Полезные материалы

Як виростити стевію в відкритому грунті і який догляд їй потрібен

  1. Опис рослини стевія, умови для вирощування
  2. Стевія медова
  3. Вибір місця для посадки стевії у відкритому грунті
  4. Вирощування стевії у відкритому грунті
  5. Посадка стевії зеленими живцями
  6. Догляд за стевією протягом сезону

Індіанцям південної Америки рослина стевія відома своїм солодким смаком кілька тисячоліть. Коли академік Вавилов Н. І.В однієї зі своїх експедицій на американський континент звернув увагу на стевію, він зібрав і привіз її насіння в СРСР. У своїй доповіді уряду країни академік вказав на можливість використовувати рослину для широкого вирощування з подальшою переробкою в харчовій промисловості.

Однак, сам академік став жертвою доносів і наклепів, був заарештований і помер у в'язниці від нестерпних умов утримання. Всі відомості про стевії були на десятки років забуті. Увага на стевію звернули в 70 - 80 роках минулого століття як на потенційний натуральний цукрозамінник і кормову культуру. Постараємося з'ясувати, як виростити стевію самостійно і в чому полягає догляд за нею.

зміст:

Опис рослини стевія, умови для вирощування

Рід Стевія належить до сімейства айстрових. Він налічує понад 250 видів різних рослин. Особливою популярністю користується стевія медова, яка і буде описана нижче.

Стевія медова

Рослина представлено трав'янистої багаторічної формою. Формується як багатостовбурний кущик висотою від 0,8 м до 1,2 м. Коренева система мичкувата типу, добре розвинена. Пагони опушені. Листові пластини цільні, в довжину до 5 - 7 см, прості, злегка зазубрені, розташовані попарно.

Колір листя насичено зелений. Вміст цукру в сухому листі перевищує 11%. Квітки білі, зібрані в суцвіття кошик. насіння дуже дрібні. У дикій природі росте в тропічному кліматі, як промислове рослина культивується в теплих країнах з вологою і теплою погодою. Тому в помірному кліматі вирощується в основному як однорічна культура або як кімнатна рослина.

Вибір місця для посадки стевії у відкритому грунті

Вибір місця для посадки стевії у відкритому грунті

Для посадки стевії у відкритий грунт потрібні добре освітлювані і прогріваються сонцем місця, захищені від протягів. На ділянках з півтінню стевія також буде рости, але вміст цукрів в наземних частинах буде нижче. Якщо середньодобова температура опускається нижче + 20, то зростання і розвиток стевії сповільнюється. Кращий температурний режим + 22 + 25 градусів.

За механічним складом кращими землями будуть піщані і супіщані грунти з нейтральною або слабокислою середовищем. Важкі глинисті грунти можна поліпшити внесенням дернової землі, піску, перегною.

Стевія не виносить пересихання грунту і потребує додаткових поливах 2 - 3 рази на тиждень і внесення комплексних добрив кожні 15 днів. Для вирощування стевії у відкритому грунті найкращим способом буде вирощування через посів насіння на розсаду або висаджувати стевію в грунт можна зеленими живцями після появи на них коренів.

Вирощування стевії у відкритому грунті

У зв'язку з тим, що стевія в умовах більшості регіонів країни не зимує, то її можна вирощувати як однорічну культуру через посів на розсаду. Знайти насіння для посіву розсади можна в спеціалізованих магазинах. Зараз вони пропонують стевію декількох сортів з підвищеним, до 20%, вмістом цукру:

  • Услід
  • Детскосельскій
  • Рамонская ласун

У першій декаді березня для посіву розсади готують грунтову суміш. Особливих рекомендацій по її складу немає, але важливо не додавати торф, і додавати пісок. Піску можна брати до 1/3 від загального обсягу. Землю зволожують і насіння розкладають зверху, без закладення в грунт.

Накривають склом і ставлять у тепле, світле місце. Через тиждень з'являються сходи, які в перші тижні ростуть дуже повільно. Скло знімають. Температура вирощування повинна бути не менше + 25. У віці 21 - 25 днів розсаду пікірують в індивідуальні горщики. На початку липня висаджують на постійне місце.

Відео про правильну посадку стевії:

Потрібно бути готовим, що насіння стевії рідко дають 100% сходи, а з отриманих сходів виживає тільки половина. Важливою умовою догляду за розсадою є полив, обприскування теплою водою і підтримки температурного режиму.

Посадка стевії зеленими живцями

Щоб навесні отримати живці стевії, то треба кілька рослин восени викопати, посадити в горщики і занести в приміщення. З пагонів материнської рослини в середині травня нарізають живці. На кожному повинно бути по 3 - 4 междоузлия. У відповідну керамічний або скляний посуд наливають солодку воду, в 1 л води додають 1 ч. Л. цукру. Зверху кладуть картон з отворами по товщині живців.

З нижніх міжвузлів прибирають листя і вставляють живці в отвори так, щоб вони опустилися в воду. Воду змінюють кожні три дні, а верхню частину черешків з листям двічі в день обприскують водою з цукром.

Його концентрація 10 г на 1,0 л. Зверху живці накривають обрізаною пластиковою пляшкою великого діаметру. коріння з'являються на 7 - 8 день. Як тільки вони досягнуть розміру 2 - 3 см, черешки висаджують у відкритий грунт. Перед посадкою бажано виносити горщики на відкрите повітря для загартовування стевії.

Догляд за стевією протягом сезону

Незважаючи на те, що стевія любить хороше освітлення, в перший тиждень після посадки в грунт бажано натягнути над нею напівпроникний для сонячних променів матеріал, наприклад марлю. Через 14 днів після пересадки розсади або живців починають підгодівлі. Першу можна провести розведеними по інструкції комплексними мінеральними сумішами.

Наступну підгодівлю проводять через ще два тижні. Підійде розведений у воді коров'як в пропорціях 1 до 10. Періодичність наступних підгодівлі - один раз через кожні 14 днів. Також протягом усього сезону посадки стевії прополюють, видаляючи бур'яни з одночасним розпушуванням грунту під рослинами. У спекотне літо посадки стевії мають потребу в систематичному додаткового поливу не рідше одного разу в 3 - 5 днів.

Якщо догляд за стевією організований без великих похибок, то до осені можна отримати потужні кущі заввишки більше метра. Для особистого використання зелені частини рослини висушують і застосовують відповідно до потреб.