Полезные материалы

Чи шкідлива борошняна випічка для організму: розбираємо всі за і проти

  1. Роль випічки в раціоні
  2. Відео: У чому шкода солодкого і як перестати хотіти солодке?
  3. маргарин
  4. розпушувач
  5. цукор
  6. дріжджі
  7. ванілін
  8. Як відмовитися від випічки і чим її замінити?
  9. Маленькі хитрощі для кулінара

Під випічкою зазвичай мають на увазі пишні, смачні булочки, ватрушки і пиріжки з начинкою, що вживаються в якості частування. Їх люблять дорослі і люблять діти. Чи корисна така їжа? Про це сьогодні і подискутуємо.

Роль випічки в раціоні

Почнемо з того, що без вуглеводної їжі, до якої належать і хлібобулочні вироби, організму ніяк не обійтися. Головним джерелом енергії є глюкоза, що отримується в результаті розщеплення карбогідратів. Вона підживлює мозок, служить паливом для нервової системи, при важких роботах або порушеному режимі харчування дозволяє швидко вгамувати голод і відновити сили.

У багатьох випадках випічка виявляється постачальником корисних мікро- і макроелементів, особливо коли для начинки використовуються сухофрукти, прянощі і ягідні джеми. У традиційних булках містяться вітаміни В1, В2, РР. У невеликих кількостях присутні такі речовини:

- натрій,

- калій,

- кальцій,

- магній,

- фосфор,

- залізо.

Нарешті, здобні солодощі покращують емоційний тонус і підвищують настрій. Так приємно відчувати їх аромат і балувати смакові рецептори.

Так приємно відчувати їх аромат і балувати смакові рецептори

Які ласощі. Але наскільки вони шкідливі?

Відео: У чому шкода солодкого і як перестати хотіти солодке?

Негативні особливості випічки

У медалі є й «тіньова» сторона. І в цьому випадку вона набагато темніше і рельєфніше світлою. У надмірній кількості борошняні вироби приносять зайві калорії. А організм, як запасливий господар, відкладає їх на талії, стегнах і боків у вигляді жирових прошарків. Для людей, які ведуть малорухливий спосіб життя і побоюються за свою фігуру, булочки та короваї виявляються серйозною перешкодою на шляху до стрункості.

Така картина в цілому. Тепер поговоримо про конкретні речі, а саме про інгредієнти. Сучасні заводи і комбінати керуються у виробничому процесі не чинними стандартами, а самостійно розробленими рецептами. Найчастіше вони випікають продукцію на основі готових фабричних сухих наборів, що включають велику кількість синтетичних і небезпечних добавок. Нехай це шкідливо для споживача, але зате зручно і вигідно для продавця.

маргарин

Маргарин - це емульсійна суміш з натуральних і модифікованих рослинних олій та тваринних жирів. Його небезпека - в наявності транс-жирів, яким приписують канцерогенні властивості, називають причиною виникнення серцево-судинних недуг, діабету, алергічних реакцій, зниження імунітету і погіршення складу крові.

Але вихід є. Цей компонент замінить сільське вершкове масло, а в деяких видах тесту (заварне, дріжджове) - рафіновані вичавки з соняшнику, кукурудзи, ріпаку та ін.

розпушувач

Цей компонент необхідний для надання продуктам рихлості і пишності. Але якщо він зроблений на основі фосфатів, то становить небезпеку для шлунка (провокує виразки і ерозії), викликає недолік фосфору і кальцію.

цукор

Солодко, смачно, але чи корисно?

Більшість борошняних десертів відрізняються великим вмістом цукру. Після приготування виходить продукт з високим глікемічним індексом, який різко підвищує рівень глюкози в крові. Це одна з причин, чому любителі здоби знаходяться в групі ризику по виникненню:

- діабету,

- молочниці,

- ожиріння.

Крім того, занадто нудотні вироби шкідливі для зубів.

дріжджі

Пекарські дріжджі - вид біологічного розпушувача тесту - одноклітинний грибок без грибниці. Продукт досить спірне. Одні наполягають на його корисності, інші наводять аргументи про шкідливість. Доводи обох сторін здаються переконливими, але хто правий - залишається неясним. Основні «фобії», що стосуються цих мікроорганізмів, такі:

1) Потрапляючи в травну систему людини, дріжджі починають «красти» з їжі людини вуглеводи, вітаміни і мінерали, необхідні для їх життєдіяльності. Підсумок - дефіцит елементів в організмі.

2) Агресивні гриби розмножується в геометричній прогресії. Вони створюють гнильну середу і порушують баланс кишкової мікрофлори в бік «поганих» бактерій, що призводить до ослаблення захисних функцій. Засвоєння продуктів харчування також погіршується. З'являється дисбактеріоз, проблеми з підшлунковою залозою і печінкою.

3) Підвищує кислотність, що сприяє хронічним парканів, утворення виразок і гастритів, каменів в жовчному міхурі. Організм намагається нормалізувати кислотно-лужну пропорцію, витягаючи з кісткової тканини кальцій (лужний елемент). Тому випічка, в теорії, може стати непрямою причиною крихкості кісток і остеопорозу.

4) У результаті спиртового бродіння формуються токсичні речовини: діацетил, ацетоін, масляний альдегід, ізоаміл тощо. Ці сполуки відповідають за смак і запах борошняних виробів. У малих кількостях вони не є небезпечними.

Альтернативою фабричним дріжджів стануть натуральні аналоги з хмелю і житніх заквасок.

ванілін

Ванілін - синтетична добавка з характерним приємним ароматом. У певних випадках вона провокує алергічні реакції і навіть шкірні роздратування, аж до розвитку контактного дерматиту, пігментації і екземи.

При виготовленні цього порошку часто використовують кумарин - канцероген, руйнівно впливає на клітини печінки. Людина при цьому відчуває печію.

Як відмовитися від випічки і чим її замінити?

Відмова від білого хліба і здобних - це важливий крок назустріч здоров'ю. Кому-то подібне рішення дається легко, а деякі просто не можуть переступити через себе. Різко перемогти звичку їсти солодку випічку важко. Але ласощі можна витіснити з раціону поступово, замінивши їх більш корисною їжею:

  • зефір на основі пектину, яєчних білків і яблучного пюре;
  • мармелад з фруктово-ягідних соків, з желатином або агар-агаром;
  • горіхи ;
  • чорний шоколад;
  • батончики і хлібці з цільного зерна;
  • рахат-лукум, приготований з плодово-ягідних пюре, горіхів, меду, насіння, крохмалю;
  • сушені фрукти.

Солодких дріжджових булок, крекерів і листкових тістечок слід уникати. Замість них краще віддати перевагу випічці з цільнозерновий борошна, виробів без кондитерської глазурі і галетних печінкою.

Маленькі хитрощі для кулінара

Відомо, що найбільш активно організм засвоює калорії в першій половині дня. Тому на сніданок цілком допустимо з'їсти апетитну ватрушку з чаєм, круасан з кавою, калач з какао або навіть шматочок торта. Але не варто об'їдатися і намагатися впихнути в себе добову норму, якщо вже до обіду всі так добре перетравлюється.

Щоб випічка була більш корисною, при домашньому приготуванні зменшуйте порцію цукру на 40-50 відсотків. Зазвичай частка цього інгредієнта в рецептах вказана з надлишком. Так само рекомендується діяти з жиром: кількість вершкового масла можна сміливо скоротити на третину, а то й половина. При цьому смак і якість десерту не постраждають, а енергетична цінність істотно знизиться.

При випіканні в духовці не змащуйте деко і форми жиром. Краще вистелити дно антипригарним покриттям. Пироги або булочки залишаться такими ж ніжними і повітряними.

Нарешті, можна використовувати фруктові пюре та гасіння оцет замість курячих яєць.

Пам'ятайте! Випічка не настільки шкідлива, щоб від неї відмовлятися зовсім. Для здоров'я важлива помірність і раціональність. При такому підході позбавляти себе задоволення поласувати здобою не доведеться.

No tags for this post.

Чи корисна така їжа?
Але наскільки вони шкідливі?
Відео: У чому шкода солодкого і як перестати хотіти солодке?
Як відмовитися від випічки і чим її замінити?