%. У свою чергу кількість тих, хто готовий проголосувати за Путіна, впало з 66% до 64%.

На минулих виборах президент здобув перемогу з рекордним в новітній історії Росії результатом в 76,69%.

Опитані Російської служби Бі-бі-сі експерти і політологи назвали різні причини падіння рейтингу президента.

1. Пожежа, сміття і санкції

Незважаючи на те, що зниження рейтингу очікувалося соціологами, швидкість цього падіння змушує звернути на себе увагу, визнає глава ВЦВГД Валерій Федоров.

На зміну ставлення росіян до президента вплинув пожежа в Кемерові в кінці березня, який забрав життя 60 осіб, говорить Федоров: це перемкнуло увагу людей з позитивного порядку кампанії на внутрішні проблеми.

Політолог Гліб Павловський зазначає, що президент в останній місяць «запізнювався» з реакцією на головні скандали - мітинги проти звалищ у Підмосков'ї, думський скандал навколо домагань депутата Леоніда Слуцького, пожежа в кемеровському ТЦ «Зимова вишня». Саме пізня реакція також могла вплинути на довіру до президента.

Важливо і те, що негативна реакція з'являється у тих людей, яких прийнято називати «путінським більшістю».

«Найбільш чутливі удари по влади наносили люди, які до нього (путінському більшості - Російська служба Бі-бі-сі) відносяться. Це і глава Серпуховського району, який пішов на сміливий і небезпечний крок і поскаржився на кремлівське начальство. Це і організатор кемеровських протестів, що втратив дітей Ігор Востріков. Всі ці люди - щирі путіністи. Але Путін їх страшно засмутив, і мабуть не тільки їх, а якусь значну частину людей в складі власної коаліції », - пояснює Павловський.

Ще однією важливою причиною розчарування стали і проблеми в економіці, викликані новими санкціями, каже політолог Костянтин Калачов. «Вже є погіршення. Є загроза зростання цін, вже виросли ціни на бензин », - перераховує він. За його словами, якби після виборів курс рубля повернувся до ситуації до 2014 року, то і рейтинг Путіна б виріс і досяг би максимуму.

Нарешті, на рівень довіри до президента могла вплинути його публічна позиція в протистоянні з Заходом, говорив Федоров «Відомостям». Путін поводиться дуже стримано, а позиція Росії - оборонна, що також може позначитися на довірі до президента.

2. Традиційний відскік

Глава «Левада-центру», соціолог Лев Гудков зазначає, що падіння рейтингу після виборів - закономірне явище. «Йде електоральна мобілізація, різко підвищуються надії. Вони пов'язані з обіцянками благ, світлого майбутнього та іншого. Ці ілюзії зазвичай швидко зникають. Все електоральні кампанії супроводжуються короткими сплесками масового оптимізму, але потім все повертається до звичайного рівня », - говорить Гудков.

Такого ж пояснення дотримується і гендиректор ВЦВГД Валерій Федоров. У розмові з «Відомостями» він пояснив, що багато жителів включаються в політику тільки під час виборної кампанії, «тому процес зниження рівня довіри звичний».

Правда, після минулих президентських виборів такої тенденції не спостерігалося. У 2012 році соціологи фіксували зростання рейтингу Путіна протягом ще п'яти тижнів після виборів. Тоді з 11 березня по 8 квітня він піднявся з 52,8% до 58,1%, і лише потім почав знижуватися.

Зниження рейтингу довіри за останній місяць - це падіння до звичайного нормального стану, вважає політконсультант Костянтин Калачов. «Пік припав на останній тиждень перед виборами. Зрозуміло, що по ходу виборів вся пропаганда працює на накачування рейтингу головного кандидата. Людям дають привабливий образ майбутнього, це призводить до експансії соціального оптимізму », - говорить експерт.

Крім того, самі вибори проходили в атмосфері свята і фестивалю, продовжує Калачов. Якщо розглядати рейтинг як хвилю, то вибори - це пік: «Коли не відбувається миттєвого дива, хвиля йде на спад».

«Перед виборами йде накачування рейтингу, є формати залучення уваги до президента. Це піднімає рейтинг, але це штучна мобілізація », - згоден політолог Гліб Павловський.

3. Коливання в межах похибки

Зниження, яке зафіксував ВЦИОМ, може і зовсім ставитися до допустимої похибки, вважає глава «Левада-центру» Гудков. За його словами, 7% - це трохи більше допустимої статистичної помилки. Коливання в межах 3-4% взагалі такими не вважаються, пояснює соціолог.

«Напевно, події в Кемерово і деякий страх перед загостренням конфронтації з Заходом зіграли свою роль. Але щоб зрозуміти, випадкове чи це коливання, нормальний спад, ефект демобілізації після виборів або стійкий тренд на падіння довіри, потрібно ще кілька вимірів », - констатує Гудков.

На даний момент не можна точно визначити, чим саме пояснюється зниження, визнає Павловський. «Складно сказати, що це - відскік від завищеною цифри або нове місце Путіна після виборів», - говорить експерт.

За словами Федорова, турбуватися Путіну нема про що - довіру до нього не падає нижче 45% і рейтинг повинен відіграти вгору. Крім того, звернув увагу Федоров, чим більше президента в ЗМІ - тим вище рівень довіри.