Полезные материалы

Як оформити вихід співробітника на пенсію: документи і проведення в 1С

  1. Порядок дій
  2. СЗВ-СТАЖ
  3. Оформлення в «1С: Зарплата і управління персоналом 8», ред. 3.1
  4. Що робити після виплат

Працівник, при досягненні пенсійного віку, може не розривати трудовий договір і продовжувати свою трудову діяльність. Згідно ТК РФ, в такій ситуації фахівця можна звільнити на загальних підставах, наприклад, за власним бажанням або за згодою сторін. Фірма не має права примушувати пенсіонера до звільнення. Якщо ж співробітник при досягненні пенсійного віку вирішує піти на заслужений відпочинок, роботодавцю потрібно це вірно оформити.

Порядок дій

Спочатку потрібно отримати від тепер уже пенсіонера заяву про звільнення. Працівник на підставі цього паперу може попрощатися з організацією в будь-який момент за власним бажанням. За загальним правилом, співробітник повинен попередити роботодавця про розірвання трудових відносин в письмовій формі, не пізніше, ніж за два тижні (ч. 1 ст. 80 ТК РФ).

Однак для пенсіонерів зроблено виняток: керівництво зобов'язане розірвати трудовий договір у строк, зазначений у заяві. Роботодавець не має права вимагати від працівника, що йде на заслужений відпочинок, відпрацювання в два тижні (ч. 3 ст. 80 ТК РФ). Датою звільнення буде день, зазначений на папері.

Після отримання заяви, в день припинення трудового договору роботодавець повинен видати відповідний наказ і видати співробітникові трудову книжку (ч. 4 ст. 84.1 ТК РФ). У наказі слід вказати знову ж ту дату, яку співробітник вказав в заяві. Рядок «Підстава припинення трудового договору» необхідно заповнити відповідно до ТК РФ - наприклад, так: «ініціатива працівника» або «власне бажання». З наказом про звільнення пенсіонер повинен бути ознайомлений під розпис.

На підставі наказу потрібно зробити запис у трудовій книжці. При звільненні працівника у зв'язку з його виходом на пенсію зазвичай робиться запис «Трудовий договір розірвано з ініціативи працівника, в зв'язку з виходом на пенсію, п. 3 частини першої статті 77 ТК РФ».

Підставою звільнення може служити також угоду сторін (ст. 78 ТК РФ). У цьому випадку наказ видається на підставі домовленостей, до яких прийшли керівник і пенсіонер, в трудовій книжці потрібно зробити запис «Трудовий договір розірваний за згодою сторін, п. 1 ч. 1 ст. 77 ТК РФ ». Запис завіряє своїм підписом співробітник кадрової служби або керівник організації. Не забудьте поставити печатку. На підставі даних з наказу про звільнення в особовій картці працівника потрібно зробити «завершальну» запис.

В останній робочий день звільняється повинен отримати всі належні йому виплати: заробітну плату, компенсацію за невикористану відпустку, премії, якщо вони передбачені колективним договором. Якщо співробітник вже був в оплачуваній відпустці, то організація має право провести утримання за використаний авансом відпустку.

Однак слід мати на увазі, що згідно зі статтями 137, 138 ТК РФ, організація не має права утримувати більше двадцяти відсотків від суми виплат. Роботодавцю при оформленні співробітником трудової пенсії в територіальний орган ПФР має бути поданий дані персоніфікованого обліку.

СЗВ-СТАЖ

Подання відомостей для встановлення пенсії проводиться за формою СЗВ-СТАЖ (постанова Правління ПФР від 11.01.2017 № 3п). Форма видається на застрахованих осіб, яким для встановлення пенсії необхідно врахувати період роботи календарного року, термін подання звітності за який не настав.

На підготовку і передачу в орган ПФР форми СЗВ-СТАЖ у роботодавця три календарні дні з моменту подачі заяви співробітником.

Законодавством не встановлено уніфікована форма заяви застрахованої особи про подання по ньому відомостей для встановлення пенсії, тому заява може бути складено в довільній формі.

Документ необхідно заповнювати, в тому числі, і на громадян, які працюють за цивільно-правовим договором; його повинен підписати керівник, і на ньому потрібно поставити печатку фірми.

Оформлення в «1С: Зарплата і управління персоналом 8», ред. 3.1

Розглянемо підготовку відомостей для встановлення пенсії (СЗВ-СТАЖ) в програмі «1С: Зарплата і управління персоналом 8», ред. 3.1.

Відомості за формою СЗВ-СТАЖ формуються звітом «Відомості про страховий стаж застрахованих осіб, СЗВ-СТАЖ». Для цього треба зайти в розділ «1 C -Отчетность» і натисніть на кнопку «Створити» і виберіть документ «Відомості про страховий стаж застрахованих осіб, СЗВ-СТАЖ». В поле «Тип відомостей» вкажіть «Призначення пенсії».

Щоб перейти безпосередньо в сформовані відомості, клацніть двічі по рядку зі співробітником. В результаті відкривається форма «Відомості про стаж». У формі вказується стаж співробітника з початку календарного року по дату передбачуваного виходу на пенсію. Якщо в цей час у співробітника були особливі періоди стажу (тимчасова непрацездатність, відпустка без збереження заробітної плати, періоди роботи в особливих умовах, що дають право на дострокове призначення пенсії, і т.д.), їх необхідно вказати (заповнюються автоматично). При зміні або доповненні даних необхідно натиснути на кнопку ОК.

Далі в формі документа натисніть на кнопку «Записати», розташовану у верхній командній панелі форми. Перед передачею відомостей рекомендується перевірити їх на відповідність вимогам ПФР. Для цього натисніть на кнопку «Перевірити». У цьому випадку звіт перевіряється по вбудованому в програму «1С» алгоритму перевірки. Крім того, перевірку відомостей можна зробити за допомогою сторонніх програм, які повинні бути введені на комп'ютері (по кнопці «Так» в повідомленні, яке виводиться на екран після вбудованої перевірки відомостей).

Якщо відомості передаються в ПФР без використання онлайн-сервісів, то по кнопці «Друк» можна сформувати друковану форму відомостей «СЗВ-СТАЖ», а також опис переданих документів за формою ОДВ-1. За допомогою кнопки «вивантажити» проводиться вивантаження пакету (форм СЗВ-СТАЖ і ОДВ-1) в зазначений каталог для передачі до територіального органу ПФР в електронному вигляді. Імена файлів програма присвоює автоматично.

Якщо організація підключена до сервісу «1С-Звітність», то документи можна відправити безпосередньо з програми. Перед відправкою рекомендується виконати форматно-логічний контроль заповнення форм. Для цього натисніть на кнопку «Відправити» і виберіть дію «Перевірити в інтернеті». Для відправки даних натисніть на кнопку «Відправити» і виберіть дію «Надіслати в ПФР».

Після прийняття відомостей ПФР документ слід захистити від зміни за допомогою прапорця «Документ прийнятий в ПФР (не редагується)», після цього його провести. Відредагувати документ після цього можна лише знявши вказаний прапорець.

Відредагувати документ після цього можна лише знявши вказаний прапорець

Багато роботодавців при звільненні співробітників у зв'язку з виходом на пенсію виплачують їм одноразове заохочення за сумлінну працю. Ці гроші включаються до витрат на оплату праці при розрахунку оподатковуваного прибутку (ст. 255 НК РФ). Такі виплати оподатковуються страховими внесками і повинні враховуватися при розрахунку суми пенсії. Їх необхідно включати в інші витрати, пов'язані з виробництвом і реалізацією (ст. 264 НК РФ).

При цьому якщо одноразова виплата оформлена як матеріальна допомога, то в межах 4000 руб. за рік страховими внесками вона не обкладається (ст. 9 Закону № 212-ФЗ). При видачі вихідної допомоги встановлена ​​пільга з ПДФО. Виплати, що здійснюються при звільненні працівника на пенсію, звільняються від обкладення ПДФО в сумі, що не перевищує в цілому триразовий розмір середнього місячного заробітку або шестиразовий розмір середнього місячного заробітку для працівників, звільнених з організацій, розташованих в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях.

Що робити після виплат

Після виплат від роботодавця починає діяти колишній співробітник. Для призначення пенсії він повинен подати заяву до відділення ПФР (з доданням необхідних документів). В обов'язки роботодавця при догляді працівника на пенсію входить представлення відомостей в ПФР.

В останній робочий день звільняється повинен отримати всі належні йому виплати, а до заяви в ПФР докласти документ, що засвідчує особу (паспорт) та СНІЛС.

За додатковим запитом можуть знадобитися документи, що підтверджують страховий стаж: трудова книжка, трудові договори, виписки з наказів, особові рахунки, відомості на видачу заробітної плати, довідки про період роботи і т. Д. Також сюди відноситься довідка про середньомісячний заробіток за 2000-2001 рр. або за будь-які 60 місяців поспіль за період до 1 січня 2002 року в протягом трудової діяльності і страхове свідоцтво обов'язкового пенсійного страхування. Як видно з наведеного списку, деякі папери доведеться оформляти роботодавцю.

При необхідності ПФР може зажадати у пенсіонера додаткові документи: наприклад, про зміну прізвища, про встановлення інвалідності та ступеня обмеження здатності до трудової діяльності та ін. Співробітники ПФР перевірять всі відомості, представлені співробітником, оформлять виписки з його особових рахунків, розрахують розмір трудової пенсії і підготують пенсійне посвідчення. Після отримання цього документа пенсіонеру потрібно звернутися в управління соцзахисту населення за місцем проживання для оформлення заходів соціальної підтримки.

Однак роботодавець до цього вже не має ніякого відношення.

матеріали газети «Прогресивний бухгалтер» ,, Липень 2018