Полезные материалы

7 травня. Календар Казинформа «Дати. Події. імена »

АСТАНА. КАЗИНФОРМ - МІА «Казінформ» пропонує читачам інформаційний календар «Дати. Події. Імена ».

ДАТИ

День захисника Вітчизни в Республіці Казахстан

Дата пов'язана з тим, що 7 травня 1992 року Президент Казахстану (Верховний головнокомандувач) Нурсултан Назарбаєв підписав указ про створення національних збройних сил. 4 жовтня 2012 року Парламент Республіки Казахстан розглянув і прийняв положення «Про внесення доповнення до Закону Республіки Казахстан« Про свята в Республіці Казахстан ». Згідно з ним 7 травня оголошується державним святом і є вихідним днем.

ПОДІЇ

У 1985 році в Петропавловську відбулося відкриття обеліска на честь 40-річчя Перемоги у війні 1941-1945 рр. Основний композиційний акцент обеліска являє собою стелу, зауженную догори, увінчану орденом Перемоги. Виконана вона з залізобетону, облицьованого мармуром. Висота обеліску 14 м, діаметр ордена Перемоги - 1 м. У нижній частині обеліска на двох сторонах - рельєфне зображення стилізованих фігур воїнів, на двох інших сторонах - зображення прапора і ордена Червоного Прапора.

У роки Другої світової війни на території Північно-Казахстанської області була сформована 314-а стрілецька дивізія та інші військові підрозділи, що прийняли активну участь в бойових діях, проявивши при цьому героїзм і відвагу.

У 1992 році здійснюючи суверенне право Республіки Казахстан на безпеку, з метою зміцнення її обороноздатності, забезпечення територіальної цілісності, вироблення і здійснення військової політики, державного правового регулювання військового будівництва і захисту соціально-економічних прав військовослужбовців Державний Комітет оборони перетворений в Міністерство оборони Республіки Казахстан. Першим міністром оборони Республіки Казахстан став генерал-полковник Сагадат Нурмагамбетов.

У 1992 році виходячи з необхідності здійснення єдиної державної політики у сфері оборони, на основі законного права на створення власних Збройних сил, підтвердженого в Угоді Ради Глав держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав про Збройні Сили і Прикордонні війська, і беручи до уваги формування власних Збройних Сил іншими державами Співдружності створені Збройні сили Республіки Казахстан.

У 1997 році в Алмати вулиці Мечникова присвоєно ім'я Аді Шаріпова (1912, Східно-Казахстанська область - один тисяча дев'ятсот дев'яносто три, Алмати) - учасника Другої світової війни, міністра освіти (1958-1963), заступника голови Ради Міністрів, міністра закордонних справ Казахської РСР (1963- 1966). А.Шаріпов - автор 350 наукових і публіцистичних праць, упорядник хрестоматії казахської літератури.

Ім'я Аді Шаріпова занесено в бібліографічний довідник «Видатні люди планети», що випускається міжнародним бібліографічним центром Кембриджського університету.

У 1999 році Указом Президента Республіки Казахстан Н.Назарбаєва Кошкарбаеву Рахімжану посмертно присвоєно найвищий ступінь відзнаки - звання «Халиқ қаhармани».

Рахімжан Кошкарбаев (1924, Стамбул губернія - 1988, Алма-Ата) - учасник Великої Вітчизняної війни, офіцер Червоної Армії.

30 квітня 1945 року спільно з червоноармійцем Григорієм Булатовим під час штурму Берліна першим підняв червоний прапор на фасаді ( «на сходах головного входу») будівлі Рейхстагу.

У 2000 році в Астані відкрито пам'ятник «Меморіал воїнам, загиблим в Афганістані». Імена 761 воїна-афганця відображені на гранітних плитах пам'ятника.

У 2009 році в місті Аксу Павлодарської області встановлено пам'ятник воїнам-інтернаціоналістам. Бойова машина піхоти встановлена ​​на високому п'єдесталі, викладеному Баянаульского каменем. На меморіальній плиті - прізвища земляків, загиблих на війні в Афганістані.

У 2013 році в Енбекшіказахском районі Алматинської області відкрилася алея «Даңқ», присвячена співробітникам органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків. Алея «Даңқ» складається з фотографій восьми загиблих під час виконання обов'язків поліцейських, встановлених на мармурових плитках, і реконструйованого пам'ятника, який нині розташований в самому центрі алеї.

У 2013 році в пам'ять про Олександра Карбишева - матері Героя Радянського Союзу, генерала Дмитра Карбишева (1880-1945), учасника російсько-японської і двох світових воєн - в Павлодарі відкриті меморіальна дошка на будинку і пам'ятний знак в міському саду.

У 2013 році на 40-й військовій базі «Отар» пройшов бойової парад за участю Президента країни - Верховного головнокомандувача Збройними силами Республіки Казахстан Нурсултана Назарбаєва. День захисника Вітчизни відзначався в Казахстані вперше в якості державного свята, і військовослужбовці спланували унікальний за формою і змістом парад, який ще ніколи не проводився не тільки в Казахстані, але і в країнах СНД. Відмінністю бойового параду від традиційних військових парадів була демонстрація професійної майстерності солдатів і офіцерів, реальне застосування сучасної зброї та військової техніки.

У 2014 році на в'їзді в Усть-Каменогорськ встановили бронзовий пам'ятник видатному казахському полководцю Кабанбай батира. Кабанбай Каракерей - полководець казахських військ, один із знаменитих батирів, які організували відсіч казахського народу джунгарська навалі в XVIII столітті. Його ім'я буде прославлене в літописах казахського народу поряд з іменами Абилая, Богенбая.

На створення і установку пам'ятника було виділено 105 млн. Тенге. Проектувальником монумента є ТОВ «Таймас СД», виробником - ТОВ «Балкиту».

У 2014 році п'ятірка ядерних держав взяла на себе зобов'язання поважати без'ядерний статус Центральної Азії, а також не застосовувати ядерну зброю проти країн регіону і не вдаватися до погроз його застосування. Протокол про гарантії безпеки підписали в штаб-квартирі ООН Великобританія, Китай, Росія, США і Франція.

Сам Договір про зону, вільну від ядерної зброї в Центральній Азії, підписаний 8 вересня 2006 року в Семипалатинську. Його учасниками стали Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан.

У 2015 році в столичному парку «Жерұйик» на перетині вулиць Кошкарбаева і Жумабаєва встановили пам'ятник генералу І.В. Панфілова. Участь в церемонії відкриття взяв Глава держави Нурсултан Назарбаєв. Монумент, виготовлений з бронзи, має висоту 2,5 метра. Крім цього, створено 28 стел з медаллю «Золота зірка Героя Радянського Союзу». Також зі східного боку пам'ятника уздовж алеї передбачено розташування пам'ятних плит всім 28 загиблим воїнам-Панфиловцам із зазначенням дати народження і дати смерті героїв.

У 2015 році в Шимкенті урочисто відкритий меморіал на похованні воїнів Другої світової війни. Це поховання відомо в місті як Карта Героїв. Тут поховані 53 солдата, які померли в госпіталі в 1941-1942 роках. На відновлення надгробних плит з міського бюджету були виділені 13 млн. Тенге, всього ж було закладено в бюджеті 21 млн. Тенге.

У 2015 році в Астані пройшов військовий парад, який став наймасштабнішим і грандіозним в історії незалежного Казахстану. Урочистий парад, що стартував з головної площі країни «Қазақ елі», прийняв Президент Республіки Казахстан - Верховний головнокомандувач Збройних сил Н.А. Назарбаєв.

У ньому взяли участь близько п'яти тисяч військовослужбовців усіх видів Збройних сил Республіки Казахстан, інших військ і військових формувань, а також більше двохсот одиниць озброєння і військової техніки, 70 вертольотів і літаків військової авіації.

У 2016 році картина Еміра Байгазіно «Поранений ангел», азіатська прем'єра, яка відбулася в конкурсній програмі на 17-му міжнародному кінофестивалі в Чонджу, Південна Корея, отримала спеціальний приз журі.

Картина «Поранений ангел» - друга частина однойменної трилогії Еміра Байгазіно, присвяченій складного світу підлітка.

У 2017 році казахстанські пляжниця Тетяна Машкова та Бахтигуль Самалікова виграли срібні медалі етапу Азіатського туру у В'єтнамі Tuan Chau - Ha Long Master. На груповій стадії спортсменки обіграли команди з Індонезії і Малайзії, впевнено посівши перше місце в групі. У плей-офф Машкова та Самалікова черзі пройшли суперниць з В'єтнаму, Японії та Нової Зеландії. У фінальній грі Машкова та Цимбалова у впертій боротьбі з рахунком 1: 2 поступилися китайській парі Ван / Сю.

У 2017 році офіцери апарату військового аташе Міністерства оборони РК в КНР зайняли друге загальнокомандне місце на минулих в Пекіні міжнародних змаганнях зі стрільби з автоматичної зброї. У змаганні взяли участь акредитовані в Пекіні військові дипломати з 60 країн.

ІМЕНА


62 роки тому (1956) народився Куна Ельдар Аскаровіч - консул Республіки Казахстан у Омську. Народився в Алма-Ата. Закінчив Московський інститут сталі і сплавів (1975); Казахський державний університет ім. С.М. Кірова, фізик (1978); пройшов стажування в Джорджтаунському університеті (США) (2006). Трудовий стаж: інженер Інституту ядерної фізики Академії наук Казахстану (1978-1979); інженер, молодший науковий співробітник Інституту металургії та збагачення Академії наук Казахстану (1979-1983); інструктор, заступник завідувача відділом Алматинского міськкому Компартії Казахстану (1983-1987); інструктор Казсовпрофа (1987-1988); молодший науковий співробітник Казахського політехнічного інституту (1988-1989); молодший науковий співробітник Інституту металургії та збагачення Академії наук Казахської РСР (1989-1991); старший науковий співробітник Інституту космічних досліджень Академії наук Республіки Казахстан (1991-1992); директор арабського культурно-ділового клубу МП «Заман» (1992); начальник відділу із зовнішньоекономічних зв'язків апарату акима Алматинської області (1998-2001); начальник відділу, директор департаменту попередження НС АЧС Республіки Казахстан (2001-2004); заступник голови Агентства НС Республіки Казахстан (2004-2005); заступник голови Агентства Республіки Казахстан по статистиці (2005-2008); заступник керівника представництва Міністерства закордонних справ Республіки Казахстан в м.Алмати (2008-2010). На займаній посаді - з грудня 2010 року. Нагороджений медалями «Қазақстан Республікасиниң тәуелсіздігіне 10 жил» (2001), «Сторіччя Казахської залізниці» (2004); відзначений Подякою Президента Республіки Казахстан (2006).


56 років тому (1962) народився Муздибаев Назим Кабдешевіч - начальник регіонального управління «Солтүстік» Прикордонної служби Комітету національної безпеки РК. Народився в г.Семіпалатінска. Закінчив вище прикордонне військово-політичне училище КДБ СРСР ім. К.Є. Ворошилова (1983); Військову академію ім. М.В. Фрунзе (1995). Офіцерську службу проходив на посадах заступника начальника прикордонної застави прикордонного загону, начальника прикордонної застави, заступника начальника відділу прикордонного загону, заступника начальника відділу виховної та соціально-правової роботи Державної прикордонної служби Республіки Казахстан, заступника начальника загону, начальника загону, начальника управління, заступника директора, заступник начальника Регіонального управління; тимчасово виконуючий обов'язки начальника регіонального управління «Солтүстік» Прикордонної служби Комітету національної безпеки Республіки Казахстан.


55 років тому (1963) народилася НАЗАРБАЄВА Даріга Нурсултановна - депутат Сенату Парламенту, голова постійного комітету з міжнародних справ, оборони і безпеки. Народилася в Карагандинської області. Закінчила історичний факультет Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова, Казахський державний університет ім. С.М. Кірова (1985).

Трудовий стаж: віце-президент Дитячого благодійного фонду «Бобек» (1992-1994); віце-президент Республіканської корпорації «Телебачення і радіо Казахстану» - директор Національного телевізійного інформаційного агентства «Хабар» (1994-1995); генеральний директор республіканського державного підприємства Агентство «Хабар» (1995-1998); президент ЗАТ «Агентство« Хабар »(1998-2001); голова ради директорів ЗАТ «Агентство« Хабар »(2001-2004); депутат Мажилісу Парламенту Республіки Казахстан III скликання (за списком партії «Асар») (2004-2007), директор Фонду Першого Президента Республіки Казахстан (2007-2012); депутат Мажилісу Парламенту Республіки Казахстан V скликання, голова Комітету з соціально-культурному розвитку (2012-2014); заступник голови Мажилісу Парламенту Республіки Казахстан (2014-2015); заступник Прем'єр-Міністра Республіки Казахстан (2015-2016). На займаній посаді - з вересня 2016 року.

Нагороджена орденами «Құрмет» (2004), «Парасат» (2004); (12.11.2008). (Ordre des Arts et des Lettres) (Франція, 09.04.2009).


43 роки тому (1975) народився Касимбеков Женис Махмудули - міністр з інвестицій та розвитку Республіки Казахстан. Народився в Джамбулской області. Закінчив факультет дизайну архітектурного середовища Казахської державної архітектурно-будівельної академії (1997), архітектор-дизайнер; факультет державного і муніципального управління Євразійського університету (2001), економіст. Трудовий стаж: стажист-дослідник КазГАБА (1997-1998); головний спеціаліст ВАТ «Темірбанк» (1998); начальник відділу Комітету з антимонопольної політики Республіки Казахстан (1998-2000); директор Департаменту водного транспорту МТК Республіки Казахстан (2000-2004); директор РГП «Актаускій міжнародний морський торговий порт» (2004-2005); (2005-2009); (2009-2014); міністр транспорту і комунікацій РК (03.2014-06.2014); перший заступник міністра з інвестицій та розвитку Республіки Казахстан (2014-2016). На займаній посаді - з 2016 року.

Нагороджений орденом «Құрмет»; ювілейними медалями «Қазақстан Республікасиниң тәуелсіздігіне 10 жил» (2001), «Астананиң 10 жилдиғи» (2008).