Полезные материалы

Агротайм »Процеси на бобах

Бобові культури стають все популярніші в сівозмінах південноросійських фермерів - ми писали про це в березневому номері «Агротайма» (див Бобові культури стають все популярніші в сівозмінах південноросійських фермерів - ми писали про це в березневому номері «Агротайма» (див .: «Кооператив на бобах»). І з усіх бобових, мабуть, найбільший інтерес у фермерів викликають зараз нут і соя - ціна і попит на них в останні роки неухильно зростає. Однак добре відомо, що їх вирощування має в порівнянні з пшеницею свої нюанси. Які спостереження роблять аграрії Дону і Волги і яких результатів при роботі з бобами вони досягають - розповідаємо в нашому матеріалі. Цього разу в центрі уваги - нут.

насіння

... Професор Донського аграрного університету (ДонГАУ), завкафедрою рослинництва і екології Костянтин Пімонов займається вивченням особливостей вирощування нуту та інших бобових більше 15 років. Він являє собою блискучий (і, на жаль, рідкісний в нинішній час) тип вченого, не просто проводить досліди на навчальних ділянках, а тісно пов'язаного з реальним виробництвом. Саме Костянтин Ігорович - головний консультант фермерів, які входять до кооперативу «Донський маяк». Як ми розповідали раніше, це об'єднання забезпечує сировиною велике підприємство з переробки зернових і бобових культур, Зерноградського ВКФ «Маяк». У свою чергу, завод постачає свою продукцію в півтора десятка зарубіжних країн (за винятком Росії).

- У чому краса нуту? Перш за все, він допомагає вирішити проблему з сівозміною і харчуванням рослин, - розповідає Костянтин Пімонов. - Він дає біологічний азот, який збагачує грунт і знижує необхідність внесення мінеральних добрив. До слова, нут - це культура бідних грунтів і посушливих територій. Якщо він потрапляє туди, де багато вологи і багаті чорноземи, то у нього добре розвивається вегетативна маса, а ось боби - слабо. Нещодавно мені дзвонили з проханням проконсультувати: «У нас велике господарство, хочемо зайнятися насінництвом нуту». Питаю, де знаходяться поля. Виявляється, у Воронезькій і Орловській областях. Там випадає понад 600 мм опадів! Горох в таких умовах дасть урожай в 2-2,5 рази більше! А нут практично весь загине від хвороб.

У правильних умовах потенціал у культури дуже великий, стверджує Пімонов: на власних полях вчений отримував до 31 ц / га.

- Якщо у рослини добре розвинена коренева система, то нут практично не боїться і повітряної посухи, - говорить професор ДонГАУ. - Терміни сівби можуть бути розтягнуті, хоча в останні роки ми рекомендуємо ранні - наприклад, друга декада-початок квітня. Взагалі, нут зійде незалежно від того, яка температура в поле. Він набирає певну суму температур, так що сходи можуть з'явитися і при п'яти градусах, і при двадцяти п'яти. Чим пізніше посієте, тим, відповідно, пізніше будуть і сходи. Але врахуйте, що нут - це культура довгого дня. При короткому дні період цвітіння різко скорочується. Я якось сіяв 15 травня, а отримав 7 центнерів. У вас ранні терміни, 5-7 градусів і фізично стигла грунт? Сіяти можна, але важливо тоді обробити насіння, щоб вони не запліснявіли. Зерна можуть не сходити і три тижні, і місяць, так що краще застрахуватися від ризиків: шкідників в грунті багато.

За словами Костянтина Пімонова, ще кілька років тому з насінням нуту в країні була велика проблема. Однак поступово вона вирішується - з'являється все більше сортів, а також насінницьких господарств, де можна купити елітний матеріал (правда, і бажаючих сіяти нут теж додається, так що ціни ростуть). Це важлива річ: нут не терпить неякісного насіння. До того ж кожному початківцю краще знати особливості тих чи інших сортів. Це стосується і норми висіву, і строків збирання, і навіть її технологічних нюансів.

- У Ростовській області найбільш відомі сорти Краснокутський 3, прищепити-1, Волгоградський-10, Вектор, - говорить учений. - І на підході крупносемянний сорт Заволзький волгоградської селекції, який поки не можуть розмножити на великій площі. Різні сорти мають різну здатність гілкуватися. Сорт Вектор чим рідше сієш, тим більше отримуєш врожайність. Ми пробували: 80-90 кг на гектар досить, щоб отримати 15 ц / га, причому сіяти можна широкорядно. Чудово розгалужуються і сорти саратовській селекції, а також Краснокутський-36. Він, до речі, один з найбільш пізньостиглих. Період вегетації від 90 до 120 днів. Але у нього є недолік: коли нут вже на 90% дозрів і випадають опади, рослини починають формувати бічні пагони і можуть навіть зацвісти. Тобто під час збирання нут буде зеленим, забруднили. А хороший товарний нут повинен бути білим.

Скільки сіяти насіння? Тут все залежить від гіллястості сорти, стверджує Пімонов. Нут не любить загущенность, через неї формується мало бобів. Загущений нут, як правило, виходить неврожайним. На розгалужені сорти типу Вектора буде досить 0,5 млн насіння на га. Для погано розгалужених (прищепити-1, Волгоградський) буде потрібно 0,6-0,7 млн ​​штук. Кращий попередник для нуту - це пшениця або ячмінь. Найгірший - соняшник або просо: через них утворюється багато падалиці, яка потім сходить. Доводиться проводити додаткове боронування. Все це зайві витрати, а, наприклад, якщо фермер працює по «нулю», то боронування взагалі неприйнятно.

- Що стосується глибини загортання насіння, то при оптимальних умовах вологості і температури достатньо 5-6 см, - каже Костянтин Пімонов. - Але потрібно саме 5-6 см, не менше. Імпортні сівалки здатні виконати це завдання, розмістивши насіння на певній відстані один від одного. Крім того, вони дозволяють чудово застосовувати біопрепарати, зокрема, ризоторфін, мізорін і інші. Порядок наступний: кладеться насіння, а під нього ллється рідина. Це оптимальний варіант, завдяки йому не потрібно інокулювати насіннєвий матеріал.

бур'яни

Головна проблема, з якою обов'язково зіткнеться будь-який, хто планує вирощувати нут, це бур'яни. З одного боку, вони призводять до того, що нут втрачає свій пріоритетний білий колір, зеленіє. А по-друге, боротися з деякими видами бур'янів досить складно. Тому все досвідчені фермери і консультанти «Донського маяка» в один голос рекомендують: перш, ніж зв'язуватися з нутом, потрібно добре вивчити поля. Які бур'яни на ньому переважають? Як вони поводяться на полі? Якщо відсіятися «наосліп», то коли виникне небезпека, буде незрозуміло, як на неї реагувати.

Нут не терпить недбалості - цю думку практики повторювали не раз.

- Поля повинні бути чистими від бур'янів, - пояснює Костянтин Пімонов. - Фермери часто стикаються ось з чим: нут добре зійшов, але тут з'являються пізні широколисті бур'яни - амброзія, лобода біла, лобода татарська і, звичайно, багаторічні, типу осоту. Це основний бич нуту: він дуже погано переносить гербіциди проти дводольних широколистих. А ось зі злаковими травами легко боротися. Застосовуйте від них будь-який відповідний гербіцид під час цвітіння нуту. З ним нічого поганого не буде, він продовжить вегетувати і зав'язувати боби.

Щоб полегшити боротьбу з бур'янами, вчений рекомендує ще з осені вирівняти поле. І застосовувати замість гербіцидів боронування: одне досходове і два повсходовое. Цей метод вже не раз випробуваний пайовиками «Донського маяка».

- У перший рік, коли я зайнявся нутом, то на пробних дев'яти гектарах нічого не отримав, - згадує Зерноградскій фермер Анатолій Лемещук (в кооперативі «Донський маяк» він виступає в якості «старожила» одним з консультантів). - Чому? Адже начебто були шикарні сходи. Але пішов бур'ян. Я не вник в усі деталі і обробив поле гербіцидом. І нут, що називається, «опустив вуха». До наступного сезону я підготувався краще. Почитав інформацію, ретельно вирівняв поле, підготував грунт. І був урожай. У мене безотвальная технологія, плуга не визнаю. З осені - дискатори. Потім боронування і посів. Від бур'янів використовую дві борони, звичайну легку і роторну. Результат однаковий. Якщо працювати по сходам, то краще в фазі 5-6 листків.

До речі, про обробку грунту. За словами Костянтина Пімонова, в останні роки в Ростовській області знижуються площі під нутом з єдиної причини: дізнавшись про переваги загортання насіння нуту на значну глибину, багато аграріїв, раніше застосовували мінімальну обробку, орють свої поля. Як результат - насіння бур'янів з нижнього шару вивертаються на поверхню.

- І потім вони дивуються, - посміхається Пімонов. - Начебто поле було чисте, коли сіяв - звідки що взялось? Тому не варто зловживати оборотом пласта.

Ще один спосіб побороти бур'яни - це використання ґрунтових гербіцидів або робота отрутами по попереднику. На тій же пшениці можна цілком застосовувати від дводольних необхідний гербіцид - його післядія збережеться і для нуту.

Тут, правда, є свої тонкощі.

- Всякого, хто збирається вирощувати нут або сочевицю, хочу попередити, - говорить ставропольський аграрій Вадим Марухно. - Якщо по попередникам працювали гербіцидом на основі сулфанілмочевіни, то не варто на тому полі займатися бобовими протягом п'яти років. Йдуть випадання. Рослина піднімається, розвивається, а потім «згоряє».

Важливі деталі варто врахувати і при виборі «почвенника».

- Для нуту найкраще підходить «гезагард», - ділиться досвідом професор ДонГАУ. - Нормальна доза - 2,5-3,5 літра. Створюється екран. Але пам'ятайте: «гезагард» працює при температурі + 10-12 градусів. Якщо віддаєте перевагу рання сівба, гербіцид не подіє. Тобто потрібно змістити строки сівби. Правда, в цьому випадку ризикуємо втратити вологу ... Тому в термінах потрібно шукати золоту середину.

Можливо, через всіх цих складнощів хімічним способам Анатолій Лемещук полюбляє стару добру «механіку».

- Я пробував грунтовий гербіцид, - розповідає фермер. - Але мені не сподобалося, ефект був недостатній. Боронування більш ефективно.

До того ж, додає Пімонов, грунтовий гербіцид зазвичай діє місяць-півтора. Цього часу достатньо, щоб сформувати урожай, але його не вистачає для проведення прибирання чистого, чи не зеленого нуту. В крайньому випадку, тут допоможуть гліфосату. Але і тут свої нюанси: гліфосат категорично неприпустимі при посівах нуту на насіння. Після обробки схожість такого посівного матеріалу різко знизиться. Навіть якщо в перші два-три місяці на полях з'явиться хороша зелень, до весни вся «життя» в ній завмре, застерігає Пімонов.

З цим, правда, категорично не погоджується фермер з Іловлінского району Волгоградської області, глава ТОВ «Асоціація СФГ« Кузнецовська »Михайло Хабаров. Вже понад 15 років він вирощує у себе нут, веде первинне насінництво деяких сортів. Середня врожайність нуту в «Кузнецовської» становить в різні роки від 5 до 19 ц / га.

- Ніякої схожість гліфосату не знижують, - стверджує Хабаров. - Якщо ви бачите, що поле засмічене і не виходить прибрати нут безпосередньо (щириця жміндовідная пішла або щетинники полізли через опади по вегетації), то не треба чекати його повного дозрівання. Працюйте гліфосатом, коли побуріло відсотків 70% площі нуту. Тоді в момент дозрівання нуту все бур'яни висохнуть. А взагалі ... За довгі роки роботи в сільському господарстві я зрозумів, що найефективніший спосіб побороти бур'яни - це провокація їх і знищення. Однією оранкою або боронуванням тут не впоратися, потрібен гербіцид.

шкідники

Ще одна проблема при вирощуванні нуту - це шкідники. З деякими з них початківець «нутовік» зіткнеться відразу.

- Найголовніший шкідник нуту - це бавовняна совка, - говорить Костянтин Пімонов. - Він багатоядний, і якщо не вчасно обробити від нього посіви, то що б ви потім не робили, агротехнічними способами побороти буде неможливо. Років 15-20 тому у совки був, як правило, тільки один років. Максимум два, і то якщо складуться сприятливі умови. А зараз чотири і навіть більше. І дуже важливо його НЕ прогавити. А то буває так: фермер отримав хороші сходи, боби формуються, і тут в один прекрасний момент агроном зриває рослина і бачить, що боби-то порожні. Я пропоную працювати з совкой по материнській особини, незважаючи на те, що вона харчується тільки нектаром, у неї немає зубів. Якщо препарати типу «Шерпа», вони дешеві. Але потрібно все робити вчасно: в період бутонізації нуту провести профілактичну обробку. Чим вище температура, тим швидше яйця перетворюються на личинки. І ви навіть не помітите, як вони просвердлили бобик і з'їдять найцінніше.

За словами професора ДонГАУ, якщо повноцінно не обробляти нут від шкідника, то можна отримати урожай лише з останніх бобів - совка з'їсть все дочиста.

Найбільш прийнятні обробки: фосфор-Органікум для першого разу, а для другого - він же, але в суміші з пиретроидами. Такий захист тримається до 40 днів. Два місяці очікування буде досить, щоб отримати екологічно безпечні боби нуту.

Добре допомагає від совки біологічний препарат лепидоцид, стверджує Пімонов. Але через часті дощі він швидко змивається з рослини, доводиться обробляти заново. Не допомагають навіть прилипачі.

- Я намагався боротися з совкой і іншими біологічними способами, - говорить Костянтин Ігорович. - Скажімо, у Владикавказі є комахи, які відкладають у яйця совки свої яйця, і в результаті вилуплюються нешкідливі для сільського господарства види. Але всіх цікавить: а скільки це буде коштувати? Відповідаю: це коштує дорого.

Також у нуту є шкідники, з якими аграрії зіткнуться не відразу, наприклад, нутовая муха або акацієва огневка. Вони з'являються на полях, коли нут «прокрутиться» в сівозміні кілька разів.

- Щоб цього не допустити, краще всього повертати і нут, і сочевицю на поля раз в чотири роки. Якщо хтось спробує посіяти нут відразу по нуту або навіть через рік - в такому господарстві різко зростуть проблеми із засобами захисту, - говорить Костянтин Пімонов.

Подібного підходу дотримуються і в господарстві Михайла Хабарова. «Я на чотири роки вперед знаю, де на полі у мене буде посіяно нут», - каже голова. Що стосується боротьби з шкідниками, то в ТОВ «Кузнецовське» намагаються не використовувати нікотіноіди.

- Сучасна річ, хороша, але не для нас, - коментує Хабаров. - Оскільки в нашому сівозміні є гірчиця і соняшник. Я вам гарантую - від нікотіноідов ви через 2-3 роки втратите всіх їх запилювачів. Так що ми працюємо по вредителю дешевими звичайними пиретроидами. Це найефективніший спосіб.

... Якщо врахувати всі ці рекомендації і ретельно підійти до технологічного процесу, то нут - цілком комфортна і прибуткова для роботи культура, резюмують співрозмовники «Агротайма».

Ігор Новосельський

Журнал «Агротайм», № 5 (43) травень 2017

З питань розміщення реклами в журналі звертатися:

644007, г.Омск, ул.Булатова, 101, оф. 203

8 (3812) 92-51-56, 8-908-311-53-34,

8-951-422-41-50, 8-913-645-49-26,

[email protected] , [email protected] , [email protected]

У чому краса нуту?
У вас ранні терміни, 5-7 градусів і фізично стигла грунт?
Скільки сіяти насіння?
Які бур'яни на ньому переважають?
Як вони поводяться на полі?
Чому?
Начебто поле було чисте, коли сіяв - звідки що взялось?
Але всіх цікавить: а скільки це буде коштувати?