Полезные материалы

Сучасні тенденції у виробництві зернових бобових культур і сої - Аграрні новини, зерновий ринок, землеробство, агротехнології, тваринництво, захист рослин, сільгосппереробка, питання і відповіді по сільському господарству

Як відомо, в останні роки в Росії спостерігається істотне зростання посівних площ під зернобобовими культурами

Як відомо, в останні роки в Росії спостерігається істотне зростання посівних площ під зернобобовими культурами. До слова сказати, в Казахстані теж відзначається позитивна динаміка. Чим цікава ця тенденція? Ця тема знайшла відображення в статті, яку представляє читачам журнал "Аграрний сектор". Автори матеріалу - член-кор. Російської академії наук, директор Всеросійського науково-дослідного інституту зернобобових та круп'яних культур В. І. Зотіков і к.с.-г.н., керівник селекційного центру даного інституту В. С. Сидоренко.

Проблема дефіциту рослинного білка дуже актуальна і вимагає свого вирішення вже протягом тривалого часу. Провідна роль в покритті дефіциту білка в їжі і кормах належить бобовим культурам, які формують білок за рахунок діяльності бульбочкових бактерій, а останні для його синтезу використовують азот повітря.

Зернові бобові культури не тільки володіють високою кормовою цінністю, але і покращують використання тваринами кормів інших зернових культур. Головна їхня перевага в тому, що білок зернобобових культур містить всі незамінні амінокислоти, його засвоюваність вище, ніж у білка фуражних культур. Тому його виробництво обходиться в 50 разів дешевше білка тваринного. Крім цього в зерні цих рослин містяться вітаміни, мінеральні речовини, які в значній мірі підвищують поживну цінність зернобобових культур.

Поліпшення якості білкового харчування за рахунок продуктів тваринництва вимагає організації повноцінної кормової бази, збагачення раціонів годування тварин не просто протеїном, а й усіма незамінними амінокислотами, вітамінами і мінеральними речовинами. Забезпеченість 1 кормової одиниці білком у зернобобових культур дуже висока і перевищує норму в 1,5-3 рази, але в цьому випадку потрібно збалансувати корм по вуглеводах для створення сприятливого цукрово-протеїнового співвідношення (1: 1,5).

Забезпеченість 1 кормової одиниці білком у зернобобових культур дуже висока і перевищує норму в 1,5-3 рази, але в цьому випадку потрібно збалансувати корм по вуглеводах для створення сприятливого цукрово-протеїнового співвідношення (1: 1,5)

Біологічне різноманіття зернобобових культур забезпечує їх широке поширення по всій території Росії, змінюються лише культурні види залежно від грунтово-кліматичних умов і потреб сільського господарства. Найбільш поширеними зерновими бобовими культурами є горох, соя, нут, вика, люпин, квасоля, сочевиця, кормові боби, чина та інші культурні види, що належать до сімейства бобові. За характером використання зернобобові ділять на наступні групи: універсальні (горох, нут, соя); кормові (вика, люпин, кормові боби, чина), продовольчі (сочевиця, квасоля). Насіння зернових бобових культур використовують для приготування круп, борошна, кондитерських виробів, консервів, харчових і кормових концентратів. З недозрілих насіння і плодів багатьох бобових виготовляють овочеві консерви. Масло з насіння сої має як харчове, так і технічне значення. Крохмаль зернобобових може бути сировиною для отримання екологічно чистих швидко розкладаються пластмас.

У ХХI столітті крім типових для Росії зернобобових культур (горох, вика) відзначені тенденції зростання посівних площ за рахунок обробітку сої і нуту. Посівні площі під зернобобовими культурами збільшилися з 1 до 1,5-2 млн га, сої - з 0,5 до 2 млн га. До 2006 року частка посівів сої була незначною - близько 500 тис. Га. Потім намітився поступове зростання площ на тлі мінімальних для РФ посівів зернобобових культур аж до 2011 року. З 2012-го відзначається підвищений інтерес до виробництва зернобобових культур та сої, викликаний низкою причин, у тому числі вирішенням питань імпортозаміщення (поставки соєвих бобів) і появою можливостей експорту зерна гороху і нуту. Лінії тренда вказують на позитивну динаміку збільшення площ для отримання високобілкового сировини. Очевидно, що ці тенденції збережуться в середньостроковій перспективі і в найближчі роки реально збільшення площ під зернобобовими культурами, включаючи сою, сумарно до 4,5-5 млн га (рис. 1).

Посівні площі зернобобових культур та сої в Росії

рис рис.1

Сучасне розміщення зернобобових культур та сої в Росії має свою специфіку. В цілому посівні площі бобових культур на зерно (близько 3 млн га) зосереджені в трьох федеральних округах (ФО): Далекосхідний, Центральний, Приволзький, що становить 73% (рис. 2).

Розміщення зернобобових культур та сої в РФ (загальна площа 3 961,4 тис. Га), 2016 р

рис.2

Далекосхідний ФО традиційно спеціалізується на вирощуванні виключно сої (більш 1,2 млн га, з них 866,3 тис. Га в Амурській області). Посіви інших зернобобових тут практично відсутні. У Центральному ФО частка посівів сої неухильно зростає і в 2016 році досягла 613 тис. Га, що становить 60% площ, зайнятих зерновими бобовими культурами в центральній Росії. Лідерами в ЦФО по вирощуванню сої є Білгородська (211,3 тис. Га) і Курська (135,9 тис. Га) області, де зосереджено 58% посівних площ. Вирощування зернобобових культур рівномірно розподілено на території РФ. У європейській частині Росії лідирують Південний ФО - 32% і Центральний ФО - 23% (рис. 3 і 4).

Розміщення сої в РФ в 2016 р

рис рис.3

Розміщення зернобобових культур в РФ в 2016 р

рис.4

У Центральному ФО лідируючі позиції по вирощуванню зернобобових культур (в основному горох і люпин) займають Орловська, Тамбовська і Рязанська області. Посіви цих культур в порівнянні з попереднім роком зросли на 38%, 68% і 13% відповідно. На відміну від Центрального ФО в 2016 році посіви зернобобових культур в Приволзькому ФО скоротилися (на 7,7%), хоча в ньому поряд з вирощуванням гороху відносно велика частка нуту, сочевиці (лідер - Саратовська область) і Вікі (Республіка Башкортостан). У Південному і Північно-Кавказькому ФО великі площі відведені під вирощування нуту (Волгоградська область) і гороху (Ростовська область і Ставропольський край). У Сибірському ФО найбільші площі під зернобобовими культурами (горох, вика, сочевиця) зосереджені в Алтайському краї і Омській області.

Повну версію матеріалу "Сучасні тенденції у виробництві зернових бобових культур" читайте в журналі "Аграрний сектор" в №1 (31) за березень 2017 р

Журнал «Аграрний сектор» можна придбати в редакції за адресою: м Астана, вул. Бейбітшилік, 18, офіс 201, тел. раб .: +7 (7172) 23-84-36, або за передплатою, яку можна оформити в редакції і на сайті журналу www.agrosektor.kz в розділі "Підписка".

Заявки на підписку приймаються за тел .: 8 (7172) 23-84-36, +7 701 342 3046.


Автор: В. Зотиков, В. Сидоренко

Переглядів: 1760

На друк: На друк:

Опублікований: 18.07.2017 | 12:17

Мітки:

категорії Аграрна аналітика

Чим цікава ця тенденція?